Paprikataimede ettekasvatamine

Paprikataimede ettekasvatamine ehk seemnete idandamisest kuni tugevate taimede kasvatamiseni.

Kindlasti on teil paprikaseemned juba mullas ning ilmselt juba ka nina mullast välja pistnud. Mõtlete, et mis edasi ja kuidas peaks toimima, et neid paremini kasvatada. Millist hoolitsust, mulda ja väetamist väikesed paprikaistikud vajavad? Aga vaatamegi siis koos kuidas väikesest paprika seemikust tugev ja terve paprikataim kasvatada.

Paprikaseeme idaneb aeglasemalt kui tomat, seega võib tärkamiseks kuluda isegi kaks nädalat või rohkem. Pärast tärkamist tuleks paprikataimed paigutada kohta, kus temperatuur on keskmiselt 16-18 kraadi, et vältida taimede venimist. Jälgida tuleb, et temperatuur ei langeks alla 14 kraadi, sest sellisel juhul paparikataimede kasv peatub ning see ei ole hea.

Paprikataimede ettekasvatamine- ettevaatust juured on eriti õrnad

Paprikal on võrreldes tomatiga veel üks erinevus. Ta ei talu nimelt kuigi hästi pikeerimist ning see häirib tema kasvu umbes kümneks päevaks. Põhjus on selles, et paprikal on õrn juurekael ning talle ei meeldi, kui see mulla alla jääb. Kui paprikat üldse pikeerida, siis 15-20 päeva pärast tärkamist.

Kui ruumi on piisavalt, tasub paprikataimed külvata kohe erinevatesse pottidesse laiali ning hiljem istutada taim ettevaatlikult otse suuremasse kasvupotti, jättes pikeerimise etapi vahele. Ümberistutamisel ja pikeerimisel tuleb paprikataim võtta välja koos juurepalliga, et vältida selle vigastamist. Ümberistutamiseks on parim võtta 12 cm läbimõõduga pott – sellisel juhul on taimel piisavalt ruumi kasvada, et ta suve alguses kohe kasvuhoonesse edasi istudada. Kindlasti tekib küsimus, miks mitte võtta kohe suuremat potti? See pole hea sellepärast, et paprikataime areng võib jääda kiduraks, kuna taim püüab kogu jõu suunata juurestiku arendamisesse.

Paprikataime ettekasvatamine turbatabletis ehk kookosekiust tabletis

Viimase aja hitiks on saanud paprikataimede istutamine kookosekiust tabletti. (Kookosekiust tabletid on Euroopa loodusele paremad kuna turvast on piiratud koguses aga kookosekiudu kasvab iga aasta piiramatult juurde).

Kõige mugavam on kasutada külvamiseks kohe spetsiaalseid aluseid või minikasvuhooneid, millele käib läbipaistev katus peale. Taimed on seal kaitstud ja kasvavad kiiremini ja tugevamaks kui lahtiselt aknalaual pidades.

Minikasvuhoones on kohe spetsiaalsed süvendid kookosetableti jaoks. Kookosetablett tehakse märjaks ning ta paisub mitmekordselt suuremaks. Paisunud tabletti külvatakse seeme. Tavaliselt üks seeme tabletti kohta. Edasipidi on vaja ainult jälgida niiskusreziimi ja tagada valgus.

Paprikataimede kasvutingimused

Noorte paprika istikute kasvatamiseks on optimaalne õhutemperatuur päikesepaistelisel päevadel 24-26 kraadi ja pilves ilmaga 21 kraadi ringis. Öösiti ei tohiks see langeda alla 20 kraadi. Jälgida tuleb, et pilves ilmaga ei ole temperatuur liiga kõrge, kuna muidu võivad taime õiealgmed hakata varisema ning hilisem saak on väga kesine. Paprikataime kasvukoht peab olema tuulte eest varjatud ja päikesepaisteline. Kui paigutate taimed aknalauale, siis jälgige, et taim ei saaks tuuletõmbust ning temperatuur ei tõuseks seal liiga kõrgele.

Kuna paprika istikute kasvatamisel ei kasutata tavaliselt väga toitainerikkaid muldasid, siis istikuperioodi lõppfaasis tekib tõenäoliselt vajadus pealtväetamise järele. Paprika vajab lämmastikurikkaid väetiseid. Kõige suurem lämmastikuvajadus on õitsemisfaasis ja selle ajal võib paar korda kergelt väetada.

Paprikataimede kasvuhoonesse istutamine

Parim aeg paprikaistiku kasvukohale istutamiseks on siis, kui taim õitseb või on moodustanud juba esimesed viljaalged. Kui istutatakse liiga vara, siis paprika kasvu iseärasuse tõttu taime kasv pidurdub järsult ja edaspidi on häiritud ka viljade normaalne areng.

Soojapuhur laseb varem istutada

Paprikataimede ettekasvatamine
Noored paprikataimed on graatsilised ja õrnad. Eriti õrnad on nende juured. Tomatitaimed on noorte paprikatega võrreldes lausa robustselt tugevad.

Meie tingimustes saab paprika kasvuhoonesse istutada siis, kui öökülmade oht on möödas. Tavaliselt siis mai lõpus või juuni alguses. Kui kasvuhoonesse paigaldada mõni automaatne kütteseade, siis saate taimed juba oluliselt varem kasvuhoonesse istutada. Päevad on ju soojad ka märtsi lõpus ja aprillis aga puhur peab just ootamatu öökülma või külmalainete eest kaitsema.

Kui paprikat kasvatada tomatiga samas kasvuhoones, tuleks paprikale jätta kindlasti lõunapoolne peenar, et tomatitaimed oma kasvuga ei hakkaks paprikataimede eest päikest varjama. Kui paprikataimed saavad liiga vähe päikest, ei pruugi viljad kasvada suureks, vaid jääda väikesteks ja kidurateks.

Paprikataimede ettekasvatamine- kasvuhoonesse taimekonteineris

Paprika istutamisel peab ka muld enne istutamist olema piisavalt soe. Jahedasse mulda ei tasu paprikataimi istutada, kuna vastasel juhul võib jällegi kasv tugevasti häiruda, või taimed isegi hävineda. Paprikat ei tohi ka sügavale istutada, sest juures on sama soojanõudlikud, kui maapealne osa. Paprikataime juurestik areneb kõige paremini pindmises, soojenenud ja õhurikkas mullas. Selles osas on jällegi konteineris või kasvukotis kasvatamisel eelis, kuna sobiv turbamuld tuleb kotiga, mitte külmunud pinnasest.

Väga mugav on paprikataimi kasvatada taimekonteineris. Meil on pakkuda suur valik erinevas suuruses taimekonteinereid igale maitsele ja vajadusele. Konteineris on kergem taimede eest hoolitseda kui lahtises peenras. Vähem rohimist, kergem kasta ja kahjurite eest kaitsta. Samuti saad viljakandmise lõpetanud taimed tõsta koos konteineriga kasvuhoonest ära välja ja selle koha peale midagi uut kasvama panna. Väga mugav.

Võid lugeda lähemalt artilit: Konteineraiandus kasvuhoones

Kasvuhoones võiks kasvada 6-10 paprika taime ühe ruutmeetri kohta. Sellisel juhul on neil piisavalt ruumi arenemiseks. Kui kasutada konteinereid, siis saate taimed kasvamise käigus vajadusel ümber nihutada. Meie lühikese suve jooksul ei kasva paprika väga pikkaks. Umbes 50-80 cm. Üldjuhul ta lisatoestamist ei vaja, kuid sügisel võib ta viljade raskuse tõttu siiski lisatuge vajada.

Kirjutame lähiajal ka paprikataimede kasvuhoone aegsest hooldudest, saagi koristamisest ning viljade säilitamisest. Uudiskirjaga liitudes saad uute artiklite kohta esimesena vihje.

Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria

Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale

Loe veel: Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine, Paprika kasvatamine, Paprika sordid, Sobivad tomati sordid, Tomati kasvatamine kasvuhoones, Baklazaani kasvatamineTomati seemnete külvamine, taimede pikeerimine ja kasvatamine, Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?,  Mida kasvuhoones kasvatada?Kastmissüsteem kasvuhoonesse, Taimede ettekasvatamine ja kütmine, Taimede ettekasvatamine-millal?, Kasvuhoonet paigalda sügisel, taimi külva kevadelKasvuhoone on investeering tervisesse,  7 põhust kasvuhoonet pidada, kurgisordid kasvuhoonesse, Kasvuhoone kütmine ja valgustus, Abivahendid kasvuhoonesse, Kasvuhoone puhastamine, Kasvuhoone hooldamine, Kasvuhoone soojapidavus, Kasvuhoone kasutamine talvel, Mille järgi valida kasvuhoonet?

7 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Iti
Iti
27. juuli 2015 17:03

pritsida piima ja vee seguga (1:1)

leena rosenberg
leena rosenberg
20. juuli 2015 23:17

Andke nõu kuidas lehetäidest lahti saada?!
Sellel aastal olen hullusti hädas lehetäidega-
olen katsetanud rohelise seebiga, Fairiga, Pepsi Colaga jne…
Need putukad panevad selle aasta saagi kiratsema.

alja
alja
21. mai 2013 16:23

Miks paprika lehed pruuniks lähevad?

Meigo
Meigo
21. mai 2013 14:02

Kas see on õige, et paprikal tuleb esimene õis küljest ära näpistada?

Heli Maiste
Heli Maiste
18. apr. 2013 21:31

Paprika lehed varisesid.Vahel tekkivad lehtedele hallikad laigud

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: