Pesakasti hooldamine
Pesakasti hooldamine on linnusõbrale oluline töö. Kui oled pesakastid üles pannud siis peab ka vahetevahel neid vaatamas käima ja puhastama kuna linnud seda ise ei tee. Looduses jäetakse pesaõõnsus lihtsalt maha kui ta saab prügi täis või ei ole enam hügieeniline.
Miks üldse puhastada
Kuna linnud ise oma pesakaste üldiselt ei puhasta, siis peame seda tegema meie. Pesakasti hooldamine on vajalik kahel põhjusel. Esiteks saaks pesakamber muidu 2 aastaga lihtsalt laeni pesamaterjali täis ja teiseks koguneks sinna muidu väga palju parasiite.
Linnud ehitavad nii looduslikesse õõnsustesse kui pesakastidesse igal aastal lihtsalt uue kihi värsket pesa peale ja nii koguneb paari aastaga päris suur kuhil. Tavaliselt saab keskmine pesakast kahe aastaga lennuavani pesamaterjali täis ja siis seda enam kasutada ei saa.
Puidust pesakastidele mõjub vana kõdunev pesamaterjal samuti halvasti kuna mädandab pesakasti kiiremini läbi. Puitbetoonist profipesakastidele see ei mõju aga täis saavad nad samamoodi.
Pesakasti hooldamine – parim aeg selleks tööks
Pesakaste on kõige parem puhastada suve lõpus augustis või septembris. Siis on lindude suvine pesitsemine ja pesakastide kasutamine lõppenud ja talvine kasutamine pole veel alanud. Just nii. Kui Sa pole veel sellest kuulnud, siis talveks meile jäävad linnud kasutavad pesakaste talvel külmadega magamiseks. Mõnikord on väikelinde ühes pesakastis koos loendatud lausa mitukümmend. Teadlased on teinud kindlaks, et talvel hukkub meil palju rohkem väikelinde külma mitte nälja tõttu. Pesakastides saavad nad aga hulgakesi koos soojust ja energiat säilitada ja külmad ööd kergemini üle elada.
Peale pesitsemise ja talvekorteri kasutavad linnud pesakaste veel toidu panipaigana. Seega päris palju rakendusi tavalisele pesakastile. Toiduvarusid hakkavad väikelinnud nagu tihased ja puukoristajad koguma juba septembri lõpust. Selle pärast olekski hea pesakastide ülevaatus ja puhastamine viia läbi enne septembri lõppu.
Pesakasti hooldamine oleks paras ette võtta kord aastas
Vana pesamaterjal tõmmatakse lihtsalt välja. Eriti hoolsad linnuhuvilised vaatavad pesakasti korra üle veel varakevadel, et tõmmata välja sinna talvise kasutamisega tekkinud fekaalid. See on aga juba fännide teema. Pigem on see võimalus kontrollida milliseid pesakasti on talvel kõige rohkem kasutatud.
Pesakasti puhastamine on ka suurepärane võimalus saada teada, kes ja kuidas on sellel suvel pesakastis elanud. Kuidas on neil läinud. Mõnes pesakastis on lindude asemel hoopis herilased, hiired või nahkhiired elanud. Seda on ju ka huvitav teada saada.
Kui mõni pesakast on mitu aasta järjest tühjaks jäänud, siis on nüüd õige aeg pesakasti asukohta muuta. Peab aga arvestama, et kõik pesakastid ei peagi pesana kasutusel olema. Osa pesakaste sobivad oma asukoha tõttu paremini just toidutagavarana ja seda linnud ka teevad. Kui on jälgi, et seal on pesa asemel hoopis varusid hoitud, siis ei maksa pesakasti ümber tõsta. Ta on oma rakendusi kenasti leidnud.
Pesakasti hooldamine- kontrolli ka pesakasti seisundit
Puidust pesakastide puhul tuleb iga aastase puhastamise käigus kindlasti kontrollida kas ei ole tekkinud pragusid või vigastusi. Kui võimalik, tuleb praod sulgeda ja kinnitused uuendada. Kui seda enam teha ei saa, tuleb pesakast lihtsalt uuega asendada kuna vahede ja pragudega puitpesakasti linnud enam ei asusta. Puitpesakasti eluiga on kuskil vahemikus 3-5 aastat maksimaalselt. Puitbetoonist pesakasti suur eelis on siin ilmne, kuna ta teenib linde väsimatult 25-40 aastat. Arusaadav miks ornitoloogid ja metsamehed ei kipu puidust pesakaste paigaldama kuna neid peaks siis iga mõne aasta tagant jälle vahetama. Kui 25ha metsamassivis on näiteks juba 1000 pesakasti, siis on see väga otsustav tegur.
Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid, Linnusöögid ja tarvikud
Loe veel: Noored aialinnud valivad omale uue kodu augustis, Aitame Eesti pääsukesi!, 5 soovitust pesakasti paigalduseks, Kuldnoka pesakast, Miks on puitbetoon pesakast lindudele parem, Kas pesakastid on tänapäeval vajalikud?, Pesakastid tihastele ja väikelindudele, Pesakastid kakulistele, Nahkhiirte pesakastid, Pesakastide kasutamine-kes seal elavad?, 10 fakti rasvatihase kohta, Vääriselupaikade loomine aias, Kuidas muuta aed siilisõbralikuks?, Lindude lemmikud-söödakoogid ja öko rasvapallid, Toida linde aastaringselt