Pesakasti valimine

Pesakasti valimine on väga oluline samm enne kui plaanite oma aeda hakata pesakaste paigaldama. Kui plaanite osta valmis pesakasti kauplusest või e-poest siis avastate, et pesakastide valik maailmas on päris suur. Peab aga arvestama, et kui mõned pesakastid pakuvad lindudele väga häid pesitsemise tingimusi ja turvalisust, siis on ka pesakaste, mis on ideaalist päris kaugel.

Oma aeda pesakasti valides ja üles pannes soovite lindudele kindlasti parimat. Kõiki apsakaid pole seega vaja omal nahal järgi proovida. Enamus neist on keegi kuskil juba järgi proovinud.

Lisame mõned Euroopa juhtivate ornitoloogide poolt antud juhised, mis võivad Sulle pesakasti valikul abiks olla.

Pesakasti valimine – materjalid

1. Vali ainult selliseid pesakaste, mis on tehtud soojustpidavast materjalist nagu puit või spetsiaalsest puidu ja betooni segust ehk puitbetoonist. Pesakast peab olema vastupidav ning hoidma sees stabiilset temperatuuri ja niiskusreziimi.

2. Kui kasutad puidust tehtud pesakasti, siis puitmaterjali paksus peaks olema umbes 20mm (mitte vähem kui 15mm). Puidust pesakaste võib väljastpoolt töödelda mittemürgiste puidukaitse vahenditega. Soovitavalt vee baasil kaitsevahenditega. NB erandiks on nahkhiirtele mõeldud pesakastid- nahkhiired ei talu mingisugust kaitsevahendit puidu pinnal.

Seedrist, tammest ja pöögipuust tehtud pesakastid peavad tunduvalt kauem vastu kui pehmest männipuust pesakastid. Kõige kauem peavad muidugi vastu puitbetoonist pesakastid.

pesakasti valimine
Head ja halvad pesakasti valikud

Ebasobivad materjalid

3. Ära kasuta pesakaste, mis on tehtud õhukesest puust, vineerist, plastikust või keraamilistest materjalidest. Kuigi pesakastide suure puuduse korral võivad linnud neid pesakaste asustada ei õnnestu neis tavaliselt poegi üles kasvatada. Samuti on keraamilised ja plastikmaterjalid lindudele ohtlikud kuna kuumenevad päeval liiga üle ja jahtuvad öösel maha. Linnupojad võivad seal hukkuda.

Pesakasti suurus ja lennuava

4. Kui paned oma aeda üles esimesi pesakaste, siis vali lennuava suurusega 32mm, kuna see sobib ideaalselt kõikidele väikelindudele. Kui paned üles rohkem pesakaste, siis võid osa pesakaste valida ka väiksema ehk 26mm lennuavaga, mis annab parema võimaluse kõige väiksematele tihastele, kes muidu ei pääseks võib olla löögile.

5. Pesakast ei tohi seest liiga kitsas olla kuna sellisel juhul jääb pesakurn ehk munade arv väiksemaks. Pesakasti sisemine põrandapind ei tohiks olla alla 130cm2. Profipesakastidel on sellega juba arvestatud.

6. Pesakastil ei ole vaja istumise pulka. Lindudele pole seda vaja aga see võib saada neile ohtlikuks kuna lihtsustab kasside pesale ronimist ja poegade ning munade röövimist.

Pesakasti valimine – hooldamine

7. Hea pesakast peab võimaldama kerget avamist ja ligipääsemist nii vaatlusteks kui hooaja lõpus pesakasti puhastamiseks.

Pesakasti valimine – Privaatsus

8. Ja viimaseks- ära palun vali pesakaste, mis on ehitatud kokku söögimajadega. See tekitab konflikti söögimaja külastavate lindude ja pesakonna vahel. Tavaliselt lõpeb sellises pesakastis pesitsemine õnnetult. Lindudel on vaja omada kodukoha vahetus ümbruses privaatsust.

Kogu valik meie E-Poes: PesakastidLinnusöögid ja tarvikud

Loe veel: Noored aialinnud valivad omale uue kodu augustisAitame Eesti pääsukesi!5 soovitust pesakasti paigalduseksKuldnoka pesakastMiks on puitbetoon pesakast lindudele paremKas pesakastid on tänapäeval vajalikud?, Pesakasti hooldaminePesakastid tihastele ja väikelindudelePesakastid kakulisteleNahkhiirte pesakastidPesakastide kasutamine-kes seal elavad?10 fakti rasvatihase kohtaVääriselupaikade loomine aiasKuidas muuta aed siilisõbralikuks?Lindude lemmikud-söödakoogid ja öko rasvapallidToida linde aastaringselt

Linnusöögid ja LinnusöögimajadPesakastidLindude talvine toitmine ja sinasõpruse loomine

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: