Verivorsti Kodus Tegemine

Viimasel ajal on kodune vorsti tegemine jälle au sisse tõusnud ja tundub, et lõppenud 2015 aasta oli selles osas lausa uus ärkamise aeg. Paljudes kodudes on vorsti tegemise traditsioon siiani veel elus püsinud ning väga paljudes kodudes hakati uuesti ise vorsti tegema.

Miks teha ise vorsti

Liha ja suitsuliha tükeldamine

Vorsti tegemiseks on erinevaid põhjuseid. Ajalooliselt on vorsti tegemisel puht praktiline põhjus, ehk liha säilitamine pikemaks ajaks ja samuti kõikide loomsete saaduste parem ärakasutamine. Tänapäeval on taasavastatud koduse vorsti tegemiseks samuti lihtne praktiline põhjus- hoolitakse tervisest ja välditakse kaupluse vorstide söömist. Viimane aastakümme on toonud meie kauplustesse vorstisarnased tooted kus enam ka ametlikult mingisugust liha ei kasutada. Vorstist on saanud püreetoode segudest mida ei tohi isegi pakendile kirjutada. Viinerite söömise kahjulikkusest hoiatavad juba perearstid.

Kuna loodus tühja kohta ei salli, siis on erksamad perenaised hakanud jälle uue ringiga omas kodus puhtast toorainest maitsvaid vorste ise valmistama. Õnneks on teadmised veel säilinud ja retseptid raamatutes olemas.

Verivorsti tegemise talgud

Täna räägime konkreetselt eesti verivorsti tegemisest. Seekord sai osaletud verivorsti tegemise talgutel, kus kogenud perenaine juhendas väikesele grupile vabatahtlikele kuidas seda traditsioonilist eesti pühadevorsti ise valmistada. Verivorsti tegemisest tegime väikese fotoreportaazi.

Sibula tükeldamine ei aja nutma kui sibulaid enne lõikumist natuke aega külmas vees hoida.

Lisan lihtsa retsepti mida perenaine kasutas. Ühikud tuleb siis vastavalt kogusele läbi korrutada. Meie tegime kamba peale ca 10L vorstisegu nii, et igaüks sai pühadeks hea asja ära proovida. Kuna ettevalmistamine võtab palju aega siis pole muidugi väga suurt vahet kas teha lõpuks 5L või 15L vorstisegu.

Verivorsti koostisosad

  1. Kruubid 1kg
  2. Rasvane sealiha 1kg
  3. Suitsu sealiha 0,5kg
  4. Sibul 0,5kg
  5. Veri 1L
  6. Ja muidugi sooled

Ettevalmistuseks tuleb hankida värsket verd ja loomasooled. Mõlemat saab ettetellimisega näiteks Nõmme turult. Sooled on juba kenasti puhastatud soolatud.

Liha ja peki kuumutamine

Vorsti koostisainete tükeldamine

Esimese tööna tuleb kruubid keeta. Teiseks tuleb kogu sealiha noaga tükeldada- nii pekk kui liha. Oleks muidugi lihtsam liha hakklihamasinast läbi lasta aga siis ei teki vorstile seda mõnusat struktuuri, mis noaga tükeldades tekib. Sama tuleb teha suitsulihaga, mis annab vorstile vajaliku maitse.Samuti tuleb koorida ja tükeldada sibulad.

Liha ja sibula kuumutamine

Järgmisena tuleb kogu tükeldatud liha kas pannil või kastrulipõhjas kuumutada nii, et rasv välja sulaks ja liha ning pekitükid ilusateks kuldseteks kuubikuteks muutuksid.Nüüd on vaja kuumutada tükeldatud sibulad kasutades selleks kogu lihast väljasulanud rasva. Kui sibul on valmis, tuleb kruubid, sibulad ja liha kokku segada. Sellele valmis segule tuleb kallata peale vajalik kogus verd. Nüüd kõik uuesti läbi segada ja päris ilusat värvi vorstisegu hakkabki ilmet võtma.

Valmis vorstisegu juba koos verega

Vorstisegu maitsestamine

Järgmine töö on vorstisegu maitsestamine. See on loominguline protsess ja sellest sõltub suuresti kogu tulemus. Meie tegime nii, et igaüks sai oma portsu kätte ja maitsestas nii nagu oskas. Laual oli ligi 20 erinevat maitseainet, mida kasutati üsna loominguliselt ja peab etteruttavalt tunnistama, et valmis verivorstide degusteerumisel olid maitseelamused uskumatult erinevad.

Vorsti soolde toppimine ehk vorsti täitmine

Kodusel vorsti tegemisel kasutatakse üldiselt kaasaegseid vorstipritse, mis teevad selle tööetapi tegemise väga mugavaks. Meie aga otsustasime teha vorsti nii nagu meie esiemad seda ürgajal tegid. Vorsti toppisime soolde trehti ja pulgaga. Korra elus peab seda kindlasti proovima.Sooled tuleb enne kasutamist sirgeks tõmmata ja kergelt täis puhuda kuna nii on palju kergem temaga toimetada. Seejärel tuleb soolejupp kas vorstipritsi otsale või käsitsi tehes trehti otsale panna. Täidetud vorstid tuleb ca 10-20cm tagant puuvillase nööriga kokku siduda.

Verivorsti toppimine soolde. Siin siis arhailisel viisil pulgaga toppides.

Vorsti keetmine

Vorst on nüüd peaaegu valmis aga mitte päris. Selleks, et verivorst kuju hoiaks ja säiliks tuleb ta kergelt läbi keeta. Kastrulisse tuleb keeduveele lisada loorberit ja musta pipart ning keeta vorstirulle ca 20 minutit. Keedetud vorstirõngad pane nüüd jahtuma ja sellega ongi verivorst ametlikult valmis.Edasi tuleb verivorst söömiseks ahjus krõpsuks küpsetada nagu seda ikka tehakse. Samas ei pea kogu verivorsti muidugi korraga ära tegema vaid maiustamist võib mitme korra peale venitada.Läbikeedetud verivorst seisab külmikus päris hästi aga veelgi parem on muidugi vorst vaakumpakendajas vaakumkotti panna ja siis sügavkülma. Nii säilib hea maitse kaua.

Head proovimist ja head isu !

Loe veel: Hakklihamasina valimineVorstipritsid,  Vaakumpakendamine on kiireim viis tervislikult toiduaineid säilitadaSeente kuivatamineToidukuivati kasutamineTomati kuivatamine kuivatisRavimtaimede korjamine ja kuivatamineMilliseid ravimtaimi korjata ja kuivatada suvel

NB Korraliku perenaise Hakklihamasinad ja Usina perenaise Vorstipritsid

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: