Ingveri kasvatamine kodus

Ingveri kasvatamine on võimalik täiesti tavalistes kodustes tingimustes. Kõigile tuntud ravimtaim ingver on ka väga ilusate õitega ilutaim. Teda on võimalik kodus või kasvuhoones edukalt kasvatada.

Ingveri kasvatamine omas kodus- on see võimalik?

Ingveri kasvatamine omas kodus kasvuhoones nagu tomatit või paprikat oleks päris põnev etevõtmine.

Ilmselt oled ingveriga kokku puutunud juues ingveri lisandiga pakiteed, tehes vürtsikaid idamaa toite või isegi keetes ingveri juurest külmetusevastast jooki. Harilik ingver ehk Zingiber officinalison troopilisest aasiast pärit mugultaim, mida nüüdseks kasvatatakse juba igal pool kus kliima seda võimaldab. Ingveri juur on tuntud imeravim. Peamised toimed on põletikuvastane, tugev antioksüdant, vereringet stimuleeriv, seedimist soodustav ja näiteks gripi puhul higistamaajav.

Ingveri kasvatamine juurikast

Siin aga räägime hoopis sellest kuidas Ingverit hõlpsasti ise kodus kasvatada. Kõige lihtsam viis ingveri taime saada on hankida poest paar tugevat värsket ingveri juurikat.

Ingveri juurikas vee kohal juurdumas

Ingveri juurikad tuleb siis sooja kohta vee kohale asetada ja oodata kasvupungade tekkimist. Hästi mõjub 1 päevane soojas vees leotamine enne vee kohale panemist. Vee kohale asetamiseks võib kasutada tikke nagu pildil näha. Kasvupungad peaks ilmuma soojas kohas paari nädala jooksul või kiireminigi. Kui pungad juba arenevad siis võid taimekesed ehk mugulad istutada potti nii, et osa mugulat jääks mullast välja. Mugav on kasutada näiteks küttega sooja vannitoa põrandat kuhu asetada potid ning sinna kohale panna ka mõni taimevalgusti. Kui teed seda kõike suvel siis on asi muidugi lihtsam aga talvel vajavad taimed korralikku lisavalgust.

Sobiv kasvupott tillukesele ingverile

Vali oma taimele vastavalt juurika suurusele sobiv pott. Kasuta toitaineterikast lillemulla segu ning pane põhja ka mõned potikillud drenaaziks. Mulda panemisel käitu ettevaatlikult noorte pungadega ja säti nad ikka ilusti vertikaalselt. Alguses kasta kergelt

Ingveri juurikas

nii, et muld oleks niiske aga kui taim on juba suurem siis võid veega lahke olla. Suvel võid hoida kasvuhoones aga võid ka õue tuulevarjulisele kohale viia. Näiteks puu okste alla kergesse varju. Troopilise taimena ta külma ei armasta seega sügisel vii varakult kasvuhoonesse tagasi.

Kasvuhoones kus on soe ja niiske kasvab ta suvega 60-120cm kõrguseks.

Kui oled reisinud kunagi puhkuse aeg Aasias või näiteks Hawail, siis on sulle kindlasti näidatud neid ilusaid punaseid käbisid, mis ingveri taime varrel kasvavad. Nendest nn käbidest erituvat mahla kasutavad kohalikud putukavastase vahendina määrides seda kaelale, näole ja kätele. Võin omast kogemusest öelda, et aitab. Peale selle on väga värskendav tunne ja see kergelt aimatav lõhn on väga eriliselt meeldiv aroom.

Ingveri õisik

Ingveri maa-alune ja maapealne osa on väga erinev- mugulad on tugev ravimtaim, üpris tugeva maitsega ja maapealne osa on väga ilusat värvi õisikuga ja väga õrna lõhnaga.

Seega armastab Sinu noor ingveri taim sooja ja niisket kohta. Kuna ta aga kasvab troopilises alusmetsas siis täispäike ei ole hädavajalik kui aga noorelt harjutada, siis armastab ta seda väga.

Reaalse näitena mõned pildid eelmisel suvel kasvuhoones kasvanud ingveri taimest

Ingveri juurikast kasvab paari suvekuuga kasvuhoones päris suur taim ja nagu edaspidistelt piltidelt näha kasvab talle ka väga suur juurika mugul alla. Huvitav oli see, et esimese kahe kuu jooksul toimus poest ostetud juurikal tõsine puhastuskuur ja vabanemine mürkidest. Kaks kuud kasvasid kõverad ja kidurad lehed enne kui taim puhtaks sai ja korralikult kasvama hakkas. Edaspidi tulid juba suured ja terved lehed ja õied. Näitas päris ilmekalt ära mida me tegelikult endale sisse sööme ja isegi ei tea seda. Aga see ingveritaim sai puhtaks, terveks ja tugevaks.

Ingveri taim kasvamas kasvuhoones. Pott on 40L ja taime kõrgus maast umbes 2m.

Ingveritaim on suur taim ja vajab mahukat potti

Kasvatamiseks sai valitud 40 liitrise mahuga lihtne plastikust konteiner. Mullaks kasutasime Biolani rodomulda. Ei tahaks küll reklaami teha aga peale aastatepikkust katsetamist kasvatame nüüd kõik oma taimed selles mullas. Nii kaktused (hulka läheb killustikku ja puusütt jne), kõik toataimed ja ilutaimed, maitsetaimed kui ka suures potis kasvatavad varased kartulid. Väga hea struktuuri ja happesusega muld.

Suve lõpu poole hakkas ingveritaim lisaks ilusale kasvule ka korralikult õitsema. Ingveri õied on väga huvitavad.

Ingveri taim potis kasvamas

Õiepung on nagu suur roheline käbi, millest avanevad ilusad värvilised õied. Sellel käbil on aga üks hea omadus, nimelt eeterlik õli, mida ta eritab. Kui sõrmega õrnalt tõmmata piki õiepinga pinda, siis jääb sõrmele õrn vedelik. Väga hea lõhnaga vedelik!

Hawail näiteks kasutatakse seda loodusliku lõhnaõlina ning samuti putukate peletajana. Veidi sõrmega kaela peale ja putukad ei kiusa enam. Lõhn on selline tahtmatult naeratama ajav. Proovige järgi.

Ingveri mugulad valmis

Kui suvi läbi ja ingveri pealsed kuivanud, siis võib poti kummuli pöörata ja kaeda, milline on juurikasaak. Meie proovitaimel oli juure mugulaid praktiliselt terve 40 liitrine pott täis. Kui arvestada, et algselt läks juurutamisele ja kasvatamisele ca 5cm suurune mugul, siis on saagikus päris hea. Kogu mugul enne lahti lõhkumist oli umbes 30x39cm ja kaaluga umbes paar kilo.

Ingveri juuremugulad. Ühe suve saak

Proovisime jõulu aeg järgi ja ravimina ning ingveri teena oli maitse lihtsalt suurepärane. Kangus oli isegi tugevam kui poe omal aga maitse kuidagi mahedam. Kuna oleme suured vürtsitoitude austajad, siis sai juurikad erinevates roogades järgi proovitud. Nii nagu põhjamaades kasvatatud viinamarjad on palju peenema maitsega, tundub, et see kehtib ka mõnede teiste taimede kohta.

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldusRododendronite peenra rajamine,

Loe veel: Mida kasvuhoones kasvatada?Toaravimtaim Aaloe, Talikõrvitsate kasvatamine ja kasutamine, Ananassi kodus kasvatamine, Palmide kasvatamine, Datlipalmi kodus kasvatamineKasvuhoone paigalda sügiselArtishoki kasvatamine iluks ja toiduks, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine ettekasvatamiseks, Banaani kasvatamine kodus ja kasvuhoones, Kastmissüsteem kasvuhoonesse, Viinamarjad kasvuhoones, Viinamarjade kuivatamine, toidukuivati kasutamine, seente kuivatamineKasvuhoone on investeering tervisesse, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Kasvuhoone kasutamine talvel, Kasvuhoone puhastamine sügisel,

Kasvuhoone valimine, Talveaia valimine, Eesti aednikud, Mudelrongid,Mahlapress,Kasvuhoone tormiga, Kasvuhoone trendid, Vaakumpakendamine,Viinamarjade kuivatamine, Pesakasti puhastamine, Lindude aitamine, Noored aialinnud, Kasvuhoone soojustus, Kasvuhoone abivahendid, Puitbetoonist pesakastid, Kuldnoka pesakast, 5 soovitust pesakasti paigalduseks, Aitame Eesti pääsukesi, Siilisõbralik aed, Ravimtaimede kuivatamine,

51 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
WilliamAffiny
WilliamAffiny
9. veebr. 2017 09:17

Hello.
I need to contact admin.
Thank you.

Evi uudeküll
Evi uudeküll
29. mai 2016 16:35

Kavatsen kevadel ka ise proovida kasvatamist., seni olen aga pidevalt poest ostnud ja teinud Ingveri jooki, küllaltki kanget. Ingveri viilutan õhukeselt keeva vette, keedan ja lisan siis kahelt sidrunilt riivitud kollase kihi, keedan veel. Lisan sidrunite mahla ja lasen veel keema, siis kurnan, jahutan ja lisan mee, mille seal ära sulatan. Pudelisse ja külmiku. Tassi sisse 1/4 seda jooki ja soe keedetud vesi peale, soojalt seetõttu , et mesi ei talu kuuma. Imeline ja tervistav jook ! Tarbin ise ja pakun külalistele. kes korra saanud, küsib järgmisel korral ise !
Külmetuse puhul võtan ilusa klaasikesega paar korraliku lonksu arstirohuna, soojendab ja ravib imeliselt ruttu. Edu teilegi !!

limps
limps
4. dets. 2015 00:11

Tere!

Leidsin poest sellise juurika, kus mõned väiksed pungad olid peal. Jäi paariks päevaks läbipaistva kilekotiga kapi peale ja märkasin, et pungakesed olid veidi suuremad kui ostes.
Otsustasin edasi katsetada ilma veevannita. Nüüdseks on juba mõned nädalad olnud kilekotis ja ühel suuremal pungal (õigemini noorel võrsel) mitme cm juured all.
Istutasin potti ja loodan, et sirgub suureks taimeks ja ehk annab ka saaki.

Kui juurikas värske olemisega ja nublud peal, siis suudab ise säilitada parajat niiskusnivood. Ja läbipaistev kilekott selleks, et ka valgus läbi paistaks.
Kui satub selline hea juurikas kätte, siis võib proovida 🙂

Meigo
Meigo
4. sept. 2014 09:36

Mul on selline küsimus, et ingver sai toas potti kuskil märtsis-aprillis ja praegu on tegemist toas paraja metsaga ehk osad varred on pikemad kui mina ja samas tahavad nagu murduda. Altpoolt tulevad peale uued võrsed.

Mida teie kogemus ütleb, kas sel juhul võib pikki varsi lõigata/pügada, et uued varred saaks kasvuruumi või pigemi mitte?
Ja millal on õige aeg nad potist välja võtta? Kuskilt lugesin, et september on juba õige aeg, kusagil kirjutatakse, et detsember, vat siis on õige aeg…

Õnneli
Õnneli
27. juuli 2014 15:18

Istutasin oma ingveri potti ümber ja järgmise päeva hommikul olid lehtedel veepiisad, kas kõik on ikka hästi?

Jaano
Jaano
7. juuni 2014 17:59

Tere, mul läks ingver pooleks, mida ma pean tegema, et see piirkond mädanema ei läheks.

Loola
Loola
29. märts 2014 12:03

Mina panin ingveri vette umbes kuu tagasi. Millegi pärast ei tulnud mul peale pungasid, vaid vees oleva juure seest juba 20cm varred ulatuvad veest välja. Kas tohin neid mulda istutada?

Jaano
Jaano
17. märts 2014 19:09

Tere, kas ma võin ingveri küljest pallikese ära võtta millel on pung küljes ja selle mulda panna või kas ma võin selle pooleks lõigata.

loreen
loreen
2. märts 2014 17:32

Mul on selline küsimus, et tegin nii nagu siin kõik õpetuses kirjas, aga minu ingverijuur läks mädanema, ilma et pungad välja tuleks 🙁 mis ma valesti küll tegin?

Külle
Külle
20. veebr. 2014 14:18

Mulle meeldib ingver väga. Söön teda niisama ja panen ka tee sisse koos sidruniga. Mõnus maitse on tal.
Külle

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: