Kasvuhoonesse, avamaale ning aknalauale sobivad tomatisordid
Häid tomatisorte on väga palju, kuid kuidas leida oma aeda just kõige sobivam tomatisort mida kasvatada? Üks hea tomat peab olema haigustele vastupidav, piisavalt varajase saagiga, lõhenemiskindel ning hea maitsega.
Järgmiseks väike spikker, milliseid tomatitaimi soovitatakse vastavalt kütteta kasvuhoones, küttega kasvuhoones, avamaal ning toas aknalaual kasvatada. Tomatiseemned.
Avamaale sobivad tomatisordid
Terma– Sort on üsna varajane, kuna tärkamisest saagini kulub keskmiselt 90- 95 päeva. Kobar on oma kujult hargnenud. Vili on punane ning kujult pigem lapik, kui ümar. Vilja suurus on väike, keskmine kaal on kõigest 50 grammi. Vastupidav haigustele ja viljade lõhenemisele. Sobib kasvatamiseks kiletunnelis ja avamaal.
Alambra F1 – Samuti varajane tomatisort, kuna tärkamisest saagini kulub keskmiselt sadakond päeva. Taimedel on võimsad lehed ning nad on tugeva kasvuga. Taim ei ole väga vastuvõtlik temperatuurimuutustele ning talub ka pisut jahedamat kliimat. Kobarad ühtlased. Tomati vili on kujult ümar ning värvuselt helepunane. Viljad kaaluvad ligikaudu 150 grammi.
Cherry Belle F1 – Tegu on kirsstomatiga, mille maitset enamus inimesi väga kiidab. Taim on jõulise kasvuga ning saagirikas. Viljad on 15-20 millimeetriga läbimõõdus, ümmargused, punased ja kaaluvad 18- 25 grammi. Ühte kobarasse mahub keskmiselt 20 tomatit.
Erk – Tegu on keskvarajase tomatisordiga, mis on väga saagikas. Esimese saagini kulub tärkamisest keskmiselt 115 päeva. Taim on keskmise kuni tugeva kasvuga, kobaras pole väga palju tomateid – keskmiselt 5 tk. Vili lapikümar ja erepunane, kuid kaalub rohkem, kui enamus teisi tomateid (130 grammi).
Lemon Boy F1 – Samuti üks väga varajasi tomatisorte, tärkamisest saagini kulub ligikaudu 105-110 päeva. Vili on väga hea maitsega. Kujult ümar ning värvuselt kollane. Tomat kaalub ligikaudu 120 g ning sobib hästi salatitesse.
Malle – Veel üks varajasi ning kõrge saagikusega tomatisorte. Tärkamisest kuni saagini kulub keskmiselt 105-110 päeva. Kobaras on ligikaudu 5 lapikümarat vilja, keskmine kaal 90 grammi, väga hea maitsega ja värvuselt punane. Vastupidav haigustele.
Moneymaker –Tegu on keskvarajase sordiga, kuid väga saagikaga. Tomati taim võib kasvada isegi kahe meetri kõrguseks. Kobaras võib olla kuni 15 tomatit.
Kütteta kasvuhoonesse sobivad tomatisordid
Vilja – Kobar on lihtne ning üldjuhul sisaldab endas 4-6 vilja, mille kaal on 140-145g. Tomati kuju on võrdlemisi sile ja sümmeetriline. Tärkamisest esimese korjeni kulub 115-120 päeva. Vastupidav ruugehallitusele ja viljade lõhenemisele. Sort on aretatud Jõgeva Sordiaretuse instituudis ning kuna tegu on Eestis aretatud sordiga, siis on ta Eestimaal ka väga populaarne.
Piibe F1 – Saagikas ploomtomat, taim on suhteliselt kõrgekasvuline, kobar on pikk ning selles on ligikaudu 10 vilja, mille kaal on 70-80 g. Tomati taim on vastupidav ruugehallitusele. Viljad hea trantspordikindlusega. Tärkamisest valmimiseni 120-124 päeva.
Bologna F1 – Kobaras 5-6 vilja, kaaluga 100-120 g. Esimesed viljad võivad valmida juba 75-80 päeva peale taimede istutamist, kuid keskmiselt valmivad 100 päeva pärast. Haigustele väga vastupidav tomatisort. Taimed tugevad, hea juurestikuga ja taluvad hästi temperatuuri kõikumisi. Vili maitsev ja punase värvusega.
Golden Königen – Tomatitaim on umbes 120 sentimeetrit kõrge ning keskvarajane. Vili magus, ümar, kuldkollane, keskmine kaal 80- 100 grammi. Sobib kasvatamiseks kütteta kasvuhoones, kuid kasvab hästi ka avamaal.
Aknalauale sobivad tomatisordid
Balconi Red F1– Antud tomatisort on mõeldud kasvatamiseks aknalaual, rõdul või terrassil potis. Tegu on minitomatiga, millel on väga hea maitse ja aroom.
Vilma – Tomatisort on hea kasvatamiseks aknalaual, rõdul või terrassil potis. Taime kõrgus on 50-60 sentimeetrit. Võib vajada toestamist. Viljad on värvuselt punased ning väga mahlased ja hea maitsega. Vilja kaal jääb 25-40 grammi raamesse.
Red Robin – Maitsvad kirsisuurused punased tomatid. Tomatitaim on põõsa kujuga.
Little Sun- Kollased magusad väikesed viljad. Väga effektne potis kasvatamiseks, taim on põõsa kujuga.
Venus – Oranzhide ümarate viljadega. Madala kasvuga kompaktne ja saagikas potitomat. Sobib kasvatamiseks nii toas kui rõdul.
Kasvuhoonesse sobivad tomatisordid
Maike – Suhteliselt varavalmiv ja saagikas tomatisort. Tärkamisest saagini kulub keskmiselt 110 päeva. Kobar on mitmeharuline ning kobaras on kümmekond vilja, mis on kujult ümmargused ja siledad. Keskmine kaal on 60-65 grammi ning tomatid on värvuselt punased. Sobib kasvatamiseks kasvuhoones ja kiletunnelis.
Mato – Suhteliselt varavalmiv ja saagikas tomatisort. Tärkamisest saagini kulub 110-120 päeva. Kobaras on ligikaudu 6-10 vilja. Vilja värvus on helepunane ja kuju lapikümar, keskmine kaal 90-100 grammi. Sobib kasvatamiseks kasvuhoones ja kiletunnelis.
Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre Hobby ACD Floria
Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale
Loe veel: Tomati kasvatamine kasvuhoones, Automaatne kastmissüsteem kasvuhoonesse, Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Mida kasvuhoones kasvatada?, Tomatiseemnete külvamine ja pikeerimine, Tomati ja paprika ettekasvatamine, Konteineraiandus kasvuhoones, Baklazaani kasvatamine, Paprika kasvatamine, Tomati kasvatamine avamaal, Kasvuhoonesse ja aeda sobivad kurgisordid, Kasvuhoone on investeering tervisesse , 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Millised abivahendid teevad kasvuhoone kasutamise lihtsamaks, Taimede ettekasvatamine-millal on õige aeg?
Kasvuhoone mudelid Sinu aeda, Kastmissüsteemid kasvuhoonesse
Olen kasvatanud alati sorti Visa, kuid sellel aastal pole õnnestunud seemet leida. Hortest kahjuks veel pole külastada jõudnud. Haapsalust ei leidnud. Kas ikka on lootust kusagilt saada?
Sort on olnud hea saagikuse ja haiguskindlusega ja viljadki paraja suurusega.
Eesti sordiseemne kauplustes on kindlasti. Veel eelmine nädal oli enamus eesti tomatisorte seal olemas. Samas soovitavad eesti seemnekasvatjad see aasta kõvasti Eesti sorti Maike. Võib täitsa proovida ka Visa asemel.
No vaat kui erinevad tulemused. Mul oli paar aastat tagasi 4 – 5 sorti kasvuhoones. Kõik teised peale Visa olid terved ja kandsid hästi. Mina rohkem ei julge Visat kasvatada…
Väga õige on kasvatada erinevaid sorte. Esiteks saab erinevaid tomateid mis valmivad eri ajal aga samuti selgub millised sordid just teie oludest kõige paremad on. Igas kasvuhoones on veidi erinev mikrokliima ja muud nüansid, mis mõjutavad tomatite kasvamist.