Pesakasti ülespanek

Pesakasti ülespanek on sama oluline samm kui pesakasti valimine. Valesti paigaldatud pesakast ei leia asukaid või on see lindudele ohtlik.

Pesakasti ülespanek ja praktilised soovitused. Allpool toodud informatsioon põhineb meie praktilistel kogemustel

pesakasti ülespanek
Erinevatele lindudele sobivad erinevad pesakastid

Need soovitused on loomulikult mõeldud lihtsalt üldiseks juhendamiseks ja samas on oluline arvestada konkreetsete maastike või elukohtade ja nende asukatega. Vahest on mõistlik seda teha isegi enne otsustamist. Teisisõnu võib mõelda läbi millise looduskooslusega on tegu ja millised liigid seal elavad ning millistele liikidele võiks see looduskooslus sobiv olla. Samuti saab edaspidi juba oma isiklikust konkreetse koha kogemusest tulenevalt teha korrektuure näiteks milline pesakasti tüüp on seal kõige edukam. Loodus võib tihti luua üllatavaid muutusi seega oleks mõistlik pesakaste vahetevahel kontrollida ja teha vajalikud täiendused.

Pesakasti ülespanek väikestele lindudele

(näiteks hobiaia pesakastid 1B, 2M, 2B/N, 1N, 3S, 3SV, 2GR)

Reeglina on pesakastid saadaval kahes suuruses lennuavadega

  • ∅32mm lennuava on “universaalne suurus”, mis laseb pesitsema praktiliselt kõik väikelinnud.
  • ∅26mm lennuava laseb sisse ainult väikesed tihased – (sinitihane, salutihane ehk sootihane, musttihane ja tutt-tihane) ning suuremad liigid nagu rasvatihane, puukoristaja ja varblased hoitakse eemal.
  • Erisuurused nagu näiteks ∅45mm lennuava on mõeldud konkreetsetele liikidele nagu suurema kehaga kuldnokad. Väiksemad liigid saavad samuti sellise avaga pesakastis pesitseda kui vaja ja kui kuldnokad seda võimaldavad.

Aedades, aiandites, võsastikes ja teistes rohelise taustaga aladel võib pesakastid paigaldada silmade kõrgusele (1,2 kuni 2m) nii, et neid on mugav ilma redelita kontrollida ja suve lõpus puhastada. Metsastel aladel ja haritud maadel on soovitav paigaldada pesakastid kõrgemale, et vältida lindude segamist ja häirimist. Reeglina paigaldatakse selliste aladel pesakastid kõrgusele 2,8 kuni 3,5m nii, et neile oleks mugav redeli pealt ligi pääseda. Maksimaalse paigalduse kõrguse määravad ära ümbritsevad puud, mille latvadest kõrgemale ei tohiks pesakaste paigaldada. Selles osas on siiski erandeid, eriti linnades, kus kõrguspiirangut ei ole kuna mõnede linnas elavate liikide (varblased, piiritajad, nahkhiired) pesakastid paigaldatakse hoonetele kaugelt üle 15m kõrgusele.

Palun ära pane pesakasti mingit prügi või pesamaterjali kuna kõik väikelinnud ehitavad alati uue pesavooderduse.

Pesakasti ülespanek- sobiv kogus hektari kohta ning nende jaotus

Pesakastide kogus sõltub alati konkreetsest asukohast. Kui näiteks aias on pesitsuskohad piiratud, siis võib pesakaste riputada iga teise puu peale. Lindudel ei ole minimaalset kauguse piirangut pesakastide vahel ja näiteks kaks tihasepaari võivad ka päris kõrvuti sama puu otsas pesitseda. See on selle pärast, et linnud reguleerivad omavahelist sobivat kaugust ise vastavalt aastaajale ja saadaolevale toidule.

Sõltuvalt puu liigist ja vanusest ning puul elutsevate putukate (ka kahjurite) kogusest võib ühele hektarile puistus paigaldada 1 kuni 40 pesakasti. (1 hektar on 100x 100m). Kui varasemat infot vastava asukoha kohta pesakastide osas pole saadaval siis võib pesakasti tüüpide ja lennuavade mõõtude osas lähtuda sellisest loogikast:

  • 60% pesakaste lennuavaga 32mm või ovaalsed
  • 20% pesakaste lennuava diameetriga 26mm
  • 20% pesakaste peaks olema porrile või lindudele, kes pesitsevad süvendites või õõnsustes (vt mudeleid 2B, 2BN, 2H, 2HW ja 1N)

Tähelepanu: Kõik pesakastid ei peagi olema hõivatud pesadega ja noorlindudega kuna osa pesakaste leiavad kasutust ööbimiskohtadena ja söögiladudena. Alles kui kuskil 60 kuni 70% pesakastidest on mitmete aasta jooksul järjest hõivatud pesitsevate lindude poolt on ideaalne hõivatus saavutatud.

Pesakasti ülespanek – üldised juhised ülespanekul

Pesakasti orientatsioon

Pesakasti lennuava peaks olema suunatud umbes lõuna ja ida suuna vahele. Samas kui pesakast on kaitstud tuule eest ja samuti asulates ei ole see reegel alati oluline. Kui lennuava on suurem ( 45mm ja rohkem), siis peab jälgima, et pesakast oleks vihma eest varjatud kohas.

Pesakasti puhastamine

Pesakasti puhastamine vanast pesamaterjalist on võimalik peale pesitsusaja lõppu ehk aedades septembri keskpaigast alates. Vana pesamaetrjal tuleb lihtsalt pesakastist välja tõmmata. Mingi puhastusvahendi või spray kasutamine ei ole tavaliselt vajalik. Kui pesakast on eriti määrdunud või täis parasiite, siis on soovitav pesta seda külma või kuuma veega ning vajadusel kasutada mõnda biolagunevat seebilahust.

Pesakastid, mis on mõeldud puutüvedele kinnitamiseks (äratuntavad pruuni või musta värvuse järgi) paigaldatakse spetsiaalsete metsale ohutute alumiinium naeltega. Erinevalt vask- või metallnaeltest ei kahjusta alumiiniumist naelad puid. Samuti ei vigasta nad saetera ega ohusta metsameest kui kunagi on vaja puud langetada. Kuna alumiinium nael ei roosteta ja on siledapinnaline, siis on teda kerge jälle puust välja tõmmata ka paljude aastate pärast. Järgi jääb ainult väike ümargune arm, mis kiiresti kinni kasvab. Pesakaste saab igal ajal kergesti puult eemaldada ja uuesti kinnitada ilma naelu välja tõmbamata. Reegline suuremad ja raskemad pesakastid on varustatud erilise kinnitusplokiga, mis käib puu külge mitme naelaga ning neid on samuti kerge eemaldada ilma naelu välja tõmbamata.

pesakasti ülespanek
Õõnetuvi pesakastis nr 4

Soovimatud elanikud pesakastis

Kuna meie maastikud on sellise tasemeni puudest tühjaks tehtud ja ära kultiveeritud, siis on pesitsemiskohtadest krooniline puudus ja võib juhtuda, et pesakastid asustatakse kellegi poolt kellele nad pole ette nähtud- näiteks maamesilased, herilased, vapsikud, metsikud mesilased ja hiired. Ka nemad vajavad kaitset ja elukohta seega jätame nad rahule. Sellisel juhul peaksite paigaldame just nendele elanikele mõeldud spetsiaalsed pesakastid.

Uued pesakastid

Ideaalis peaks pesakaste panema üles alati sügisel kuna nii saavad linnud neid kasutada juba talvisel ajal soojade ja turvaliste ööbimiskohtadena. Tegelikult on lindudele raske talve üleelamiseks kaitse külma ja ka liigse kuiva eest isegi olulisem faktor kui lisasöök.

Suuremad pesakastid kakkudele, õõnetuvidele, pistrikele ja teistele

pesakasti ülespanek
Kakk vaatab välja oma pesakastist. Mudel nr 5.

(näiteks pesakastid No. 4, No. 5, No. 28, No. 29.)

Soovituslik paigalduskõrgus on umbes 4 kuni 6m. Need pesakastid võetakse varmamalt kasutusele kui puistate pesakasti põhja paksu kihi höövlilaaste või saepuru (välja arvatud hakkide puhul). Õõnetuvide, Karvasjalg-kakkude e. laanekakkude ja kodukakkude jaoks on soovitav riputada üles 1 kuni 2 pesakasti 50 hektari kohta. See on minimaalne kogus selle ala kohta ning kevadel käib tavaliselt siis nendele pesakohtadele kõva konkurents. Pesakastide arvu suurendamine parandab muidugi kahjurputukate ja hiirte püüdmist alal.

Pesakasti ülespanek nahkhiirtele

Spetsiaalsete nahkhiirte pesakastide paigaldust ja hooldamist käsitleme põhjalikumalt nahkhiirte pesakastide tootekataloogis

Pesakastid ja pesitsemise abivahendid hoonetel (pesablokid seintele ja seintesse paigaldamiseks jne)

Nende puhul kehtivad erinevad soovitused ja juhendid lindude ja nahkhiirte kohta. Loe lähemalt otse vastava toote kataloogist. Näiteks piiritajate ja nahkhiirte puhul peavad pesakastid linnas olema vähemalt 5m kõrgusel ning pesakasti ette ja alla ei tohi lendu segama jääda mingid takistused. Aga kõigest siis juba lähemalt vastavas kategoorias.

Vaata lähemalt E-poe lingilt:

Levinumate aia- ja metsalindude pesakastid

 

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: