Millised abivahendid teevad kasvuhoone kasutamise lihtsamaks ja tõhusamaks?

Kuidas muuta kasvuhoone kasutamine ja taimede kasvatamine kasvuhoones lihtsamaks ja samas tulemuslikumaks. Trikk on selles mida ise teha ja mida abivahendite hooleks usaldada.

Kasvuhoonete kasutamine eraaedades on Eestis väga laialt levinud juba esimesest Eesti Vabariigist alates. Kasvuhoonete kasutamine oli värske köögivilja saamiseks hädavajalik terve Nõuka aja ja on veelgi populaarsem nüüd kui puhta toidu kättesaadavus on eriti linna-inimesele keeruline.Kuna kasvuhoonete traditsioon on meil Eestis tugev, siis on peamised töövõtted ka põlvkondade kaupa edasi antud ja kogemus olemas. Mõnes osas võime aga traditsioone muuta ja uusi võimalusi kasutada.

Kasvuhoone kui väike ökomudel

Kasvuhoonet võib vaadelda kui väikest ökomudelit. Kasvuhoones on oma mikrokliima ja välisest maailmast erinev niiskusreziim. Tänu sellele saame seal kasvatada selliseid troopikast pärit vilju nagu tomat, kurk, paprika, baklazaan, arbuus, viinamarjad jne.Iga väike kinnine ökomudel on aga muutuste suhtes palju tundlikum kui suur ja stabiilne süsteem. Ehk kasvuhoone vajab regulaarset kastmist ja tuulutamist. Mida väiksem kasvhoone, seda rohkem on vaja päikest ja ilma jälgida ning kastmist ja tuulutamist selle järgi seada. Suremas kasvuhoones on lihtsam kuna õhk ei kuumene nii kiiresti üle ja maapind ei kuiva nii kiiresti läbi kui väikeses kasvhoones.

Kasvuhoone kastmine

Kastmissüsteemi keraamiline andur
Traditsiooni järgi on kasvuhoones tomateid ja kurke ikka seisnud sooja veega ja kastekannuga kastetud. See on väga õige ja väga hea viis. Puuduseks on tänapäeval ainult see, et me ei saa tööl käies enam kasvuhoone juures olla ja taimedele kõige õigemal ajal ja õiges koguses vette anda. Õhtul töölt tulles ja kastes likvideerime paratamatult läbikuivamise tagajärgi ja oleme sunnitud veidi ette ja üle kastma. Niimoodi saadakse kummitomatid ja mõrud kurgid.Lahenduseks oleks eraaedniku palkamine või korraliku kastmissüsteemi paigaldamine. Kastmissüsteemil on tegelikult eelis kuna hea kastmissüsteem annab taimedele vett vastavalt nende tegelikule vajadusele. Natuke haaval ja õigel ajal.Tavalised tilk-kastmised ja elektrooniliselt juhitavad taimeriga süsteemid on nüüd möödanik ja selle asemele on tulnud nn keraamilise anduriga kastmissüsteemid. Tihti on nii, et lihtne on ka parim lahendus. Keraamilise anduri suur eelis on see, et vett antakse taimele vastavalt mulla niiskusele konkreetse taimegrupi juures. Iga taim saab vett juurde vastavalt tema vajadusele- väiksemad ja nõrgemad taimed vähem, suuremad ja tugevama kasvuga taimed saavad rohkem. Kuna süsteem on töökindel, lihtne ja hooldevaba, siis on arusaadav, miks on ta kõik muud kastmise automaatikad vaikselt kõrvale tõrjunud.Lisaks mugavusele on kastmissüsteemi suur eelis käsitsikastmise ees see, et nii saame kõige parem maitsega viljad. Paljud eriti hõrgu maitsega tomati ja paprika gurmeesordid on võimalik ainult niimoodi valmis kasvatada. Võtmesõnaks on õiges koguses ja ühtlane niiskus. Keraamilise kandmisanduri looja ja tootja on Austria firma Blumat.

Kasvuhoone tuulutamine ehk ventilatsioon

Kasvuhoone luugi automaatne avaja Univent
Teine kasvuhoone pidamise oluline määraja on korralik ventilatsioon. Igal kasvuhoonel on katuseluugid, mille kaudu kasvuhoonet tuulutada ja õiget temperatuuri hoida. Traditsiooniliselt on korralik kasvuhoone pidaja ikka kaks korda päevas käinud luuke avamas ja sulgemas. Lisaks vastavalt vajadusele veel täiendavalt tuulise ilmaga, külma ööga eriti kuuma päevaga. Sekeldamist päris palju.Tänapäeval kasvuhoone pidajaid seda enam ei tee kuna kasutavad mugavaid automaatseid luugiavajaid. Üks kord paigaldatult pole vaja nendega enam sekeldada ja nad hoiavad Sinu kasvuhoone pidevalt õiges õhutusreziimis. Luugiavajate osas võiks küll julgelt soovitada kasutada euroopa originaale kuna need peavad hooldamata vastu üle 10 aasta, samal ajal kui erinevad hiina ja vene analoogid kestavad just garantiiaja lõpuni või vähem.Põhimõtteliselt ongi kasvuhoone juures kaks olulist asja, mis vaja kindlasti automaatika hooleks jätta- kastmine ja ventilatsioon. Siis ei ole kasvuhoone pidamine enam kohustus vaid lihtsalt rõõm. Saate sõita rahulikult ka puhkusele ilma, et peaks naabrit paluma tomatitel silma peal hoida.Samas on mitmeid abivahendeid, mis teeb kasvuhoone pidamise veelgi mõnusamaks tegevuseks.

Riiulid ja tööpinnad kasvuhoones

Igas kasvuhoones peaks olema mõni riiul taimede jaoks ja töölaud. Riiuli väärtus pole ainult selles, et saada suuremat kasvupinda. Kasvuhooneriiulil on palju mugavam väikeseid taimi ja seemikuid kasvatada kui maapinnal peenras. Esiteks saab kasvuhoone riiuli panna seinale just endale sobivale töökõrgusele. Jääb ära ebamugav põlvitamine ja kükitamine. Teiseks on riiulil kergem väiketaimedele vajalikku puhtust pidada kui maapinnal peenras.Riiuli hankimisel kontrolli kindlasti kas riiul sobib Sinu olemasoleva kasvuhoone seinale kinnitamiseks. Korraliku kasvuhoone seinal on sooned kuhu saab erikinnituskruvidega kinnitada nii riiuleid, valgusteid, temperatuureiandureid kui muud vajalikku. Euro-Serre kasvuhoonete seinasooned on standardiks mida ka paljud teised tootjad järgivad. Küsi oma kasvuhoone müüjalt selle kohta üle.Tööpind või istutuslaud on vajalik mugaval kõrgusel istutustööde tegemiseks. Mullatöid pole ju vaja elutoas teha kui seda saab teha valgusrikkas kasvuhoones otse taimede juures.Uurimused on näidanud, et kui kasvuhoone sisemine paigutus ja tööpinnad nii kõrguse kui asetuse suhtes ergonoomiliselt paigutada, hoiab edasisel kasutamisel palju aega ja energiat kokku. Küsi kindlasti oma kasvuhoone müüjalt sellekohast nõu. Hoia oma liigeseid mõttetu kükitamise ja põlvitamise eest.

Minikasvuhooned ja taimede ettekasvatamine

Kui oled kasvuhoone omanik, siis ilmselt tahad ka oma tomati- ja paprikataimed ise seemnest üles kasvatada. Niimoodi on põnevam ja nii saad suurema valiku sorte kui valmistaimedena ostes. Kuidas seda tehakse?Üks võimalus on seemned aknalaual üles kasvatada aga siis on suur võimalus, et neile ei jätku piisavalt valgust ja nad venivad lihtsalt välja. Tugevad taimed saab jahedamas õhus ja tugevas valguses kasvatades. Sellepärast on parem seda teha altküttega minikasvuhoones või lihtsalt soojendusmati peal. Nii minikasvuhooned kui soojendusmatid on kavalalt tehtud sellise mõõduga, et nad mahuksid täpselt nii kasvuhoone riiulitele ja sobiksid külvikastide suurustega.Korralikud minikasvuhooned on just paraja võimsusega, et hoida taimi soojas ka külmas kasvuhoones varakevadel. Ei ole vaja kütta tervet kasvuhoonet, piisab kui külmas kasvuhoones olev minikasvuhoone on ühendatud vooluvõrku. minikasvuhoone termoregulaator hoiab temperatuuri mullas täpselt etteantud temperatuurile. Valgust on veebruaris ja märtsis kasvuhoones juba piisavalt. Kui aga soovite kasvu kiirendada või varem alustada, siis kasutage ka taimelampe.Taimelampidena sobib kasutada kasvuhoonesse mõeldud lampe kuna kasvuhoone on niiske koht ja taimed vajavad just õige spektriosaga lampe. Parimaks ja ökonoomsemaks peetakse naatriumkõrgsurvelampe. Elutuppa lille kohale nad ei sobi aga kasvuhoones on nad väga praktilised.Soojendusmati või minikasvuhoone kasutamisega hoiate kõvasti kokku kasvuhoone kütmise pealt. Seda trikki teavad ka kõik suurtootjad, et kui taime juured on soojas, siis ei pea ülejäänud ruum taime ümber nii soe olema.Ja lõpuks kui kasvuhoones on vähegi vaba seinapinda või töölaua alust vaba osa, siis tee sinna töövahendite, väetiste ja lillepottide hoidlad. On palju lihtsam tegutseda kui kõik vajalik on käe-jala juures ja on kohta kuhu asju pärast kasutamist jälle ära panna.Soovime edukat kasvuhoone kasutamist!Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajaleLoe veel ka: Tomatile sobivad kasvuhoonedTomati ja paprika taimede ettekasvatamine , Tomati kasvatamine kasvuhoonesTomati kasvatamine avamaal , Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Mida kasvatada kasvuhoones, Kasvuhoone on investeering tervisesseKonteineraiandus kasvuhoones , Kasvuhoone kasutamine talvel Kasvuhoone soojapidavus, Kasvuhoone hooldustööd, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Kasvuhoone puhastamine, Kasvuhoone kaitsmine tormiga, Taimede ettekasvatamine-millal?, Taimede ettekasvatamine ja kasvuhoone kütmine, Kasvuhoone paigalda sügisel, taimed külva kevadel, Kasvuhoone valimine

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: