Pesakastid pääsukestele ja piiritajatele. Aitame Eesti pääsukesi!

Pesakastid pääsukestele ja piiritajatele on nendele tublidele õhuakrobaatidele suureks abiks kui looduslikku pesamaterjali napib või kui sobivaid pesaehituse kohti pole saadaval.

Esimesed suitsupääsukesed jõuavad peale tuhandete kilomeetrite pikkusi rännakuid Eestisse tagasi aprilli keskpaigas. Meie rahvuslinnud on valinud oma talvitumiskohaks on Lõuna-Aafrika kuhu nad lendavad üle Vahemere maade, kus on siiani moes laululindude liha toiduks kasutada. Lindude rändeaeg on paljudes maades suur jahihooaeg. Aga vaatamata kõigele jõuab igal aastal Eestisse tagasi ligi 100 000 kuni 200 000 suitsupääsukese paari. See arv on küll juba pikka aega oluliselt kahanenud. Peamiselt küll mitte jahimeeste pärast vaid sobivate elukeskondade ja pesakohtade kadumise tõttu. Väiketalud koos naturaalse loomade pidamisega on kadumas ja selle asemel on jäänud ainult suurfarmid, kus ei ole enam midagi looduslikku või loomulikku. Pääsukestele vajalike putukate ja kärbeste asemele on tulnud tööstuslikud mürgid ja monokultuurid põldudel. Maailm on muutumas natuke vaesemaks kohaks.

Kunstlikud pesakastid pääsukestele

Kuidas me saame Eesti pääsukesi aidata? “Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem” ütleb vanasõna. Alati saab midagi kohe ja praegu teha. Abiks tulevadki saksa ornitoloogide loodud spetsiallsed pesakastid pääsukestele. Eesti Ornitoloogia Ühing on kirjutanud artikli ja üleskutse pääsukeste toetamiseks: “Aita pääsukesi!“. Soovitame seda lugeda.Eestis pesitseb lisaks suitsupääsukesele ka räästapääsuke ja kaldapääsuke. Väga pääsukese moodi lind aga siiski mitte pääsuke on piiritaja, kes veedab peaaegu kogu oma elu õhus ja lennates. Kõik nad on väga tublid putukasööjad ja hea õnne linnud. Ilmselt on meil raske hakata spetsiaalselt pääsukeste pärast talu ostma ja loomi pidama küll aga saame kerge vaevaga aidata neil üle saada pesakohtade puudusest.

Parim lahendus on paigaldada kunstlikud pesakastid pääsukestele

Pesakastid pääsukestele
Räästapääsukese paaris-pesa
Kõige esimene ja lihtsam asi, mis me saame pääsukeste ja piiritajate heaks teha on panna neile üles kunstlikke pesakaste. muu maailma praktika näitab, et saksa Schwegleri spetsiaalsed puitbetoonist pesakastid on selleks kõige tõhusamad abivahendid. Puidu ja taimekiududest pressitakse kokku just igale linnuliigile sobiva suuruse ja kujuga pesakoobas. Nende pesakastide kuju ja mõõtmeid on aastakümnetega just lindudele sobivaks timmitud nii, et tänapäeval ostetavad pesakastid võetakse lindude poolt otsekohe ja rõõmuga omaks.Sellistel tehispesadel on mitmeid eeliseid pääsukese enda poolt savist, mudast ja süljest ehitatud pesakausside ees. Tehispesad on pikaealised ja ilmastikule väga vastupidavad. Tehispesade paigaldamine võimaldab pääsukestel pesitseda kohtades, kus looduslikku ehitusmaterjali napib või see on halva kvaliteediga. Tehispesadega saab pääsukesi ja piiritajaid suunata pesitsema kohtadesse, kus on neile kõige ohutum. Vajadusel saab tehispesi kergesti ümber paigutada.

Igale linnule sobiv pesa

Suitsupääsukese, räästapääsukese ja piiritaja pesad on üsna erinevad nii kujult kui paigaldamise asukohalt. Vastavaid juhiseid loe juba iga pesakasti alt konkreetselt. Kunstlik pesakoobas on olemas ka meie kaldapääsukesele aga selle paigaldamine on parem jätta spetsialistide hooleks kuna on töömahukam.Schwegleri Eesti veebipoest saad valida endale sobiva pääsukese või piiritaja pesakasti välja ja Smartpost toob ta Sulle paari päevaga kiiresti kohale. See ei ole kunagi varem olnud nii lihtne.
Pesakastid pääsukestele
Suitsupääsukese pesa
Sul pole vaja teha midagi muud kui hankida paar pesakasti ja panna need oma maja räästasse ülesse. Kui Sa elad suures linnas, siis linnades on rohkem piiritajaid. Praktiliselt igas Eesti linnas ja asulas on piiritajate kogukonnad. Mida kõrgemale maja seinale nende pesakastid paigaldad, seda parem.Kui aga elad väiksemas asulas, linna servas või lausa talus – siis on suitsupääsukese ja räästapääsukese pesa paigaldus samuti kindla peale minek.

Pääsukesed on seltsivad linnud

Ära siis unusta, et pääsukesed on kõik väga seltsivad linnud ja armastavad pesitseda mitte üksinda aga pigem terve suguvõsaga koos. Seega on parem paigaldada korraga mitte ühte aga vähemalt paar pesakasti korraga ja grupis. Võid alustada näiteks 2-3 pesakastist ja siis igal aastal mõne pesakasti võrra gruppi laiendada kuni optimaalne arv on käes.
Piiritaja pesakast
Pesakastid pääsukestele ehk räästapääsukesele võid paigaldada lausa üksteise kõrvale ja tavaliselt tehaksegi neid juba paarispesadena. Suitsupääsukesele jälle meeldib kui iga pesakasti vahele jääb ca 1m vaba ruumi. Neid ei maksa päris kõrvuti panna.Pesakastid pääsukestele ehk Suitsupääsukese võid paigalda nii hoone seinale räästa alla kui hoone sisse, eeldusel, et uksed on suvel avatud. Räästapääsukese pesakast paigalda ainult välisseinale räästa all ja piiritaja pesakastid tuleb paigutada hoone seinale veidi kõrgemale. Piiritaja pesakast peab olema kõrgemal seinaosal või puutüvel nii, et sinna oleks vaba juurdepääs ja ükski oks või tehislik asi ette ei jääks.Pesakastid suitsupääsukesele, räästapääsukesele ja piiritajaleKui pesakasti valikul või paigaldamisel tekib küsimusi anna meile julgesti teada kas tagasiside akna või emaili teel. Aitame meelsasti.Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,Loe veel: Pesakasti valimine, Soovitused pesakasti valimisel ja paigaldamisel, Kas pesakastid on tänapäeval vajalikud?, Pesakasti hooldamine ja puhastamine, Pesakastid tihastele ja väikelindudele, Pesakastid kakulistele, Nahkhiirte pesakastid, Miks on puitbetoonist pesakastid paremad kui isetehtud?, Kuldnoka pesakast, 5 soovitust pesakasti paigalduseks, Noored aialinnud valivad uue kodu augustis, Pesakastide kasutamine -kes tegelikult seal elab?, Pesakasti puhastamine suve lõpus, Lindude aitamine linnas, 10 põnevat fakti rasvatihase kohta, Vääriselupaikade loomine aias, Muuda oma aed siilisõbralikuks, UK ornitoloogid soovitavad toita linde aastaringselt, Lindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallid
3 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Ku like kuzmin
Ku like kuzmin
11. sept. 2017 14:12

Järgmine aasta pannakse kuuri uksed kinni ja pääsukesed ei saa sisse. 15 aastat on seal igal aastal palju pesakondi pesitsenud. Mida teha?

Erna
Erna
21. märts 2014 15:26

Hea mõte !!! Kiidan igati heaks !

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: