Pesakasti puhastamine suve lõpus

Pesakasti puhastamine on vajalik protseduur kas igal aastal või üle aasta. See annab meile samuti võimaluse saada põnevat tagsisidet selle kohta kes on meie pesakastides pesitsenud ja kuidas on neil läinud.Augusti kuuks on kõikide üles pandud pesakastide kasutamine lõppenud. Isegi suve jooksul korduvalt pesitsenud lindude pojad on nüüdseks kindlasti pesast lahkunud. Nüüd on õige aeg pesakastid üle vaadata ja uueks hooajaks ära puhastada.

Pesakasti puhastamine – miks seda üldse teha?

Pesakaste on vaja iga aasta vanast pesamaterjalist tühjendada, et ära hoida parasiitide levikut pesas uuel aastal. Pesakastide sügisene puhastamine annab Sulle aga ka suurepärase võimaluse heita pilk peale, mis on pesakastis suve jooksul toimunud ja määrata kes on seal pesitsenud.

Kes on suvel pesakastis pesitsenud?

pesakasti puhastamine
Must kärbsenäpp pesakastil
Kõik väikelinnud ehitavad pesakasti sisse sooja vooderdusega pesaaluse, kuhu munetakse munad ja kus kasvavad pojad. Erinevad linnud ehitavad pesa erineva põhjalikkusega aga kõik nad on hubased ja soojad. Enamasti tehakse pesa rohukõrtest, samblast, puukoore ribadest ja udusulgedest. Puukoristajad näiteks teevad kogu pesa kõige õhematest männikoore lehekestest. Neid hoolega kogutud männikoorelaaste on pesakastis umbes 10-15cm kõrgune kuhjake.Igal linnul on oma pesavooderdamise stiil, mille järgi on võimalik pesakastis pesitsenud linnuliike määrata. Huvi korral saad erialakirjandusest selle kohta täpsemat infot hankida. Sellest võib saada päris põnev hobi.

Kas on vaja pesakasti ümber paigutada

Kui ka pole tahtmist pesamaterjali nii hoolega uurida, näed kohe ära kas pesakasti on üldse asustatud või mitte. Kas pesakast on päris tühi või on pesamaterjal sees. On ju oluline teada kas oled pesakasti pannud üles lindude jaoks sobivasse kohta. Kui pesakast on sama koha peal juba 2-3 aastat järjest tühjana seisnud võib teda teise koha peale ümber tõsta.Loe lähemalt: Pesakasti paigaldamine – 5 praktilist soovitust
pesakasti puhastamine
Rasvatihase pesa pesakastis. Tehtud peamiselt rohukõrtest, koeravillast ja udusulgedest.
NB Samas on oluline meeles pidada, et kõik pesakastid aias ei peagi olema asustatud. Normaalseks loetakse kui 10 pesakastist on ca 6-7 pesakasti asustatud ja 3-4 pesakasti tühjad. Neid nn tühje pesakaste kasutavad linnud puhkepaikadeks ja toiduladudena.

Pesakasti puhastamine- hügieen on oluline

Poegade kasvatamise käigus juhtub pesas mõndagi ja jääb üle ka igasugu kõrvalsaadusi. Munakoored tassivad küll praktiliselt kõik pesakasti linnud turvalisuse huvides kohe pesast eemale aga kui mõni poegadest peaks hinge heitma jääb ta surnukeha pesasse. Kuna lindude haistmismeel ei ole väga terav, siis ei häiri see neid eriti. Parasiitidele on aga selline kooslus soodne keskkond.Talvised pakased desinfitseerivad küll pesakasti suuresti aga mitte täielikult. Igal juhul on parem anda järgmise aasta linnupoegadele puhas start ilma pesaparasiite kaasa panemata.Pesakasti puhastamisel tuleb kogu vana pesamaterjal pesast välja tõmmata, ämbrisse koguda ja ära põletada. Nii on kõige kindlam ja hügieenilisem viis. Enamus pesamaterjalist on nagunii kergesti põlev kuiva heina ja udusulgede mass. Väga põhjalikud aednikud on vahel ka pesakasti seest leeklambiga üle käinud, et kõik parasiitide jäägid ära põletada aga üldiselt aitab ka pesa tühjendamisest. Ega looduslikus pesaõõneski keegi põletiga puhastamas käi.

Pesakasti puhastamine – tööriistad ja abivahendid

Kui Sul on aias või metsas pesakaste palju, siis on oluline, et Sul on ka mugavad abivahendid selle töö tegemiseks.Esiteks üks praktiline soovitus: juba pesakasti paigaldamisel mõtle pesakastile ligipääsemise peale.
Musta kärbsenäpi pesa. Tehtud peamiselt puukoore ribadest ja heinakõrtest.
Kõikide väikelindudele mõeldud ehk nn tihase pesakastid paiguta mugavale kõrgusele kuni 2m. Nii ulatad neid kontrollima ja puhastama ilma redelita. Looduses on samuti väielindude pesaõõnsused 96% ulatuses kõrguse vahemikus 0,2m kuni 2,2m. Pole mingit vajadust neid suurte raskustega redeliga 5m kõrgusele paigaldada.Teine lugu on kuldnokale, kakulistele ja teistele suurematele lindudele mõeldud pesakastidega. Need lihtsalt tuleb kõrgemale paigaldada ja redelit kasutada. Kui aga redelit nagunii kasutada, siis kasuta kerget redelit. Linnusõpradele toodetakse lausa eraldi ülikergeid seljas kantavad redeleid, mida võid terve päev kaasas kanda. Üks kord ostad, eluaeg kasutad.Pesakastide tühjendamiseks ja korralikuks puhastamiseks on olemas spetsiaalsed pesakasti kaabitsad. Selle tööriista üks pool on hambulise servaga pesajääkide välja tõmbamiseks ja teine pool sirge terava servaga, et viimne kui prügi välja kraapida. Eriti mugav on selle terava servaga eemaldada talviseid väljaheiteid. Kohe selgitan.

Kes kasutab pesakasti talvel

Talvel kasutavad linnud pesakaste kollektiivsete öömajadena ja siis muidugi keegi külmaga väljas peldikus ei käi. Kõik tehakse pesakasti põrandale. See on tegelikult elu ja surma küsimus – kui keegi lindudest pakasega pesakastist lahkuks võib ta ise ära külmuda ja võivad ka teised kogumikus tekkinud külmaaugu pärast alajahtuda. Seepärast tekib kevadeks igasse pesakasti päris korralik pabulate kiht põrandale.Eriti korralik aednik ja linnuhuviline puhastabki pesakaste kaks korda aastas. Sügisel peale pesitsemiseperioodi ja varakevadel peale talvist ööbimist. Aga see teine puhastamine ei ole nii oluline kui esimene kord. Samuti on see päris suur töömaht. Eriti kui oled metsaomanik ja sul on 10 ha peal 300 pesakasti üles pandud.
Puukoristaja pesa kuldnokale mõeldud pesakastis. Pesa koosneb üleni õhukestest männikoore laastudest.
Kui nüüd pesakastide kontrollimine ja puhastamine ette võetud, võta koos redeliga ja pesakaabitsaga ka tühi ämber kaasa kuhu kogu vana pesamaterjal sisse koguda. Kui kõik pesajäägid kokku korjatud on soovitav see ka koheselt lõkkeplatsil ära põletada enne kui parasiidid ja putukad laiali jõuavad joosta.Tead nüüd miks on vaja pesakaste iga aasta puhastada, mida saad teada pesakastide ülevaatusel ja milliseid abivahendeid selleks kasutada.Kui küsimusi tekib anna aga julgesti teada.Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,Loe veel: Noored aialinnud valivad omale uue kodu augustisAitame Eesti pääsukesi!5 soovitust pesakasti paigalduseksKuldnoka pesakastMiks on puitbetoon pesakast lindudele paremKas pesakastid on tänapäeval vajalikud?, Pesakasti hooldaminePesakastid tihastele ja väikelindudelePesakastid kakulisteleNahkhiirte pesakastidPesakastide kasutamine-kes seal elavad?10 fakti rasvatihase kohtaVääriselupaikade loomine aiasKuidas muuta aed siilisõbralikuks?Lindude lemmikud-söödakoogid ja öko rasvapallidToida linde aastaringselt

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: