Viinamarjade kuivatamine toidukuivatiga

Viinamarjade kuivatamine. Pole vist inimest kes poleks kunagi söönud rosinaid. Rosinad on mõnusad magusad suupisted aga neis on ka väga palju kasulikke mineraale ja vitamiine. Talvisel ajal on rosinad asendamatu mineraaliallikas. Kuidas aga teha ise viinamarjadest rosinaid. Sellest räägimegi lähemalt.Rosinad on kuivatatud viinamarjad. Olenevalt viinamarja sordist on olemas päris erinevaid rosinaid – tumedaid ja heledaid rosinaid, suuri ja väikeseid, seemnetega ja ilma seemneteta rosinad. Viinamarjade kuivatamine rosinateks on eriti massiline näiteks araabia maades, kus alkoholi kasutamine on keelatud ja seega tehakse praktililselt kõik viinamarjad rosinateks.Rosinad on asendamatud paljude pagaritoodete ja magustoitude tegemisel. Samuti on rosinad hädavajalikud koostisosad paljudes lõunamaistes riisiroogades. Rosinad on meile väga vajalikud mineraaliallikad talvisel ajal, kui värskeid puuvilju pole saadaval.

Viinamarjade kuivatamine- Rosinad meie köögis

viinamarjade kuivatamine
Mürgivabad rosinad oma aia viinamarjadest
Tänapäeval tehakse tööstuslikult rosinaid peamiselt viinamarjadest, mis ei sobi veini tegemiseks või jäävad veinitööstusest lihtsalt üle. See on väga praktiline aga veiniks sobivad viinamarjasordid ei pruugi olla jälle kõige paremate maitseomadustega rosinate tegemiseks. Maitseomaduste parendamiseks kasutatakse vajalikke lisaaineid. Sellest pole aga midagi kuna veiniviinamarjadest tehtud rosinate maitsega oleme juba harjunud.Tõsisem teema on taimekaitse preparaatidega, millega pritsitakse tööstuslikult kasvatatvaid viinamarju suurtel põldudel. Viinamarjad on ühed enim pritsitud toiduained maailmas. Kuna rosinad saadakse viinamarjade kuivatamisel, siis muutub taimemürkide konsentratsioon rosinates kordades suuremaks kui viinamarjades. Selle tulemusena on erinevad testid ja analüüsid nii USAs kui Euroopas tunnistanud rosinad mitmel viimasel aastal järjest üheks kõige mürgirikkamaks toiduaineks üldse. (sünteetilised toiduained ja erinevad maiustused ületavad isegi rosinaid).Naljaga pooleks võiks soovitada poeviinamarju ja rosinaid enne söömist vees kupatada nagu mürgiseid seeni aga paraku taimemürkide suhtes see vist ei aita.Seega poe rosinaid ei saa enam pimesi usaldada ja lastele sööta nii nagu seda varem sai teha. Õnneks ei ole olemas lahendamatuid olukordi.

Viinamarjade kuivatamine- Eestis kasvatatud viinamarjad rosinateks

Lahenduseks võiks olla oma aias kasvatatud viinamarjad ja nendest tehtud rosinad. Kui sa ei taha ise viinamarjade kasvatamisega tegeleda, siis võid alati osta sügisel küpseid viinamarju tuttava kasvataja käest või laatadelt.Siin on päris mitu suurt plussi isekasvatamise või kohalike viinamarjade kasutamise juures:

1. Oma kasvuhoones saab kasvatada kõige paremate maitseomadustega viinamarju

Viinamarja sorte on tegelikult väga palju ja enamus neist on väga maitsvad kohe söömiseks ja kuivatamiseks. Suurtootmises valitakse kõige kiiremini kasumit andvad ja transpordikindlad sordid, maitse pole seal nii oluline. Kodus kasvatamise võlu on selles, et saad panna kasvama just oma maitse järgi sobivad viinamarja sordid.

2. Oma viinamarjad on mürgivabad

Eeldame, et kui kasvatad omale ja perele viinamarju, siis sa ei pritsi neid keemirelvadega üle.

3. Viinamarjade rosinaks kuivatamine on säästlik ja praktiline

viinamarjade kuivatamine
Viinamarjad oma kasvuhoonest
Kui kasvatad ise viinamarju, siis tead hästi, et viinamarjad küpsevad sügisel suhteliselt lühikesel perioodil korraga ja suures koguses. See tähendab, et kõiki viinamarju ei jaksa lihtsalt ära süüa. Kuna aga viinamarjad ei säili kaua, siis tuleb nad kiiresti müüa või millekski teha. Kõige kiirem ja odavam viis on teha nendest rosinad – ökoloogiliselt puhtad Eesti rosinad.Rosin säilib õigesti tehtult väga kaua ja säilitab ka kõik mineraalid ja vitamiinid. Nii on Sul välistatud viinamarjade kiire riknemine ja suured kaod, kui ei õnnestu kõike ära müüa ja sõpradele jagada. Rosinat võid tarbida oma perega läbi terve talve ja ka rosinaid võib müüa. Kuna rosin säilib, siis pole rosinate müügiga enam kiire.Teine viis viinamarju pikalt ja tervislikult säilitada on vaakumpakendajaga pakendada viinamarjad kas siis vaakumkotis või veel parem klaaspurkides või metallkonteinerites. Metallkonteineris ja klaaspurgis lihtsalt õrnemad marjad ei deformeeru vaakumi all. Sellest me siin pikemalt ei räägi aga huvi korral võid alati nõu küsida. Viinamarjade ja teiste õrnade puuviljade vaakumpakendamiseks sobiva vaakumpakendaja ja tarvikute kohta leiad detailsemat infot siit.

Viinamarjade kuivatamine- ettevalmistustööd

Kui sa oled ostnud laadalt või otse kasvataja käest puhtaid Eesti viinamarja kobaraid, siis on järgmisena vaja nad ära kuivatada.NB isegi kui ostad poest tavalisi lõunamaiseid viinamarju ja kuivatad neist ise rosinaid, saad ka parema tulemuse kui tavalised poe rosinad. Ainuüksi selle pärast, et nn desertviinamarjad on kvaliteetsemad kui tavaliselt veiniviinamarjad. Sa saad ise valida nii viinamarju kui olla kuivatamise protsessi juhtijaks. Ilmselt ei lisa Sa ka kuivatamisel säilitusaineid. Julgustame Sind ka sellist varianti kindlasti proovima.Viinamarjade kuivatamise ettevalmistusena on vaja viinamarja kobarad puhastada. Kui viinamarja kobarad on ilusad, suured ja terved ja prügi ei ole siis pole vaja neid isegi märjaks teha. Lihtsalt raputage kobaraid kuni kõik lahtine ära pudeneb. Kui viinamarjad on väga tolmused või on marjakobarates palju närtsinud õienuppe ja muud väiksemat puru, siis võid kobarad vees korralikult külma veega ära loputada ja nõrguma panna.

Viinamarjade rosinaks kuivatamine toidukuivatis

Viinamarjade kuivatamisel on kõige parem kasutada korralikku toidukuivatit ehk nn loomuliku protsessiga toidukuivatit. Igasuguse dehüdraatoriga saad ka tulemuse aga lihtsalt väga suur osa aroomist, maitseomadustest ja vitamiinidest võib sel juhul kaduma minna. Kui oled juba nii palju vaeva näinud, et viinamarjad otse kasvataja käest hankinud või lausa ise kasvatanud, siis oleks kahju kui midagi kaduma läheks.Kuivatamiseks oleks vaja viinamarjad kobaratest lahti noppida ja toidukuivati restidele laotada. Parem kui viinamarjad jäävad terveks aga saab kuivatada ka katkisi viinamarju.Toidukuivatite restide üldpinnad on erinevad. Näiteks Itaalia TRE Spade Deluxe kuivati 6 roostevabast terasest restil on kokku kasulikku kuivatuspinda 5200 cm2. Koos kerepikenduse mooduliga muutub kuivatamise pindala koheselt kahekordseks ehk ehk 10 400 cm2.Viinamarjad, nii nagu ka mustikad, sõstrad ja teised marjad võid laotada toidukuivati restile ühtlaselt laiali nii palju kui neid ühes kihis mahub. Neid mahub päris palju. Kui kõik kuivati restid on täidetud, tuleb kuivatil käivitada marjade kuivatamiseks sobiv programm.

Toidukuivati programmid

TRE Spade kuivatitel on marjade kuivatamiseks sobivad programmid näiteks P1 ja P3. Programm P1 on täisautomaatne kuivatusprogramm. See on kõige lihtsam ja tõhusam viis kuivatada. Kui sa ei tea täpselt, millist kasutada, siis kasuta seda. Kuivatuse temperatuur on +50C ja tööaeg 30h + säilitusreziim. Saad alati protsessi varem lõpetada kui vaja.Programm P3 on Bio programm, mis sobib eriti hästi toortoidu kasutajatele. Kuivatuse temperatuur on +40C ja tööaeg on lahtine. Lõpetad, siis kui ise soovid. Kuna selles programmis ei ületa kuivatamise temperatuur kunag +40C, siis tagab see maksimaalselt vitamiinide säilimise.Kui Sul on toidukuivati, millel pole programme, siis käivita lihtsalt kuivati ja jälgi kuivatamise protsessi kulgu. Valmimist tuleb siis hinnata visuaalselt. Viinamarjad on muutunud korralikuks rosinaks, siis kui rosinas ei ole enam liigset niiskust. Võid eri etappides rosinaid julgesti proovida. See on päris meeldib protsess.

Kuivatatud viinamarjade ehk rosinate säilitamine

Igasuguste kuivatatud puuviljade ja toiduainete puhul on oluline nende hilisem säilitamine. Kuna toa õhus on kogu aeg vähem või rohkem niiskust, siis on oluline, et kuivatatud toiduained seda liigset niiskust uuesti sisse ei tõmbaks. Kuivataud viinamarju ehk rosinaid on kõige parem säilitada klaaspurgis. Samuti sobivad säilitamiseks paberkotid. Kilekotid ei sobib kuna seal võib väärtuslik kraam kergesti kopitama minna.Viimasel ajal kogub üha rohkem hoogu ka kuivatatud saaduste säilitamine vaakumpakendites. Kodune vaakumpakendamine on tõesti väga kiire ja mugav säilitusviis. Soovitame soojalt. Nii on tagatud väärtuslike toiduainete pikaajaline tervislik säilimine.Head kuivatamist!Kui küsimusi tekib anna julgesti teada. Sinu küsimusest võib palju abi olla ka teistele.Valik E-poes: Toidukuivatid Vaakumpakendajad Hakklihamasinad Vorstipritsid Kööginoad Pipraveskid ja SoolatoosidHakklihamasina kasutamine, Toidukuivati kasutamineKogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,Loe veel: Seente kuivatamineToidukuivati kasutamine, Tomati kuivatamine kuivatis, Ravimtaimede korjamine ja kuivatamine, Milliseid ravimtaimi korjata ja kuivatada suvel, Viinamarjad kasvuhoones, Teadlik ja tervislik toitumine on võimalik ka kerge vaevaga, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Mahlapress on koduaias vajalik abimees, Vaakumpakendamine on kiireim viis tervislikult toiduaineid säilitada, Milline peab olema hea hakklihamasin?,

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: