Ratsuritäht

Ratsuritäht on Eestis armastatud potitaim, mis pakub oma värvikirevate õitega palju ilu. Eriti populaarne on ratsuritähte ajatada õitsema jõuluajaks. Kuidas seda kaunist taime kasvatada ning millele tähelepanu pöörata, et ratsuritäht pakuks silmailu mitmeid aastaid.

Ratsuritähti on kokku umbes 70 liiki. Eesti aedades ja kodudes kasvavad neist meilegi tuntud lumi- ja märtsikelluke, nartsiss, kliivia, kriinum jt. Ratsuritähti toataimedena tuntakse peamiselt hübriide, mida kasvatatakse Lõuna Aafrikas suurtel pindadel avamaal ja tuuakse kuivade sibulatena Euroopasse, kus neid saab ka lillepoodidest osta ja kodus ise ajatada. Enamus ratsuritähe sibulaid jäävad 5-12 cm suuruseks ning taimed ise kasvavad 30-90cm kõrguseks.

Kõige toredam on ratsuritähega tutvumist alustada talvel. Tavaliselt istutatakse sibul potti kas sügisel või varatalvel. Kauplustes müüdavatel sibulatel on õiealgmed juba olemas. Kui toome koju puhkava, ilma lehtedeta sibula, saame jälgida kogu taime elukäiku esimeste lehtede kasvama hakkamisest õitsemise lõpuni.

Ratsuritäht- sortide mitmekesisus

Ratsuritäht
Ratsuritähe õisi on praktiliselt kõikides värvitoonides

Erinevatel ratsuritähe sortidel on õie värv ja kuju ning lehtede tugevus erinevad. Ratsuritähe õied võivad olla valged, roosad, punased või kollased, ehkki viimaseid Eesti poodides kohtab harva. Mõned õied on ühevärvilised, teised triibulised või õieneelus eredama laiguga.

Viimasel ajal on aretatud veelgi põnevamaid sorte, näiteks täidisõitega. Igal õisikuvarrel võib omakorda olla 2-3 õiekellukest. Seest õõnsad õisikuvarred ei arene ratsuritähel üheaegselt, vaid üksteise järel, mis võimaldab õieilu nautida pika aja vältel. Jahedamas ruumis on ratsuritähe õied kauem avatud, kui soojas toas. Kui õied on närtsinud, siis lõigatakse õievarred ära, sest kui jätta need lõikamata, siis hakkavad need seemneid kasvatama ja see kurnab sibulat.

Ratsuritäht ja  kasvatamine

Kuigi ratsuritähte on üsna lihtne kasvatada, peab siiski teatud reegleid järgima. Kõige olulisem on valida taime jaoks sobiva suurusega pott. Poti suurus valitakse nii, et sibula ja potiseina vahele mahuks kõige jämedam sõrm või pöial. Liiga suures potis ei õitse ratsuritäht kuigi hästi.

Teine tähtis asi on see, et ratsuritähe sibulat ei tohi üleni mulla sisse istutada. Ratsutähe sibul peab jääma poolenisti või natukene vähem mullast välja. Nii toimides pole vaja karta, et sibul pärast kastmist mädanema hakkab.

Ratsuritäht kasvab paremini savipotis ning see peab piisavalt sügav olema. Juurtega sibulat ei tasu istutatada nii, et et juured jäävad kahekorra või tipuga ülespoole, vaid peaksid jääma sirgelt otse alla. Enne istutamist võib vanad kuivanud seest tühjad juured ära murda. Elusad juured on ratsuritähel lihakad ja enamasti valget värvi.

Pärast istutamist võib taime leige veega kasta, kuid potist välja valgunud vesi tuleb alustaldrikult ära valada, muidu võivad juured kergesti mädanema minna.

Ratsuritähe õitsemine

Ratsuritäht
Ratsuritähe sort kena valge õiega ja tumeda randiga servades

Pikema õisikuvarre saamiseks on soovitav katta ratsuritähe pott peale istutamist tumeda plastmasspotiga ehk pimendada. Nüüd tuleb ratsuritähe taime aeg-ajalt jälgida ja kasta vastavalt vajadusele seni, kuni õisikuvars on umbes 10 sentimeetrit end sibulast välja ajanud. Seejärel võib katte eemaldada ja tõsta pott taimega valguse kätte aknalauale. (Kohe peale istutamist valguse kätte tõstes võib õisikuvars liiga lühikeseks jääda).

Ratsuritähele meeldib soe ruum. Kõige jahedam ruum võib tema jaoks olla 15 kraadi, kuid üldiselt meeldib talle toasoojus. Lehtede ja õite kasvamise aegu vajab ratsutäht ühtlast kastmist nii, et muld pikaks ajaks kuivaks ei jääks. Soojas toas piisab kastmisest kaks korda nädalas ning kastmisel tuleb jälgida, et vesi ei satuks sibulale.

Täiskasvanud taimele tuleb võimaldada puhkust- kui taim on juba suur, tuleb alates septembrist kastmist järkjärgult vähendada, kuni kõik lehed kuivavad. Pärast ratsuritähe lehtede täielikku kuivamist tõstetakse sibul sooja (18-23°C) ja pimedasse kohta. Seejärel sibul puhkab ning hakkab jaanuaris uuesti varsi kasvatama!

Suveks võib taimed asetada ka õue, kuid tuleb jälgida, et ta vihmastel ilmadel liialt vett ei saaks. Tuppa tuleb ta tagasi tuua sügise saabudes.

Kui ratsuritähe taimed on suvel korralikult kasvada saanud ja sibulasse rohkelt jõudu kogunud sirgub Teile jõuluks ilus ja tugev õievars ning eelpool loetletud nippe rakendades avanevad suured ja värvikirevad õied.

Soovitame

NB Kui võib soovitada, siis parima tulemuse saavutate, kui paigaldate ratsuritähe kohale ühe korraliku ja kena taimelambi, mis tagab talle talvise kasvamise ajal korraliku valguse. Just talvel peale õitsemist ja varakevadel kipuvad ratsuritähe lehed kannatama alavalgustuse käes ja jäävad väga nõrgaks enne kui kevadpäike tõuseb.

Head kasvatamist ja õiteilu nautimist !

Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   Floria

Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale

Loe lisaks:

Kiviktaimla rajamineRododendronite kasvutingimused, Rododendronite peenra rajamine, Ingveri kasvatamine, Ananassi kasvatamine, Palmide kasvatamine, Aaloe kasvatamine, Banaani kasvatamine, Datlipalmi kasvatamineTaimede ettekasvatamine ja kasvuhoone kütmine, Taimede automaatne kastmine

Kasvuhoone kütmine, Kasvuhoonesse sobivad kurgisordid, Paprika sordid, Aedhernes,Söögipeet,Lehtpeet,Ravimtaimed,Kaalikas,Redis, Porgand, Sibul, Paprika taimed, Tomatisordid,Paprika kasvatamine, Tomati seemned, Tervislik toitumine, Talikõrvitsad,Astelpaju,Pihlakas,Tomati kasvatamine,Kadakas,Baklazaan,Aprikoos aias, Kiviktaimla,Vaarikad, Rabarber,Orgaanilised väetised, Maasikas, Komposti tegemine, Artishok,Tomati ettekasvatamine,

Verivorsti kodus tegemine,Lindudele meeldivad söödakoogid, Lindude toitmine aastaringselt, Vääriselupaikade loomine, 10 fakti rasvatihase kohta, Aialinnud koguvad varusid, Pesakastide kasutamine, Õunte koristamine, Kõrvahargid,Tomati kuivatamine, Seente kuivatamine, Lindud suvine söötmine, Kasvuhoonet paigalda sügisel, Lindude talvine toitmine on alanud, Kasvuhoone kasutamine talvel, Lindude söötmine suurte söögimajadega, Lindude toitmise 10 viga, Lindude toitmine maandab stressi,

11 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Sirje
Sirje
9. veebr. 2017 21:51

Minul on mure. Eelmine aasta õitses üks ratsuritäht aga teine kasvatas ainult lehti. See aasta aga ei tulnud kummalgi lillel õisi. Milles on viga?

ene
ene
1. jaan. 2017 15:46

TERE,
Head uut aastat!
Ostsin endale jõuludeks ratsuritähe, mis on nüüdseks õitsenud ja juba ka lehed jõudsalt kasvanud…
üldse on minul ratsuritähtedega nii, et lehed kasvavad võimsalt,,, mida teen valesti?(õisi ei kipu tulema pärast esimest õitsemist)
Tänan!

HettyJ
HettyJ
10. dets. 2016 14:43

Tere!
Mu minija pani eelmisel aastal ratsuritähe seemne potti ja tänaseks on potis 2 10-15cm taime. Pott sai natuke suur – 13cm diameeter. Nüüd tahaks teada – kuidas edasi toimida, kas nad võivad selles potis olla niikaua kui neil kitsaks läheb ja üldse kas istiku hooldemine nõuab midagi erilist veel.

Ilusat jõuluaega!
HETTY

Kristine K
Kristine K
15. apr. 2014 17:48

Minul küsimus ratsuritähe “poja” kohta.

Minu punane ratsuritäht on natukene isemoodi kasvaja. Lehed on keskmiselt palju pikemad ning ka õievars on keskmisest palju pikem selle tõttu. Eelmisel sügisel aga märkasin sibula kõrval tulemas pisikesi lehti. Jätsin asja sinna paika ja nüüd kevadel on selge, et mu tubli lill on mulle pojakese andnud. Täna siis eemaldasin suure sibula küljest väikese poja, kuid kuidas ma uue võsukesega peaksin edasi toimima? Kas ma peaksin hoidma sibulat natukene aege ennem veeklaasis ja siis potti istutama või võin kohe potti panna. Uuel sibulal on juba kaks suurt lehte aga sibula all juuri ei ole.

Ette tänades nõuande eest
Kristine

Ene Kruusaauk
Ene Kruusaauk
18. veebr. 2014 17:53

soovisin õpetust kuidas teha nn.talikülvi(lume alla)?
Kas on juba hilja seda katsetada?

Lea Sirm
Lea Sirm
17. veebr. 2014 14:19

Tere!
Mulle kingiti pokaali istutatud ratsuritäht.Pokaal on paras veiniklaasi suurune ning mulda polnud seal peaaegu üldse. Lill õitses väga ilusasti, kuid lehti ei kasvanud. Nüüd on aga lill õitsenud ning nii palun abi kuidas ma ta eest peaks edasi hoolitsema.
Kas võib sibulat kuivatada või mida pean tegema. Pokaalis kastmisega sai ka sibul natuke rohkem vett kui vaja. Puhastasin sibula, võtsin ära vanad juured, uued juured on ilusad tugevad. Palun antke nõu- praegu on sibul mul pokaalis ilma veeta ja ka mullata.
Teid tervitades Lea

Lea Sirm
Lea Sirm
17. veebr. 2014 15:44
Reply to  admin

TÄNAN VÄGA NÕUANDE EEST!
Kas selleks sobib ka harilik lillemuld ja kui tihti on ikkagi siis vaja kasta ja kas väetamist ka on vajalik teha. Kas ma tegin õieti lõigates õie varre pealt, neid oli tegelikult kolm aga õide läks ainult üks vars. Teised koltusid niisama.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: