Paprika pärineb Lõuna-Ameerikast. Arvatakse, et paprika taim kultuuristati seal juba 6000 aastat tagasi ning kui Kolumbus paprika 15 sajandil Euroopasse tõi, hakkas ta ka siin levima. Eestis hakati paprikat kasvatama 19 sajandil kasvuhoonetes ja aknalaudadel, kuid vahepeal tema populaarsus hääbus. Uuesti sai paprika kasvatamine hoo sisse 1980 paiku ning kestab tänaseni.
Mida enamasti ei teata, on see, et paprika on mitmeaastane taim, kuid heades tingimustest läbib ta kogu arengutsükli juba esimesel kasvuaastal ning seega annab juba siis vilju ja seemneid. Paprika viljade valmimiseni kulub ligikaudu 120 päeva, kuid olenevalt sordist võib see aeg olla ka pikem.
Paprika kasvatamine
Eesti kliima tingimustes on vaja paprika taimed kindlasti seemnetest ette kasvatada ning taimed kasvuhoonesse istutada. Meie suvi on lihtsalt liiga lühike, et neid otse kasvuhoonesse seemnest külvata.
Paprika seemned
Paprika seemnete valik on kauplustes päris suur. Saad valida paprikaid värvi, suuruse ja küpsemise aja järgi. Varavalmivad sordid on muidugi head kuna saad varem magusaid paprikaid aga ka selle pärast, et kahjureid on just suve lõpu poole rohkem ehk varased sordid on jõudnud juba selleks ajaks tugevaks saada ja vilju kanda.Oma kasvuhoones kasvatamiseks võiks tegelikult valida paprikaid eelkõige maitseomaduste järgi. Kodus kasvatades pole ju vaja, et Sinu paprikad oleksid transpordikindlad ja muidu supertugevad. Võtad ju otse kasvuhoonest lauale ja suhu. Loeb maitse.Kui oled omakasvatatud paprikataimedelt seemneid korjanud, siis on olemas nipp kuidas tugevamad seemned välja sõeluda. Tee nii. Võta 3-5% keedusoolalahus ning puista seemned sisse. Sega hoolikalt, kuid aeglaselt ja jäta paariks minutiks seisma. Need seemned, mis kerkivad pinnale on tunduvalt kehvemate omadustega, kui põhja vajunud. Külvamisel eelista kindlasti põhja vajunud seemneid. Kui seemneid on vähe, siis võib muidugi külvata maha kõik ning loota parimat.
Paprika seemnete külvamine
Tärkamise kiirendamiseks soovitakse seemneid enne külvi soojas vees leotada, kuid mitte rohkem kui 10-12 tundi. Leotamise järel tuleb tahendatud seemned kohe külvata.Paprika seemnete külviaeg oleneb sellest, millal on vaja istikud kasvukohale istutada. Kütteta kasvuhoones saabub see aeg tavaliselt mai lõpus või juuni alguses. Kuna paprika istikuperiood kestab 60-70 päeva, on sobiv aeg seemned mulda pista märtsi keskpaiku.
Paprika kasvutingimused
Paprika on väga valgusnõudlik. Varjus kasvamine põhjustab õiepungade ja viljaalgete varisemist, lehtede kolletumist ja taime hapraks muutumist. Soojuse suhtes on paprika isegi nõudlikum, kui tomat. Seeme ei hakka kasvamagi, kui temperatuur on alla 13 kraadi. 13-15 kraadi jures teeb ta seda väga aeglaselt. Seega tuleb hoolitseda, et paprikal oleks piisavalt soojust tärkamiseks. Kõige ideaalsem on 25-30 kraadi, sest siis tärkavad taimed juba 5-7 päevaga.Paprikataimede üldiseks arenguks sobivaks temperatuuriks peetakse 20-30 kraadi. Hiljem, kui paprika viljad hakkavad valmima, meeldib neile ka madalam temperatuur, umbes 15-18 kraadi, kuid mitte alla selle.Paprika kasvatamiseks sobivam muld on hea läbilaskvusega, huumuserikas ja suhteliselt kerge lõimisega. Väetamiseks on parim kasutada komposti ja kõdusõnnikut. Paprikale ei meeldi pidevalt niisked mullad, seetõttu tuleb hoiduda muldadest, mis vett läbi ei lase.Nagu eelnevalt räägitud, sobib paprikat kasvatada Eesti kliimaoludes eelkõike kasvuhoones, kuid pikaajaliselt soojadel suvedel võib õnnestuda kasvatada ka avamaa tingimustes, kuid sellele ei tasu lootma jääda. Juhul, kui risk võetakse, peab olema võimalus taimede kaitsmiseks jaheda aja ja külmade ööde eest. Samuti vajab paprika kaitset pikemate sajuperioodide eest. Paprikataimede katmiseks sobivad kõrgemad kiletunnelid, kas ühe-või mitmekordse kattega või koos kattelooriga. Võib kasutada ka muid soojustamise viise.Paprikale meeldivad soojad päikesepaistelised lõunapäikesele avatud peenrad, mis asuvad tuulevaiksetes kohtades. Näiteks müüride, seinte või puittarade ääres. Soodsad on ka maakivist müüride lõunapoolsed küljed, kus päeva jooksul päikese käes soojenevad müürikivid annavad soojuse öösel taimedele edasi.Samuti võib paprikat kasvatada päikesepaistelisel ja tuulevarjulisel verandal või rõdul lillekastides ja pottides. Madalakasvulised ning väikeseviljalised paprika sordid sobivad kasvatamiseks ka toas aknalaudadel.Mõnusat kasvatamist!Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-SerreHobbyACDFloriaKasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajaleLoe veel: Baklazaani kasvatamine, Tomati külvamine ja pikeerimine, Tomati ja paprika ettekasvatamine, Taimede kastmine kasvuhoones, Orgaanilised väetised ja kaitsevahendid,Kasvuhoone mudelid Sinu aeda, Kastmissüsteemid kasvuhoonesse
Tere. Küsimus rohkem chilli kohta. Nimelt varem kasvuhoones oli paprika nagu peab ja chilli ilus krehvtine, aga juba paar aastat on chillid magusad. Oletasin ,et risttolmnemine siis selle F1-ga ,aga ka see taim ,mis kasvas hoopis mujal ja eraldi ,tuli ka magus. Milles siis asi on ?
Tere. Küsimus rohkem chilli kohta. Nimelt varem kasvuhoones oli paprika nagu peab ja chilli ilus krehvtine, aga juba paar aastat on chillid magusad. Oletasin ,et risttolmnemine siis selle F1-ga ,aga ka see taim ,mis kasvas hoopis mujal ja eraldi ,tuli ka magus. Milles siis asi on ?
Mina külvasin paprika veebruaris.
Mis edasi sai?