Rasvatihane- 10 põnevat fakti rasvatihase kohta

Rasvatihane on meie kõige tuntum ja arvukam talvine aialind aga kui hästi me teda tegelikult tunneme. 10 fakti rasvatihase kohta, mida sa võib olla ei teadnud.

1. Rasvatihane on väga paindlik kohaneja

Rasvatihase edu võrreldes teiste väikelindudega tuleneb suuresti tema paindlikusest kohastumisel uute olukordadega. Üks peamisi põhjusi rasvatihase arvukuse suurenemisel on tingitud ka linnusõprade talvisest toitmisest. Samal ajal kui enamus teisi aialinde on vaikselt hääbumas, läheb rasvatihasel päris hästi.

2. Enim uuritud linnuliik

rasvatihaneTänu sellele, et rasvatihane elab tihti inimese vahetus läheduses on ta üks enim uuritud linnuliik üldse.

3. Valmidus osaleda uurimustöödes

Üks peamisi põhjusi, miks rasvatihaseid armastatakse uurimistöödesse kaasata on nende suur valmidus pesitseda pesakastides. See teeb uurimisalase koostöö nendega lihtsamaks kui teiste lindudega. Üks kõige pikaajalisemaid pidevaid rasvatihase uurimistöid alustati 1930. aastal Wytham Woodis, Inglismaal Oxfordi Ülikooli poolt. Uurimistöö kestab siiani.

4. Rasvatihane ja tema laul

Uurimised näitavad, et isase rasvatihase iseloomulik kahesilbiline laul on tavalise inimese poolt kõige rohkem tuntud kevadine linnuhääl. Tegelikult on rasvatihase laulul palju variatsioone ja enimkasutatud on umbes 40 erinevat variatsiooni sellest laulust. On kindlaks tehtud, et need isalinnud, kelle laulul on rohkem variatsioone on pesitsemisel edukamad kui teised linnud.

5. Rasvatihane on kergesti loetava välimusega

Kui rasvatihase isalindu vaadata, siis on kerge eristada kes on liider. Mida erksam ja kontrastsem on rasvatihase kollasel kõhul must jutt, seda edukam ja dominantsem on see isalind.

6. Rasvatihane läheb hea eluga paksuks

1960ndatel aastatel kui rasvatihase peamine vaenlane raudkull oli kogu Euroopas taimekaitsemürkidega praktiliselt ära hävitatud, olid dominatntsemad rasvatihased ka kõige raskemad. Kohe kui raudkulli asurkond taastus toimus aga kiire muutus- ellu jäid vaid kõige kiiremad rasvatihased. Teisisõnu kaotasid rasvatihased oma liigse kehakaalu väga kiiresti.

7. Rasvatihane Eestis

Eestis pesitseb umbes 200-300 tuhat paari rasvatihaseid aga nende talvine arvukus on meil isegi kuni 900 tuhat lindu. Euroopas on rasvatihaseid umbes 36-76 miljonit paari.

8. Pesakohad on väga erinevad

Kuigi rasvatihane pesitseb meelsasti pesakastides on ta pesakoha valikul väga loominguline, kasutades pesakohaks näiteks aiaposte, postkaste ja isegi välja jäetud jalanõusid.

9. Eluiga

Rasvatihase eluiga küündib vähemalt 15 aastani aga keskmine eluiga on siiski kõigest 3 aastat.

10. Rasvatihane sööb kõike

Rasvatihane sööb talvisel toidulaual praktiliselt kõike alates pekist ja päevalilleseemnetest kuni rasvapallide ja vintlastele mõeldud ohakaseemneteni. Kõige meelsamini söövad rasvatihased siiski kvaliteetseid maapähkleid ja söödakooke. Tema söögieelistusi on kerge jälgida kui panna korraga välja erinevaid sööke. Tavaliselt on laia valiku puhul esimeseks eelistuseks söödakoogid, siis pähklid ja siis kõik muud söögisegud. Rasvatihased on ka esimesed, kes tulevad aknale koputama kui söögimaja tühjaks on saanud.

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Loe veel: Lindude söötmine suurte söögimajadegaLindude söötmine on alanudLindude suvine söötmine meelitab kohale põnevaid külalisiLindude talvine söötmine ja sinasõpruse loomine

1 Comment
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Mall Kirillov
Mall Kirillov
19. jaan. 2016 11:35

Ka mul on söögilaual palju tihaseid. On olnud isegi tutt-tihaseid, kuid mitte veel sel aastal. Minu lemmikud on sinitihased. Kuid sel aastal on minu söögipaika külastanud raudkull. See tegelane on eriti ülbe kuid sinna pole vist midagi parata. Eks tal ka kõht tühi. Kaunist talve jätku kõikidele linnusõpradele.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: