Kastmissüsteem kasvuhoonesse. Taimede automaatne kastmine.

Kes on kunagi tomateid ja kurke kasvatanud teab kui oluline on õige kastmisreziim. Kastmisreziimist sõltub taimede kasvutempo, tervis ja otseselt ka viljade maitse. Noored taimed ei tohi kunagi läbi kuivada aga samuti ei saa neid üle kasta. Kuna noortaimed on väikestes kasvupottides, mis kuivavad kiiresti läbi, siis on seda tegelikult päris raske teha.

Noortaimede puhul aitab kõige paremini kastmisaluste kasutamine. Võib kasutada ka uduvihma seadmeid aga kodustes tingimustes on see liiga keeruline. Kastmisaluseid on erinevas suuruses. Kõige mõistlikum oleks kasutada midagi sellist, mis mahuks kenasti kasvuhoone riiulitele ja kuhu mahuksid täpselt taimede ettekasvatamise kasetid. Näiteks suurusega 55x65cm kasvualusele mahub kenasti 2 kasvatusalust ja standardsele kasvuhoone riiulile (150x50cm) mahub jällegi 2 kastmisalust.
taimede kastmisalus 55x65cm
Kastmisalus on sisuliselt plastikvann, mille põhi on sooneline mahutades palju vett ja selle peal on erinevad vettimavad kihid, mis juhivad niiskuse poti aluse kaudu taime juurteni. Kuna kastmisaluse veemahutavus on päris suur, siis on kerge juba varakult märgata kui vajadus vett lisada. Mugav on ka see, et vett lisatakse aluse kaudu aga kastetud saavad kohe kõik taimed korraga.
pildil on kastmisalus koos taimedega ja lameda põhjaga keraamiline kastmisandur. Kastmisandur tagab selle, et kastmisalusel oleks alati piisavalt vett taimede jaoks. Ka siis kui olete ise puhkusel.
Kastmisalusele saab soovi korral lisada ka kastmisautomaatika, siis pole ka vee lisamine enam vajalik ja muretu ühtlane kastmine on tagatud kogu kasvuperioodi vältel. Kastmisaluse jaoks tehakse kohe spetsiaalseid lameda põhjaga keraamilisi andureid, mis mõõdavad niiskusetaset kastmisaluse matil ja annavad lisavett vastavalt reaalsele vajadusele. Süsteemi on lihtne ja tõeliselt lollikindel nii paigaldada kui kasutada.Kui nüüd tomati, kurgi, paprika või muud noortaimed juba kasvuhoone pinnasesse või kasvukottidesse ümber istutatakse, siis tuleb ka teistsugused kastmissüsteemid paigaldada. Me oleme aastaid katsetanud ja testinud erinevaid kastmisviise ja kastmissüsteeme ja jäänud pidama keraamiliste anduritega süsteemide peal.Keraamilistel anduritel põhinev kastmine on Austria teadlaste leiutis ja patent. Keraamiliste andurite põhimõte on nii lihtne, et see on lausa geniaalne.
keraamiline andur hakkab tööle kohe kui pinnase niiskustase langeb ja töötab seni kuni niiskustase on saavutatud. Tegelikult toimib see muidugi sujuvalt ja pidevalt.
Andur ise on lihtsustatult keraamiline koonus, mis täidetakse veega ja pannakse kastetavasse niiskesse pinnasesse. Kui nüüd taime juured pinnasest vett vähemaks imevad või päike ja tuul pinnast kuivatab tekib koonuse sisu ja pinnase vahel rõhkude vahe. Lihtne koolifüüsika. Kuna pinnase niiskustase muutub madalamaks aga anduri sees on vesi saadaval üritatakse pinnase poolt anduri seest läbi keraamika vett väljapoole imeda, see aga avab automaatselt klapi ja algab tilkkastmine. Kastetakse seni kuni pinnase niiskutase on taastunud õigele tasemele. Tegelikkuses toimub kõi muidugi kiiresti ja sujuvalt.

Mis on siis keraamilise anduri eelised võrreldes teiste süsteemidega ?

Esiteks ja peamiselt see, et iga andur mõõdab niiskust iga konkreetse taime juures ja kastab vastavalt konkreetse taime või taimegrupi vajadusele. Tavaline tilkkastmise süsteem ei suuda teha vahet nurgal hallitaval pinnasel ja keset kasvuhoonet kõrbeval taimel- kõik saavad vett ühte moodi. Elektroonilised süsteemid annavad vett teatud kellaajal igale poole sama palju.Teiseks on paigalduse lihtsus ja võimalus kiiresti ja mugavalt andureid ümber paigutada.Kolmandaks on töökindlus ja igasuguse hoolduse vajaduse puudumine. Kui kord süsteem paigas, siis pole enne sügist midagi vaja timmida või reguleerida. Sügisel aga kerid kogu süsteemi kokku, paned kasti ja võtab kevadel uuesti kasutusele. Kui taimed on alati umbes samade kohtade peal, siis pole ka sügisel vaja tegelikult süsteemi kokku korjata.Täpselt samad süsteemid on kasutusel ka profikasvatajatel ja ürditaludel seega saad oma kodus kasutada tõeliselt profitaseme tehnoloogiat. Kõik materjalid ja ühendused on loodud kestma kuuma päikest ja temperatuuri kõikumisi palju aastaid. Ainuke kuluartikkel on lisavoolik kui plaanid süsteemi sagedasti teistmoodi ümber paigutada.

Nüüd siis lähemalt kuidas keraamiliste anduritega kastmissüsteemi paigaldada

Veekraani ühendus ja surveühtlustaja kastmissüsteemile. Siia otsa tuleb kohe 8mm must (valge) voolik.
Kastmisandurid pange enne paigaldust korraks vette likku. Välja võttes täitke kohe veega ja keerake korgid peale.
Keraamilise kastmissüsteemi paigaldus on tegelikult väga lihtne. Kuna üks pilt on parem kui tuhat sõna, paneme siia ka ohtrasti selgitavaid pilte, et asi ikka kenasti silme ees oleks.Võtame näitena kasvuhoone kus tomati, kurgi, suvikõrvitsa ja paprika taimed on istutatud kasvukottidesse ja kasvukotid laotud kolme reana seina äärde ja kasvuhoone keskele. Kõigepealt võtame komplektis oleva musta (või valge) jämedama vooliku ja jaotame ta taimeridade taha nii, et kõikide taimede juurest jookseks voolik läbi. Kolme rea puhul on praktiline panna voolik U-kujuliselt mõõda seina ja keskmisele reale tuua eraldi liinina keskelt.
Voolikule on soovitav panna eri liinidele vahekraanid. Kraanidega saate vajadusel erinevaid kastmissüsteemi osasid sulgeda. Võib olla tahate taimi ümber tõsta või juurde istutada ja ei pea sellepärast kogu süsteemi sulgema.
Sõltuvalt sellest, kas kasutate vee allikana veekraani või veemahutit paigaldame kas veemahuti sobivasse kohta või paneme kraanile üleminekuks surveühtlustaja. Surveühtlustaja töö on teha vee surve süsteemi jaoks parajaks ja olla üleminekuks veekraani ja 8mm voolik vahel. Kui kasutate veemahutit, siis puurige esmalt mahuti alaserva 8mm auk ja keerake külge veemahuti ühenduse ventiil, mille otsa juba 8m voolik. Veemahuti puhul oleks soovitav lisada ka 8mm vooliku kraan, et vajadusel vett sulgeda. Seda kasvõi montaazi ajaks.
Kuuma veega vooliku töötlemine lihtsustab oluliselt liitmike ühendamist voolikuga. Vesi ei pea olema väga kuum- 60 kraadine vesi piisab täiesti.
Voolikute ja ühenduste mugavamaks ühendamiseks pistetakse vooliku otsad vahetult enne liitmist kuma vette. Kuum vesi teeb vooliku pehmeks. Samuti tuleb kõik kasutatavad keraamilised andurid korraks vette likku panna, et keraamika ennast vett täis tõmbaks. Eelnevalt keerake anduritelt korgid maha, pange kaussi ja välja võttes täitke veega ning keerake kork tihedalt peale. Anduri tööpõhimõte vajab anduri sees vett.
Peavoolik on laiali jaotatud ja vajalikes kohtades anduri kolmikud vahele liidetud. Järgmisena paneme andurid.
Eelnevalt laotasime juba musta vooliku taimede vahele laiali. Nüüd pole muud kui vajaliku koha pealt voolik läbi lõigata ja sinna kastmisandur vahele ühendada. Keraamilisel kastmisanduril on juba ühenduskolmik ja kummivoolik küljes. Hoidke veekann kuuma veega käepärast ja ühendage igale poole andurid vahele. Kui andurid on ühendatud, tuleb nad ka pinnasesse suruda. Keraamilisel anduril on alumine osa keraamika ja peal plastikust krae ja kork. Anduri võib pinnasesse suruda kuni kraeni.Tegelikult on olemas kahe mõõduga andureid – standard ja Maxi suurus. Maxi suurusega keraamiline andur on pikema kaelaga ja mõõdab niiskust sügavamalt pinnasest, mis on kasulik suuremates pottides ja lahtises pinnases kasvatamisel.Veel üks näpunäide. Selleks, et peavoolik kenasti õiges kohas paigal püsiks on mugav kasutada nn vooliku ankruid. Need on plastikust teravikud maasse või kasvukotti surumiseks ja ülemises otsas on krõps kuhu kinnitatakse voolik.Kasvukotis on ruumi kolmele tomati või muule taimele. Kolmele taimele võib panna kaks kastmisandurit või panna üks andur ja täiendavad tilkumisdüüsid. Täiendavad tilkumisdüüsid on laienduskomplektid, millega saate suuremat pinda kastmisega katta. Kastmiskottide puhul on see väga mugav lahendus, kuna niiskustase on kotis suhteliselt sama. Samuti on täiendavate tilkumisdüüsidega hea katta lahtiselt pinnasesse istutatud taimede ala kus niiskusolud on sarnased. Näiteks salati või maitserohelise peenras.
Siin on näha kuidas kasutada kasvukoti puhul ühte keraamilist andurit ja kolme täiendavat tilkumisdüüsi
Peab vist ära ütlema, et keraamiline kastmissüsteem ei ole ainult kasvuhoones kasutamiseks. Kastmissüsteem on suurepärane abiline ka veranda taimedele, konteinerites istutatud rohelisele ja ka tavalises peenras kasvavale.Nüüd kui kõik andurid on paigaldatud, veetoru on veekraaniga või veemahutiga ühendatud ja taimed on esialgselt kastetud on aeg süsteem käivitada ja reguleerida. Keerake peakraan lahti või avage veemahuti järgne kraan ja kui on paigaldatud vahekraane, siis avage ka kõik vahekraanid. Reguleerimine käib igal anduril ühtemoodi ja seda pole vaja enam enne sügist puutuda. Kastetud pinnase puhul tuleb anduri peal olev väike kraan keerata selliselt, et vooliku otsa jääb tilk aga ta ei tilguks. Niimoodi fikseerime anduri jaoks normaalse pinnase niiskuse taseme. Kui nüüd taimed vet vähemaks imevad, muutub tasakaal ja andur hakkab vett juurde andma seni kuni tasakaal taastub.NB Kõige soodsamalt saad kastmise süsteemi kokku alati suure 40 anduriga komplektina hankides kuna seal on kõik vajalik juba hinna sees olemas. Hiljem saad soovi korral alati liitmikke, kraane ja maa-ankruid lisada, et igapäevast kasutamist veelgi mugavamaks muuta. Katsume kõiki tooteid alati laos varuga hoida nii, et saame Sulle alati smartpostiga kiiresti vajalikud jupid kohale saata.Edukat kasvatamist ! Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,Loe veel ka: Tomatile sobivad kasvuhoonedTomati ja paprika taimede ettekasvatamine , Tomati kasvatamine kasvuhoones, Tomati seemnete külvamine, taimede pikeerimine ja kasvataminekurgisordid kasvuhoonesse, paprikasordid, baklazaani kasvataminePalmide kasvatamine, banaani kasvatamineviinamarjad kasvuhoonesTomati kasvatamine avamaalKui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Mida kasvuhoones kasvatada, konteineraiandus kasvuhoones, kasvuhoone-investeering tervisesse, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, abivahendid kasvuhoones, kasvuhoone puhastamine, kasvuhoone kaitsmine tormiga, kasvuhoone kütmine ja valgustamine, Kasvuhoone kasutamine talvel, kasvuhoone soojapidavus,Kasvuhoone mudelid Sinu aeda, Kastmissüsteemid kasvuhoonesse
19 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Relika
Relika
29. okt. 2017 11:11

Kui palju suudab üks anduri voolik 1h jooksul max vett läbi lasta?

Priit
Priit
2. okt. 2017 16:31

Tere.
Plaan kasutada süsteemi avamaal, nimelt 100 vaarikataime kastmiseks.
Vee võtaks trassist.
Kas selline variant võiks töötada.

viktor
viktor
4. mai 2016 12:56

Kas kasvukoti kasutamisel on mõeldav selline lahenus et andur on keskmise taime juures ja tilgavoolik on 3mm kolmikuga kaheks jagatud ning suundub kasuvukoti kahte kastmisauku?
Tikumisdüüside tööpõhimõte ja otstarve jääb segaseks, palun selgitage.

ain
ain
16. mai 2015 14:38

Olen kasutanud seda 40 anduriga komplekti euro-serre kasvuhoones juba 3 aastat .Väga mugav süsteem. Soetasin selle kunagi Saksamaalt. Kasutan 1000L veenõud ja seda täidan suvel paar kolm korda.

ilme .
ilme .
29. apr. 2015 17:43

See kõik on väga huvitav ja vajalik asi. Siiski pean taipamatu naisterahvana küsima- räägite tünnist, pütist, veevoolikutest, surveühtlustajast- kas süsteemi saab paigaldada ka lihtsalt veetünni järele ilma igasugu surveta? Kui ehk lihtsalt paari meetri kõrgusel asetsevast tekkiv surve?

Mart
Mart
22. apr. 2015 11:14

Tere, mis vahe on 40-l ja 12-l komplektil, peale selle, et ühel on 40 andurit ja teisel 12 – lähtuvalt sellest ka ühel pikem voolik ning et esimene on veekraaniga ühendamiseks ( koos surveühtlustajaga) ja teine veemahutiga ühendamiseks ? Küsimus tekkis sellest, et ülevalpool soovitate osta kohe 40nsese komplekti, kuna seal on kõik vajalik kohe hinna sees ehk mis asju siis on 12se anduriga komplektis vähem lisaks minu poolt mainitud erinevustele või mida tuleks siis 12se komplekti puhul juurde osta peale 6 anduri, kui mul on nt 18 taime ja kastmissüsteem oleks võimalik ühendada ka veeanumaga?

Priit
Priit
20. apr. 2015 17:07

Tere.
Millisest kohast saan tellida kastmissüsteemile lisa tarvikuid.
Täiendavad tilkumisdüüsid
Lisavoolik.
Vahekraan.

Priit.

Priit
Priit
9. veebr. 2015 15:45

Süsteem tundub huvitav, just elektroonika puudumise tõttu.
Kas saab seda näha ja katsuda ka enne soetamist.
Priit

Indrek
Indrek
12. märts 2013 17:26

Tere,

Piltidelt vaadates tundub, et teie kastmissüsteem on otse veevärki ühendatud. Ma kavatsen sel aastal proovida automaatset kastmist, aga kuna ei ole võimalik süsteemi ühendada veevõrku, siis pean kasutama tünni. Küsimus on, kui suurt tünni ma vajan? Kas te olete uurinud, kui palju näiteks tomati- ja paprikataimed vett tarbivad mingi aja jooksul?

andri
andri
5. mai 2015 22:13
Reply to  admin

Kas suurel komplektil on ka tünni ühendus. Müügikomplektide kirjelduses justkui pole

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: