Tomatiseemned

Tomatiseemned on troopilise päritoluga ja vajavad ettekasvatamist

Esimesed külvid tehakse märtsi alguses, tomatiseemned külvatakse kuni 1,5cm  sügavusele ja idanemine peab toimuma soojas, optimaalne  21-25°C.

Tomatiseemned on praktiline külvata kasvutableti sisse või mullaseguga kõdunevasse ettekasvatuspotti. Siis ei ole ümberistutamisel vaja juuri vigastada.

Tomatiseemned idanevad kiiresti. Juba 7-10 päevaga on väljas esimesed idulehed. Kui on külvatud lahtisess mulda, siis on vaja kindlasti tõusmed pikeerida kui on ilmunud 2 esimest pärislehte.

Tomati taim istutakse õrnalt kuni idulehtedeni mulda. Ümberistutamist võib teha mitu korda, enne kasvuhoonesse istutamist, seda tugevamaks kasvavad  juured ja alati võib istutada taime sügavamale. Tomati kasvuks on vaja valgust  ja sooja. Välja istutakse öökülmade möödumisel, kui mullatemperatuur on vähemalt 15°C ja ööpäevane õhutemperatuur vähemalt 10°C. Muld  peab olema nõrgalt happeline ja huumusrikas, kerge lõimisega, selleks on soovitav mullale lisada turvast, kompostmulda.

Väetamine peab olema tasakaalus,  väetistega liialdamine aga samas ka mitte väetamine mõjub saagile ühtmoodi pärsivalt. Kõrgetele taimedele tuleb arvestada kasvuruumi 60x60cm ja vajavad toestust (üles sidumist). Liiga tiheda istutuse korral halvenevad valgusolud ja taimed ei saa piisavalt õhku, tagajärjeks on madal saagikus ja erinevad haigused. Avamaal kasvatamiseks aretatud tomati sordid on varajased ja madalad. Enne kasvukohale istutamist peab taimi välisõhu ja päikesega harjutama.

Tomat on suurepärane köögivili, mida süüa värskelt või töödeldult. Tomati  kasulikkus tuleneb lükopeenist, mis on antioksüdant ja mida organism ise ei suuda sünteesida, vaid seda saadaksegi vaid toidust. Lisaks sisaldab ta C, E, K vitamiine.

Tomatitaimel on vaja pidevalt eemaldada külgvõrseid, mis kurnavad asjatult taime ja vähendavad oluliselt saaki. Kastmiseks on kõige parem kasutada keraamiliste anduritega automaatset kastmissüsteemi kuna siis saavad taimed niiskust ühtlaselt ja viljad kasvavad parima maitsega. Kui kastmisel taim läbi kuivab ja siis läbikuivanud juurepalli üle kasta, hakkab tomatitaim stressist kasvatama viljale peale paksu nahka ning parimad maitseomadused on kaduma läinud. Vili on siis puine ja maitsetu.

Tomatitaimede kasvatamiseks kasvuhoones või verandal kasuta automaatse kastmisega mugavaid konteinereid.

 

avaleht algus  seemned

Näitan 1–12 tulemust 19-st

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: