Taimede ettekasvatamine- millal on selleks õige aeg?

Meie kliimas on paljude taimede kevadine seemnest ettekasvatamine paratamatu protsess, kuna meie suvi on lihtsalt liiga lühike. Meie suvega ei jõua paljud taimed peenrasse külvates lihtsalt täiskasvada. Kasvuhoone taimede puhul veel eriti kuna need taimed on enamasti pärit troopikast.

Taimede ettekasvatamine on samas üsna põnev ja kaasahaarav tegevus, mida vist enamus aednikke teeks ka ilma tulemusele mõtlemata. Kui pikaajaliste ettekasvatajate käest küsida miks nad seda juba aastaid teevad, siis ilmselt nad ei oskaks päris täpset vastust anda. Lihtsalt tore kevadine tegevus.

Millal on paras aeg taimede ettekasvatamisega alustada?

Taimede ettekasvatuse alguse või seemnete idandamise aja määrab ühelt poolt ära saadaolev valgus ja teiselt poolt kuhu taimed edasi lähevad. Tavaliselt pannakse näiteks tomati, paprika või kurgi seemned idanema veebruari lõpus või märtsi alguses, sest siis on juba piisavalt loomulikku valgust. Selline ajastus on ka sobiv, et noored taimed millalgi aprillis edasi kasvuhoonesse istutada.

Digitaalse anduriga automaatne kasvuhoone puhur Palma

Milline kasvuhoone sobib taimede ettekasvatamiseks

Ettekasvatamiseks sobib igasugune kasvuhoone, mis on terve ja peab tuult. Tühja ilma pole ju mõtet kütta. Uued ja kaasaegsetest materjalidest kasvuhooned peavad juba loomu poolest paremini sooja kui vanema põlvkonna kasvuhooned. Materjalid on teised ja soojapidavus on täitsa uus tase.

Veneaegsed kasvuhooned tehti kas metallsõrestikule või puuraamile ja alati 3mm klaasiga. See oli ainuke võimalus siis aga see ei ole väga säästlik lahendus tänapäeval. Tänapäeval on kõige säästlikumaks lahenduseks mitmekambrilise kinnise alumiiniumraamiga Belgia kasvuhooned, mis on kaetud otstest suletud polükarbonaadiga. Polükarbonaat peaks olema min 8mm paksune, veelgi parem kui 10mm.

Sobivad muidugi igasugused kasvuhooned aga nende varakevadine kütmine läheb lihtsalt kordades kallimaks kui sellise tehnoloogiliselt läbimõeldud lahendusega ja soojapidava kasvuhoone puhul.

Vana kasvuhoone soojustamise lihtne nipp

Muide kui teie kasvuhoone on klaasidega ja raam puhub nurgast läbi ja soojapidavus on muidu kehva, siis aitab olukorda oluliselt päästa kui katta kasvuhoone seest poolt mullikilega. Eelistavalt suurte mullidega kilega, see on soojem. Võite meie käest tellida aga võite ka ise kuskilt sobiva leida. Vahet pole.

Kui kasvuhoone on väga suur, siis on hea mõte eraldada kilega kasvuhoonest üks osa mida soojustada ja mida siis kütta. Pole ju mõtet kütta rohkem kui vaja. See on levinud praktika seni kuni päris uus kasvuhoone rajada.

Taimede ettekasvatamine nii külmas kui soojas kasvuhoones

Taimede ettekasvatamiseks on üks võimalus panna varakevadel kogu kasvuhoone kütte alla, et sees oleks sobiv temperatuur. Nii on mugav soojas kasvuhoones toimetada, külvata ja istutada.

Aga tegelikult on veel üks viimasel ajal hoogu koguv praktika kuidas taimi ette kasvatada, isegi külmas kasvuhoones. See on tulnud meile profikasvatajatelt.

Nimelt on testitud, et taimed võivad kasvada üsna jahedas kui nende juured on soojas. Seepärast kasvatab palju inimesi kevadel taimi ette kütmata kasvuhoones aga sooja elektrimati peal. Kasvuhoones ei tohi olla pakast aga näiteks +4C on juba täitsa ok.

Minikasvuhoone kasutamine ettekasvatamiseks

Veel mugavam võimalus on kasutada nn minikasvuhoonet, mis pannakse kas kasvuhoone riiulile või otse põrandale. Minikasvuhoone on siis selline väike ca 60x130cm suuruse alusega kinnine süsteem, kus hoitakse automatiseeritult kindlat temperatuuri ja õhuniiskust, näiteks +18C. Seemned idanevad seal kiiresti ja taimed sirguvad tugevalt.

Kui taimed on juba piisavalt suured minikasvuhoonesse (üle 30cm kõrgused) võetakse minikasvuhoonel kate maha ja taimed kasvavad edasi jahedamas õhus aga endiselt sooja elektrimati peal.

Minikasvuhoone suur eelis on see, et pole vaja tervet kasvuhoonet soojaks kütta. Minikasvuhoonet saab kenasti ka toas kasutada kuna kinnine kasvuhoone kaitseb taimi eluruumide tolmu ja liiga kuiva õhu eest.

 

Loe veel: Tomati kasvatamine avamaalKasvuhoonesse, avamaale ning aknalauale sobivad tomatisordidMida kasvuhoones kasvatada?Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?Kastmissüsteem kasvuhoonesseTomati kuivatamine kuivatis. Päikesekuivatatud tomatite tegemineViinamarjad kasvuhoonesKasvuhoone kokkupanekKasvuhoone puhastamineKasvuhoone on investeering tervisesseKasvuhoone kaitsmine tormigaPaprika sordidKurgisordidKasvuhoone abivahendidKasvuhoone kütmine ja valgustamineKasvuhoone kasutamine talvelKasvuhoonet paigalda sügisel ja taimi külva kevadelIngveri kasvataminekasvuhoone soojapidavusTomati ja paprika ettekasvataminePaprika kasvatamineKasvuhoone valimineKasvuhoone hooldamineAnanassi kasvatamineBanaani kasvatamine

Soovitatud teemaga seotud tooted

Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse

Kasvuhoone kütteseadmed

Elektrilised soojendusmatid taimedele ja minikasvuhooned

 

 

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: