Hakklihamasina kasutamine
Hakklihamasina kasutamine koduköögis, taluperes või jahiseltsis
Mõned praktilised soovitused kuidas muuta oma hakklihamasina kasutamine muretuks ja mugavaks. Hakklihamasin on igas köögis tubli abiline kui seda õigesti kasutada. Vaatame koos kuidas on kõige mõistlikum hakklihamasinat tööks ette valmistada ja kasutada.
Kõige pealt kui päris uue hakklihamasina pakendist välja võtate, siis tuleb kõik detailid kindlasti esmalt üle puhastada. Meie Itaalia hakklihamasinad tehakse küll tehases enne pakkimist puhtaks aga sellegi poolest võib transpordil või ladustamisel seadmele tolmu koguneda või ka määrdeaineid jääda. Toidu tegemisel aga peavad kõik pinnad korralikult puhtad olema. Seega esimese tööna kõik toiduga kokkupuutuvad pinnad puhtaks. Võib julgesti pesta kuna korralikes hakklihamasinates kasutatakse metalle, mis ei roosteta.
Hakklihamasina otstarve
Kuna sellega on kasutajatel küsimusi tekkinud, siis toome selle teema ka selguse mõttes välja.
Hakklihamasin sobib suurepäraselt liha ja peki hakkimiseks. Liha peab olema ilma kondita ja vastavalt hakklihamasina sisestusava suurusele ka sobiva suurusega paladeks lõigatud. Kondiga liha ei maksa läbi lasta ja liiga suuri lihatükke samuti.
Hakklihamasinaga saab kenasti hakkida ka seanahka ja kamarat. See on ilmselt küll ainult rodoaed.ee valikus olevatel hakklihamasinatel aga neil on spetsiaalne seakamara ja naha lõikamise nuga ehk TRIS tera. Tavalise lihasõelaga on nahka eriti toorest peast, keeruline hakkida kui üldse. TRIS tera on aga suuremate avadega ja täiendavate teradega plaat lisaks lõiketerale.
Hakklihamasinaga saab teha valmis ja segada kokku vorstisegud ning kasutades vorstipritsi otsikuid, saab ka vorstid valmis teha ehk soolde või kunstsoolde täita. Hakklihamasinaga saab segada erinevaid segusid, kasvõi erinevast lihast tehtud hakklihamassid kokku segada.
Hakklihamasina kasutamine – Mis võib vigastada
Miks on oluline lihatükid parajaks lõigata, mitte suuri või väga pikki ribasid masinasse lasta. Paraja suurusega lihatükkid läbivad masina kiiresti ja viivituseta. Nii on ette nähtud. Suure tõenäosusega ei tee see masinale tõsiselt viga kui liiga suure lihatükiga masina kinni kiilute aga tülikas puhastada on ikkagi.
Kui aga jätate liha küljest kondid välja lõikamata, siis võib ka masinat vigastada. Mis kindlasti juhtub on see, et lasete lõiketerale täkked või hambad sisse. Tülikam on kui murrate mõne hammasratta ära. Meie Itaalia hakklihamasinatel on selle jaoks tegelikult spetsiaalne turvahammasratas. Kui kont kiilub masinasse ja hakklihamasina tigukruvi ei saa enam ringi käia aga mootor käib ikka edasi, siis annab turvahammasratas järele ja mootor ja käigukast jääb kenasti terveks. Turvahammasratta vahetus ei ole nii kallis kulu kui käigukasti remont seda võiks olla. Lihtsalt seda eksimust on tootja ette näinud.
Milleks hakklihamasinat ei maksa kasutada
Võib julgelt kasutada oma tervet mõistust aga igaks juhuks ütleb siis ära, et hakklihamasinasse ei maksa panna konte, sügavkülmast võetud jääs liha, pekki ja nahka. Hakklihamasinasse ei tohi toppida ka tükeldamata suuri lihatükke, peki või naharibasid. Niimoodi lõhute oma tubli köögiabilise lihtsalt ära ja garantii lausrumaluste vastu ei aita.
Hakklihamasina tööks ettevalmistamine
Hakklihamasina kasutamisel kinnitage esmalt hakklihamasin korralikult laua külge, kui on tegemist kruviga lauale kinnitatava käsivändaga masinaga. Kui on tegemist suurema alusele toetuva hakklihamasina mudeliga, siis veenduge, et lauaplaat oleks vaba ja puhas. Osadel mudelitel on all kummijalad, mis võib otse lauale panna. Teistel raskematel hakklihamasina mudelitel on suure pinnaga metallalusraam. Need mudelid võib panna otse lauaplaadile aga võib panna ka näiteks rätiku peale. See teeb mootori helid veelgi vaiksemaks ja väldib hinnalise köögilaua plaadi kriimustamist.
Veel väga oluline detail, mille vastu kasutajad sageli eksivad. Kontrolli üle, et masin on korralikult kokku pandud. Vaata üle, et sõel ja lõiketera on masinas õiget pidid ja oma fikseeritud asendites ning otsaplaat on korralikult kinni keeratud. Pooleldi logiseva asendiga nuga ei tööta korralikult ja võtab liha vahele ning kiilub lõpuks kinni. Seda juhtub vast rohkem esimestel kordadel kui masin on alles uus või siis kui kasutate hakklihamasinat väga harva ja asjad ei ole enam meeles.
Peale kokkupanemist lase hakklihamasinal mõni hetk tühjalt käia, et veenduda et hääl on ühtlane ja kõik on korras. Pikalt ei maksa hakklihamasinal tühjalt töötada lasta aga prooviks võib ikka.
Hakklihamasina kasutamine
On väga oluline, et liha oleks enne kasutamist tükeldatud. Tihti hakklihamasina uued kasutajad seda ei tea ja sellest on tulnud palju tüli. Hakklihamasin ei suuda tükeldada suuri lihatükke või pekiribasid, mis otsapidi ulatuvad masinast välja.
Liha tuleb lõigata sobiva suurusega tükkideks enne hakklihamasina kasutamist. Mida suurema läbilaskeavaga hakklihamasin Sul on, seda suuremad võivad lihatükid olla. Täpsemat infot vaata juba oma hakklihamasina kasutusjuhendist.
Pane valmis lihatükid hakklihamasina kandikule ja suuna kaasasoleva nuiaga tükid hakklihamasina sissevõtuavasse. Ära kasuta liha sisestamiseks kunagi oma käsi või sõrmi. Tundub loogiline aga ikka seda tehakse vahel. Veendu, et koos lihaga ei satu hakklihamasinasse luutükke või kõõluseid. Tavaliselt töötab hakklihamasin kiiremini kui jõuate lihatükke masinasse sööta aga ei maksa kiirustada. Kõige parema tulemuse saavutada ühtlase tööreziimiga.
Kasuta kindlasti ka erineva suurusega sõelasid
Hakklihamasinaga on tavaliselt kaasas üks universaalse või keskmise suurusega sõel ehk plaat. Hakklihamasina sõel või plaat on roostevabast terasest aukudega plaadike lõiketera taga. Selle plaadi aukude suurus määrab ära kui peeneteraline või suureteraline hakkliha masinast välja tuleb. Kahjuks juhtub sageli nii, et kasutatakse terve elu seda ühte sõela ja ei tule isegi mõtet et võiks proovida erinevaid. Me soovitame soojalt seda teha. Peenemate sõeladega saate teha näiteks pasteeti või väga peeneteralist hakkliha massi. Selleks on sõelad aukude suurusega 3mm ja 4,5mm. Teises servas on väga suurte aukudega sõelad , millega saab teha vägagi sõmerat ja suureteralist hakkliha näiteks vorsti sisse või siis teatud toitudele. Selleks on sõelad suurusega 10mm, 12mm, 14mm, 16mm, 18mm ja 20mm. Väiksematel hakklihamasinate mudelitel kuni suuruseni 16mm. Proovi kindlasti järgi. Pärast imestad miks Sa varem selle peale ei tulnud.
Kõikides suurustes hakklihamasina sõelad on meil pidevalt laos olemas. Muide hakklihamasinad on enamuses standardsuurustes nagu TC-8, TC-12, TC-22 ja TC-32 ja meie sõelad sobivad ka kõikide teiste tootjate hakklihamasinatele. Piisab kui tead mis kaliibriga hakklihamasin sul on.
Peale töö lõpetamist tuleks kindlasti hakklihamasin uuesti lahti võtta ja kõik osad korralikult ära pesta. See on ilmselt küll elementaarne ja ei vaja mainimist aga igaks juhuks. Nii on hügieeniline tulemus alati tagatud ja masin peab ka kenasti kauem vastu. Kaasaegsed hakklihamasinad on niimoodi tehtud, et otseselt hooldust pole neile vaja teha. Kui hästi kasutada ja iga kord puhtaks teha, siis kestab teie hakklihamasin väga kaua.
Loodame, et artikkel oli abiks hakklihamasina kasutamisel
Võib olla pakub veel huvi : Hakklihamasina valimine, Kööginugade teritamine,
Kogu köögiseadmete valik meie E-poes: Toidukuivatid Vaakumpakendajad Hakklihamasinad Vorstipritsid Kööginoad Pipraveskid ja Soolatoosid
Loe veel: Hakklihamasina valimine, Verivorsti kodus tegemine, Seente kuivatamine, Toidukuivati kasutamine, Tomati kuivatamine kuivatis, Ravimtaimede korjamine ja kuivatamine, Vaakumpakendamine on kiireim viis tervislikult toiduaineid säilitada, Milliseid ravimtaimi korjata ja kuivatada suvel, Mahlapress-vajalik abimees koduaias, Viinamarjade kuivatamine toidukuivatiga, Teadlik ja tervislik toitumine kerge vaevaga, Kasvuhoone on investeering tervisesse