Aialinnud koguvad praegu varusid

Söögimaja juures võib nüüd juba aktiivset tegevust jälgida. Praegu käib kõigil talveks siia jäävatel lindudel aktiivne talvevarude soetamine. Nii isiklike rasvavarude kogumine kui talviste toiduvarude peitmine.

Enamus rändlinde on nüüd juba ära lennanud. Need kes meie lindudest talveks paigale jäävad, peavad saabuvaks talveks ette valmistuma.Erinevad linnud tegutsevad sügisel veidi erinevalt. Ühine on see, et kõik talvituvad linnud söövad suve lõpust alates ennast talveks rasva. Nii palju kui õnnestub toitu hankida. Need kogutud rasvavarud aitavad lindudel hoida talvel sooja aga samuti toimivad energia reservina, mida kriitilises olukorras kasutusele võtta.

Linnud koguvad talveks rasvavarusid

Kui nüüd talvel pakasega ei õnnestu lindudel igapäevaselt piisavas koguses süüa hankida, siis juhtub kaks asja. Kõige pealt võetakse nälja eest kaitseks kasutusele kehas peituvad rasvavarud. Ja teise asjana ei hoia vähema rasvavaruga väikese linnu keha enam nii hästi sooja ning lind hakkab alajahtuma. Keha kiiremaks soojendamiseks võetakse kasutusele veelgi rohkem rasvavarusid. See on kiirenev allakäiguspiraal kui just ei leidu otsustaval hetkel mõnda linnusõbralikku inimest, kes pakuks natuke lisasööki.

Linnud kes koguvad salavarusid

Osa meie väikelinde on võtnud kasutusele aga natuke kavalama strateegia kui ainult isiklikele rasvavarudele lootmise. Näiteks puukoristajad ja mõned tihased teevad omale peidikud, kuhu peidavad talveks erinevaid seemneid ja pähkleid. Kõige tublim varude soetaja on muidugi meie rahvusvärvides ringi lendav aga vaieldava nimega päsknäär. Pasknäärid koguvad peamiselt tammetõrusid ja sarapuu pähkleid. Päsknääre võib ka pidada meie kõige tublimaks tammede ja sarapuude levitajaks.Puukoristajad ja väiketihased peidavad aga väga usinalt puuõõnsustesse ja koorepragudesse kõike mida metsast ja söögimajadest leida õnnestub. Kui on valida, siis eelistatakse suurima energiasisaldusega maapähkleid, järgmisena on pingereas päevalille seemned ja siis kõik ülejäänud seemned, mida kätte saab.

Lindude söötmist alusta juba sügisel

Seega on lindude sügis-talvist söötmist hea alustada jube suve lõpust. Kogused on siis väiksemad kuna pakane ei sunni veel linde tagant ja süüakse vähe aga need kes varusid peidavad, vajavad meie abi. Ükskõik kui väike lisakogus saab tänulikult vastu võetud.Tegelikult saavad muidugi linnud ilma meie abita ka hakkama aga neid on siis meie maal lihtsalt palju vähem. Külmad talved teevad ilma lisasöögita väikelindude hulgas üsna puhta töö. Kui on rohkem väikelinde, on ka enam suuri linde kes nendest sõltuvad. Väikelindude arvukuse tõus muudab tegelikult liigirikkamaks kogu ökosüsteemi. Ja lõpuks on lindude jälgimine päris huvitavaks hobiks paljudele inimestele.

Sügisel pane välja erinevaid linnusööke

Kuna sügisel koguvad paljud linnud meie söögimajadest omale varusid, mida siis peidikutesse tassida, siis on hea panna välja suurem valik sööki kui lihtsalt pävealilleseemned.Kõige universaalsem valik oleks pakkuda korraga maapähkleid, koorega päevalilleseemneid ja söödakooke.Maapähklid sobivad praktiliselt kõikidele lindudele nii söömiseks kui peitmiseks. Maapähklid on väga kõrge energiaväärtusega linnusöök. Eriti meeldivad pähklid puukoristajatele ja suur-kirjurähnile. Pähklid peavad aga kindlasti olema kvaliteetsed ja kontrollitud, kuna kopitanud või rääsunud pähklid on tihti seenega nakatunud ja lindudele surmavalt mürgised. Eelista pähkleid osta kindlast kohast ehk tootjalt, keda võid pimesi usaldada.Päevalille seemned on väga hea universaalne söök. Tihti kasutataksegi söögimajades ainult päevalille seemneid aga nad on hea valik kui neid pakkuda koos teiste söökidega. Päevalille seemned on kõikidele lindudele tuttavad ja mugavad käsitleda. Peitmiseks sobivad suurepäraselt. Samm edasi on pakkuda kooritud ja puhastatud päevalille seemneid. Sellest jääb teie aeda vähem prügi järgi, mida kevadel koristada ja kooritud seemnetega saavad hakkama ka väiksemate nokkadega linnud nagu siisikesed ja salutihased.Söödakoogid on viimase aja leiutis ja kõige praktilisem lisasöök nii lindudele endile kui meile. Söödakoogid on kompaktsed ja neid ei pea nii suures koguses jagama kui tavalisi söögisegusid. Söödakoogid tehakse kvaliteetsest toorainest ja on sisuliselt energiapomm ehk kalorite kontsentraat. Linnud saavad sealt kiiresti väga suure koguse energiat ja pole ohtu, et väiksema söögimaja juures tekkivad pikad järjekorrad neid ööseks nälga jätaksid. Söödakoogid on hädavajalikud linnusöögid nii sügisel talveks vajaliku rasvavaru loomiseks kui talvel külmaga elu säilitamiseks.Kui Sa ei raatsi muud üles panna, siis pane ainult söödakoogid välja ja Sa päästad kindlasti rohkem elusid kui naabri aias olev ebaregulaarselt täidetav seemnesöötja.Need kolm linnusööki moodustavad valiku, mille peale võib kindel olla.

Rikasta lindude valikut oma aias

Kui soovid lindude valikut oma aias nii talvel kui järgneval suvel rikastada, siis lisa valikusse veel söögimaja ohakaseemnetega (ohakalinnud, vintlased) ja maapealne söögimaja nendele lindudele, kes söögimajades ei käi. Maapealset söögimaja kasutavad aktiivselt erinevad rästalised, pasknäärid, põldvarblased jt teised linnud talvel ning näiteks punarind, kuldnokad jt teised linnud kevadel ja suvel.Ja veel üks praktiline soovitus. Kui sa tahad, et kõik need toredad linnukesed, kes talvel Sinu söögimaja külastavad, jääksid ka suveks Sinu aeda pesitsema, siis pane neile üles mõned pesakastid. On üsna tavaline, et linnud kogunevad talvel aedadesse kus pakutakse süüa ja lahkuvad siis kevadel teistesse aedadesse kus on sobivad pesakohad. Kui samas aias on nii lisatoit kui sobivad pesakastid, jäävad linnud sellisesse kohta püsivalt elama. Sellised aiad on liigirikkuse paradiisid.Tee ka oma aed selliseks looduse oaasiks.Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,Loe veel: Lindude söötmine suurte söögimajadegaLindude söötmine on alanudLindude suvine söötmine meelitab kohale põnevaid külalisiLindude talvine söötmine ja sinasõpruse loomine, Lindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallid, 10 põnevat fakti rasvatihase kohta, Aitame Eesti pääsukesi!, Vääriselupaikade loomine aias, Toida linde aastaringselt!, Pesakastide kasutamine, Lindude aitamine linnas, Noored aialinnud valivad kodu augustis,  9 nippi kuidas muuta aed siilisõbralikumaksLinnusöögid ja Linnusöögimajad, Pesakastid, Kõik kasvuhoone mudelid, Lindude talvine toitmine ja sinasõpruse loomine,

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: