Kuldnoka pesakast. Pesakasti paigaldamine maja valvurile ja kevadekuulutajale.

Kuldnokk on ikka keset taluõue seisva puu otsas pesitsenud. Kuldnokk hoiab majapidamisel silma peal ja lõbustab pererahvast ilusa lauluga. Kuldnokk on mõnes mõttes nagu hooajaline kodulind.

Varsti on kuldnokad kohal

Kuldnokad saabuvad Eestisse tavaliselt märtsi keskel ja asuvad kohe sobivat pesakasti korda seadma. Võimaluse korral võetakse kasutusele pesakoht mida on juba aastaid kasutatud. Kui aga pesapuu on tormiga maha kukkunud või pesakast purunenud, otsitakse kiiresti uus koht. Kui eelmise aasta territooriumilt sobivat kohta ei leita vaadatakse mujal ringi. See on Sinu võimalus.

Praegu on Sinu võimalus Kuldnokk oma aeda meelitada

Kuldnoka pesakast 3S

Just nendel nädalatel on viimane aeg kuldnoka pesakast üles panna. Soovitame kasutada spetsiaalset puitbetoonist kuldnoka pesakasti, mis kestab kauem (ca 30 aastat) kui puidust pesakast ja meeldib kuldnokale rohkem.

Kirjutasime pikemalt puitbetoonist pesakastide omadustest ja miks linnud neid eelistavad: Miks on puitbetoonist pesakast lindudele parem kui isetehtud puidust pesakast?

Kuna puitbetoonist pesakastid vastavad lindude nõuetele paremini ja on turvalisemad siis on seal ka suuremad munakurnad ja rohkem poegi jääb ellu. Pesitsemine on edukam ja sügisel on rohkem noori ja õnnelikke kuldnokki rändele minemas.

 

Kuhu kuldnoka pesakasti paigaldada

Paigalda kuldnoka pesakast valgusrikkale kohale puutüvele või hoone seinale. Lennuava säti niimoodi, et see vaataks kas hommikupäikese poole või lõunasse. Pesakasti kõrgus peaks olema vähemalt 2-3m. Üldiselt eelistavad kuldnokad kui neil on pesakastist vaade üle aia.

Soovitame panna üles korraga rohkem kui üks pesakast kuldnokale, kuna nii saab ta ise valida endale sobivaima koha ja kui hästi läheb on teil lausa mitu kuldnoka peret aias. See mis kuldnokast üle jääb on alati hea teistele lindudele ehk kaduma ei lähe midagi.

Kuldnokale sobiv pesakasti mudel on 3S.

 

Paigalda väikelindudele oma pesakastid, et nad ei trügiks kuldnoka majasse

Tihti juhtub, et värskelt paigutatud kuldnokale mõeldud pesakasti kolivad sisse hoopis tihased või varblased. Kui koht on hea ja pesakast kuldnokale meeldib, siis ajab ta tavaliselt teised linnud ilma pikema jututa minema. Samas on mõistlik sellist tüli ennetada ja vältida. Selleks pannakse aeda koos kuldnoka pesakastiga ka mõned pesakastid tihastele ja teistele väiksematele lindudele.

Kui aias pesakaste ja looduslikke õõnsusi üldse pole, siis on konkurents pesakohtadele nii tihe, et võitlus käib kevadel hommikust õhtuni. Vahest piisab aga kõigest 3-4 tihase pesakasti paigaldusest, et olukord stabiliseeruks ja kõik oleksid rahul. Mõtle ka nii, et iga lind, kes Sinu aias elukohta ei leia on Sinu jaoks kadunud aednik, kes hoiaks puid ja põõsaid korras ja kahjurid eemal. Nad töötavad Sinu heaks tasuta. Ainuke lepingu tingimus on pesakasti paigaldus ja natuke talvist lisasööki.

Tihasetele ja väikelindudele sobivad pesakastid on pesakast mudel 1B või pesakast mudel 2M.

 

Lindude toitmine uue nurga pealt. Täiendavaks lugemiseks.

Kõik me oleme kuulnud, et linde tuleb toita talvel kui pakane paugub. Vähem oleme kuulnud, et linde tuleb toita sügisest kevadeni välja sõltumata ilmast kui juba kord alustatud. Veel vähem on aga Eestis räägitud, et metsa- ja aialinde võib toita täiendavalt looduslikule menüüle ka kevadel ja suvel. Toidud on siis erinevad kui talvel aga sellest on lindudele sama palju abi kui pekist talvel. Kevadel poegade kasvatamise ajal antud rammus lisasööt tagab selle, et rohkem poegi jääb pesakonas ellu ja õnnestub suureks kasvatada.

Inglismaal ja saksamaal on metsa- ja aialindude abistamine inimeste hulgas väga laialt levinud tegevus ja inimeste teadlikkus selles osas on lausa uskumatu. Seal teavad inimesed päris hästi kuidas aidata linde suvel, talvel ja kevadel. Heaks näiteks on inglise linnusõprade õnnestunud päästeoperatsioon rähnidega, kes kippusid Inglismaalt vaikselt hääbuma. Paari aastaga õnnestus aga rähnide arvukust oluliselt tõsta ja seda ainult tänu linnusõprade aastaringsele lisatoitmisele oma aedades.

Ka meil eestis on näiteid rähnide ja teiste linnuliikide kohta, kelle arvukus on tõusnud just tänu lisatoitmisele. Praegu on meil näiteks vaikselt kadumas varem nii tavalised koduvarblane ja põldvarblane.

Ja palun ärge muretsege, et hellitame metsalinnud niimoodi ära. Linnud oskavad väga hästi vahet teha metsikul loodusel ja inimtoidul ning seda arvestada nii, et see ei muudaks neid veel inimestest sõltuvaks. Linnud on dinosauruste järeltulijatena ühed intelligentsemad olevused Maa peal. Usaldage nende arukust.

 

Vali sobiv kogus pesakaste ostukorvi ja juba paari päeva pärast on pesakastid Sulle lähimas smartpostkastis ootamas.

Soovime Sulle edu ja täname Sind lindude aitamise eest!

Ostes tooteid lindude abistamiseks astud automaatselt meie linnusõprade klubi liikmeks. Meie klubi liikmeskond kasvab jõudsasti lausa tundidega.

 

Loe veel: Soovitused pesakastide valimisel ja paigaldamisel, Nahkhiired Eestis. Nahkhiirte pesakastid, Kas pesakastid on tänapäeval vajalikud, Pesakasti valimine, Pesakasti hooldamine ja puhastamine, Pesakastid tihastele, Pesakastid kakulistele, Miks on puitbetoonist pesakastid lindudele parim?, 5 soovitust pesakasti paigalduseks, Pesakastid pääsukestele ja piiritajatele, Pesakast paigalda suve lõpus, Lindude aitamine linnas, Pesakastide kasutamine-Kes seal tegelikult elab?, Pesakasti puhastamine suve lõpus, 10 fakti rasvatihase kohta, Vääriselupaikade loomine aias, Muuda oma aed siilisõbralikuks, Aialinnud koguvad varusid, Lindude toitmine aastaringselt, Lindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallid

 

 

 

newest oldest
Andres Kallas
Andres Kallas

Mis möödus peaks olema kuldnoka pesakasti ava?

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: