Nahkhiired Eestis. Nahkhiirte pesakastid ja varjualused.

Nahkhiired on Eesti metsades ja parkides aga samuti meie asulates ja hoonetes juba ammused kaaslased. Kuna nahkhiired on öise eluviisiga loomad ja veedavad päevase aja varjulistes kohtades puhates, siis paljud ei teagi et elavad tegelikult nahkhiirtega koos.

Nahkhiiri elab nii Tallinnas Kalamajas ja Kadriorus kui linnaümbruse suvilapiirkondades. Neid leidub asulates, parkides ja metsades- igal pool kus on piisavalt putukaid ja sobivaid pesitsuskohti ning turvalisi kohti talvitumiseks.

Schwegleri nahkhiire pesakast 1FF avatuna

Nahkhiirte elupaiku võib leida maja pööningutel, räästastes, suurte tööstushoonete sees, maantee sildade all, seina vahelt ja keldritest. Nahkhiired endale ise pesapaiku ei ehita vaid võtavad kasutusele juba olemasolevad sobivad kohad nagu- põõningud, keldrid, koopad, puu õõnsused, rähnide tehtud pesaõõnsused või ka linnupesakastid. Tänapäeval kipuvad aga uued majad olema nii siledad ja tihedad, et ei lindudel ega nahkhiirtel pole võimalik seal enam pesapaiku leida. Samuti kaovad sobivad varjupaigad iga kord kui vanale majale tehakse supersoojustus ja fassaadile ja põõningule nn euroremont.

Nahkhiirte toetuseks saame neile paigaldada varjualuseid ja pesakaste

Eesti linnades jääb seetõttu viimasel ajal nahkhiiri ja linde vähemaks. Seda on inimesed ka tähele pannud ning asunud meetmeid kasutusele võtma. Paljud Tallinna Kalamaja elanikud on näiteks tähele pannud, et võrreldes lapsepõlveaegsete mälestustega on seal oluliselt vähem nahkhiiri ringi lendamas. Sarnane protsess on Lääne-Euroopa linnades juba palju varem käivitunud kui meil ning tänu sellele on ka läbiproovitud lahendused välja töötatud. Saksamaa on selles vallas nagu teenäitaja kuna seal on sellega tegeletud juba ligi 65 aastat ja kõik nahkhiirte pesakastid, varjualused ja talvitumiskastid on loodud ja täiendatud puhtalt praktiliste kogemuste põhjal.

Kuna põnevate peidukate valik jääb asulates üha vähemaks, siis võtavad nahkhiired meie pandud pesakastid ja varjupaigad meelsasti omaks. Peab ainult peamiseid paigaldusreegleid järgima ja saame omale jälle põnevad naabrid, kes hoiavad meie aiad ja ümbruse kahjuritest puhtana.

Nahkhiirte eluviis ja pesakastide kasutamine

Üks ja sama nahkhiirtele loodud pesakast või varjekast täidab nahkhiirte jaoks mitut ülessannet kevadest kuni sügiseni. Talvitumiseks sobivad nahkhiirte kastid on veel eraldi. Suviseks kasutamiseks loodud pesakastid on nahkhiirtel kasutusel näiteks kevadel talvitumiskohtadest ümberkolimisel ajutise elukohana seni kuni suvistele elualadele lennatakse. Suvel sobivad needsamad pesakastid poegivatele emastele nahkhiirtele koloonia kohana. Samuti kasutavad neid üksikud isased nahkhiired, kes hoiavad veidi eraldi. Sügisel on pesakastid kasutusel kui suurte kolooniate paigana ning hiljem jälle ülemineku ruumidena enne talvitumispaikadesse kolimist.

Nahkhiirte eluviis on väga aktiivne ning nii emasloomad, noorloomad kui kogu koloonia kolib pidevalt erinevate puhkepaikade vahel ringi. Vahel kolib kogu seltskond lausa igal ööl ude kohta ümber.

Paigalda nahkhiirtele alati mitu varjualust ja pesakasti korraga

Nahkhiire pesakastid 1FF mitmekaupa kõrvuti maja fassaadil

Siit tulenevalt peaks nahkhiirtele paigaldama alati samasse piirkonda mitmeid pesakaste korraga. Nii saavad nad vastavalt vajadusele valida alati sobiva ööbimiskoha või poegimiskoha või ajutise varjualuse. Parem kui paigaldade ka erinevaid mudeleid, et siis praktikas järgi proovida, mida konkreetse asurkonna nahkhiired eelistavad rohkem kasutada. Sellest kogemusest õppides saab sis järgnevatel aastatel lisada juba rohkem neid konkreetseid pesakasti mudeleid.

Talvitumiskastid nahkhiirtele

Tihti on suviste varjualustega võrreldes hoopis suurem puudus nahkhiirtele talvitumiseks sobivatest keldritest ja koobastest. Selles osas on samuti nende tragide loomakeste peale mõeldud. Sakslased on aastakümnete jooksul täiustades loonud soojad ja turvalised talvitumiskastid, mida saab riputada puudele, hoonetele või ehitada juba otse hoone seina sisse.

Mida saame ise teha ?

Kui elusloodus pakub Sulle huvi ja tahad nahkhiiri aidata, siis on see tegelikult väga lihtne. Ei ole vaja teha annetusi heategevusfondi ja oodata imet 🙂

Tutvu kõige pealt natuke oma kodu ümbrusega ja vaata potentsiaalseid kohti kuhu saaksid mõned nahkhirte pesakasti paigaldada. Selleks sobivad lõuna- ja idapoolsed majaseinad, kõrgemad puutüved kus ei ole oksi segamas või mõni kõrvalhoone või rajatise sein kuhu pääseb redeliga ligi ja kuhu lubatakse pesakasti paigaldada.

Peaasi, et nahkhiirte pesakast oleks vähemalt 3-4m kõrgusel ja pesakasti ees ei oleks väljalendu segavaid asju nagu oksad või muu. Nahkhiire pesakaste saab väga hästi paigaldada näiteks linnamaja seinale, ka 9-kordse paneelika seinale jne. Selleks on kohe vastavad pesakasti mudelid. Küsi aga kindlasti enne nõu kui otsustad ja ära hakka kindlasti paneelika aknast upitades midagi paigaldama. Turvalisus ennekõike. Selleks on turvalised lahendused olemas.

Nahkhiire pesakast 1FQ maja seinal

Kuidas teha või kust saada nahkhiirtele sobivaid varjupaiku ja pesakaste?

Nahkhiirte varjupaiku ja pesakaste saab põhimõtteliselt ka ise puust nikerdada, milleks on soovitused internetis olemas aga meie soovitame Sul kasutada selleks spetsiaalselt loodud lahendusi. Põhjuseid, miks usaldada järgiproovitud kogemusi on mitu.

Esiteks on spetsiaalselt nahkhiirtele loodud lahendused turvalisemad ja pikaealisemad. Kui puust tehtud nahkhiire varjupaik kestab looduses mõned aastad ja siis tulevad paratamtult sisse praod ja lõhed, siis jätavad nahkhiired need lihtsalt maha. Paremal juhul. Kuna aga nahkhiired on väga kohatruud oma elupaikade valikul, siis võib kiiresti laguneva või kehva tasemega kasti paigaldamine tekitada neile turvariski. Talvisest puhkepaigast välja lendavad nahkhiired arvestavad eelimisel aastal kasutatud kohaga ja kui seda enam ei ole, siis on neil vaja kiiresti asenduskoht leida. Aeg on aga kevadel väga oluline.

Teine põhjus on aga väga lihtne. Professionaalsed puit-betoonist valmistatud nahkhiire pesakastid meeldivad neile lihtsalt palju rohkem ja nad asustavad neid palju rohkem kui isetehtud puust kaste.

Kolmas põhjus on suur kokkuhoid paigaldajale. Professionaalsed puit-betoonist nahkhiirte varjualused ja pesakastid kestavad looduses ca 30 aastat või rohkem. Sa ostad ja paigaldad ühe korra ning naudid nahkhiiri ja nende elupaiku praktiliselt kogu oma elu ja jätkub ka järeltulevatele põlvedele. Schwegleri puit-betoon materjal on väga vastupidav ja samal ajal hingav, reguleerides temperatuuri pesakasti sees. Kuumal ajal jahutades ja külmal ajal soojendades. See imiteerib suurt puutüves asuvat õõnsust või looduslikku koopa stabiilsust.

Kui soovid oma esimese põneva sammu astuda, siis tutvu lähemalt erinevate nahkhiire pesakasti mudelitega.

Soovime Sulle edu ja aitame Sind alati kui küsimusi tekib või abi vajad.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: