Datlipalmi kasvatamine kodus

Datlipalmi kasvatamine. Kindlasti oled poest ostnud neid magusaid kleepuvaid datleid. Ilmselt on ka tekkinud mõte, et paneks seemne potti ja vaataks mis saab? No paljudel tekib selline mõte 🙂Datlipalme on tegelikult 17 liiki aga toidupoest leiab hariliku datlipalmi Phoenix dactylifera datleid.

Datlipalmi kasvatamine seemnest

Datlipalmi idandamiseks oleks vaja kõigepealt datli seemned viljalihast puhastada ja sooja vette likku panna. Leota neid paar päeva, vahetades regulaarselt vett ja pane siis mullasegusse idanema.Üks mugav viis igasuguseid palmiseemneid idandada on panna nad nn zip kilekotti koos mullaseguga. Vali suurem ca 3 liitrine või 4 liitrin Zip-kott. Mullasegu sega turbamullast ja jämedast liivast 1:1 vahekorras. Suletava kilekoti eelis on ühtlaselt niiske keskkond. Pead siiski vahel kotti avama ja tuulutama. Veelgi kavalam on panna seemikute kott kandikuga elektriküttega põrandale. Soojus + niiskus ja pole karta et muld läbi kuivab.

Seemnete idanemise aeg

datlipalmi kasvatamine
Datlipalmi seemned peale vilja ära söömist
Vahest idanevad palmi seemned 2 nädalaga, vahest läheb 8 nädalat aga enamasti nad kõik idanevad. Kotis saad jälgida kuidas idud arenevad ilma neid vigastamata. Kui idud on juba koti põhjani kasvanud ja hakkavad seal piki koti serva ringi kasvama on aeg ümber istutada. Istuta noored palmibeebid kitsastesse kuid kõrgetesse pottidesse. Kui spets palmipotte pole käepärast kasuta väiksemaid roosipotte. Nüüd vajavad nad ka korralikku valgust. Olenevalt aastaajast aseta nad kas aknalauale või kasvuhoonesse. kasvuhoone oleks muidugi päris hea variant.
datlipalmi kasvatamine
Datlipalmi seemned koos idudega

Datlipalmi kasvatamine- esimene ümberistutamine

Järgmine ümberistutus tee siis kui noortel datlipalmidel on juba 3-4 lehte. Potid vali pigem kitsad ja kõrged kuna palmide juured kipuvad sügavusse. Roosipotid on jällegi hea proportsiooniga.Alguses on hea kasutada altsoojendust nagu näiteks põrandaküte. Altsoojendus kiirendab juurte arengut aga nad saavad hakkama ka ilma. Muide kui taime juured on soojas, siis ei pea õhu temperatuur nii soe olema. Seda nippi kasutatakse taimede varakevadisel ettekasvatamisel. Soojendatakse ainult taimekasettide aluseid ja õhk hoitakse kokkuhoiu mõttes päris jahedana.
datlipalmi kasvatamine
Noored datlipalmi seemikud on kahe nädala vanused idanemisest

Suveks õue värske õhu kätte

Kui Sul on võimalus noored palmid suveks lausa kasvuhoonesse panna, siis nad kasvavad kiiresti ja samuti väga tugevaks. Hoolitse siis ka selle eest, et neil oleks piisavalt vett. Juurepall potis ei tohiks kunagi päris läbi kuivada. Suve lõpus on hea palme natuke jahedama õhuga ka karastada tõstes nad tuulevarjulisele kohale päikese kätte. Miski ei asenda looduslikku tuult ja värsket õhku. Selliselt karastataud taimed elavad ka talve kindlamini üle.

Datlipalmi kasvatamine suurelt ja julgelt

Veel üks asi. Kuna suurt vaeva vahet pole kas idandad 1 või 10 seemet, siis pane parem idanema väikese varuga ehk ca 10-15 tk. Alati läheb mõni välja ja siis pole nii kahju kui väärtuslik ainuke taimeke teisel aastal välja läheb. Pigem kingi liigsed taimed sõpradele ära kui üle jääb. Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,datlid
20 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
leili Ilves
leili Ilves
9. jaan. 2015 11:33

Mulle kingiti sünnipäevaks palm, aga ma ei tea temast midagi. Kas võib ka aknal kohta vahetada ja poolt ka või peab olema kogu aeg ühe poolega valguse poole? Kui sageli kasta talvel kui temperatuur on 19 kraadi, millega väetada ja kui sageli, kas tuleb ka pealt kasta?

Kristi
Kristi
28. dets. 2014 23:36

Mis tähendab, et palm vajab talvel jahedas puhkamist? Milline temperatuur on siis sobilik?
Tõin paar aastat tagasi Egiptusest palmiseemned kaasa ja panin mulda (liik teadmata). Nüüd on 2 kolmelehega taime. Talvitan neid hetkel umbes 15 kraadises ruumis. Kas see on OK? Või võiks veel madalam temperatuur olla?

Jaano
Jaano
7. juuni 2014 17:54

Tere, millal tulevad datlipalmile õiged lehed? Mitte lihtsalt sirged lehed. Sel kevadel ma istutasin ta uude potti, kuid juured on ikka läbi potti kasvanud. Millal datlipalmid õitsema hakkavad? Mul on 50st alles 10 datlipalmi.

Jaano
Jaano
14. dets. 2014 13:30
Reply to  Jaano

Tere, millal datlipalm õitsema hakkab ja kas ta kodudes tingimustes õitsema hakkab?

Helen
Helen
26. jaan. 2014 15:37

Tere,

minul vanemate kodus on datli palm kasvanud üle 25a. Vanemate pulmapäeval pandi mulda. Kasvas suureks, tugevaks ning oli juba oht, et peab laele auku tegema hakkama. Kuid nüüd mõned aastad juba on ta kidur. Viskas korraga lehed maha, üksikud pikad lehed vaid püsti. Ümber on istutatud, suur puidust pott ehitatud, väetatud, kastetud ( isa hoolsa käe all ). Mis võib olla sellise nö närtsimise põhjus?

Jaano
Jaano
8. aug. 2014 20:01
Reply to  Helen

Tere, äkki on sellest, et tal on vähe ruumi. Või on liiga vähe kastetud.

Kadri
Kadri
5. jaan. 2014 13:54

Minu isa pani ka seemne mulda. Taimel on ainult üks leht ja see on ka umbes 30 cm kõrgune. Üldiselt on kasv kuidagi pidurdunud. Milles võib probleem olla?

ülle
ülle
27. dets. 2013 20:45

Panin palmiseemned potti teise lille juurde, ilusti tuli välja.

tina
tina
19. dets. 2013 11:49

Lisaks veel juurde, et palm kasvab päris suureks. Ma kolisin palmi juba kodust kontorisse kuna hakkas liiga palju ruumi võtma.

Niina Salkina
Niina Salkina
19. dets. 2013 07:52

Soovitan väga. Mul kasvab juba aastaid – ilus ja väga omapärane taim. Edasi võin lisada, et nagu palmid ikka loob ka datlipalm vart ehk alumised lehed lähevad välja(kuivavad) ja uued tulevad päris aeglaselt. Edu kasvatamises !

Jaano
Jaano
20. mai 2013 20:07

Tere, ma panin 50 datliseemneid maha ja kas see tähendab, et mul tuleb 50 datlipalmi.

Jaano
Jaano
20. veebr. 2013 19:31

Tere, kas see valge, mis tuleb seemne seest välja, kas see on juur või idu?

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: