Verivorsti kodus tegemine

Verivorsti kodus tegemine oli varem täiesti tavaline tegevus, mida tehti igas Eesti peres millalgi sügis-talvel enne Jõulupühi. Nüüdseks on see natuke kadunud oskus aga mitte veel päris. Viimasel ajal on kodune vorsti tegemine jälle au sisse tõusnud ja tundub, et lõppenud 2015 aasta oli selles osas lausa uus ärkamise aeg. Paljudes kodudes on vorsti tegemise traditsioon siiani veel elus püsinud ning väga paljudes kodudes hakati uuesti ise vorsti tegema.

Miks on verivorsti ise kodus tegemine hea

Verivorsti kodus tegemine
Liha ja suitsuliha tükeldamine

Vorsti tegemiseks on erinevaid põhjuseid. Ajalooliselt on vorsti tegemisel puht praktiline põhjus, ehk liha säilitamine pikemaks ajaks ja samuti kõikide loomsete saaduste parem ärakasutamine. Tänapäeval on taasavastatud koduse vorsti tegemiseks samuti lihtne praktiline põhjus- hoolitakse tervisest ja välditakse kaupluse vorstide söömist. Viimane aastakümme on toonud meie kauplustesse vorstisarnased tooted kus enam ka ametlikult mingisugust liha ei kasutada. Vorstist on saanud püreetoode segudest mida ei tohi isegi pakendile kirjutada. Viinerite söömise kahjulikkusest hoiatavad juba perearstid.

Kuna loodus tühja kohta ei salli, siis on erksamad perenaised hakanud jälle uue ringiga omas kodus puhtast toorainest maitsvaid vorste ise valmistama. Õnneks on teadmised veel säilinud ja retseptid raamatutes olemas.

Verivorsti kodus tegemine läbi talgute

Täna räägime konkreetselt eesti verivorsti tegemisest. Seekord sai osaletud verivorsti tegemise talgutel, kus kogenud perenaine juhendas väikesele grupile vabatahtlikele kuidas seda traditsioonilist eesti pühadevorsti ise valmistada. Verivorsti tegemisest tegime väikese fotoreportaazi.

Verivorsti kodus tegemine
Sibula tükeldamine ei aja nutma kui sibulaid enne lõikumist natuke aega külmas vees hoida.

Lisan lihtsa retsepti mida perenaine kasutas. Ühikud tuleb siis vastavalt kogusele läbi korrutada. Meie tegime kamba peale ca 10L vorstisegu nii, et igaüks sai pühadeks hea asja ära proovida. Kuna ettevalmistamine võtab palju aega siis pole muidugi väga suurt vahet kas teha lõpuks 5L või 15L vorstisegu.

Verivorsti koostisosad

  1. Kruubid 1kg
  2. Rasvane sealiha 1kg
  3. Suitsu sealiha 0,5kg
  4. Sibul 0,5kg
  5. Veri 1L
  6. Ja muidugi sooled
Ettevalmistuseks tuleb hankida värsket verd ja loomasooled. Mõlemat saab ettetellimisega näiteks Nõmme turult. Sooled on juba kenasti puhastatud soolatud.
Verivorsti kodus tegemine
Liha ja peki kuumutamine

Verivorsti koostisainete tükeldamine

Esimese tööna tuleb kruubid keeta. Teiseks tuleb kogu sealiha noaga tükeldada- nii pekk kui liha. Oleks muidugi lihtsam liha hakklihamasinast läbi lasta aga siis ei teki vorstile seda mõnusat struktuuri, mis noaga tükeldades tekib. Sama tuleb teha suitsulihaga, mis annab vorstile vajaliku maitse.
Samuti tuleb koorida ja tükeldada sibulad.

Liha ja sibula kuumutamine

Järgmisena tuleb kogu tükeldatud liha kas pannil või kastrulipõhjas kuumutada nii, et rasv välja sulaks ja liha ning pekitükid ilusateks kuldseteks kuubikuteks muutuksid.
Nüüd on vaja kuumutada tükeldatud sibulad kasutades selleks kogu lihast väljasulanud rasva. Kui sibul on valmis, tuleb kruubid, sibulad ja liha kokku segada. Sellele valmis segule tuleb kallata peale vajalik kogus verd. Nüüd kõik uuesti läbi segada ja päris ilusat värvi vorstisegu hakkabki ilmet võtma.
Verivorsti kodus tegemine
Valmis vorstisegu juba koos verega

Vorstisegu maitsestamine

Järgmine töö on vorstisegu maitsestamine. See on loominguline protsess ja sellest sõltub suuresti kogu tulemus. Meie tegime nii, et igaüks sai oma portsu kätte ja maitsestas nii nagu oskas. Laual oli ligi 20 erinevat maitseainet, mida kasutati üsna loominguliselt ja peab etteruttavalt tunnistama, et valmis verivorstide degusteerumisel olid maitseelamused uskumatult erinevad.

Vorsti soolde toppimine ehk vorsti täitmine

Kodusel vorsti tegemisel kasutatakse üldiselt kaasaegseid vorstipritse, mis teevad selle tööetapi tegemise väga mugavaks. Meie aga otsustasime teha vorsti nii nagu meie esiemad seda ürgajal tegid. Vorsti toppisime soolde trehti ja pulgaga. Korra elus peab seda kindlasti proovima.
Sooled tuleb enne kasutamist sirgeks tõmmata ja kergelt täis puhuda kuna nii on palju kergem temaga toimetada. Seejärel tuleb soolejupp kas vorstipritsi otsale või käsitsi tehes trehti otsale panna. Täidetud vorstid tuleb ca 10-20cm tagant puuvillase nööriga kokku siduda.
Verivorsti toppimine soolde. Siin siis arhailisel viisil pulgaga toppides.

Vorsti keetmine

Vorst on nüüd peaaegu valmis aga mitte päris. Selleks, et verivorst kuju hoiaks ja säiliks tuleb ta kergelt läbi keeta. Kastrulisse tuleb keeduveele lisada loorberit ja musta pipart ning keeta vorstirulle ca 20 minutit. Keedetud vorstirõngad pane nüüd jahtuma ja sellega ongi verivorst ametlikult valmis.
Edasi tuleb verivorst söömiseks ahjus krõpsuks küpsetada nagu seda ikka tehakse. Samas ei pea kogu verivorsti muidugi korraga ära tegema vaid maiustamist võib mitme korra peale venitada.
Läbikeedetud verivorst seisab külmikus päris hästi aga veelgi parem on muidugi vorst vaakumpakendajas vaakumkotti panna ja siis sügavkülma. Nii säilib hea maitse kaua.

Loodame, et Verivorsti kodus tegemine lugu oli huvitav ja inspireeris proovima.

Head proovimist ja head isu !

Kogu köögiseadmete valik meie E-poes: Toidukuivatid Vaakumpakendajad Hakklihamasinad Vorstipritsid Kööginoad Pipraveskid ja Soolatoosid

Hakklihamasina kasutamine, Toidukuivati kasutamine

Loe veel: Hakklihamasina valimineVorstipritsid,  Vaakumpakendamine on kiireim viis tervislikult toiduaineid säilitadaSeente kuivatamineToidukuivati kasutamineTomati kuivatamine kuivatisRavimtaimede korjamine ja kuivatamineMilliseid ravimtaimi korjata ja kuivatada suvel

Verivorstid on valmis läbi keetmiseks
3 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Rasmus Raaga
Rasmus Raaga
18. nov. 2017 14:10

Maitsestamisest
Majoraani, pipart, vürtspipart, soola kohe lisada vorsti, vähem keeduvedelikku. Siis on vorstidel ühtlasem maitse.
Sibulaga koos lisan ka küüslauku.
Keetmisest, vesi ei tohi mullitada, pigem on vorsti kuumutamine soovitatav 80-90 kraadi.
Rasvane sealiha, parim on põsk, ilus läbikasvanud ja sisaldab kergelt liha.
See lasta suurte aukudega hakklihamasinast läbi. Mul on 3 auguga sõel.
1kg kruupi. Keedes võib sellest tekkida 3-4 kg kruupi. Soovitav oleks eelmine õhtu kruubid vette likku panna ja aegajalt vett vahetada ja segada, hiljem keevad ühtlasemalt. Kruupe tuleb keeta ettevaatlikult, et enne kui nad lõplikult valmis saavad tuleb pott tulelt maha võtta ja kurnata. Viimase valmimise saab kruup vorsti keetes ja hiljem ahjus küpsetades.
Natuke toores kruup imab endasse vorstis tekkiva üleliigse vedeliku ja rasva ning vorst on hiljem mahlasem ja koorik krõbedam.
PS veri, mis on müügil võib sisaldada soola.
Peale vorsti kuumutamist pakendan nad kohe kuumalt vaakumpakendisse, säilib kauem ja vähem baktereid.
Selleks hooajaks on mul sordiseeme.ee poolt pakutav 3 kg vorstiprits, väga asjalik tööriist.
Liha jaoks kasutan vana hakklihamasinat, kuhu sain turult osta väga suurte aukudega sõela.

Feja Räim
Feja Räim
27. jaan. 2016 18:58

Penijõel tegime 1950. aastatel alati verivorsti, kui siga tapeti. Oli selline komme, et jagati kõigile naabritele ka ja meister oli keegi kodumajanduskooli õpetaja, kes juhendas. Ehkki söödi peamiselt soolaliha, sai värsket liha ka tihti, sest sigade tapmise ajas lepiti ka kokku. Vere töötlemine enne vorstiks tegemist on siiski kunst, mida ma enam ei mäleta. Mäletan vaid, et seda tuli tükk aega kausis vispliga kloppida, et tükki ei läheks ja samal ajal tegi keegi teine tangud ja sooled valmis, ikka mitmekesi oldi ametis.
Lisan, et verivorst on ülimalt tervislik, sest seda rauda, mis on sea veres, omastab inimene hästi. Taimset rauda ei omasta. Rauapuudus on üks haigestumiste põhjus.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: