Soovituslikud paprika sordid

Paprikaseemnete külvamse aeg on kätte jõudnud. Millist sorti seemneid aga osta, mida külvata, mida kasvatada? Valik on lai aga kasvuhoone suurus on piiratud. Teeme Sinu valiku natukene lihtsamaks tuues välja levinumate paprikasortide kirjeldused.

Paprika sort Courmet
Just praegu on suurepärane aeg külvata maha paprikaseemned, sest paprika kasvuperiood seemnest saagini on pikk. Paprikaseeme idaneb küllaltki  aeglaselt ning olenevalt temperatuurist võib selleks  kuluda 7-21 päeva.  Seeme ei hakka isegi idanema, kui temperatuur langeb alla 13 kraadi. Kui temperatuur jääb 13-18 piirile, siis tärkavad taimed väga aeglaselt. Kui temperatuur on vähemalt 20 kraadine, pistavad nad oma nina mullast välja juba nädala jooksul.Parim idanemistemperatuur paprikaseemnetele on 25° ringis. Mugavam on külvata paprika seemned turbatabletti või otse potti. Ühte 12 cm potti võib panna alguses 3–4 seemet ning hiljem tõmmata nõrgemad taimed lihtsalt välja. Paprikataim talub pikeerimist halvasti, seega ei ole soovitatav seda teha. Paprikataimi tuleb tihti kasta, kuna pinnapealse juurestiku tõttu vajavad nad palju vett.Nüüd aga kirjeldame  lähemalt viiteteistkümmet levinumat paprikasorti, mida võiksid endale kasvuhoonesse või avamaale külvata.

Vabatolmlemisega paprikasordid, mis sobivad nii avamaal, kui kasvuhoones kasvatamiseks

California Wonder– Eestis küllaltki levinud paprikasort. Istutamisest saagini kulub keskmiselt 70 päeva ringis. Vili on küllaltki suur ning taime enda kõrgus 60-70 cm. Viljad prismaatilised, suured, pikkus 10-12 cm, diameeter 8-10 cm. Paprika viljade värvus bioloogilises küpsuses erk-punane.
Paprika sort California Wonder
Dutch Treat – Paljude paprika kasvatajate lemmik, kuna taim ei kasva väga suureks- kõigest 35-45 cm. Üks paprika taim kannab keskmiselt 5-6 vilja, mille keskmine pikkus on 8 cm. Istutamisest saagini kulub  samuti 70 päeva ringis nagu eelmisegi sordi puhul.Lastotška – Varajane paprikasort. Paprika taimed ei kasva väga suureks ning on väga saagirikkad. Seega tasub neid kindlasti eelistada, kui on soovi kasvatada väiksema kasvulisi taimi.Nežnost– Eesti kliimas peab selle paprika taime kasvatamiseks varuma aega, kuna külvamisest saagi koristuseni kulub 120 päeva, mis on rohkem, kui eelnevalt kirjeldatud sortide korral. Paprika taimed kasvavad kõrgeks- meeter kuni poolteist, kuid samas on valminud paprikaviljad väga head, mahlakad ning õrnad.Podorok Moldavõ – Selle paprika sordi valmimist annab samuti üsna kaua oodata. Paprika taime viljad valmivad kuni 130 päeva pärast, mistõttu tuleb selle sordi seemned varakult külvata. Kõrgus on taimedel 30-40 cm. Valminud paprika viljad on läikivad ja hea maitsega.

Kasvuhoones kasvatatavad paprika sordid

Aljonuška– Keskmiselt kulub saagi valmimiseks 120 päeva. Selle sordi paprika taimedele meeldib kasvada nii küttega kui ilma kütteta kasvuhoonetes. Paprika viljad on keskmise suurusega ning värvuselt enamasti kollased, mis hiljem muutuvad punakateks.Atlantic– See paprikasort sobib väga hästi kasvuhoones kasvatamiseks. Hakkab saaki andma juba 70 päeva peale taimede kasvuhoonesse istutamist.Bendigo– Väga varajane paprika hübriidsort- istutusest saagini kulub keskmiselt 60 päeva. Optimaalne kasvutemperatuur on 18-20 kraadi, mistõttu ei pea muretsema, kas vihmastel suvepäevadel on temperatuur paprika jaoks piisav. Paprika viljad on keskmise suurusega ning enamasti punased.
Paprika sort Bendigo
Dennis– Paprikataim, mis ei ole väga nõudlik temperatuuri kõikumiste suhtes ja kannatab ka madalamaid kraade. Paprika taimed on tugevad ning kohanevad erinevate kasvutingimustega ruttu.King Arthur– Paprikataim kasvab keskmiselt poole meetri kõrguseks. Paprika viljad on suured ja rasked ning rohelise või punase värvusega.Sirtaki– üks kiiremini kasvavaid paprika sorte. Paprika vilju võib koristada juba 50-60 päeva pärast. Viljad keskmise suurusega ja värvuselt kollased.Caramel– Üks ilusamaid pruunide viljadega paprika sorte, mille eriline viljade värvus paistab kaugelt silma. Tärkamisest viljade valmimiseni kulub 100-110 päeva.Courmet – Kompaktne pooldeterminantne paprikataim. Paprika taime kõrgus 50-80 cm. Tõusmetest valmimiseni kulub 115-130 päeva. Värvuselt on valminud paprika viljad apelsinikarva ning küllaltki suured.Afrodita– Saagi valmimiseks võib kuluta keskmiselt 100 päeva. Kuna selle paprika sordi  taimed armastavad väga sooja, siis on parim neid kasvatada kasvuhoones või kiletunnelis. Paprika viljad on suured ja ilusa kujuga. Vilja värvus on kollakas.Amyka – valget värvi paprikasort, mille viljad on keskmiselt 10 cm pikkused ning kaunja kujuga. Paprikasordi kasvuaeg ei ole väga pikk.

Abivahendid paprikataimede ettekasvatamisel

Parima tulemuse igasuguste seemnete ettekasvatamisel saad spetsiaalse minikasvuhoone kasutamisel. Minikasvuhoonel on oma sõltumatu kütteseade elektrimati näol ning kasvuhoone kate hoiab sees olevat mikrokliimat ning niiskusreziimi taimedele ideaalsena. Anduriga varstatud elektrooniline termostaat hoiab temperatuuri täpselt etteantud tasemel ja nii pole vaja muud kui vahete vahel vett alusele lisada.On teada fakt, et soojendatud juurtega taimed kasvavad kiiremini ja tugevamalt. Sellepärast on soojendusmatid nii tühusad. Pole vaja kütta soojaks tervet verandat või kasvuhoonet vaid ainult soojendada minikasvuhoones olevate taimede juuri.Loodame, et leidsid endale sobivad sordid ning asud julgelt paprikaseemneid külvama.Kogu kasvuhoonete valik meie E-poes: Euro-Serre   Hobby   ACD   Floria Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajaleLoe veel: Paprikataimede istikud ja nende hooldamine, Paprika kasvatamine, Tomati ja paprikataimede ettekasvatamine, Tomati kasvatamine avamaalKasvuhoonesse, avamaale ning aknalauale sobivad tomatisordidMida kasvuhoones kasvatada?Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?Kastmissüsteem kasvuhoonesseTomati kuivatamine kuivatis. Päikesekuivatatud tomatite tegemine.Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse
2 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Svetlana Kirsis
Svetlana Kirsis
25. veebr. 2014 18:12

Tänan näpunäidete eest.Võtan kasutusele.

Tiiu Vitsut
Tiiu Vitsut
24. veebr. 2014 09:28

Vajalik info abiks ikka

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: