Pesakastid kakulistele. Juhised kakuliste pesakastide paigaldamiseks

Suurem kakulise pesakast ehk mudel nr. 5

Kakkude pesakastid paigaldatakse metsadesse ja parkidesse nii hiirte populatsiooni kontrollimiseks kui ka loomulikult loodusliku mitmekesisuse toetamiseks. Tavalise linnuhuvilise jaoks on aga kodu lähedal pesitsev kakupaar lihtsalt väga põnevaks elamuseks ja samuti heaks naabriks.

Eestis võib pesakastis pesitsemas leida näiteks karvasjalg-kakku, kodukakku ja tillukest värvulise suurust värbkakku. Aga viimase aasta haruldane võõtkaku pesitsemine Eestis näitas, et ka vöötkakk eelistab õõnsuses pesitseda. Kes teab võib olla õnnestub meil varsti vöötkakku ka laiemalt Eestis pesitsemas leida kui pesakastid üles panna.

Kakuliste ehk rahvakeeli öökullide jaoks on aastakümnete pikkuse katsetamise ja täiustamise tulemusena loodud puitbetoonist pesakastide mudel nr 4 ja mudel nr 5. Need pesakastid on loodud looduslike puuõõnsuste ja rähnide rajatud pesaaukude asendamiseks. Neid pesakaste asustavad vahest ka teised elanikud nagu näiteks oravad. Tihti käivad rähnid nendes pesakastides ööbimas ja puhkamas kuid pesitsemiseks rajavad rähnid igal aastal ise puusse uue pesakoopa.

Kuna puitbetoonist kakuliste pesakast on nii vastupidav ja pikaealine, siis pakub ta suurepärast väärtust oma hinna kohta. Pesakast on soe ja vihmakindel pesitsemise ajal ning samas jahe ja mugav noortele lindudele kasvamise aeg. Selle pesakasti kuju, seina paksust ja mõõtmeid on testitud ja täiendatud viimased 40 aastat ja tulemuseks on lindude hinnangul “suurepärane vanas puutüves asuv pesakoobas”. Linnud tunnevad sellises pesakastis ennast väga turvaliselt ning stabiilsed tingimused kaitsevad nii mune kui noorlinde. Kõik pesakastid tulevad komplektis koos riputuskinnituse ja spetsiaalsete Schwegleri alum. naeltega.

Kakkude pesakastide paigaldus

Kakkude pesakastid paigaldatakse nii parkidesse, metsadesse kui aedadesse. Osad meie kakulistest on pelglikumad, teised on jälle inimese suhtes leplikumad ning pesitsevad rahulikult ka elumajade läheduses kui selleks soodsad tingimused luua. Sellisest suurepärasest pesakastist ei suuda nad tavaliselt ära öelda.

Kakkudele pesakasti ülespanek on väga tänuväärne ettevõtmine, sest need väärtuslikud pesaõõnsused ei jää kunagi tühjaks. Kui kohe kakud esimesel aastal sisse ei koli, sobivad need pesakastid suurepäraselt ka näiteks oravaperele ja õõnetuvile. Samuti sobivad nad hästi sellistele põnevatele veelindudele nad kosklad ja sõtkad, kusjuures vesi ei peagi kohe päris lähedal olema. Nendes pesakastides pesitseb ka meelsasti Eestis väga haruldane aga väga ilus vaenukägu.

Puukoristaja pesakast koos kakuga

Kakkudele pesakasti ülespanekul on oluline arvestada, et väikesel puukoristajal on kombeks asustada suuri kakkude pesakaste. Puukoristajad on küll ise väikesed linnukesed aga võimaluse korral eelistavad nad alati asustada suuremaid kakuliste pesakaste. Suur lennuava mätsitakse saviga osaliselt kinni nii, et ainult nemad sealt läbi mahuvad. Puukoristaja pesakast on loodud spetsiaalselt puukoristaja harjumusi silmas pidades.

NB Seega kui paigaldate pesakaste kakkudele, siis on mõistlik lausa samale puule madalamale või naaberpuule paigaldada ka pesakast puukoristajale. Vastasel korral kolib puukoristaja sinna sisse enne kakkusid.

Järgnevalt veidi lähemalt kahe kakudele loodud pesakasti mudeli kohta.

Pesakast kakkudele nr. 4  karvasjalg-kakule, värbkakule, oravale, õõnetuvile

kakuema vaatab aknast välja

See suuremahuline kakuliste pesakast on mõeldud eelkõige karvasjalg-kakule ehk laanekakule ja värbkakule aga samuti õõnetuvile, oravaperele ja hakkidele. Samuti armastavad selles pesakastis puhkamas käia ka suuremad rähnid nagu musträhn, roherähn ja hallrähn. See pesakast sobib suurepäraselt ka Eestis väga haruldasele vaenukäole.

Pesakasti paigaldamine

Paigalda see pesakast puutüvele kõrgusele 4m kuni 6m. Kasuta kaasasolevat spetsiaalset klambrit ja alumiiniumist naelu, mis on puutüvele ohutud.

NB kakkudele puista pesakasti põhja kiht höövellaaste või saepuru. Kakud ei tassi ise pesapõhjamaterjali. Teistele lindudele pole pesatäidet vaja lisada. Õõnetuvile on olemas spetsiaalne põhjarest (küsi ostmisel), mis tagab hügieenilise keskkonna kuna õõnetuvide pojad roojavad kasvades pesasse ja vanalinnud ei korista seda.

Pesakast kakkudele nr. 5 kodukakule, õõnetuvile, kosklale ja sõtkale

See suuremahuline kakuliste pesakast on mõeldud eelkõige kodukakule ja õõnetuvile aga samuti hakkidele. Selles pesakastis armastavad pesitseda ka jääkoskel ja läänesõtkas.

Pesakasti paigaldamine

Paigalda see pesakast puutüvele kõrgusele 4m kuni 6m. Kasuta kaasasolevat spetsiaalset klambrit ja alumiiniumist naelu, mis on puutüvele ohutud.

NB kakkudele puista pesakasti põhja kiht höövellaaste või saepuru. Kakud ei tassi ise pesapõhjamaterjali. Teistele lindudele pole pesatäidet vaja lisada. Õõnetuvile on olemas spetsiaalne põhjarest (küsi ostmisel), mis tagab hügieenilise keskkonna kuna õõnetuvide pojad roojavad kasvades pesasse ja vanalinnud ei korista seda.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: