Sidrunipuu- parima lõhnaga viljapuu

Sidrunipuu on üks eksootilistest viljapudest, mida Eesti kliimas annab kenasti kasvatada sisetingimustes ja kasvõi potiga aknalaual.

Algselt on sidrunipuud kasvatatud Aasias, araablaste kaasabil jõudis sidrunipuu ka Hispaaniasse ning sealt levis ta kogu Euroopasse ning hiljem ka Ameerikasse.
Sidrunipuu valminud viljad enne koristust
Sidrunipuu kasvab looduses 2-7 meetri kõrguseks ning okste küljes on tal tugevad astlad. Noored lehed on punakad ning hiljem värvuvad heleroheliseks. Sidrunipuu õied on olenevalt sordist kas ühekaupa või hulganisti koos, avanenult tugeva meeldiva lõhnaga. Igas õies on 20-40 tolmukat. Kui tavaliselt avanevad taimedel korraga kõik õied, siis sidrunipuul avanevad need üksteise järel ning seega valmivad ka viljad erinevatel aegadel.Istanduses hakkavad poogitud sidrunipuud vilja kandma teisel või kolmandal aastal pärast istutamist. Täiskandeikka jõuavad puud 10-12 aastaselt ning siis kogutakse puult aastas 1000-1200 vilja. Puul küpsenud viljad on palju vähem hapukad, kui need, mis kogutakse ekspordiks ning korjatakse seega pooleldi valminult. Sidrunid järelküpsevad tavaliselt 1-5 kuud.VitamiinidSidrunis on rohkesti C-vitamiini ning lisaks sellele ka palju kaaliumi ja foolhapet. Hea lõhna põhjuseks on eeterlike õlide sisaldus. Hapukas maitse tuleneb aga sidrunhappest, mida on viljades 6-10%. Toatemperatuuril säilib sidrun värskena umbes nädala, külmikus säilivusaeg pikeneb. Sidrunit võib ka sügavkülmutada.Sidrunipuu kasvatamine
Sidruni noored taimed, mis on kasvatatud poest ostetud sidrunite seemnetest
Sirdunipuud kasvatatakse seal, kus suvel pole väga palav ja talvel liiga külm. Näiteks Vahemere maades, Californias, Lõuna-Brasiilias jne. Kuid nagu loo alguses mainitud saab sidrunit edukalt kasvatada ka Eestis kodustes tingimustes, kuigi keskküttega ruumid sidrunipuule eriti ei meeldi. Kuiv õhk, pime ja palav ruum võivad põhjustada lehtede varisemist. Sidrunipuule meeldib talvel (novembrist-veebruanini) tubastes tingimustes temperatuurivahemik 8-12 kraadi. Kui nii madalat temperatuuri pole võimalik saavutada, siis võiks see jääda ikkagi alla 20 kraadi. Sidrunipuu armastab valget kasvukohta, kuid mitte otsest päikest. Suvel tahab sidrunipuu niiskemat mulda, talvel aga kuivemapoolset.Sidrunipuu on juba mõisate ajast saadik olnud Eestis populaarne konteineris kasvatatav ilutaim koos palmide ja teiste troopiliste iludustega. Talveaed või köetav kasvuhoone on muidugi kõige mugavam koht troopiliste taimede kasvatamiseks aga selleks sobib suurepäraselt ka veranda või avar elutuba. Kui talveaeda pole käepärast, siis tuleb sidrunipuu lihtsalt suveks välja värske õhu kätte viia ja talveks jälle sisse sooja tuua.Kevadel enne pungade puhkemist võiks puud kärpida ja võra kujundada, nii ei kujune puu pikaks ja vibalikuks, vaid uusi oksi kasvab ka madalamatele okstele. Seemnest kasvatatud taimel kulub õitsemiseni 10-15 aastat, poogitud puud õitsevad ja viljuvad juba järgmisel aastal. Kui aga sidrunipuu on juba aastaid kasvanud ja ta ei ole ikka veel õitsema hakanud või viljunud, võib olla probleem ka kasvutingimustes. Näiteks liiga pime või palav kasvukoht. Samas ei maksa meelt heita, sest tassikese teed võib valmistada ka sidrunipuu lehtedest. Ühe tassi tee kohta sobib üks teeleht.
Sidrunipuu õis
Sidrunipuu ümber istutamisel tasub hoiduda juurestiku vigastamisest, sest sidrunipuu juurestik taastub vigastustes halvasti. Kui just mingit erilist põhjust pole, ei tohiks juurepalli laiali harutada – taim tuleks tõsta ettevaatlikult suuremasse potti ja lisada värsket mulda, mis võiks olla kamarmulla ja kompostmulla segu.  Sidrunipuu tahab ka üsna palju väetamist ning selleks sobib hästi meie kauplustes pakutavad tsitruselistele mõeldud vedelväetised.Sidrunipuu on üks lihtsamini kasvatavatest taimedest, kuna läheb kergesti kasvama ning vajab vähe hoolt. Samas on suurepärane teematerjal igal ajal omast-käest võtta. Kindlasti tasub sammud seada poodi ning osta juba idandatud taim, või pista järgmine kord sidrunit süües seeme mulda.Kui kord saabub see kena soe kevadhommik, mil teie sidrunipuu oma esimesed õied avab, siis mõistate korraga, millest olete varem alati puudust tundnud. Sidrunipuu õite aroom on midagi sellist, mida ei saa kirjeldada aga peab ise kogema. Ega ilma asjata pole romantilised hispaanlased ja kirglikud araablased pühendanud sidruni- ja apelsinipuude õitsemisele lugematul arvul poeeme ja luuletusi. Igal juhul tasub proovimist.Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajaleLoe lisaks:Apelsinipuu kasvataminePalmide kasvatamine, Banaani kasvatamineAnanassi kasvatamine kodus ja kasvuhoones, Aprikoosipuu kasvuhoones, Viinamarjad kasvuhoones, Viinamarjade kuivatamine toidukuivatiga, Mahlapress-koduaia abimees, Vaakumpakendaja tervislikuks säilitamiseksImemaitsev hurmaa talveaiast,   Konteineraiandus kasvuhoones, Kastmissüsteem kasvuhoonesse, Kasvuhoone on investeering tervisesse, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine ettekasvatamiseks, Mida kasvuhoones kasvatada?, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine
newest oldest
Janeli
Janeli

Tere!
Minagi panin omale sidruniseemned mulda. Tegin seda täitsa hetkeajendil ja pärast mitut nädalat ootamist nähes, et midagi ei toimu, otsustasin seemned välja kaevata ja midagi muud istutada. Kuid seemneid välja urgitsedes leidsin siiski ühe seemne mis oli idanema hakkanud. Ohh seda õnne!!!
Panin siis seemne uuesti mulda aga seekord natuke kõrgemale ja ilusti poti keskmesse. Taim hakkas üsna jõudsalt kasvama kui järsku tekkis potti veel kaks taime… ohhh seda õnne!!! Istutasin taimed eraldi pottidesse. Kaks jätsin omale ja ühe kinkisin ära. (Istutasin taimed 2017 vara kevadel) Olen oma taimi tänaseks suurematesse pottidesse istutanud ja lisaks ostsin ka tsitruseliste väetise nüüd ära. Aga mu taimed kasvavad ühe pika varrena. Hetkel pole küll veel väga pikad taimed aga tahaksin siis teada, et mida ja kuidas peaksin tegema, et mul ei kasvaks üks pikk leheroots vaid puu nagu puu olema peab? Tundub hirmutav oma väiksele haprale hoolealuselt kääridega kallale minna aga kui sellest abi on siis tuleb teha. Ehk siis kuidas see lõikamine välja näeb?

Vastust ootama jäädes!

jaanika Aas
jaanika Aas

Minul on ruumis 17C

Maidu
Maidu

Tere.
Sidrun on pandud seemnest kasvama ja mure järgmine.
Taim on 30 cm pikk aga nüüdseks visanud vãhemalt 80% lehtedest maha.
Kasvutingimused on kõik täidetud.
Kas võib olla et taim puhkab veel ja pole ärganud?

Anneli
Anneli

Tere
Saime kingituseks sidrunipuu, millel on viljad ca 3-4 nädalat tagasi. Kastnud oleme ca 1 kord nädalas. Alguses oli kinnisel rõdul, mis läks päikese käes päris soojaks, nüüd on toas aknalaual. Ajab järjest lehti maha. Kas ta võib liigsest kuumusest lehti maha ajada?
Sidrunil oli ka sildil kirjas, et mitte süüa. Ilmselt on tugevasti väetatud. Kui puu toibub, millal võiks tema saadusi süüa?

Ette tänades
Anneli

jaanika aas
jaanika aas

Minul on juba seemnest mulda pandud ja taimel on juba kaks lehte küljes. Kui kaua ma pean teda väetama et kasvaks ilus puu ?

Mait
Mait

Tere panin sidruni kasvama 2014 a .
Tekkis küsimus millal on aeg väetada ja õitsema hakkab? Ja kui tihti väetatakse?
Taim on 30cm pikk, tugev ja ilusa tüvega
Tänades Mait

Aili
Aili

Tere.
Sain sidruni puu, pikkusega ca 150cm, lisaoksi vähe.
Kogu korter on päikese poolne ja alla 23 kraadi korterisse ei saa kuidagi, sidrunile liiga palav. Mida teha? Ja kust võtta vett, mis pole kraanivesi, vihmavett klaasitatud rõdult ei saa. Kas palavaga peaks üle päeva kastma? Kas peaks ka lehti pritsimima?
Kust ma tean, et ma üle ei kasta.

RebKeb
RebKeb

Mul on sidrunipuud 2 kuud varsti kasvanud. Kas mul tasuks kärpida juba enda puid. Mainin ka seda et nad kasvavad suht lähestikku üksteisele, samas potis. Ühel kipub nagu natuke peatüvi suureks minema. Ei oska midagi ette võtta. Jään huviga vastust ootama.

pandawoman@hot.ee
pandawoman@hot.ee

Palun. Kes teab kust saab osta juba poogitud sidruni- või mandariinipuu?

Meelis
Meelis

Mõni aeg tagasi küsisin sidruni kohta. Nüüd on sidrunipuu kärbitud ja ümber istutatud ning edeneb ilusti. Panin lingi ka oma teistele taimedele, millega hetkel katsetan.
Sidrun, avokaado, mango, kiivi, granaatõun ja pitaya..
http://1drv.ms/19d52S6

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: