Tšilli seemned
Tšilli seemned on parim külvata veebruaris-märtsis. Idanemise aeg võib sorditi olla väga erinev, tavaliselt on see 10päeva kuni maksimaalselt 5 nädalat. Idandamist aitab oluliselt kiirendada seemnete leotamine enne külvi soojas vees.
Tšillitaimed hindavad head külvimulda. Seemned külvake mulda piisavate vahedega, sest üldjuhul idanevad tšillid hästi. Katke seemned kergelt mullaga ja piserdage külv niiskeks. Katke külv hingava materjaliga.
Ütlen kohe ära, et kõige lihtsam teha ja parima tulemuse saab kindlasti mini kasvuhoonega. Vastasel juhul on kahju kui haruldased seemned raisku lähevad.
Parim kasvu temperatuur on vahemikus +27C kuni +32C. Alla +21C ei ole külv edukas ja üle +38C samuti.
Varustage taimed kohe idanemisel korraliku lisavalgusega. Kui on olemas mini-kasvuhoone või taimelamp, siis on hea. Nõrgas valguses venivad taimed välja ja muutuvad nõrgaks.
Pikeerige esimest korda ümber kui tekib kaks päris lehte. Pigem väiksemass ca 5cm potti kuna juured on alguses aeglase kasvuga. Järgmine istutus juba 10-12cm pottidesse. Kasvuhonesse istutage juuni alguses.
Erinevad sordid korjatakse nende kasvu eri etappides. Kuldsed või rohelised viljad tõmbuvad tavaliselt punaseks, kuigi rohelised tšillid mõnikord valmivad oranži või kollase värvini – kõik sõltub sordist. Mida varem korjate, seda rohkem taim toodab.
Isegi kui te tšillit hetkel ei vaja korjake valminud kaunad ikkagi ära ja hoidke neid niikaua külmkapis (sügavkülmikus või kuivatage) kuni neid vürtsikate roogade valmistamisel vaja läheb.
Pidage meeles, et nt. Habanero võtab küpseks minemiseks 100 päeva või rohkem. Seega nendega tuleb alustada õigeaegselt või viljad ei ole kunagi täitsa valmis.