Kasvuhoone hooldustööd sügisel

Kasvuhoone hooldustööd sügisel

Kasvuhoone hooldustööd sügisel on hädavajalikud ettevalmistustööd talviseks perioodiks. Head kasvuhooned on väga pikaealised aga väikest hooldust vajavad nemadki. Isegi mitte niivõrd kasvuhoone pärast vaid seal sees kasvavate taimede heaolu nimel. Taimed vajavad valgust ja värsket õhku aga samuti haigusvaba keskkonda. Sellepärast tulebki kasvuhoone kattepindu nii seest kui väljast vahest puhastada. Määrdunud klaaskate või polükarbonaat ei lase enam hästi valgust läbi ning konstruktsiooni sisepindadele võivad koguneda kahjurite munad.

Sügisel peale hooaja lõppu oleks hea kasvuhoone kriitilise pilguga üle vaadata. Kui olete kasvatanud tomateid ja kurke, siis on kasvuhoone tõenäoliselt täis nööridega seotud vanu varsi. Kõigepealt lõigake vanad varred maapinnalt maha ning eemaldage taimede sidumise nöörid ning tassige kõik lõkkeasemele. Tomati varred oleks tungivalt soovitav samuti põletada, mitte komposti panna. Mitte ainult haiguste mulla kaudu levimise vältimiseks vaid ka selle pärast, et tomati varred ja lehed on kergelt mürgised ja kompostimuld ei vaja seda.

Kui olete kasvatanud tomateid ja kurke kasvukottides, ämbrites või konteinerites, siis viige juuri täis kasvanud vana muld julgesti komposti. Sellest tuleb hea kompostimuld. Kui taimed on kasvanud kasvuhoones lahtises pinnases, siis tuleb muld läbi kaevata, juured eemaldada ja sellega talveks pinnast õhutada ehk uuele energiale avada. Külm, mis pinnasesse pääseb hoolitseb ise juba võimalike kahjurite pärast.

Kasvuhoone hooldustööd sügisel kui  taimehaiguste ennetamine

Mõni sõna taimehaigustest. Üha rohkem inimesi on hakanud hoolima endast ja oma laste tervisest süües mahetoitu ja võimalusel proovides ka ise mahetoitu kasvatada. Selle julgustamine on olnud ka meie missioon pakkudes Eesti peredele ergonoomilisi kasvuhooneid. Igakülgselt puhta ja jõulise rohelise kasvatamise puhul võiks olla abiks teadmine, et terve taim ei haigestu. Tugev taim ei karda kahjureid ning heades tingimustes kasvav taim ei vaja keemilist tuge.

See on sama nagu meiegi puhul, et jääme haigeks ikka siis kui oleme juba nõrgestunud, õnnetud või kurnatud. Haigus on nõrga organismi väljendus, mitte põhjus.
Siit soovitus – jälgida oma taimede seisukorda ning anda neile seda mida nad vajavad- valgust, soojust, niiskust ja palju värsket õhku- just õigetes kogustes.
Jälgides oma rohelisi hoolealuseid ning püüdes neid mõista saavutame ka teise eesmärgi- oleme ise õnnelikumad ja tervemad.

Kasvuhoone pesemine

kasvuhoone pesemine sügisel

Kui kasvuhoone on vanadest taimevartest ning muust liigsest tühjendatud võiks kogu kasvuhoone ka muidu puhtaks teha. Nii klaas- kui polükarbonaatkasvuhoone võib lihtsalt voolikust survega üle uhada, nii seined kui laed, nii seest kui väljast.

Sisepindadelel koguneb suvega väga palju tolmu nii taimedelt kui pinnasest, samuti putukatest jne. Kui on soovi võib klaaskasvuhoone puhul saada väga ilusa tulemuse pestes kogu klaasi pinna tavalise nõupesuvahendi lahuse ja suure svammiga üle. Vältige käte vigastamist klaasi servades ja muudes ühenduskohtades, kui on tegu puuraamiga kasvuhoonega.

Polükarbonaadi puhul võib kasutada sama meetodit kuid peab arvestama, et polükarbonaadi pinda on väga kerge kriimustada. Suur tolm ja lahtine liiv tuleb enne kindlasti suure veega maha pesta kui svammiga ligi minna. Samuti tuleb pesulahus oluliselt lahjem teha.

Erinevad kasvuhooned vajavad erinevat kohtlemist

Kuna kasvuhooneid on Eesti aedades väga erinevaid, siis on oluline teada milline kate on Sinu kasvuhoonel. Kui Sul on isetehtud kasvuhoone kus kasutasid ehituspoest toodud polükarbonaatplaate või Sul on Hiina, Vene või Taani Juliana kasvuhoone, siis on polükarbonaadi pinnad mõlemal poolel ühesugused (kuigi välimine pind on alati UV-kindel). Neid võid hooldada ühtemoodi.

Kui Sul on aga juba hangitud Belgia Euro-Serre kasvuhoone, siis tea, et nendel on polükarbonaadi sisemine pind kaetud erilise tefloniga, mis on vett hülgav. See kaitseb taimelehti tilkumise eest ehk suunab kogu kondensvee kogumisrennidesse. Samas on see pind veidi õrnem kraapimise suhtes. Seda nn No-Drop pinda on kõige lihtsam puhastada lihtsalt puhta veega piserdades või pritsides ja kogu tolm ja mustus jookseb koos veega alla. Välispindu võid svammi ja seebiveega pesta aga sisepindu pole lihtsalt vaja kuna ta on jube kergelt mustust hülgav.

Kui nüüd kasvuhoone on tühi ja puhas, siis vaata üle kas on tekkinud suvega vigastusi- katkised klaasid, vigastatud luugiservad, lahtine ühendus kuskil -misiganes see on, on parem käia üle enne külmade tulekut.

Kasvuhoone hooldustööd sügisel kui ettevalmistustööd saabuvaks talveks

Kasvuhoonete talveks ettevalmistusena võib kinnitada katuseluugid. Kui sul on kasutusel automaatsed luugiavajad, siis vabasta nad kinnitusest ning kinnita luugid kiirelt ja kindlalt tavalise plastikrihmaga, mid kasutatakse juhtmete köitmiseks. Automaatsete luugiavajate mustad töösilindrid võid talveks küljest ära keerata, mis pikendab nende eluiga veel paljude aastate võrra. Külm teeb iga materjali natuke rabedamaks ja kuna talvel neist nagunii kasu ei ole, siis võivad nad samahästi ka keldris riiulil puhata.

Kuna talvel tuleb meil Eestis ikka vähemalt paar korralikku tormi, siis on parem kui kasvuhoone on selleks juba sügisel valmis. Igasugune kasvuhoone peab tormile paremini vastu kui kõik avad on suletud. Lisaks katuseluukidele kinnita ka uksed, et nad ei pääseks tuulega vabalt liikuma ja tuul ei saaks kasvuhoone sisse. Olgu märkusena öeldud, et Belgia Euro-Serre kasvuhoonete lükanduksed on kõik stopperiga varustatud ehk nad ei liigu iseenesest.

Vanemate ja nõrgemate kasvuhoonete toestamine

Talv on kasvuhoonele meie oludes alati praktiliseks eksamiks. Nüüd selgub kui tugev on raam, kui vastupidav on konstruktsioon ja mis juhtub suure lumega. Ükskõik milline on Sinu kasvuhoone, saad siiski teda natuke ka ise aidata.

Valdav enamus nn toidupoe superpakkumise kasvuhooneid on suhteliselt vedela raamiga, mis kipub järele andma nii tuule kui lumega. Teda saad täiendavalt toestada lisades katuse alla püsttugesid ja tõmmates sisse näiteks diagonaaltoed trossidena. Ja loomulikult kontrolli kas oled oma kasvuhoone korralikult maa külge kinnitanud. Eesti rannikualadel pole harukdased juhtumid kui tuul on väikesed kasvuhooned pu otsa või merele viinud, kuna kasvuhone pole piisavalt tugevalt maa küljes kinni olnud.

Vene ümarkatusega mudelite puhul on suurimaks nõrkuseks katuse vastupidavus lumele, kuna raam on koostatud paljudest lühikestest elementidest. Lumi kipub neid külgedelt lihtsalt kokku pressima aga selle vastu on rohtu. Kokku kukkumist ei saa päris välistada aga saab oluliselt vastupidavamaks muuta kui lisada püsttoed näiteks laudade näol kogu pikkuses.

Vanemate puuraamidega klaaskasvuhoonete puhul saab lumega saatuslikuks väike katusekalle ning suur katuse kaal. Kui sellisele katusele sajab lumi, mis sulailmaga märjaks läheb ongi lõpp käes.

On üks trikk, mis võib aidata kõikide nõrkade raamide puhul- katke kogu kasvuhoone katus enne lume tulekut libeda koormakatega. Nii ei jää lumi raami taha pidama ja libiseb ise alla. See on päästnud paljude inimeste kasvuhooned ja võib ka Sulle kasuks tulla.

Külasta oma kasvuhoonet ka talvel

Aga isegi kui Sul on korralik Belgia kasvuhoone tugeva raamiga ja paksu polükarbonaadiga, siis ka tema vajab hooldamist. Ükski kasvuhoone ei ole mõeldud kandma mitme tonni raskust märga lumekoormat. Tugevamad mudelid ei pruugi küll kokku kukkuda aga oma kasvuhoonet viimase piirini proovile panna ei ole ka vajadust.

Oleme alati soovitanud talvel suurte lumetuiskudega käia oma kasvuhooneid vahel vaatamas ja katuselt lumi maha tõmmata. Nii nagu käite jõulu aeg lindudele metsa maiuseid viimas, nii käige ka oma kasvuhoone juurest korra läbi ja ta on teile kevadel selle eest väga tänulik.

Loodame, et sellest oli Sulle kasu. Oleme Sinu tagasiside eest alati tänulikud.

 

Loe veel: Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Kastmissüsteem kasvuhoonesse, Kasvuhoone soojapidavus ja Kasvuhoone montaaz

Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse, Kasvuhoone kaitsmine tormi korral

Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria

Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale

3 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Tiia
Tiia
23. sept. 2013 20:35

Tere,
Mäletan lapsepolvest, et vanaema kattis lumega kasvuhoone mulla. Milleks see vajalik ja kas seda peaks igal aastal tegema?
Kui tihti peaks kasvuhoones mulda vahetama?
Ette tänades,
Tiia

Tiia
Tiia
24. sept. 2013 06:08
Reply to  admin

Suur tanu kiire vastuse eest….

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: