Hurmaa- imemaitsev eksootiline maiuspala talveaiast

Hurmaa on tõeline eksootiline maiuspala. Üsna varsti ilmuvad poodidesse maitsvad viljad-hurmaad kuna nende hooaeg on kohe-kohe käes. Saate teada, mida hurmaa vili endast kujutab ja kas seda on võimalik ka Eestis kasvata.

Hurmaa on idadiospüüri vili. Viimane mõiste on meile küll üsna tundmatu ning ka hurmaa ise on paljudele inimestele veel üsna tundmatu puuvili.

Idadiospüüri ehk kakiploomipuud kasvatatakse põhiliselt Hiinas ja Jaapanis. Heitlehine idadiospüür kasvab kuni 14 meetri kõrguseks. Puu piklikud ja läikivad lehed on kuni 20 cm pikkused, õied on üsna tillukesed. Diospüürid on kahesoolised, isased ja emased õied valmivad tavaliselt erinevatel puudel. Virgiinia diospüüri puhul on atraktiivne eelkõige isane puu, emane diospüür laseb lehed viljudes lonti.

Idadiospüüri kasvab paremini sooja ja pika suvega aladel, külmad ja tugevad tuuled on talle vastumeelt.

hurmaa
Hurmaa küpsed viljad

Hurmaa kasvatamine Eestis

Eestis on hurmaa taime üsna raske kasvatada, kuid siiski mitte võimatu. Leides viljaliha seest pruunikad seemned võib alati proovida neid ka kasvama panna. Kuna tegu on soojalembese puuga, siis tema kasvatamine meil õues talvepakase tõttu ei õnnestu (idadiospüür talub vaid lühiajaliselt kuni -6º C). Ka potitaimena on tema kasvatamine omajagu keeruline, sest tegemist on ju heitlehise puuga, kel vaja talvepuhkust. Aga kel tahtmist, visadust ja võimalusi (nt talveaed), võib alati proovida.

Idadiospüüri seemneid võib leida nii poest ostetud viljadest kui hankida internetiavarustest.

Hurmaa seemnete idandamine ja külvamine

Viljalihast vabastatud seemned tuleb pesta leige veega ja kuivatada majapidamispaberiga. Seejärel mässida seemned niiskesse majapidamispaberisse ning kilekotti pakituna hoida külmas 3-4 kuud. Külmas (umbes +4º C juures) hoidmine aitab seemneil paremini idaneda. Kuid seemned idanevad üsna edukalt ka siis, kui külmas hoidmine vahele jätta.

Seemnete külvamiseks tuleks välja valida üsna sügav ja kindlasti auguga lillepott. Sügav pott seepärast, et juur tungib taimel suhteliselt sügavale (10-15cm) ja nii on tal piisavalt ruumi kasvada. Ettevalmistatud seemned külvata umbes 5 cm sügavusele. Mullaks sobib vett hästi läbilaskev lillemuld või näiteks turbasegune rodomuld. Idanemine võtab aega umbes 6-8 nädalat. Idanemise ajal hoida muld parajalt niiske ja soe, temp +21º…+29º C. Niiskuse hoidmiseks võib külvi katta kile või klaasplaadiga. Praktiline on panna külvianum altküttega põrandale.

Tärganud taimed asetada kindlasti valgesse, muidu venivad nad ruttu välja. Valges, soojal aknalaual kasvab taim jõudsalt.

Parim kasvukoht on hurmaale e idadiospüürile lõunakülge avananev päikseline soe aknalaud või selle lähiümbrus, veel parem aga köetav kasvuhoone või talveaed. Suvel võib soojade ilmade saabudes idadiospüüri viia ka õue, seal tuleks teda kaitsta vaid tugevate tuulte eest.

Suvel, lisaks regulaarsele kastmisele, võib taime ka piserdada. Kasta toasooja ja pehme veega. Väetada aktiivsel kasvuperioodil mineraalväetisega 2x kuus, jälgida vaid, et väetise lämmastikusisaldus oleks madal. Hästi sobivad näiteks palmidele ja sõnajalgadele mõeldud vedelväetised.

Talvine puhkeperiood

Talvise puhkeperioodi saabudes langetab hurmaa e idadiospüür lehed. Puhkeperioodil vajab taim madalamat temperatuuri ning siis võib ta transportida jahedasse keldrisse või hoiuruumi, kus külm ei ulatu talle kahju tegema. Sel ajal on sobiv temperatuur +3º…+5º C, kuid kindlasti mitte üle +10º C. Muld hoida puhkeperioodil niiske, vältida selle läbikuivamist aga samas mitte liiga niiskena hoida, kuna taime niiskusvajadus on ilma lehtedeta palju väiksem. Puhkeperioodil pole valgus oluline. Kevadel, mil hurmaa puu ilmutab taas elumärke tuleb ta tuppa sooja ja valgesse tuua.

Hurmaa viljad on maitsvad ja kasulikud

Noort puud istutatakse ümber igal kevadel, vanemat aga 3-4 aasta tagant.
Tubastes tingimustes võib hurmaa e idadiospüür kasvada kuni 1,5 m kõrguseks kauniks puuks. Tema kuju ja kasvu saab kontrolli all hoida regulaarse lõikusega, mida tehakse kevadel. Kahjuks on aga tubastes tingimustes kasvanud puul viljalootus kasin. Selleks oleks vajalik hurmaad kasvatada ikka kas talveaias või suurel verandal.

Kui siiski õnnestub viljumiseni jõuda on hurmaa viljade läbimõõt üldjuhul 6-8 cm. Kujult ja suuruselt meenutav hurmaa vili siledakoorelist ümmargust õuna. Keskmine kaal 100-400g. Õhukese, sileda ja läikiva koore värvus varieerub kollasest sügavpunaseni. Poolvalminult on viljaliha rohke tanniinisisalduse tõttu mõrkjas ja kõva. Valminud viljad muutuvad pehmeks, mahlakaks ja magusaks. Maitse on tomati ja aprikoosi vahepealne, millele lisandub kerge vanilje lõhn.

Hurmaasortide seas on nii isetolmnevaid, kui ka risttolmnejaid. Risttolmnevatel sortidel kasvavad viljad tavaliselt suuremad ja maitsvamad. Täiesti küpse vili on mahlarohke, magusa ja meeldiva maitsega ning hea lõhnaga. Viljad jäävad puule püsima ka pärast lehtede langemist.

Magus hurmaa sisaldab 13-21% suhkruid, rohkelt on A-vitamiini ja B-rühma vitamiine, vähem on C-vitamiini. Madala kalorsusega (umbes 76 kcal/100g) hurmaa sisaldab ka rohkesti kiud- ja mineraalaineid nagu kaalium, fosfor, mangaan, raud, vask jpt.

Hurmaad süüakse värskelt või kuivatatult, viljadest pressitakse mahla.

 

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Loe lisaks:

Aprikoosipuu kasvuhoones, Aprikoosipuu sinu aiasIngveri kasvatamine, Datlipalmi kasvatamine, Artišoki kasvatamine, Orgaanilised väetised, Viinamarjad kasvuhoones, Toidukuivati kasutamine, Mahlapress-vajalik abimees koduaias,  Safrankrookuse kasvatamine, Apelsinipuu kasvatamine, Palmide kasvatamine, Taimede automaatne kastmine, Abivahendid kasvuhoones, Kasvuhoone valimine, Banaani kasvatamine kodus ja kasvuhoones, Mida kasvuhoones kasvatada?

11 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
leo
leo
20. dets. 2015 09:28

Pulmareisil ööbisime Kaukaasia eesti külas 1980.a. septembri alguses suvemajakeses. Öösel kukkus midagi eterniitkatusele. Elektrit ei olnud, hommikuvalguses selgus, et majakese ümber kasvasid õunapuu suurused hurmaapuud mille viljad kuiva tõttu alla potsatasid.

Tiiu
Tiiu
7. jaan. 2015 21:55

Sain siis minagi lõpuks ühelt viljalt 4 korralikku pruuni seemet, sarnanevad kõrvitsaga aga kohvipruunid. Panen mulda ja ootan tulemusi. Kui peaks edaspidi jänni jääma, siis kasutan kindlasti Teie abi.

Jaano
Jaano
24. dets. 2014 22:49

Tere, ma sain üleeile hurmaa seest kolm seemnet ja ma panin selle kohe mulda ja nüüd ootan, millal tärkama hakkavad!

Erika
Erika
27. jaan. 2013 15:15

Minul juhtus nii, et leidsin 2 seemet ja üks neist läks kasvama. Kusjuures lihtsalt kohe pistsingi mulda, nii prooviks. Nüüd on taim kasvanud ca 20 cm kõrguseks ja ma kahtlustan, et peaks vist kärpima, et võra moodustuks, aga ei tea kuidas. Kardan taimele liiga teha. Kasvab ta mul köögis, poolvarjulisel aknaalusel kapil. Paistab, et talle meeldib sealne õhkkond, sest lisandub järjest uusi lehti. Kas kellelgi on kogemusi kärpimisega?

Hiie
Hiie
15. jaan. 2013 14:34

Olen paar aastat ostnud hurmaad, kuid pole siiani seemet leidnud. Viimaks naeratas õnn ka minule. leidsin 2 toredat pruuni seemnekest oma hurmaast ja nüüd saan kätt proovida, kas nad idanevad.
On hea, et Teie leheküljel on alati väga põhjalik info, mis on mulle abiks ja julgustuseks! Tänu Teilt saadud materjalile olen saanud elule nii mõnegi imelise taime enda toas. Aitäh!

Hiie
Hiie
23. märts 2013 11:35
Reply to  admin

Edusammud on jõulised. Minu 1 hurmaa seeme on saanud edndale oma esimesed 2 lehte. Rõõmustav on eriti see, et alles jaanuaris ma seemne leidsin ja tänaseks ei ole veel märts läbi kuid minu akna peal on ärganud uus elu, mis rõõmustab mind ja tervitab uut kevadet. Olen väga tänulik siin lehekülgedel antud õpetustele. Sära, rõõmu ja päikest kõigile katsetajatele.

Uno Kompus
Uno Kompus
27. okt. 2012 17:08

Sellel nädalal leitud viljalihast esimene kaunis pruun seeme. Püüame toimida loetud õpetuste järgi. Jääme uusi leide ja tulemusi ootama.

Eve
Eve
17. okt. 2012 14:13

Tere
Olen kaks aastat ostnud hurmaasid tulemusteta.
Ja nüüd lõpuks oktoobris olen saanud 2 seemet. Üritan ikka kõik õigesti teha. Eks näib. Praegu panin külmkappi niiskesse kilekotti. Ja veebruaris peaks mulda panema. Kui tärkavad Siis on ka päikes ja valgust. Nii tahaks loota!

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: