Lauanuga Old German Buckels

Lauanuga Old German Buckels on nugade maailmas täiesti omaette nähtus. Katsume seda natuke lahti seletada. Ole meiega.

Lauanuga Old German Buckels kui traditsiooni elushoidja

Saksamaal ja Lääne-Euroopas on üks omapärane nähtus, mida meil võib olla nii väga ette ei tule. Kuigi paralleele võib tuua küll. Nimelt traditsioonilised tööriistad ja töövahendid, mis püsivad samal kujul sajandeid. Meil on muidugi palju väga vanu ja traditsioonilisi talutöövahendeid aga nad ei ole tänapäeval enam kasutusel. Kui keegi oskab näiteid tuua, siis oleks väga põnev. Tore oleks siinkohal eksida.

Sakslastel on üheks selliseks traditsiooni elushoidmise näiteks Old German tüüpi lauanuga. Seda on toodetud praktiliselt muutumatul kujul juba 140 aastat ja peamiselt ka samas tehas nagu alati ehk Robert Herderi juures. Neil on kohe eraldi termin sellise lauanoa kohta, nad kutsuvad seda Buckels.

Lauanuga Old German ajalugu

Lauanuga Old German on sündinad talupidamise ja maa-inimeste keskel. Noa praktiline kuju ja vorm on kujunenud välja sajandite jooksul ja viimased 140 aasta on teda toodetud muutumatul kujul. Lauanuga Old German teral on isikupärane ja äratuntav ümar kuju. Noa tera on mugavalt lai ja otsast laialt ümar.

Milleks ta hea on

Sellise noaga on väga mugav lõigata puhtalt pooleks leivakäärdu või pehmet saia ja sepikut nii, et ei jääks mingit puru. Tänu õhukesele terale saab pehmet saia ja leiba lõigata niimoodi, et saia keskele ei jääks iseloomulikku kokkusurutud saiaosa nagu nüri noaga lõigates tavaliselt juhtub. Kogu lõikepind on ühtlane ja ilus. Asi pole ainult teravuses vaid ka noatera kujus ja paksuses.

Sama noaga on loomulikult väga kerge lõigata nii pehmet sinki ja juustu kui kõva suitsuvorsti. Lauanuga Old German on suurepärane tööriist või määrimiseks- nii sulanud ja pehme või kui külma või puhul. (Lause ehituslikult tuli nüüd küll tore või ja või lause välja). Ja nagu öeldakse- see pole veel kõik – sakslastele on hommikusöögil moosisaia söömine oluline rituaal. Seega on see nuga väga mugav ka moosi määrimiseks saiale. Saksamaal on selleks tavaliselt kas aprikoosi moosi või maasikamoosi saiad.

Kust on Lauanuga Old German Buckels oma nime saanud?

Lauanuga Old German nimi Buckels tuleb tema tera iseloomulikust kaarjast punnis kujust. Lauanoa ümarat kuju on nimetatud “kõhukeseks”, “punuks” mis tuleb alamsaksa keelsest “Buck”. Tihti on aga noa nime algupäraks nimetatud hoopis noatera otsa ümarat kuju, et see osa on noale nime andnud. Kui noatera vaadata, siis lõikav alumine osa on punnis nagu inimese kõhuosa ja noatera seljaosa on nõgus nagu punnis kõhuga inimese selg.

Olgu kuidas selle nime saamisega on, igal juhul on spetsialistid üksmeelsed selles, et see on üks Saksamaa kõige vanematest noakujudest üldse ja välja teeninud seega auväärse nimetuse “Old German” (“Vana Sakslane”).

Üliterav hommikusöögi nuga

“Sa võid loomulikult elada täitsa õnnelikult oma elu ilma Old German Lauanoata. Pole mingi kahtlust. Aga niipea kui sa oled teda hommikusöögilauas proovinud ja lõiganud oma kuklid pooleks täiesti puhtalt ja puruvabalt selle kuratlikult terava noaga, mis on toodetud vanade Saksa traditsioonide kohaselt. Kohe kui oled oma kuklile selle noaga laialt või peale määrinud, siis ei taha Sa enam kunagi ühtegi teist hommikusööki, mis oleks sellest erinev. Noa teraosa on käsitsi lihvitud ja poleeritud ning käepide naturaalsest poleeriutd kirsipuust.”

Tsitaat auväärsest saksa toiduajakirjast : “essen & trinken“, October 2003

Lauanuga Old German austatakse aunimetusega “Brand of the Century” 2013

Windmühlenmesser ehk Lauanuga Old German tootja tehas on saksamaa üks tugevamaid brände. See on dokumenteeritud kõrgetasemelise komitee poolt, mis otsustas anda Windmühlenmesser tehasele kuulsa tiitli “Marken des Jahrhunderts – Leuchttürme auf dem Markenmeer” /”Brands of the century – lighthouses on the brand Sea” (Sajandi Brändid – Brändide mere majakad).

Sama komitee otsustas autasustada tehast auhinnaga “Markenpreis der Deutschen Standards” (Brand prize of German Standards). Selle auväärse otsusega kuulub Windmühlenmesser tehas nüüd nende ligi 250 Saksa tugevaima brändi hulka, kes esindavad igaüks oma valdkonda kui tugevaimat, kellel on unikaalseid väärtusi teiste ees.

Selle auavalduse tähistamiseks andis tehas välja kuuest erinevast puidust käepidemetega Old German nugadest koosneva komplekti. Komplekt on ilusas kasepuust kinkekarbis. Suurepärane kingitus oma perele või parimatele sõpradele.

Seda kinkekarpi ei saa hetkel veel osta aga saab osta Old German lauanuge üksikult ja kolmese komplektina ilma kinkekarbita.

.

Tutvu Windmühlermesser tehase kööginugade valikuga meie E-Poes: Kööginoad

Loe täiendavalt: Kööginugade teritamine

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: