Orgaanilised väetised ja kaitsevahendid koduaiast

Orgaanilised väetised võimaldavad kasvatada terved ja puhtad juurviljad ilma keemiat kasutamata.

Kevad on taas käes ja rohenäppe valdab rahutu sund veeta iga vaba hetk näppupidi mullas. Vaja on kaevata, külvata, istutada… Üsna pea aga saabub aeg, kus tuleb hakata rohima ja väetama.

Orgaanilised väetised aias

Ka hoolealuste kaitsmisele nii kahjurite, kui ka haiguste eest tuleb hakata varakult mõtlema. Küsimus on, millised vahendid valida? Kas minna kergema vastupanu teed ja osta poest valmistooted või näha natuke rohkem vaeva ning valida odavam ja ka tervislikum tee, leides vajaminev oma kodu ümbrusest?

Taimsete tõrjevahendite ja väetiste kasutamise eeliseks on odavus ning keskkonna- ja tervisesõbralikkus. Lisaks kasutame ära aias ja majapidamises üle jäävad orgaanilised ja taimsed jäägid. Nii saame igast asjast maksimaalse kasu, mis on keskkonna hoidmise seisukohast igati mõistlik tegu. Selline teguviis aitab meil ka tüütutes umbrohtudes näha tegelikult kasulikke tegelasi. Kuid mitte ainult umbrohud ei aita meid aias vaid ka köögiviljadega koos kasvatades teadlikult valitud ilu- ja maitsetaimed aitavad meil saada paremat tulemust.

Orgaanilised väetised- kodune valmistamine

Kodus valmistatud taimsete väetiste ja tõrjevahendite puuduseks on ajakulu. Samuti ei pruugi ökoloogiliste tõrjevahendite mõju olla nii kiire ning tõrjet tuleb mõnel juhul teha korduvalt. Keemiline vahend reeglina tapab koheselt. Kuid tervislik köögivili ja keemiavaba koduaed kaaluvad need väikesed miinused kindlasti üles. Lisaboonus – poekraamilt kokkuhoitud summa võib liita näiteks pere puhkusereisi arvele.

Selleks, et valmistatavast vahendist saada maksimaalselt kasu tuleks taimed korjata päikesepaistelise ilmaga ja hommiku poole. Kaste peab olema taimedelt kuivanud. Hommikuse aja ja päikese mõjul on taimedes sisalduvate ainete kontsentratsioon kõige kõrgem. Vali terved ja ilusad taimed.

Reeglina sobib enamuste väetiseks ja kahjuritõrjeks kasutatavate vedelike valmistamiseks järgmine vahekord: värskeid taimi 1-2 kg 10 liitri vee kohta. Kuid on ka teistsuguste vahekordadega retsepte.

Erinevad orgaanilised väetised ja segamine

1. Leotis

500g värskeid taimi

5l leiget keetmata vett (soovitavalt vihmavett)

Värskelt peenestatud taimed panna 12-14 tunniks veega likku. Kasuta leotist kohe ja lahjendamata kujul.

2. Tõmmis

Peenesta taimed ja vala üle keeva veega nii, et nad on korralikult kaetud ja natuke peale. Jäta ööpäevaks seisma. Kurna ja lahjenda vastavalt vajadusele. Tõmmis ei säili kaua nii, et valmista paras kogus, mille saad kohe ära kasutada.

3. Kääritamine

Kääritamist kasutatakse reeglina väetise valmistamiseks, kuid mõningaid kääritisi (näiteks kõrvenõgesest) kasutatakse ka kahjuri- ja haiguste tõrjeks. Kääritise valmistamiseks täidetakse nõu taimse materjaliga. Peale valatakse soovitavalt vihmavesi. Taimed peavad olema veega kaetud, kuid mitte nõu ääreni. Sega massi kindlasti korra päevas! Kui segu enam ei vahuta ja on kenasti tumedat värvi, ongi kääritis valmis. Selleks kulub ca 2-3 nädalat.

Selline kääritis aitab kas alt või lehe kaudu väetades muuta taimed kahjuritele ja haigustele vastupidavamaks.

Kahjuritõrjeks ja lehe kaudu väetamiseks lahjenda veega 1:20. Segu pritsitakse lehtedele. Kui aga tundub, et segu on liiga lahja ja ei mõju, siis võib selle ka kangema teha. Lehe kaudu väetades on tulemus kiirem. Alt väetamiseks lahjenda 1:10.

 

Orgaanilised väetised- kasutatavate koostisosade tutvustus

Kõrvenõges

Kõrvenõges sisaldab kaltsiumi, naatriumi, rauda, väävlit, kaaliumi,lämmastikku, räni, lubiühendeid ning fosforit. Ka  A ja C vitamiine. Kääritist kasutatakse nii alt kastmiseks, kui lehe kaudu väetamiseks ning lehetäide tõrjeks (pritsides). Järgi jääva lehemassi võib lisada komposti hulka, kus ta kiirendab selle valmimisprotsessi.

Leotist kasutatakse lehetäide, ripslaste ning punase kedriklesta tõrjeks.

Koirohi

Koirohtu leotist või tõmmist kasuta lehekirpude, tigude, koide, prussakate ning ka hiirte-rottide peletamiseks. Koirohtu on kasulik kasvatada

Koirohu lehed näevad välja sellised

köögiviljapeenarde läheduses, kus ta samal eesmärgil aitab peletada erinevaid soovimatuid külalisi.

Orgaanilised väetised ja sibula koored

Sibula koortega saab turgutada öökülmade käes veidi kannatada saanud tomatitaimi. Selleks tuleb soojendada ämbri täis vett, lisada sinna umbes 3 peotäit sibula koori ja keeta ca 10 minutit. Kurnata ja saadud lahusega pritsida kahjustunud taimi 2-3 päeva jooksul kuni taimed on taastunud.

Sibulakooreleotis tõrjub sõstrapahklesta. 200-300 grammile koortele valada peale 10l sooja vett. Nõu sulgeda kaanega ja jätta tõmbama 12-24h. Valmis leotis kurnata ja kasutada koheselt lahjendamata kujul pritsimiseks enne õitsemist ja peale saagi koristamist.

Sama leotist võib kasutada pritsimiseks ka lehetäide, rohulutikate, kõrvaharkide, võrgendilesta ja vastsete tõrjeks.

Sibulast tehtud tõmmised on lisaks kahjurite tõrjele kasulikud ka taimehaiguste vastu võitlemisel, kuna neil on hea bakterivastane toime.

Munakoored

Muna koori saab kasutada mulla parandamiseks, mulla kaltsiumisisalduse suurendamise läbi. Vähesel määral sisaldavad nad ka lämmastikku, kaaliumi- ja fosforiühendeid. Keedetud muna koored võib kuivatada soojas kohas, toored aga kuivatada praeahjus 75-80C juures 10 minuti jooksul. Niiviisi tooreid koori kuivatades hävivad salmonella bakterid. Lagunemise kiirendamiseks tuleks koored jahvatada. Eriti hästi sobib muna koori kasutada happelise mulla puhul, kus kasvatatakse köögivilju nagu tomat, kapsad, paprika jt.

Kahjuritest aitavad muna koored eemal hoida tigusid. Sõrmede vahel purustatud muna koored tuleb puistada ümber kaitstava taime. Teod ei saa sellist tõket ületada ja nii on nad sunnitud kolima sugulaste juurde naabri aeda.

Erinevad rohimisjäägid

Pane umbrohujäätmed ja lehed veega täidetud anumasse, kata pealt kilega ning jäta paariks nädalaks päikese kätte käärima. Saadud lahusega kasta taimi.

Soolikarohi

Soolikarohi on rikas eelkõige kaaliumi poolest, kuid temas leidub ka kaltsiumi ja magneesiumi. Soolikarohust valmistatud leotisega kartulipealseid

Orgaanilised väetised
Soolikarohi

pritsides ei taha kartulimardikas sinna enam tulla. Ka maasikalest, maasika-õielõikaja ja lehetäi vastu saab soolikarohuleotisest abi. Samamoodi kapsaid pritsides ei kipu enam kapsalibika ja kapsakoi röövikud kapsale kallale. Peenarde läheduses kasvav sooliakrohi aitab peletada õunamähkurit ja kapsa-tuhktäid. Selle spetsiifiline lõhn takistab kahjurputaukate toitumist ja munemist.

Peiulill

Peiulille korjatakse leotise tegemiseks õitsemise ajal. Täida anum kuivatatud taimedega poolenisti, vala peale soe vesi ja jäta kaheks ööpäevaks seisma. Aitab hästi lehetäide ja võrgendilestade vastu. Mulla kastmine aitab varreingerja ja kiduussi korral.

Tomati lehed

Tomatitaimede küljest näpistatud lehti saab edukalt kasutada kahjuritõrjeks. Retsept on järgmine: 400g värskeid tomati lehti valada üle 1l veega. Leotada 3-4 tundi ning seejärel keeta 30 minutit nõrgal tulel. Keedus kurnata ja lahjendada pritsimiseks veega 1:3.

Selline lahus aitab tõrjuda edukalt rohulutikaid, kuid ka teiste kahjurite vastu võib sellest abi olla nagu näiteks kapsaliblikas.

Harilik kuusk

Kasutatakse noori okkaid, võrseid või koort. Võta 1 osa taimeosi ja lisa kaks osa vett. Keeda 5 minutit, kurna. Enne kasutamist lahjenda veega 1:3. Pritsida võib kõiki aiataimi, kes kannatavad kasvuhoonekarilaste, ripstiivaliste, lehetäide, võrgendilestade või kilptäide käes.

Põldosi

Seda taime on hea kasutada tema haigusi ennetava mõju pärast. Arvatakse ka, et tal on mikroobidevastane toime.

Kuumavee tõmmis põldosjast sisaldab üle 10% ränihapet. Räniühendid muudavad taimerakud tugevamaks ja haigustele vastupidavamaks. See on hea vahend seenhaiguste vastu nagu roosteseened ja nõgiseened.

NB! Ettevaatust, taim on mürgine!

Orgaanilised väetised
Võilill ravimtaimena

Orgaanilised väetised- võilill

Võilillest kasutatakse tõrjevahendi valmistamiseks lehti ja juuri. Juurtest valmistatud leotis on lehe omast tõhusam.

200-400g purustatud juuri või 400-600g purustatud värskeid lehti valada üle 10l veega ja jätta seisma 2-3 tunniks. Kurna ja kasuta samal päeval. Pritsimine aitab erinevat sorti lehetoiduliste vastsete vastu. Ka nematoomide vastu saab abi samast leotisest.

Lehtpuutuhk

See vahend on kättesaadav puuküttega maja omanikele ja nende sõpradele. Lehtpuutuhk aitab paljude taimehaiguste vastu (nt. Roosi-jahukaste, pojengide hahkhallitus ja muud seenhaigused). Mullale puistatuna on väetiseks, soodustades õitsemist ja aidates kaasa taimede valmisolekule põua vastu. Ka suurendab lehtpuutuhk taimede vastupanuvõimet haigustele ja külmakindlust. Sisaldab kaaliumi (5-10%), mis on taimedele kergesti omastatav. Puistades seda lehtedele ja mullapinnale takistab see lehetäide ja teiste kahjurite levikut.

Pritsimiseks valmista leotis:

100g lehtpuutuhale vala peale 1l vett ja kuumuta segu ca 1 tund. Mitte keeta! Lase leotisel jahtuda ja selgineda. Pritsimiseks võta 0,3l tõmmist ja 0,7l vett. Ühe-kahe taime tarvis võib tõmmist teha väiksema koguse.

Orgaanilised väetised- abilised, keda tasub kasvatada köögiviljaaias

Saialill (ei sobi vaid kurgi lähedusse, kuna neil on ühised haigused) ja peiulill kapsapeenras või selle lähedal aitavad peletada kapsalibikat. Peiulill kaitseb  peenras kasvades taimi kiduussi eest.

Kress ei meeldi lehetäidele ja aitab neid ohjeldada.

Ka mungalille sobib istutada köögiviljaaeda kahjurite tõrjeks.

Köögiviljaaias on kasulikud ka maitsetaimed. Istuta lavendlit, tüümiani, salveid, basiilikut, majoraani jt. maitsetaimi. Maitsetaimed meelitavad ligi tolmendavaid putukaid kuid kahjuritele mõjuvad need taimed peletavalt. Kuna sageli on maitsetaimed püsikud, siis võib neid kasvatada köögiviljapeenarde vahetus läheduses eraldi peenardes või teha neist lausa hekk köögiviljaaia äärde.

Ka küüslauk aitab siia-sinna köögiviljapeenrasse istutanuna peletada erinevaid kahjureid.

Sipelgad ei taha elama asuda sinna, kus kasvab pune, piparmünt ja lavendel.

Orgaanilised väetised- täiendavad nõuanded

Tõmmiseid, leotisi või kääritisi tuleks kasutama hakata kohe, kui kahjurid ilmuvad ja neid on veel arvuliselt vähe. Töötlemise kordade arv sõltub erinevate kahjurite bioloogilistest iseärasustest. Kui pritsimist on vaja korrata, siis tee seda 5-7 päeva tagant. Veel peaks meeles pidama, et ka kasulikele putukatele võivad kodused kahjuritõrje vahendid osutuda kahjulikeks. Näiteks, kui tahame lehetäisid tõrjuda ja taimel on näha lepatriinusid või nende vastseid, siis ei maksaks pritsimisega kiirustada- lepatriinud ja nende vastsed on lehetäide looduslikud vaenlased, lase neil töö enda eest ära teha. Mesilaste ja teiste kasulike tegelaste mürgitamise vältimiseks ära pritsi taimi nende õitsemise ajal.

Need on vaid mõned näited sellest, kuidas oma aias keemia vabalt toimetada ja majapidamises ülejäävat ära kasutada. Kelles aga sügavam huvi tärkab, leiab kindlasti internetist teemakohast infot veel lisakski. Ka raamatupoes või ka raamatukogus aiapidamisalast kirjandust uurides leiab kindlasti häid teemakohaseid raamatuid. Toredat katsetamist!

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: