Kööginugade teritamine ja hooldamine

Kööginugade teritamine ja hooldamine on paratamatud tegevused kui tahame et meie noad kaua vastu peaksid ja tõhusalt tööd teeksid.

Kõik kööginoad vajavad teritamist ja hooldamist. Sõltumata kööginugade kvaliteedist ja hinnast on nad tühusad abimehed ainult siis kui on teravad. Vahet ei ole kui hea ja terav kööginuga on, mingi aja pärast on teda ikka vaja teritada. Seda ei saa vältida. Iga nuga läheb kasutamisega nüriks. Terale tekivad väikesed täkked ja kogu teraosa läheb natuke laiemaks. Lõikamine ei ole enam nii kerge ja mugav ning lõigud ei ole enam nii õhukesed. Sellepärast soovitame nugasid teritada regulaarselt.

Kööginugade kodus teritamine

Kööginoad võib muidugi viia kohaliku noateritaja juurde aga miks mitte teha seda ise. Kui kasutada korralike abivahendeid , siis on kööginugade teritamine tegelikult üsna lihtne. Esimestel kordadel peab olema lihtsalt tähelepanelik aga pärast tuleb juba kogemus appi. Nugade teritamine on tegelikult põnev tegevus sest töö käigus õpid nuge paremini tundma. Kui kõik nugade teritamise protsessi etapid läbi teha võib see olla väga kaasahaarva uus kogemus. Selle tulemusena õpid kindlasti korralikult teritatud nugasid hoopis teistmoodi hindama. Oma kööginugade eest hoolitsemine kasulik ja põnev tegevus. Ja pealegi väga lihtne.

Kööginugade teritamine – erinevad meetodid

Kööginugade, kokanugade, taskunugade ja teiste terariistade teritamiseks on mitmeid erinevaid viise. Igal meetodil on omad eelised sõltuvalt soovitud tulemusest. Võib olla oled alles alustanud nugade teritamisega aga võib olla oled seda juba aastaid teinud ja kogemusi kogunud. Kindel on see, et igaühe jaoks on olemas meetod, mis just talle kõige paremini sobib.

Kui palju oled Sa valmis panustama teritamisse? Kas eesmärgiks on zilett-terava noa saamine ja sa oled valmis selleks panustama tundidepikkust harjutamist. Kui see on nii, siis soovitame kasutada luiske ehk lihvimiskive. Korraliku luisuga ja harjutamisega on kahtlemata võimalik saavutada kõige teravam tulemus. Kasutades järkjärgult peenemaid luiske on võimalik suhteliselt kiiresti saavutada zilett-terav noatera.

Kui Sa pigem ei ole valmis kööginugade teritamine peale nii palju aega ja vaeva kulutama, siis võiks sulle sobida kivide vahelt läbitõmmatavad kiirteritajad või mõni elektriline teritaja. Igapäevaseks kööginoa tera hoolduseks ja teritamiseks soovitame kindlasti soetada keraamiline terituspulk. Terituspulgaga piisab kui paar korda regulaarselt tera üle käia ja nuga on pidevalt parimas vormis.

Kööginugade üldine hooldamine

Kööginugade teritamine pole aga ainuke regulaarne tegevus. Lisaks teritamisele on neid vaja ka üldiselt hooldada sest hästi hooldatult peavad nad oluliselt kauem vastu. Nugasid on vaja peale igat kasutamist puhastada ja kuivatada. Puhastamiseks soovitatakse nuga lihtsalt sooja jooksva vee all loputada ja kuivatada. Seebi ja nõupesuvahendiga pole vaja nuga pesta. See ei ole puidule hea. Nõupesumasinasse pole vaja ka profinuga panna.

Kõikidel parematel nugadel on naturaalsest puidust käepidemed, mida on vaja vahete vahel õlitada. Naturaalse puidu eelis noa käepidemena on selles, et ta on käes mõnus hoida, ta on pehme ja ei libise. Profinugade naturaalsest puidust käepidemed on reeglina kemikaalidest töötlemata ja ainuke töötlemine ongi õliga immutamine. Üheks parimaks nugade puidust käepideme õlitamise õliks loetakse Macadamia pähkli õli. See õli imbub sisse väga kiiresti ja kaitseb puitu tõhusalt niiskuse ja mustuse eest. Muidugi võib noa puidust käepidemeid õlitada ka näiteks naturaalse linaseemne õliga. Toimib ka kenasti ja midagi ära ei riku.

Roostevaba teras ja mitteroostevaba terase hooldamine

Kindlasti rohkem tuntud on roostevabast terasest noad aga parimate lõikeomadustetga on tegelikult mitte-roostevabast süsinikterasest noad. Legendaarne Saksa noatootja Robert Herder (asutatud 1872) teeb kööginugadest alati kaks versiooni- roostevabast terasest ja mitteroostevabast süsinikterasest teradega.

Mitteroostevaba süsinikteras on tuhandeid aastaid kasutusel olnud. Tema eelis roostevaba terase ees on see, et tänu kõrgemale süsiniku sisaldusele (üle 0,8%) saab teda karastada kõvemaks ja noatera saab lihvida õhemaks ja teravamaks. See on väga suur eelis näiteks väikeste juurviljanugade puhul kuna väga õhuke tera on palju mugavam kui paksem roostevabast terasest tera.

Väikeseks puuduseks või ebamugavuseks on asjaolu, et süsinikteras tuhmub kasutamisel ja jättes märjalt seisma ka korrodeerub. Terase tumenemine juhtub sellise teraga kohe esimesel kasutamisel ja taimsete mahlade ja hapetega kokkupuutumisel. Kõrge süsniku sisaldusega terase tumenemine on paratamatu aga korrodeerumise vastu aitab hästi tera regulaarne hooldamine õliga. Seega lisaks tavalisele noa puhastamisele ja puidust käepideme õlitamisele tuleb süsinikterasega noa puhul lisada veel tera õlitamine peale puhastamist.

Kööginugade teritamine ja hooldamine tagab nauditava kasutuskogemuse. Korralikult hooldatud nugade eluiga on väga pikk ja veelgi olulisem, et nad teenivad meid palju paremini kui unarusse jäetud noad.

Rober Herder Kööginoad meie E-poes,

Loe täiendavalt: Hakklihamasina kasutamineToidukuivati kasutamine, Oksakäärid naistele, Lauanuga Old German,

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: