Kuldnoka pesakasti paigaldamine

Kuldnoka pesakasti paigaldamine toob aeda elu ja sagimist. See on nagu meie teine rahvuslind, kes kuulutab kevade saabumist. Kuldnoka ülesandeks on peetud ka majavalvuri ametit. Seega igati asjalik tegelane meie majapidamises.Kuldnokad on ikka keset taluõue seisva puu otsas pesitsenud. Kuldnoka perekond hoiab majapidamisel silma peal ja lõbustab pererahvast ilusa lauluga. Kuldnokk on mõnes mõttes nagu hooajaline kodulind.

Varsti on kuldnokad kohal

Kuldnokad saabuvad Eestisse tavaliselt märtsi keskel ja asuvad kohe sobivat pesakasti korda seadma. Võimaluse korral võetakse kasutusele pesakoht mida on juba aastaid varem kasutatud. Kui aga pesapuu on tormiga maha kukkunud või pesakast purunenud, otsitakse kiiresti uus koht. Kui eelmise aasta territooriumilt sobivat kohta ei leita vaadatakse mujal ringi. See on Sinu võimalus.

Kuldnoka pesakasti paigaldamine just nüüd- praegu on Sinu võimalus Kuldnokk oma aeda meelitada

kuldnoka pesakasti paigaldamine
Kuldnoka pesakast 3S
Just praegu veebruaris, märtsis ja aprillis on viimane aeg kuldnoka pesakast üles panna. Soovitame kasutada spetsiaalset puitbetoonist kuldnoka pesakasti, mis kestab kauem (ca 30 aastat) ja meeldib kuldnokale oluliselt rohkem kui laudadest traditsiooniline pesakast..Kirjutasime pikemalt puitbetoonist pesakastide omadustest ja miks linnud neid eelistavad: Miks on puitbetoonist pesakast lindudele parem kui isetehtud puidust pesakast?Kuna puitbetoonist pesakastid vastavad lindude nõuetele paremini ja on turvalisemad siis on seal ka suuremad munakurnad ja rohkem poegi jääb ellu. Pesitsemine on edukam ja sügisel on rohkem noori ja õnnelikke kuldnokki rändele minemas.

Kuldnoka pesakasti paigaldamine ja asukoha valik

Kuldnoka pesakasti paigaldamine on kõige parem võtta ette valgusrikkale kohale puutüvele või hoone seinale. Lennuava säti niimoodi, et see vaataks kas hommikupäikese poole või lõunasse. Pesakasti kõrgus peaks olema vähemalt 2-3m. Üldiselt eelistavad kuldnokad sellist aukohta kust neil oleks hea vaade üle terve aia.Soovitame panna üles korraga rohkem kui üks-kaks pesakasti kuldnokale, kuna nii saab ta ise valida endale sobivaima koha ja kui hästi läheb on teil lausa mitu kuldnoka peret aias. See mis kuldnokast üle jääb on alati hea teistele lindudele ehk kaduma ei lähe midagi. Tühja kohta loodus ei salli.Kuldnokale sobiv pesakasti mudel on 3S ja 3SV

Paigalda väikelindudele eraldi pesakastid, et nad ei trügiks kuldnoka pesakasti

Tihti juhtub, et kuldnoka pesakasti paigaldamine on andnud ootamatu tulemuse. Värskelt üles pandud ja kuldnokale mõeldud pesakasti kolivad sisse hoopis tihased või varblased. Kui koht on hea ja pesakast kuldnokale meeldib, siis ajab ta tavaliselt teised linnud ilma pikema jututa minema. Samas on mõistlik sellist tüli ennetada ja vältida. Selleks pannakse aeda koos kuldnoka pesakastiga ka mõned pesakastid tihastele ja teistele väiksematele lindudele.Kui aias pesakaste ja looduslikke õõnsusi üldse pole, siis on konkurents pesakohtadele nii tihe, et võitlus käib kevadel hommikust õhtuni. Vahest piisab aga kõigest 3-4 tihase pesakasti paigaldusest, et olukord stabiliseeruks ja kõik oleksid rahul. Mõtle ka nii, et iga lind, kes Sinu aias elukohta ei leia on Sinu jaoks kadunud aednik, kes hoiaks puid ja põõsaid korras ja kahjurid eemal. Nad töötavad Sinu heaks tasuta. Ainuke lepingu tingimus on pesakasti paigaldus ja natuke talvist lisasööki.Tihasetele ja väikelindudele sobivad pesakastid aeda on pesakast mudel 1B või pesakast mudel 2M.

Lindude toitmine uue nurga pealt. Täiendavaks lugemiseks.

Kõik me oleme kuulnud, et linde tuleb toita talvel kui pakane paugub. Vähem oleme kuulnud, et linde tuleb toita sügisest kevadeni, sõltumata ilmast kui juba kord alustatud. Veel vähem on aga Eestis räägitud, et metsa- ja aialinde võib toita täiendavalt looduslikule menüüle ka kevadel ja suvel. Toidud on siis erinevad kui talvel aga sellest on lindudele sama palju abi kui pekist talvel. Kevadel poegade kasvatamise ajal antud rammus lisasööt tagab selle, et rohkem poegi jääb pesakonas ellu ja õnnestub suureks kasvatada.

Inglismaa ornitoloogide kogemus õpetab

Inglismaal ja saksamaal on metsa- ja aialindude abistamine inimeste hulgas väga laialt levinud tegevus ja inimeste teadlikkus selles osas on lausa uskumatu. Seal teavad inimesed päris hästi kuidas aidata linde suvel, talvel ja kevadel. Heaks näiteks on inglise linnusõprade õnnestunud päästeoperatsioon rähnidega, kes kippusid Inglismaalt vaikselt hääbuma. Paari aastaga õnnestus aga rähnide arvukust oluliselt tõsta ja seda ainult tänu linnusõprade aastaringsele lisatoitmisele oma aedades.Ka meil Eestis on näiteid rähnide ja teiste linnuliikide kohta, kelle arvukus on tõusnud just tänu lisatoitmisele. Praegu on meil näiteks vaikselt kadumas varem nii tavalised koduvarblane ja põldvarblane.Ja palun ärge muretsege, et hellitame metsalinnud niimoodi ära. Linnud oskavad väga hästi vahet teha metsikul loodusel ja inimtoidul ning seda arvestada nii, et see ei muuda neid veel inimestest sõltuvaks. Linnud on dinosauruste järeltulijatena ühed intelligentsemad olevused Maa peal. Usaldage nende arukust.Vali sobiv kogus pesakaste ostukorvi ja juba paari päeva pärast on pesakastid Sulle lähimas smartpostkastis ootamas. Järgmine töö on siis juba kuldnoka peskasti paigaldamine.Soovime Sulle edu ja täname Sind lindude aitamise eest!Ostes tooteid lindude abistamiseks astud automaatselt meie linnusõprade klubi liikmeks. Meie klubi liikmeskond kasvab jõudsasti lausa tundidega.Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,Loe veel: Nahkhiired Eestis. Nahkhiirte pesakastid, Kas pesakastid on tänapäeval vajalikud, Pesakasti valimine, Pesakasti hooldamine, Pesakastid tihastele, Pesakastid kakulistele, Miks on puitbetoonist pesakastid lindudele parim?, 5 soovitust pesakasti paigalduseks, Pesakastid pääsukestele ja piiritajatele, Pesakast paigalda suve lõpus, Lindude aitamine linnas, Pesakastide kasutamine-Kes seal tegelikult elab?, Pesakasti puhastamine suve lõpus, 10 fakti rasvatihase kohta, Vääriselupaikade loomine aias, Muuda oma aed siilisõbralikuks, Aialinnud koguvad varusid, Lindude toitmine aastaringselt, Lindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallid
2 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Andres Kallas
Andres Kallas
6. märts 2017 09:53

Mis möödus peaks olema kuldnoka pesakasti ava?

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: