Konteineraiandus kasvuhoones – taimede potis kasvatamine

Konteineraiandus kasvuhoones ehk taimede anumates ja nõudes kasvatamine. Viimasel ajal on üha rohkem levinud tomatite, kurkide ja teiste taimede kasvuhoones koos konteineriga kasvatamine. Selle asemel, et näiteks tomat, kurk või paprika kasvuhoones lahtisesse mulda istutada, istutatakse taimed kas kasvukotti või konteinerisse.

Taimede anumates, kottides ja konteinerites kasvatamine on põnevam ja popim ning lisaks on sellel ka mõned eelised tavalisel peenras kasvatamisel. Loe ja otsusta kas tahad proovida.

Millest konteineraiandus algas

Konteineris kasvatamine hakkas esimesena levima just linnaaedade kasvuhoonetes ja hobikasvuhoonetes, kus sooviti loobuda lahtisest mullapinnast. Vihmase

konteineraiandus
Baklazaani ja suvekõrvitsa e kabatshoki taimed kasvukottides. Rivisse saab panna päris palju taimi kompaktselt kokku.

ilmaga on porise aia ja toa vahet askeldamine päris ebameeldiv ja tülikas. Oleks ju parem kui toast saaks puhta jalaga kasvuhoonesse värske salati ja päikesesooja tomati järele iga ilmaga. Nii hakati kasvuhoone põrandaid katma erineva kivikattega. Kivikattel on aga juba loomulik mõttejätk panna ka taimed kuidagi organiseeritult pinnasesse. Muide ka vene ajal olid paljudes iseehitatud kasvuhoonetes puhtad betoonpõrandad ja peenrad seina ääres pikkades piiratud kastides. Nendes kastides pidi paraku küll iga aasta haiguste tõrjeks osaliselt pinnast vahetama aga mõnes mõttes olid nad ikkagi konteineraianduse eellased.

Millised on konteineraiandus eelised ?

konteineraiandus
Toataimede konteiner seeriast Urbalive

Peale võimaluse käia puhtal põrandal on konteineris kasvatamise eeliseks ka kergem viis vältida taimehaigusi ja kahjureid. Tomatitel, kurkidel ja teistel taimedel peab regulaarselt kasvupinnast vahetama, et mullas ei saaks säilida taimehaiguste tekitajad ja talvituda taimekahjurite vastsed. Kui lahtise pinnasega tavalises kasvuhoones satub levima näiteks kasvuhoone karilane ja tal õnnestub pinnasesse talvituma jääda, siis on teda praktiliselt võimatu enam kontrolli alla saada. Kasvuhoone karilase ja mitmed teised kahjurid hävitab talvel kõva pakane aga pinnases on temperatuur alati veidi soojem kui maapinnal. Tühjas kasvuhoones pole kahjuritel aga kuhugi talveks peitu pugeda.

Kui me aga kasvatame tomateid kasvuhoones näiteks kasvukotis, siis läheb kogu kasvukoti juurdunud ja äratarvitatud sisu eraldi komposteerimisele ja uuel aastal kasutatakse uut kasvukotti värske turbamullaga. Kasvuhoone on aga talveks tühi ja külm teeb oma töö kõikide kahjuritega. Juhul kui kasvatakse suuremates kastides või konteinerites, mille sisu jääb talveks alles, siis konteiner on külmale rohkem avatud kui pinnas ja kahjuritega ei teki muret.

Konteineraiandus- on veel üks eelis

konteineraiandus
Salatitaimed, tilli, rohelise sibula, maitsetaimed ja ürdid saab kõik panna kastidega kasvuhoonesse juba varakevadel

Anumas kasvatatud taimi saad soovi korral ümber paigutada nii nagu ise soovid. Ni on võimalik potiaianduse kujundust mitu korda suve jooksul muuta. Ära õitsenud ja kasutatud kevadised taimed tõstab tagaplaanile ja hetkel aktuaalsed taimed jälle esimesse rindesse. See mõte käis nüüd küll juba rohkem aias kasvatatavate konteinertaimede kohta kui kasvuhone kultuuridele.

Toataimed konteineris

On veel üks võimalus, mida veel liiga vähe kasutatakse. Kindlasti on teile kõigil ilusaid potis kasvavaid toataimi – palmid, orhideed jne. Viige nad suveks õue! Praktiliselt kõik toataimed võib suveks õue värske õhu, tuule ja vihma käte viia. Isegi orhideed. Ainult orhideed ja teised poolvarju toataimed pane näiteks kõrge õunapuu alla koos väikese lauaga või pingiga. Pane nad kastmisaluse peale, et niiskus oleks käepärast.

konteineraiandus
Salatid, tillid ja sibulad hommikupäikeses kasvuhoone ees

Loomulik tuul, päevane temperatuuri vaheldumine ja puhas vihmavesi mis peksab lehtedelt tolmu ja väetab äikesevihma lämmastikuga – kõik see muudab toataimed tugevaks, karastab. Võib öelda et nad on õnnelikumad 🙂 Selliselt suvitanud taimed peavad ka talve palju paremini vastu ja kindlasti õitsevad rikkalikumalt.

Vaata lähemalt taimekonteinerite rikkalikku valikut meie E-poes: Taimekonteinerid

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine

Loe veel ka: Tomatile sobivad kasvuhoonedTomati ja paprika taimede ettekasvatamine , Tomati kasvatamine kasvuhoonesTomati kasvatamine avamaalKui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Kurgisordid kasvuhoonesse, Mida kasvuhoones kasvatada, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, abivahendid kasvuhoones, kasvuhoone kütmine ja valgustamine, kasvuhoone on investeering tervisesse, Kasvuhoone soojustus, 2015 a. kasvuhoone trendid, Kasvuhoone kasutamine talvel, Kasvuhoone puhastamine, kasvuhoone hooldustööd, Kasvuhoonet paigalda sügisel, taimi külva kevadel, polükarbonaat või klaas?, kasvuhoone värviga või värvita?, Kasvuhoone valimine, Kasvuhoone kokkupanemine,

Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse

12 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Ants Tomat
Ants Tomat
19. apr. 2014 21:52

Ma tegin mõned sellised katsetuseks. Ei kujuta ette kas töötab.
Panen potti sellise kergelt sõnnikuga segatud ja seisnud mulla. Maa on raba ääres. 25cm mulda ja siis on juba turvas. Jahe kah. Loodame, et potis kasvab paremini.

Margit
Margit
10. märts 2014 13:50

Kui suur peaks olema konteiner või ämber mis oleks kasvuhoone tomatile paras?

Ants Tomat
Ants Tomat
2. märts 2014 10:42

Tahaks tomatit kasvatada ämbris mis on 25 l mahuga. Mis muld panna? Sõnnikut ja Biolani kasvuturvast ? Mis oleks hea ja mis vahekorras ? Väetisi te tahaks kasutada.

Kristiina
Kristiina
5. märts 2014 15:03
Reply to  Ants Tomat

Kui ettekasvatatud taimed konteinerisse istutad, siis võid ka 2 või 4 kanakaka graanulit istutusauku visata.
Kompostimuld võib ka hea olla.

Ene Kruusaauk
Ene Kruusaauk
17. veebr. 2014 14:54

Palun selgitust kuidas teha nn.talve või lumekülvi. Olen sellest kuulnud aga täpsemalt ei ole asjast aru saanud.
Aitäh!

Tiiu Mihkelson
Tiiu Mihkelson
17. veebr. 2014 20:28
Reply to  Ene Kruusaauk

Katrin Uverskajalt ilmus eelmisel aastal raamat “Talikülv”. Samuti võib vaadata Fb-st lehekülge “Hobiaednik”.

Kristiina
Kristiina
5. märts 2014 14:58
Reply to  Ene Kruusaauk

U.Verskaja talikülvi tasub tõesti lugeda. Väga kenasti seletab. Seal ka soovituslikud ajad erinevate seemnete külviks olemas.

aili saar siren
aili saar siren
7. veebr. 2014 15:14

Tere!

Olen hankinud kasvuhoone 3,5 x 11,7 m2, sooviga kasvatada tomateid, kurke ja paprikat. Nüüd lugedes Teie kodulehte, tekkis soov kasvatada ka ananassi ja datlipalmi.
Samuti teen sinna ka mõnusa kohvijoomise koha.
Kas selle kõige jaoks on vaja mingeid eritingimusi taimedele?
Tervitades, Aili

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: