Kasvuhoone kaitsmine tormi korral

Kuidas kaitsta oma kasvuhoonet talvetormide saabumise ajaks. Viimastel aastatel on meil sagenenud ja tugevnenud tormid talvisel poolaastal. See on uus ilming millega peame lihtsalt kohanema.

Kui oma aias ringi vaadata, siis on kasvuoone tihti kõige haavatavam rajatis kuna asub sageli lagedal kohal, hoonetest eemal. Eriti puudutab see muidugi suvilakrunte ja maakodusid mis asuvad tuultele avatud rannikul ja saartel.Kasvuhooneid Eesti aedades on väga erinevate konstruktsioonidega ja pärit eri ajastutest. Palju on veel kenasti alles vene ajast pärit ise ehitatud puust raamidega ja metallkonstruktsioonidega klaaskasvuhooneid. Määratu hulk on erinevaid kiletunneleid ja vanadest akendest kokku pandud kasvuhooneid. Viimastel aastakümnetel on peale tulnud juba uued tehases valmistatud kasvuhooned. Ka selles osas on valik suur ja seinast seina. Kõik nad on väga erineva tormikindlusega.

Kasvuhoonete tormikindlus on väga erinev

Kasvuhoone tormikindlust mõjutab peamiselt:

1. Kasvuhoone konstruktsiooni tugevus ja klaaside kinnituse paindlikkus.

Karprofiiliga alumiiniumist konstruktsioonid on kasvuhoonete puhul kõige tugevamad ja vastupidavamad. Kõik muu tuleb järgmisena.Paindlikkuse puhul peame silmas konstruktsiooni elastsust surve puhul nagu tugeva tuulega ühele kasvuhoone küljele. Küsimus on selles kas kogu ülejäänud kasvuhoone konstruktsioon annab vastavalt pingele elastselt järele või puruneb kogu raam kuna ei suuda ebaühtlase pingega kohaneda. Alumiinium-konstruktsiooniga kasvuhoonete puhul on selleks pingelõdvendajaks alumiiniumi enda omaduseda ja teiseks diagonaalraamid, mis annavad jäikuse aga suunavad ka vajadusel pingeid mööda raami ühtlaselt laiali.Väga oluline on kasvuhoone elastsuse puhul klaaside või polükarbonaadi plaatide kinnitus raamile. Kui plaadid või klaasid on raamiile kinnitatud jäigalt, siis suurema surve puhul nad purunevad või lendavad minema. Kui plaatide ja eriti klaaside kinnitused lubavad aga teatud elastsust ja mänguruumi, siis on kasvuhoone selle vastu turvatud.Parimad kasvuhooned on tehtud nii, et klaasid ja polükarbonaadid on kinnitatud raamidele elastsete silikoonkummist tihenditega. Kummitihend on soonelise profiiliga ja hoiab klaase tugevalt kinni aga suure surve puhul laseb ta klaasidel veidi liikuda nii, et kogu kasvuhoone muutub elastseks ja vastupidavaks Tensegrity struktuuriks (Loe lingilt lähemalt mis on Tensegrity struktuur).

2. Kasvuhoone kinnitus maapinnaga

Kasvuhoone vundamendil on kaks peamist ülessannet. Esiteks hoida kasvuhoonet stabiilselt paigal ja hoida ära külmakerked ja vajumised. Ja teiseks hoida kasvuhoone maa küljes tugevalt kinni kui peaks tulema suurem torm. Just see teine punkt määrab ära kas teie ilus ja tugev kasvuhoone peab vastu kui satub tormiga külgtuule kätte. Vundamendi rajamisest võib lugeda täiendavalt.

3. Kasvuhoone asend krundil valdavate tuulesuundade suhtes.

Kasvuhoone asendi valime tavaliselt lähtudes päikese liikumisest ja suurtest puudest krundil aga ka valdavate tuulte suunast. Viimane element on oluline peamiselt rannikul ja saartel kuna sisemaal leidub tavaliselt krundil ikka hoonete või puude tuulevarju, mis kasvuhoonet kaitsevad.See on selline element mis võib osutuda määravaks siis kui meil tõesti õnne ei ole.

Mida teha olemasolevas olukorras oma kasvuhoone kaitsmiseks

Kuna Sinu kasvuhoone on juba püsti ja torm tulemas, siis pole enam mõtet keskenduda sellele kas meie meie valitud kasvuhoone on kõige tugevam või mitte vaid keskendume sellele mis me praegu teha saame, et kahjusid vähendada. Kui kasvuhoone on tõesti olnud nõrk valik, siis saab selle teema juurde pöörduda tagasi peale tormi ja teha omad järeldused.

Kinnita kõik lahtised detailid

Et vähendada tormituulte vigastusi ja suurendada kasvuhoone vastupidavust on vaja esiteks kinnitada kõik lahtised detailid. Nii kasvuhoone küljes kui selle lähiümbruses kuna ka vabalt ringilendavad aiatarvikud, ehitusplaadid ja kasvõi plastikust söögilaud ja toolid võivad teha väga suuri purustusi nii kasvuhoonele kui hoonetele.Kasvuhoone puhul kinnita katuseluugid plastikrihmadega raami külge. Kui on tegemist meie käest hangitud originaalavajatega, siis võivad nad isegi tormiga hakkama saada aga hiina ja vene teisendite puhul ei maksaks riski võtta, et tuul luugid hingedest puruks murrab.Luugiavajad saab kinnitusest kenasti avada ja seejärel tavalise plastikrihmaga kokku tõmmata, et ta ei saaks enam avaneda ega liikuda. Oluline on, et luugiavajad ühendusest kindlasti avada enne rihmaga kinnitamist kuna vastasel korral võib kevadeni unustatud rihmaühendus avajat vigastada. Juba veebruari alguse päike võib panna luugid liikuma ja kui nad on rihmaga kinnitatud koos mehhanismiga, siis pole hea.Kasvuhoone uksed kinnita samuti võimaluse korral, et nad ei saaks tuulega avaneda.Oluline on, et kasvuhoone oleks kinnine süsteem kui tuul teda ründab. Kui tugev tuul pääseb kasvuhoonesse sisse (uks või luugid on avatud), siis on kahjustused palju tõenäolisemad tulema.Ega väga palju rohkem ei saagi tormi kaitseks teha. Kõik muu sõltub juba kasvuhoonest endast ja kui palju Sul on õnne.Samas võib juba ainuüksi uste ja luukide kinnitamine olla kaalukeeleks kas juhtub katastroof või läheb kõik kenasti. Kui aga juhtub kõige hullem ja torm viib Sinu armsa kasvuhoone hoopis naabri krundile, siis võta endale aega ja uuri milliseid kasvuhooneid tänapäeval pakutakse. Võib olla leiad endal valiku, mis ei sunni tormiga muret tundma.

Soovime Sulle nii õnne kui edu kui oled just tormiennustuse saanud, sest mõlemat läheb ühtemoodi vaja.

Loe veel: 7 põhjust kasvuhoonet pidada ja ise köögivilju kasvatada2015 aasta kasvuhoone trendid, Kasvuhoone- kas värviga või värvitaKogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: