Kasvuhoone valimine

Kasvuhoone valimine – mida peaks arvestama et tuleks hea valik

Kasvuhoone valimine on suur samm, mida peaks hoolega kaaluma. Valime ju omale kasvuhoone väga pikaks ajaks. Korralik kasvuhoone peab vastu aastakümneid.

 

Kasvuhoone valimine koduaeda

Kasvuhoone valikul peaks läbi mõtlema, mida on plaanis seal kasvatada ja kui palju – sellest suurus. Lastega perele oleks optimaalne suurus umbes 18m2 sest sellise suurusega kasvuhoonesse mahub juba ära tervele perele vajalik kogus tomateid, kurke ja paprikaid. Saab hakkama ka väiksema ehk ca 12m2 suuruse kasvuhoonega aga siis pole ruumi nii heldelt. Kui Sa pole kindel mida kavatsed kasvatada aga tahaks kindlasti proovida, siis proovi  ca 10-12m2 suurusega. Alla 10m2 suurust kasvuhoonet me väga ei soovita, sest kui saad hamba verele, siis jääb kasvuhoone kiiresti kitsaks ja alla 10 ruudune oleks veid pettumus.

Kas kasvuhoone pidamine on Sinu jaoks tõeline kirg või lihtsalt üks lisategevus aias – sellest tuleneb kui palju ollakse valmis kasvuhoonesse investeerima. Suurem investeering tasub ennast perspektiivis ja igapäevases kasutusmugavuses kindlasti ära. Kvaliteetne kasvuhoone on aia ehteks, mitte ainult praktiliseks kohaks.

 

Kasvuhoone valimine – millisest materjalist peaks kasvuhoone olema?

Kasvuhoone peaks olema alumiiniumist konstruktsiooniga ja kattematerjalina soovitame kindlasti polükarbonaatkatet, mitte klaasi. Alumiiniumraam on kerge ja kestab väga-väga kaua, erinevalt rauast, mis roostetab aastatega läbi.

 

Kasvuhoone materjalide plussid ja miinused

Klaaskasvuhoone tekitab küll nostalgiat aga vajab rohkem hooldust ning pole taimede seisukohast nii hea lahendus. Kui valite klaasi, siis kindlasti karastatud 4mm klaas, sest see ei anna purunedes teravaid kilde. Tavalist 3mm klaasi ei soovita kindlasti kasutada kuna purunedes annab see palju teravaid kilde mis rikuvad mulla ja on lastele väga ohtlikud.

Polükarbonaat on taimede seisukohast parem- eeldades, et valitud kasvuhoonel on kvaliteetne kasvuhoonetele mõeldud polükarbonaat. Mainin seda sest hiina kasvuhooned ja paljud üliodavad komplektid sisaldavad tavalist ehitusplaati, mis ilmastikus ja päikese käes ei kesta üle paari aasta. 

Polükarbonaadi eelis klaasi ees on esiteks tema valgust ja kuumust hajutav omadus. Polükarbonaatkasvuhoones olles ei paista päike otse lagipähe vaid valgus on mõnualt hajutatud. Teiseks hoiab polükarbonaat paremini sooja kui klaas ja laseb ka suuremat osa päikese spektrist läbi, mis on taimedel väga oluline. Polükarbonaat on praktiliselt purunematu kui näiteks puuoks või midagi katusele kukub.

Polükarbonaadi paksus võiks olla alates 8mm. Kuigi väga väikestel kasvuhoonetel kasutatakse ka 4mm paksust katet, peaks suurematel mudelitel alla 8mm paksust katet vältima, kuna suurem lumi võib selle sisse vajutada. Mitte purustada vaid terved plaadid sisse raamidest suruda.

Uueks standardiks on kujunemas 8mm suletud otstega polükarbonaatkate, mis püsib kaua seest puhtana ja hoiab paremini sooja kui lahtised plaadid. Plaadi teipi ostes, saab ka tavalisi plaate palju soojemaks muuta.

 

Kui suurt kasvuhoonet valida?

Kasvuhoone suurust peaks valima alati varuga. Üldiselt on nii, et ükski kasvuhoone pole veel tühjaks jäänud ja pigem tuleb ruumist puudus. Kahju on sellest, kui valik tehtud ja siis avastatakse, et ikka liiga kitsas. Hobiaednikule oleks optimaalne suurus 12-18m2. Sinna mahub valik tomateid, kurke, paprikaid ja samuti maitsetaimi ja salati rohelist. Sellise suurusega kasvuhooned on ka hinnalt kõigile kättesaadavad.

Suuruse ülemist piiri pole. Aga väga väikeste kasvuhoonete puhul nagu 4 kuni 7m2 peab arvestama, et õhk kuumeneb seal kiiremini ning ühtlast niiskus- ja temperatuurireziimi on palju raskem hoida kui suurtes kasvuhoonetes. Samuti on väikesed mudelid reeglina väga madalad sisse pugemiseks.

Mida tuleb kasvuhoonet valides kindlasti silmas pidada?

Kasvuhoone ostmine on otsus pikaks ajaks. Hea kasvuhoone eluiga on pikem kui autol. Mõelge siis hästi läbi kui head kasvuhoonet Sina ja Sinu lapsed väärt on.

 

Kuidas eristada head kasvuhoonet halvast?

Hea kasvuhoonega oled teda kasutades täiesti rahul. Tunned et tegid õige otsuse ja oled investeeringuga rahul ka aastate pärast. Halva kasvuhoone ostmisel oled õnnelik ainult kassas makstes ja kogu ülejäänud elu kahetsed valikut. Hea kasvuhoone on seest avar ja väljast viisakas; konstruktsioon on tugeva profiiliga ja jäik ning kannatab nii raske lume, tormituuled kui katusele ronimise. Hea kasvuhoone uksed ja luugid käivad kergelt ja kindlalt (halva kasvuhoone luugid logisevad ja uksed tulevad kergesti siinidelt maha). Hea kasvuhoone on disainitud ergonoomiliselt nii, et teda on mugav kasutada. Rusikareegel on see, et ergonoomiliste asjadega harjud kiiresti ega pane neid varsti tähele, ebamugavad asjad tuletavad ennast aga pidevalt meelde.

 

Millised lisad tuleks kasvuhoonesse kindlasti muretseda?

Kindlasti peaks hankima katuseluugi automaatsed avajad, et jääks ära kaks korda päevas lae alla ronimine ja luukide avamine-sugemine. Seda tööd ei sooviks kellegile.

Samuti peaks igas kasvuhoones olema kaasaegne keraamiliste anduritega kastmissüsteem, mis tagab taimedele ühtlase niiskutaseme. Tomatitaimed kasvavad palju tervemad ja tugevamad kui nad saavad vett ühtlaselt, mitte läbi kuivades ja siis üle ujutades. Selliselt kasvatavad tomatid tänu stressile paksu koore ja hea maitse läheb kaduma.

Kasvuhoone pidamine ei tohi kujuneda nuhtluseks ja kohustuseks vaid peaks pakkuma naudingut. Kui ventilatsioon ja kastmine usaldada automaatsüsteemile, siis jäävad tüütud tegevused ära.

Kindlasti peaks hankima mõned riiulid kasvuhoone seinale ja tööpind istutamiseks ja muuks tööks. Riiulid võimaldavad kasutada piiratud ruumi optimaalselt ära ning töölaua tasapindadele saab paigutada ka vajalikud tööriistad, potid ja abivahendid.

 

Kuhu tuleks kasvuhoone paigutada?

Kasvuhoone oleks hea paigutada päikeselisele kohale aias, eemale suurtest puudest. Hea suund oleks põhja-lõuna suunaline, siis saaks taimed maksimaalse valguse kogu päeva jooksul. Suurte puude all on oht, et tuulega võib kukkuda peale mõni suurem oks ja samuti koguneb lehti ja muud prahti, mida on tüütu puhastada.

 

Kui kaua peab üks kasvuhoone vastu?

Kasvuhoone eluiga sõltub otseselt valitud kasvuhoone konstruktsioonist ja kvaliteedist. Kaks äärmust – suurem enamus igal aastal Eestis superpakkumistega ostetud üliodavatest kasvuhoonetest purunevad talviste tormidega või lume raskuse all. Korralikud Euroopas toodetud kasvuhooned püsivad paarkümmend aastat ja kauem. Kaasaegsed alumiiniumist konstruktsioonid püsivad väga kaua, keegi ei teagi veel kui kaua tegelikult. Metallist konstruktsioon roostetab läbi umbes 5-10 aastaga. Alumiinium konstruktsioon peaks kestma vähemalt 50 aastat. Polükarbonaadile antakse tavaliselt 12 aastane garantii aga materjal peab muidugi vastu palju kauem.

Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria

Kasvuhooned, Tootmiskasvuhooned ettevõtjale,

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: