Verivorsti kodus tegemine
Verivorsti kodus tegemine oli varem täiesti tavaline tegevus, mida tehti igas Eesti peres millalgi sügis-talvel enne Jõulupühi. Nüüdseks on see natuke kadunud oskus aga mitte veel päris. Viimasel ajal on kodune vorsti tegemine jälle au sisse tõusnud ja tundub, et lõppenud 2015 aasta oli selles osas lausa uus ärkamise aeg. Paljudes kodudes on vorsti tegemise traditsioon siiani veel elus püsinud ning väga paljudes kodudes hakati uuesti ise vorsti tegema.
Miks on verivorsti ise kodus tegemine hea
Vorsti tegemiseks on erinevaid põhjuseid. Ajalooliselt on vorsti tegemisel puht praktiline põhjus, ehk liha säilitamine pikemaks ajaks ja samuti kõikide loomsete saaduste parem ärakasutamine. Tänapäeval on taasavastatud koduse vorsti tegemiseks samuti lihtne praktiline põhjus- hoolitakse tervisest ja välditakse kaupluse vorstide söömist. Viimane aastakümme on toonud meie kauplustesse vorstisarnased tooted kus enam ka ametlikult mingisugust liha ei kasutada. Vorstist on saanud püreetoode segudest mida ei tohi isegi pakendile kirjutada. Viinerite söömise kahjulikkusest hoiatavad juba perearstid.
Kuna loodus tühja kohta ei salli, siis on erksamad perenaised hakanud jälle uue ringiga omas kodus puhtast toorainest maitsvaid vorste ise valmistama. Õnneks on teadmised veel säilinud ja retseptid raamatutes olemas.
Verivorsti kodus tegemine läbi talgute
Täna räägime konkreetselt eesti verivorsti tegemisest. Seekord sai osaletud verivorsti tegemise talgutel, kus kogenud perenaine juhendas väikesele grupile vabatahtlikele kuidas seda traditsioonilist eesti pühadevorsti ise valmistada. Verivorsti tegemisest tegime väikese fotoreportaazi.
Lisan lihtsa retsepti mida perenaine kasutas. Ühikud tuleb siis vastavalt kogusele läbi korrutada. Meie tegime kamba peale ca 10L vorstisegu nii, et igaüks sai pühadeks hea asja ära proovida. Kuna ettevalmistamine võtab palju aega siis pole muidugi väga suurt vahet kas teha lõpuks 5L või 15L vorstisegu.
Verivorsti koostisosad
- Kruubid 1kg
- Rasvane sealiha 1kg
- Suitsu sealiha 0,5kg
- Sibul 0,5kg
- Veri 1L
- Ja muidugi sooled
Verivorsti koostisainete tükeldamine
Liha ja sibula kuumutamine
Vorstisegu maitsestamine
Vorsti soolde toppimine ehk vorsti täitmine
Vorsti keetmine
Loodame, et Verivorsti kodus tegemine lugu oli huvitav ja inspireeris proovima.
Head proovimist ja head isu !
Kogu köögiseadmete valik meie E-poes: Toidukuivatid Vaakumpakendajad Hakklihamasinad Vorstipritsid Kööginoad Pipraveskid ja Soolatoosid
Hakklihamasina kasutamine, Toidukuivati kasutamine
Loe veel: Hakklihamasina valimine, Vorstipritsid, Vaakumpakendamine on kiireim viis tervislikult toiduaineid säilitada, Seente kuivatamine, Toidukuivati kasutamine, Tomati kuivatamine kuivatis, Ravimtaimede korjamine ja kuivatamine, Milliseid ravimtaimi korjata ja kuivatada suvel
Maitsestamisest
Majoraani, pipart, vürtspipart, soola kohe lisada vorsti, vähem keeduvedelikku. Siis on vorstidel ühtlasem maitse.
Sibulaga koos lisan ka küüslauku.
Keetmisest, vesi ei tohi mullitada, pigem on vorsti kuumutamine soovitatav 80-90 kraadi.
Rasvane sealiha, parim on põsk, ilus läbikasvanud ja sisaldab kergelt liha.
See lasta suurte aukudega hakklihamasinast läbi. Mul on 3 auguga sõel.
1kg kruupi. Keedes võib sellest tekkida 3-4 kg kruupi. Soovitav oleks eelmine õhtu kruubid vette likku panna ja aegajalt vett vahetada ja segada, hiljem keevad ühtlasemalt. Kruupe tuleb keeta ettevaatlikult, et enne kui nad lõplikult valmis saavad tuleb pott tulelt maha võtta ja kurnata. Viimase valmimise saab kruup vorsti keetes ja hiljem ahjus küpsetades.
Natuke toores kruup imab endasse vorstis tekkiva üleliigse vedeliku ja rasva ning vorst on hiljem mahlasem ja koorik krõbedam.
PS veri, mis on müügil võib sisaldada soola.
Peale vorsti kuumutamist pakendan nad kohe kuumalt vaakumpakendisse, säilib kauem ja vähem baktereid.
Selleks hooajaks on mul sordiseeme.ee poolt pakutav 3 kg vorstiprits, väga asjalik tööriist.
Liha jaoks kasutan vana hakklihamasinat, kuhu sain turult osta väga suurte aukudega sõela.
Penijõel tegime 1950. aastatel alati verivorsti, kui siga tapeti. Oli selline komme, et jagati kõigile naabritele ka ja meister oli keegi kodumajanduskooli õpetaja, kes juhendas. Ehkki söödi peamiselt soolaliha, sai värsket liha ka tihti, sest sigade tapmise ajas lepiti ka kokku. Vere töötlemine enne vorstiks tegemist on siiski kunst, mida ma enam ei mäleta. Mäletan vaid, et seda tuli tükk aega kausis vispliga kloppida, et tükki ei läheks ja samal ajal tegi keegi teine tangud ja sooled valmis, ikka mitmekesi oldi ametis.
Lisan, et verivorst on ülimalt tervislik, sest seda rauda, mis on sea veres, omastab inimene hästi. Taimset rauda ei omasta. Rauapuudus on üks haigestumiste põhjus.
Suur tänu selle loo jagamise eest