Tihased elavad igas aias. Pesakastid tihastele ja teistele väikelindudele.
Tihased on ühed meie aedade kõige tuntumad ja arvukamad linnud. Rasvatihane on nii tuntud tegelane, et teda teab lausa iga inimene. Enamus meie tihaseid pesitseb väga hea meelega meie poolt neile pandud pesakastides.
Eestis elab seitset liiki tihaseid, kellest pesakastides pesitseb kuus liiki. Pisut eksootilise välimusega sabatihane punub omale samblast ja samblikest pesa puuvõrasse. Kõik teised tihased aga kasutavad kas rähni poolt valmistatud pesakoopaid või kasutavad looduslikke õõnsusi puutüvedes.
Eesti tihased
Salutihane ja põhjatihane on väga sarnased väikesed tihased. Salutihane eelistab niiskeid lehtmetsi aga ka segametsi ja vanu parke. Põhjatihane on aga okasmetsa elanik. Aedadesse tulevad nad pesitsema kui sobivad metsaliigid on lähedal ja sobivad pesakastid on aias olemas. Need kaks tihaseliiki on nii sarnased, et algajal on neid raske eristada.
Musttihane on sinitihasega sama suur tihane. Musttihane eelistab kuusemetsi ja kuuse-segametsi. Samuti pesitseb aedades ja parkides. Pesa teeb pesakasti, puuõõnsusse ja vahel ka puujuurte vahele maapinnale.
Tutt-tihane on levinud kogu Eesti mandriosa männikutes aga puudub saartel. Tutt-tihast on tänu tema iseloomulikulr tutile raske teiste lindudega segi ajada.
Sinitihane on rasvatihasest väiksem lind. Tal on iseloomulik erksinine pealagi. Sinitihane on kogu Euroopas ja Eestis kõige levinuim pargi- ja aialind. Talvel liigub koos teiste tihastega ringi suurtes parvedes ja külastab toidumaju.
Ja lõpuks kõige tuntum ja ka kõige suurem tihane- rasvatihane. Rasvatihane pesitseb praktiliselt kõikides metsatüüpides, parkides, aedades ja ka asulates. Söögimajade püsiklient ja tema laulu järgi ennustatakse kevade saabumist.
Pesakastid tihastele
Tihastele sobivad mitmed pesakasti mudelid. Kõige levinum on nn standardmudel 1B. See on kõige lihtsam ja mugavam pesakast igale poole paigaldamiseks. See on kindla peale minek.
Pesakast 1B
Pesakasti mudelit 1B tehakse kolme mõõduga lennuavaga- 26mm, 32mm ja ovaalse avaga. Erinevad lennuavad sobivad erinevatele lindudele.
Tegelikult on asi lihtne – suur 32mm lennuava sobib kõikidele lindudele. Väiksem 26mm lennuava on selleks, et suuremad linnud nagu rasvatihane, lepalind, puukoristaja, kärbsenäpp, väänkael ja varblased eemale hoida. Looduses on nii, et loeb tugevama õigus- täpselt nagu inimeste maailmaski. Kui pesakaste on vähe, siis tõrjutakse väiksemad linnud suuremate poolt kõrvale. Sellepärast on soovitav umbes neljandik pesakaste panna väiksema lennuavaga.
Ovaalne lennuava sobib kõikidele lindudele nagu ka 32mm ava aga kuna ovaalse avaga pesakastis on rohkem valgust, siis on ta eriti armastatud lepalinnu poolt. Ovaalse lennuavaga pesakastid on sobivad pimedamasse parki või metsa paigaldamiseks kus loomulikku valgust on vähem.
Pesakast 2M
Pesakasti mudel 2M on loodud spetsiaalselt rippkinnitusega. Rippkinnituse eeliseks on võimalus riputada kergesti oksale kui sirget puutüve pole käepärast. Suurepärane valik näiteks viljapuu aeda, kus on palju madalaid oksi aga liiga madal tüveosa. Rippuv pesakast on ka turvaline variant kiskjate puhul. Nimelt ei pääse oksal rippuvasse pesakasti ükski kiskja ligi. Pesakast 2M on samuti kolme lennuavaga nagu eelmine mudel.
Linnuliigid pesakasti lennuava suuruse järgi
Ø 32 mm lennuavaga pesakasti asustavad:
Rasvatihane, Sinitihane, Salutihane ehk Sootihane, Musttihane, Tutt-tihane, Lepalind, Puukoristaja, Must Kärbsenäpp ja Kaelus Kärbsenäpp, Väänkael, Põldvarblane ja Koduvarblane, nahkhiired
Ø 26 mm lennuavaga pesakasti asustavad:
Sinitihane, Salutihane ehk Sootihane, Musttihane ja Tutt-tihane. Kõik teised liigid jäävad ukse taha kuna lennuava on neile liiga kitsas.
Ovaalse lennuavaga pesakasti asustavad:
Lepalind ja samuti teised 32mm lennuava puhul loetletud liigid (Rasvatihane, Sinitihane, Salutihane ehk Sootihane, Musttihane, Tutt-tihane, Lepalind, Puukoristaja, Must Kärbsenäpp ja Kaelus Kärbsenäpp, Väänkael, Põldvarblane ja Koduvarblane, nahkhiired).
Samas kuna ovaalsest avast pääseb pesasse rohkem valgust sisse, siis on see eriti armastatud just Lepalinnu poolt.
Pesakaste paigaldama
Kokkuvõtteks võib öelda, et kui pesakastide valik paneb pea ringi käima, siis alusta lihtsamast.
Sõltuvalt oma aia suurusest (1000m2 aia kohta on 5 tihase pesakasti alustuseks hea küll) võid panna alustuseks üles 5 pesakasti 1B mudelit. Sellega lood soodsad tingimused pesitsemiseks kõikidele tihastele ja paljudele teistele väikelindudele.
Järgmine aasta võid pesakaste lisada kui sügisesel kontrollimisel olid enamus pesakaste asustatud. Kõik pesakastid ei pea olema asustatud pesaga. Umbes 25% pesakastidest jätavad linnud meelega vabaks kas siis toidulaudeks või puhkekohtadeks.
Lisaks väikelindudele võid alati julgelt panna oma aeda ka vähemalt paar kuldnoka pesakasti. Neid pole kunagi küllalt.
Otselingid pesakastide juurde: Pesakast 1B ja pesakast 2M ja kuldnoka pesakast 3S
Küsimuste korral anna julgesti teada ja aitame nõu ja jõuga!