Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel?
Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel – selles on küsimus. Seletame lahti poolt ja vastu argumendid kui on valida kasvuhoonele kas polükarbonaat või klaas. Mis on ühe või teise kattematerjali plussid ja miinused.
Kuna väga palju küsitakse infot kasvuhoone valiku tegemisel polükarbonaadi ja klaasi kohta, siis toome sellesse veidi selgust. Kumba eelistada kasvuhoonel? Klaas on nostalgia väärtusega materjal, millega seostatakse ikka kasvuhooneid lapsepõlvest ja polükarbonaat on paljude jaoks jälle liiga uus materjal.
Tänapäeva kasvuhoonetel kasutatakse kattematerjaline peamiselt kahte võimalust – kas polükarbonaat või klaas. Korralikud klaasist kasvuhooned on nüüd juba standardis ainult 4mm karastatud klaasiga aga pakutakse ka veel tavalist 3mm klaasi, mis purunemisel annab teravaid kilde. Peamine erinevus on aga just polükarbonaadi valikus.
Polükarbonaat või klaas – Kust me tuleme
Vene aeg ei olnud Eestis materjalide osas väga valida ja kuna klaas ja klaasi jäägid olid väga odavad ja kättesaadavad, siis tehti kõik kasvuhooned tol ajal loomulikult klaasist. Olid veel puuraamiga kilekad, millel pidi iga aasta kilet vahetama. Aeg on aga edasi läinud ja materjalide valik on nüüd laiem. Kihilised polükarbonaadi plaadid ei olegi maailmas nii uus materjal aga meile jõudis ta ikka alles koos piiride avanemisega.
Polükarbonaati saab nüüd osta pea igast ehituspoest ja sellest ka ise kasvuhoone kokku panna. Polükarbonaadil ja polükarbonaadil on aga väga suur vahe – nii hinnas kui kvaliteedis, omadustelt ja vastupidavuselt.
Polükarbonaadi erinevused
Ma ei taha nüüd kellegi äri segada aga iga ehituslikuks otstarbeks toodetud läbipaistev kihtplast ei sobi kasvuhoonel kasutamiseks. Kasvuhoonele pandud plaat peab taluma aastaringselt suuri temperatuuri kõikumisi, kõrget niiskust, pidevat päikesekiirgust, peab püsima puhas ja hoidma hästi sooja jne. Selleks otstarbeks toodetakse spetsiaalselt kasvuhoonetele mõeldud polükarbonaati, mis peab vastu ning püsib läbipaistev ning puhas. Korralikust toorainest toodetud kasvuhoone polükarbonaadi ja ehituse kihtplasti hinnavahe võib olla mitmekordne aga seda on ka vastupidavus ja omadused. Kui ise ehitad, siis küsi müüjalt korralikku materjali. Ära vali ainult hinna järgi.
Polükarbonaat või klaas – taimede seisukohast
Taimede seisukohast on kindlasti parem polükarbonaatkate
Taimed vajavad korralikku valgust ning kogu päikese valguse spektrit ning ainult polükarbonaat laseb selle läbi. Klaasid tänu neis sisalduvatele ränikristallidele peavad suure osa kasulikust valguse spektrist kinni. Just see osa, mida on taimedel vaja vitamiinide moodustamiseks.
Samuti on taimede jaoks oluline kaitse öökülmade eest. Polükarbonaatkasvuhoone on nii palju soojapidavam, et ka ilma kütmiseta kaitseb taimi varase öökülma eest paremini kui klaasiga kaetud kasvhuhoone. Samuti saate taimed kevadel paar nädalat varem kasvuhoonesse tõsta kui klaasiga katte puhul.
Kuna klaasi eeliseks on parem läbipaistvus (polükarbonaat moonutab vaadet), siis soovitame karastatud klaasi kasutada paviljonide, talveaedade ja seina vastu käivate kasvuhoone mudelite seintel. Seal kus puhas ja moonutusteta baade on prioriteet, seal eelista 4mm karastatud klaasi. Kõikide mudelite katusel soovitame igal juhul kasutada polükarbonaati. Ja klaasi all peame silmas ikkagi turvalist 4mm karastatud klaasi mitte kergesti purunevat ja ohtlikke kilde andavat 3mm klaasi.
Polükarbonaat või klaas – üks oluline tegur on turvalisus
Kui tavalise 3mm klaasiga kasvuhoone seina või laeklaas lumega puruneb, siis on mitu ruutmeetrit mullapinnast rikutud, sest kõiki peenikesi klaasikilde sealt kätte saada on praktiliselt võimatu. Selles mullas enam palja käega rohida ei saa. Karastatud klaas võib samuti puruneda kui jalgapalliga tabamuse saab või muruniidukiga sisse sõita aga ta ei anna teravaid kilde. Turvaklaas puruneb umbes nagu autoklaas.
Paviljoni katused polükarbonaadiga
Ka paviljoni ja talveaia puhul on mõistlik valida katusekatteks korralik otstest suletud polükarbonaat. Väga lihtsal põhjusel- klaaskatusega ruumis on kesksuvel väga raske viibida kuna seal on väga kuum ning ilma kardinateta pea võimatu olla. Polükarbonaat hajutab aga nii valgust kui kuumust mugavalt üle ruumi laiali. Samuti on klaaskatuse puhul iga prügi katusel näha ja puhtuse pidamiseks peab katust mitu korda suve jooksul pesema. Polükarbonaadi puhul piisab voolikuga vee laskmisest katusele ja tänu libedale pinnale jookseb mustus kergelt maha.
Otstest suletavad profiplaadid kasvuhoonele
Üks oluline asi polükarbonaadi puhul on see kas plaadi otsad on võimalik korralikult sulgeda või mitte. Lahtiste ostega plaadid määrduvad kiiresti ja kui juba tolm plaadi vahele pääseb, siis on paari aasta pärast vetikas sees. Rohelisi plaate olete ilmselt kõik näinud. Plastikliistud otstes siin ei aita. Plaadid tuleb korraliku hingava teibiga sulgeda. Suletud otstega polükarbonaadi plaadid hoiavad ka palju paremini sooja kui lihtsalt lahtised plaadid. Võidad mitme omadusega.
Hetkel pakume küll ainult meie oma kasvuhoonetele ilmastikukindlalt suletavate ostega polükarbnaati aga küllap kunagi ka konkurendid seda hakkavad järgi tegema. Head ideed ikka jöljendatakse. Samas võib teipi eraldi osta ja oma olemasoleva kasvuhoone plaadid sellega sulgeda olgu ta ükskõik kelle toodetud. See annab polükarbonaatplaadi elueale palju juurde. Vaata meie E-poes kasvuhoone tarvikute alt.
Polükarbonaadi eelistena klaasi ees võib lugeda üles järgmist
- Purunematu (ka karastatud klaas võib ikkagi puruneda)
- Palju parema soojapidavusega kui klaas
- Laseb läbi taimedel vajalikku päikese spektriosa, mille klaas kinni peab
- Hajutab nii valgust kui soojust (klaas vajab kardinaid või muud varjutamist)
- Kergem hooldada ja puhastada
Kui küsimusi tekib, siis küsi julgesti ja anname igal konkreetsel juhul nõu
Loodame, et sellest oli Sulle abi kui valiku ees seisad
Loe veel: Euro-Serre kasvuhooned, Kasvuhoone vundamendi ehitamine, Kasvuhoone montaaz, Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest? , Mida kasvuhoones kasvatada?, Mille järgi valida kasvuhoonet?, Kasvuhoone-värviga või värvita? Kasvuhoonet paigalda sügisel, taimi külva kevadel, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Kasvuhoone on investeering tervisesse, 2015 aasta kasvuhoone trendid, Kasvuhoone kasutamine talvel, Kasvuhoone soojapidavus, kasvuhoone puhastamine sügisel, Kasvuhoone hooldustööd, Kasvuhoone kaitsmine tormiga, Abivahendid kasvuhoones, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine, Taimede ettekasvatamine-Millal?, Taimede ettekasvatamine ja kütmine, Tomati kasvatamine kasvuhoones, Kurgisordid kasvuhoonesse, Paprika sordid, Tomati külvamine, pikeerimine, kasvatamine,
Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre Hobby ACD Floria
Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale
Tere
Olen paigaldanud polükarbonaadi kasvuhoonele millel on mõlemal pool kile-üks mis tuli väljapoole jätta ja hiljem ära kiskuda ning üks kile jäi nüüd sissepoole. Kas sisemine kile tuleb ka ära võtta?
Jah kõik kiled tuleb lõpuks ära võtta
Tere, kust saab osta kasvuhoone spets klaasi, mida nimetatakse aianduslikuks päikesekiiri hajutavaks klaasiks?
Tere Elve,
Valgust ja soojust hajutava ja ühtlustava toimega on meie pakutav polükarbonaat kõikidel mudelitel ja veel on meie valikus Belgia tootja ACD kasvuhooned mille katused on kaetud valgust murdva klaasiga. Polükarbonaati saame teatud mõõtudes ka eraldi müüa aga seda ACD klaasi me paraku eraldi maale ei too. Ainult koos kasvuhoonetega.
Vahest oleks lihtsam juba kogu kasvuhoone uue ja kaasaegse vastu vahetada, koos klaaside ja raamiga?
Tere. Selline küsimus: kui polükarbonaatplaadid on transportimiseks rulli keeratud, siis kas võivad need niimoodi rullis seista paar kuud või peab peale transportimist rulli kohe lahti pakkima? Kas mõjub pikemat aega rulli keeratud olek plaatidele halvasti või pole mingit vahet, kuidas plaadid ladustatud on?
Tere,
Kuna meie kasvuhoonetel on kõigil plaadid juba korralikult mõõtu lõigatud ja ise lõikama ja ehitama ei pea, siis pole päris õige koht küsida. Aga loogiliselt võttes deformeeruvad plaadid küll rullis veidi kui kaua seisavad. Ilmselt rulli saab keerata siiski 4mm paksusi plaate ja et need on üsna vedelad siis võib olla pole jälle vahet kui koolduvad, pärast vajuvad jälle tagasi.
Tahan siiski meelde tuletada, et üliodavad kasvuhoonelahendused on petlik võit. Millalgi kasvab nendest välja ja siis tahab kindlasti midagi paremat. Midagi mis pakub ka kasutamisel rahuldust. Miks mitte see kooliraha etapp vahele jätta ja kohe endale midagi head lubada.
Kui saame millalgi, kuidagi abiks olla andke julgesti teada. Oleme alati olemas.
Tere.
Mida peate silmas “üliodava kasvuhoonelahenduse” all?
Peamiselt ehituspoodide hiina lahendusi. Seal on kasutataud kõige odavamat ja kõige õhemat 3-4mm paksust plaati, mis tuleb talveks maha võtta ja mis ei kannata isegi tugevamat paduvihma koos tuulega. Kui ma nüüd sain küsimusest õigesti aru?
Tere. Milliseid kruvisid kasutada polükarbonaadi kinnitamiseks? Kas võib kasutada tavalisi katusepleki kruvisid või on olemas mingid erilised kruvid nende plaatide jaoks?
Valmis kasvuhoonete puhul kasutatakse plaatide kinnitamiseks silikoonkummi tihendeid. Kui ise ehitada ja kruvidega panna, siis on oluline, et kruvile panna vahele kummitihend. Kui vindi pikkus sobib, siis võib kenasti kasutada ka katusepleki kruvisid.
Soovin asendada vanal metallkarkassiga kasvuhoonel vanad ja katkised klaasid polükarbonaatplaatidega,aga millega neid metallkarkassile kinnitatakse?
Metallkarkassile fikseeritakse polükarbonaatplaadid tavaliselt metall-liistuga ja kruvidega või mõne profiiliga. Valmis lahendust ei ole kuna vanad kasvuhooned on iga üks isesugune ja ise mõõduga.
Reaalses elus on tihti praktilisem siiski asendada ka vana metallraam juba kohe kaasaegse alumiiniumraamiga.
Vana metallraam ei ole igavene ja odavam on teha asendus kohe nüüd kui veel 5 aastaks üles putitada ja siis seda teha.
Kaasaegse alumiiniumraami puhul saab plaadid kinnitada korrektselt selleks ette nähtud raamidesse ja fikseerida tihedalt tormikindlate kummitihenditega. Tulemus on ilus silmale vaadata ja turvaline kasutada. Samuti kordades soojapidavam kui remonditud metallraam.
Võib olla tuleb otsuse kaalumisel kasuks.
Oleksin huvitatud artiklis räägitud teibist. Kui palju teip maksab ja kui palju saab sellega katta?
Lugupidamisega,
Ülle
Tere Ülle,
Kõikidel meie Belgia kasvuhoonetel on need teibid juba komplektis olemas. Kui eraldi osta siis on hermeetiline alum. teip plaatide ülemisse serva ja hingav teip plaatide alumisse serva. Rullid ja hinnad on siis nii:
1. Alum. teip 50m rull 12,90 EUR
2. hingav nn sinine teip 33m rull 24,60 EUR
Vajaliku koguse saab arvutada nii, et liidab kõikide plaatide laiused kokku ja see pikkus on siis nii üthe kui teist teipi.