Kasvuhoonesse ja aeda sobivad kurgisordid
Kurgiseemnete valik on poodides praegu väga suur. Sellepärast on kasulik juba enne kaupluse külastamist ennast valikutega natuke kurssi viia. Nii on kergem otsustada ja raha kulub kaupluses kindlasti vähem kui tead ette mida vajad.
Toome välja valiku populaarsematest kurgisortidest nii avamaale kui kasvuhoonesse. Ja kõige lõpus ka väike üllatuskurk.
Aiamaale ja kasvuhoonesse sobivad lühiviljalised kurgid
Adam F1
Üks populaarsemaid kurgisorte Eestis. Väga varajane, saagi saab kätte juba paari kuuga, tugevakasvuline ning suure saagivõimega. Vili on tumeroheline ja ilusa pikliku kujuga. Kurk on iseviljuv ning aretatud nii, et see oleks mõruainevaba. Külvatakse aprillist-mai alguseni kastidesse, taimed istutatakse avamaale juuni algul. Võib külvata ka otse avamaaale juuni algul.
Alert F1
Keskvarajane kurgisort. Ühtlase ja suure kasvuga. Viljad on ühtlased, ilusa rohelise värvusega ning pealt kergelt ogalised.
Aladyn F1
Kiirekasvuline kurgisort. Viljakandeperiood algab juba 56-60 päeva peale seda, kui kurgitaim on oma nina mullast välja pistnud. Kurk vajab viljumiseks mesilasi, seega peab tagama nende ligipääsu. Enamik õitest on emasõied. Viljad on ilusa pikliku kujuga ning rohelised, ei kolletu.
Alex F1
Kurk Alex F1 on samuti iseviljuv hübriidsort nagu Adam F1-gi. See kurgisort on väga vastupidav lehelaigulisuse, osaliselt mosaiiktõve ja jahukaste suhtes. Külvatakse aprillis-mais kasvuhoonesse ning juuni alguses külvatakse või istutatakse kurgiistikud otse avamaale. Saaki annab 43-45 päeva peale tärkamist, seega suhteliselt ruttu.
Dolomit F1
Samuti väga populaarne kurgisort. Kurgi Dolomit F1 viljad on sileda koorega ning ilusad rohelised. Sort on varajane ja väga saagikas, viljad valmivad ruttu ning saagi kvaliteet on kõrge. Viljad säilitavad suurepärase sisestruktuuri ka pikaajalisel säilitamisel, seega sobib ideaalselt hoidiste tegemiseks. Kurgitaimed võib ette kasvatada või külvata otse avamaale.
Melody F1
Kurk Melody F1 on iseviljuv. Külvatakse aprillis või mais kastidesse või katmikalale. Kurgisort sobib ka köetavasse kasvuhoone. Mais- juunis, kui kevadised öökülmad on möödas, siis külvatakse avamaale. Saaki annab 48-50 päeva pärast tärkamist. Sobib hästi sissetegemiseks. Kurgi vili on lühike ja silindrikujuline.
Dirigent F1
Kurgisort on iseviljuv ning vastupidav mosaiiktõve ja jahukaste suhtes. Viljad on geneetiliselt muudetud mõruvabaks. Külvatakse aprillis-mai algul kasvuhoonesse, avamaale sobib taimed istutada juuni alguses. Kui on soov otse avamaale külvata, siis seda oleks sobilik teha juuni alguses. Saaki hakkab hakkavad taimed andma paari kuu pärast. Sobib hästi marineerimiseks ja hapendamiseks.
Pasalimo F1
Kurgisort on varajane ja väga viljakas. Vastupidav erinevatele haigustele. Viljad on rohelised ja silindrikujulised. Kõige paremini sobib kasvatamiseks kasvuhoones, kus ei ole väga palju tuult. Kurgisort sobib väga hästi värskelt tarvitamiseks.
Julian F1
Ideaalne kurgisort avamaal kasvatamiseks. Viljad on umbes 8-10 cm pikkused, ilusad helerohelised, pealt kergelt kühmulised. Ideaalne on see, et viljad ei “kasva üle”. Viljad on sobilikud nii värskelt tarvitamiseks, soolamiseks, kui konservide tegemiseks.
Krak F1
Viljad on suured ja pikad. Nõudlik kasvutingimuste suhtes. Külma ja vihmase suve korral ei anna väga hea saaki, kuid ilusate suveilmade korral on saak rikkalik.
Kasvuhoonesse sobivad pikaviljalised kurgid
Atos
Sobib kasvatamiseks ainult kasvuhoones. Annab rikkalikku saaki. Kurgitaim kasvab kõrgeks ning rippuvaid kurke on mugav korjata. Viljad 20-26 cm silindrikujulised ja kergelt kühmulised. Väga maitsvad.
Telegraph improved
Kasvuhoonekurk Telegraph improved on varajane ja kõrge saagikusega kurgisort. Viljad kasvavad pikaks ja on ilusa kujuga. Külvatakse juba veebruari lõpus- märtsi alguses eraldi potti. Temperatuur peaks jääma 20 ümber, nii idanevad ja kasvavad taimed kõige paremini. Kasvuhoonesse sobib kurgitaimed ümber istutada alles mai alguses. Saaki annavad taimed juuli lõpust kuni hilissügiseni.
Futura
Varajane ning iseviljuv kurgisort. Sobib kõige paremini salatikurgiks ja toorelt söömiseks.. Vili on keskmiselt 30 sentimeetrit pikk. Kõrge saagikusega. Vastupidav jahukastele ja juurehaigustele. Seemned tuleb eelkülvata märtsis ning kasvuhoonesse tuleb taimed istutada mai alguses. Idanemistemperatuur on 20-22 kraadi.
Saladin F1
Iseviljuv varajane saagikas salatikurk. Vili kasvab siintoodud kurgisortidest kõige suuremaks. Keskmiselt 36-40 sentimeetrit pikk. Kurk ei tohiks kasvades muutuda mõruks. Potti tuleb külvata märtsist maini. Idanemistemperatuur 20-25 kraadi. Istutada kasvuhoonesse 3-4 lehe faasis, kui pinnase temperatuur on 16-18 kraadi.
Aelita
Viljad on ilusad rohelised ning nende pikkus 35-40 cm. Ühe kurgi mass on ligikaudu 300-400 g. Saagi alguseni kulub 50-65 päeva.
Ja lõpetuseks üks vallatu kurgisort “Mehhiko pisikurk”, mida tasuks kindlasti proovida.
Mehhiko pisikurk
Mehhiko pisikurgil on palju nimetusi: Väike kurk, mehhiko kurk, arbuusike. Viljad kasvavad kuni 3 cm pikkuseks ja seega on neid väga dekoratiivne panna toidu kõrvale või salatitesse. Kurgitaimed ise võivad kasvada kuni 3 m kõrguseks. Noorte viljade maitse meenutab kurki, kuid koor võib olla hapukam. Eriti meeldib pisikesi kurke noppida ja süüa lastele. Mehhiko pisikurki kasvatatakse nii rõdudel, kasvuhoonetes, kui avamaal päikesepaistelises ja tuulevarjulises kohtas. Seemned tuleb kastidesse eelkülvata veebruarist aprillini. Kasvukohale on seemned soovitav külvata mais-juunis. Saaki annab juulist oktoobri alguseni välja.
Kurgi kasvatamiseks sobivad kasvuhooned
Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre Hobby ACD Floria
Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale
Loe veel: Kurkidele sobivad kasvuhooned, Soovituslikud paprikasordid, Paprika kasvatamine, Tomati kasvatamine kasvuhoones, Tomati seemnete külvamine, taimede pikeerimine ja kasvatamine, Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Baklazaani kasvatamine, Kasvuhoone mudelid Sinu aeda, Kastmissüsteemid kasvuhoonesse, Tomati ja paprika ettekasvatamine, Konteineraiandus kasvuhoones, Kasvuhoone on investeering tervisesse, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine, Mida kasvuhoones kasvatada?, Kasvuhoone soojapidavus ja soojustus, Kasvuhoone hooldustööd, Kasvuhoone kasutamine talvel, Abivahendid kasvuhoones, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Kasvuhoone puhastamine, Taimede ettekasvatamine-millal on õige aeg?, Taimede ettekasvatamine ja kasvuhoone kütmine, Kasvuhoone paigalda sügisel, taimi külva kevadel, Polükarbonaat või klaas?, Miks investeerida kvaliteetsesse kasvuhoonesse?, Kuidas kasvuhoonet valida
Tere, mul selline mure, et kasvatasin see aasta kasvuhoones pikka kurki “Saladin” ja kõik kurgid kasvasid otsast paksuks ja ümarguseks palliks ja siis tuli alles mingi osa pikka kurki ka 🙂 Nägid välja nagu nuiad. Eelmine aasta oli sama kurk ja olid korralikud. Mis ma valesti tegin? Lugupidamisega Karin.
Väga huvitav situatsioon. Me ei oska kohe midagi tarka öelda selle kohta. Võib olla keegi lugejatest oskab kommenteerida?
Põhjus on tolmlemine teise sordiga
miks on mõned kurgid kornisonid
muide väga head sordid
Ei saanud hästi aru mida mõtlesid Lilli?