Taimede ettekasvatamine- millal on selleks õige aeg?

Meie kliimas on paljude taimede kevadine seemnest ettekasvatamine paratamatu tegevus, kuna meie suvi on lihtsalt liiga lühike. Meie suvega ei jõua paljud taimed otse peenrasse külvates lihtsalt suureks kasvada ja viljad küpseda. Kasvuhoone taimede puhul veel eriti kuna need taimed on enamasti pärit troopikast.

Taimede ettekasvatamine on üsna põnev ja kaasahaarav tegevus, mida vist enamus aednikke teeks ka ilma tulemusele mõtlemata. Kui pikaajaliste ettekasvatajate käest küsida miks nad seda juba aastaid teevad, siis ilmselt nad ei oskaks päris täpset vastust anda. Lihtsalt tore kevadine tegevus. Alati on tehtud ja miks ka mitte. Paljud panevad omal terve aknapealse või veranda kevadel tomatiseemneid tihedalt täis, kuigi kasvuhoonesse ja oma tarbeks kulub selleks vaid murdosa. Tore ju jagada.

Taimede ettekasvatamine – Millal on paras aeg alustada?

Taimede ettekasvatuse alguse või seemnete idandamise aja määrab ühelt poolt ära saadaolev valgus ja teiselt poolt see, kuhu taimed edasi lähevad. Tavaliselt pannakse näiteks tomati, paprika või kurgi seemned idanema veebruari lõpus või märtsi alguses, sest siis on juba piisavalt loomulikku valgust. Selline ajastus on ka sobiv, et noored taimed millalgi aprillis edasi kasvuhoonesse istutada.

Ajastus on oluline kuna liiga vara külvatud seemnetest kasvavad taimekesed liiga vara liiga suureks ja kasvukohta istutamiseks on nad liiga pikaks veninud. Külvate liiga hilja ja siis on taimed maha istutamiseks jälle liiga tilluksesed ja peavad veel potis järelkasvama.

Digitaalse anduriga automaatne kasvuhoone puhur Palma

Milline kasvuhoone sobib taimede ettekasvatamiseks

Taimede ettekasvatamiseks sobib igasugune kasvuhoone, mis on terve ja peab tuult. Tühja ilma pole ju mõtet kütta. Uued ja kaasaegsetest materjalidest kasvuhooned peavad juba loomu poolest paremini sooja kui vanema põlvkonna kasvuhooned. Materjalid on teised ja soojapidavus on täitsa uus tase.

Veneaegsed kasvuhooned tehti kas metallsõrestikule või puuraamile ja alati 3mm klaasiga. See oli ainuke võimalus siis aga see ei ole väga säästlik lahendus tänapäeval. Tänapäeval on kõige säästlikumaks lahenduseks mitmekambrilise kinnise alumiiniumraamiga Belgia kasvuhooned, mis on kaetud otstest suletud polükarbonaadiga. Polükarbonaat peaks olema min 8mm paksune, veelgi parem kui 10mm.

Sobivad muidugi igasugused kasvuhooned aga nende varakevadine kütmine läheb lihtsalt kordades kallimaks kui kaasaegse soojapidava kasvuhoone puhul. Aga pole probleemi kui teil ei ole sellist kaasaegset kasvuhoonet. Iga asja vastu on rohtu. Kohe vaatame mida saab sellisel juhul teha.

Vana kasvuhoone soojustamise lihtne nipp

Kui teie kasvuhoone on klaasidega ja raam puhub nurgast läbi ja soojapidavus on muidu kehva, siis aitab päris hästi tugeva kilega pealt katmine. Selleks on olemas kohe spetsiaalsed kasvuhoonele mõeldud koormakatted. Viskate üle katuse harja ja pingutatae aasadest kinni. See aitab muide hästi ka talvise paksu lume puhul, kuna lumi libiseb selliselt katuselt kergesti maha. Lisakiht hoiab kinni tuult ja tekitab soojavoodri. Selest on palju abi.

Kui kasvuhoone on väga suur, siis on hea mõte eraldada näiteks kilega kasvuhoonest üks osa mida soojustada ja mida siis kütta. Pole mõtet kütta rohkem kui vaja. See on levinud praktika seni kuni päris uus kasvuhoone rajada. Oluline on kubatuuri vähendada. 

Taimede ettekasvatamine külmas kasvuhoones

Taimede ettekasvatamiseks võib panna varakevadel kogu kasvuhoone kütte alla, et sees oleks sobiv temperatuur. Nii on mugav soojas kasvuhoones toimetada, külvata ja istutada.

Aga tegelikult on veel üks viimasel ajal hoogu koguv praktika kuidas taimi ette kasvatada, isegi külmas kasvuhoones. See on tulnud meile profikasvatajatelt.

Nimelt on testitud, et taimed võivad kasvada üsna jahedas õhutemperatuuris kui nende juured on soojas. Seepärast kasvatab palju inimesi kevadel taimi ette kütmata kasvuhoones aga sooja elektrimati peal. Kasvuhoones ei tohi muidugi olla külmakraade aga näiteks +4C on juba täitsa ok kui samal juured on näiteks +15C.

Taimede ettekasvatamine Minikasvuhoones

Veel mugavam võimalus on minikasvuhoone kasutamine, mis pannakse kas kasvuhoone riiulile või otse põrandale. Minikasvuhoone on selline väike kinnine süsteem, kus hoitakse automatiseeritult kindlat temperatuuri ja õhuniiskust, näiteks +18C. Seemned idanevad seal kiiresti ja taimed sirguvad tugevalt.

Kui taimed on juba piisavalt suured ehk kuskil üle 30cm kõrgused, võetakse minikasvuhoonel kate maha ja taimed kasvavad edasi jahedamas õhus aga endiselt sooja elektrimati peal.

Minikasvuhoone suur eelis on see, et pole vaja tervet kasvuhoonet soojaks kütta. Minikasvuhoonet saab kenasti ka toas kasutada kuna kinnine kasvuhoone kaitseb taimi eluruumide tolmu ja liiga kuiva õhu eest.

Ettekasvatamine, minikasvuhooned, külvimullad

Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria

Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale

Loe veel: Tomati kasvatamine avamaalKasvuhoonesse, avamaale ning aknalauale sobivad tomatisordidMida kasvuhoones kasvatada?Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?Kastmissüsteem kasvuhoonesseTomati kuivatamine kuivatis. Päikesekuivatatud tomatite tegemineViinamarjad kasvuhoonesKasvuhoone kokkupanekKasvuhoone puhastamineKasvuhoone on investeering tervisesseKasvuhoone kaitsmine tormigaPaprika sordidKurgisordidKasvuhoone abivahendidKasvuhoone kütmine ja valgustamineKasvuhoone kasutamine talvelKasvuhoonet paigalda sügisel ja taimi külva kevadelIngveri kasvataminekasvuhoone soojapidavusTomati ja paprika ettekasvataminePaprika kasvatamineKasvuhoone valimineKasvuhoone hooldamineAnanassi kasvatamineBanaani kasvatamine

Soovitatud teemaga seotud tooted

Tootmiskasvuhooned ettevõtjale

Kasvuhoone valimineTalveaia valimineEesti aednikudMudelrongid,Mahlapress,Kasvuhoone tormigaKasvuhoone trendidVaakumpakendamine,Viinamarjade kuivataminePesakasti puhastamineLindude aitamineNoored aialinnudKasvuhoone soojustusKasvuhoone abivahendidPuitbetoonist pesakastidKuldnoka pesakast5 soovitust pesakasti paigalduseksAitame Eesti pääsukesiSiilisõbralik aedRavimtaimede kuivatamine

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: