Siilisõbralik aed- 9 nippi kuidas oma aeda siilisõbralikuks muuta

Siilisõbralik aed. Siil on peaaegu Eesti rahvusloom ja Kalevipoja loost kõigile tuttav nutikas tegelane. Tegelikult on aga meie rahvusloom päris täbaras seisus kuna metsikut loodust jääb vähemaks ja meie aiad muutuvad siili jaoks liiga korralikult puhtaks. Siilid on nagu inimlapsed kes vajavad aias põnevaid kohti. Ilusa muru asemel on palju väärtuslikum omapead jäetud aianurk koos kõrge rohu ja oksahunnikuga.Paari lihtsa sammuga saad muuta oma aia mitte ainult siilisõbralikumaks vaid ka palju põnevamaks iseendale ja lastele. Nende sammudega muutub Sinu aed liigirikkamaks vääriselupaigaks.

1. Siilisõbralik aed- raja aeda metsik nurk

Tekita oma aeda nurgake, kus kasvavad puhmad ja kõrge rohi. See on siilile ideaalne päevane puhkepaik. Lase ühes aiaosas muru kõrgeks kasvada või külva lausa looduslike heinataimede ja aasalillede segu. Ära niida seda aiaosa ka sügisel vaid lase tal olla ka ületalve selline metsik ja looduslik.Selline looduslik nurgage on pelgupaigaks väga paljudele selgrootutele ja putukatele kus nad saavad oma elutsükli rahulikult lõpuni elada ja paljuneda. Aias sumisevad putukad ja mesilased on vajalikud nii siilile kui aiale endale.

2. Muuda oma juurviljapeenrad siili-paradiisiks

Juurviljade kasvatamine loob ideaalse “siilimaastiku”. Peaasi, et Sa ei kasuta peenral kemikaale ja mürke ning ei pane peenra ümber piirdeid ja võrku. Piirded ei ole vajalikud kuna siilid on parimad kahjuritõrjujad juurviljapeenras. Siilid panevad nahka kõik teod, nälkjad ja teised juurviljade vaenlased.

3. Paku siilidele lisasööki

Täienda siilide looduslikku söögivalikut pakkudes neile (naturaalseid mittesoolatud) maapähkleid, rosinaid või spetsiaalset siilitoitu. Võid pakkuda ka loomaliha hakkliha, toorest muna. Lisatoit annab siiliperele väikese konkurentsieelise ja neil on suurem võimalus aasta üle elada.Kindlasti ei tohi siilidele pakkuda soolaseid ja vürtsiseid toite ning piimatooteid. Piimatooteid on mitmel põhjusel sobimatud- siilide jaoks on lehmapiim seedimatu ja teiseks on tänapäeva piimas nii palju antibiootikume ja ravimeid, et see võib teie siili lihtsalt ära tappa. Inimestena tarbime piima omal vastutusel aga siilile ei maksa seda tõesti pakkuda.

4. Siilisõbralik aed- võta maha barjäärid ja tõkked aias

Avatud aed ilma piireteta on siili-sõbraliku aia A ja O. Isegi kui Sa ei plaani midagi muud teha, siis võid oma võrkaeda lõigata väikesed 13x13cm suuruseda augud, et siilid läbi pääseksid. Võid ka teha väikesed tunnelid aia alt läbi. Need augud on liiga väikesed, et lemmikloomad või koerad läbi pääseksid aga siilile sellest piisab.Kuna siili territoorium on palju suurem kui üks aed, siis on tal vaja liikuda ja aedadest läbi pääseda.

5. Paku siilile sobiv pesakoht

Proffitaseme siilipesad nagu Schwegleri siilipesa on väga hea lahendus, kuna pakub lisaks ilmastikukindlusele ka kaitset kiskjate eest. Samas võid teha siilile kodu ka oksahunniku näol. Võid kuhjata oksi ja risu suurde hunnikusse või toetada vanu roikaid kuuriseina najale nii, et sinna alla jääb mõnus varjend. Sellised kohad on head varjupaigad ka paljudele putukatele. Seega on siilil väikesed suutäied kohe koduukse ees olemas.Siilid pesitsevad aprillist septembrini.

6. Väldi kemikaalide kasutamist aias

siilisõbralik aedTee otsustav samm ja alusta käesolevat aastat keemiavabalt. Kasutades oma aias umbrohutõrjeks mürke tapad koos umbrohuga ka enamuse putukatest, ussikestest ja kindlasti kõik mesilased mitmekümneks aastaks. Sisuliselt muudad märkamatult oma aia surnud tsooniks ja ringiga tuleb see mürk muidugi ka enda organismi põhjustades vähki, allergiat ja dementsust.Täpselt samuti mõjub see siilidele ainult kiiremini.
Kas teadsid, et kuuekümnendatel Eestis kasutatud DDT mürgid on siiamaani mesilaste organismides ja meie õunades alles kuna pinnasest see mürk ei kao vaid tuleb üha uuesti ja uuesti välja.
Käesolev aasta on paljudes maailma maades saanud massiliseks koduaia mürkidest loobumise aastaks. Lihtsalt, et oleks tulevikku. Tee ka Sina otsustav samm.

7. Siilisõbralik aed- raja aeda kompostihunnik

Komposteerimine on väga praktiline viis saata kõik orgaanilised jäätmed uuesti ringlusse ja saada vastu väga kvaliteetset istutusmulda. Kompostihunnik on aga ka väga rikkalik elukeskkond. Komposteerimisprotsessis olev kompostihunnik lausa kihab igasugusest elust ja loomulikult on see lausa magnetiks siilidele, liblikatele, maamesilastele jt põnevatele aiaolenditele.Raja oma kompostihunnik aia serva kuhu on siilidel hea ligipääs. Raja avatud kompostihunnik, mis on avatud nii elementidele nagu tuul, päike ja vihm kui ka kõikidele olenditele. Väldi kinnist komposti konteinerit.

8. Istuta puu

Kui ruum aias võimaldab, siis istuta tamm, pärn või sarapuu. Tamme ja pärnapuu lehed on ideaalse suuruse ja ehitusega siilidele pesa rajamiseks. Sarapuu pähklid on heaks maiuseks paljudele lindudel ja loomadele ka peale siili. Sarapuu põõsas aianurgas meelitab aeda palju põnevaid tegelasi nagu pasknäär, orav, rähnid, väiksemad tihased jne.

9. Siilisõbralik aed- jaga infot ja suhtle naabritega

Siilide kaitse sõltub suuresti kommuuni suhtlemisest ja naabritevahelisest koostööst kuna siilide igapäevane territoorium on palju suurem kui meie aed. Jaga seda artiklit oma töökaaslastega, naabritega ja tuttavatega.Eesti siilid vajavad ellujäämiseks mitte niivõrd üksikuid siilisõbralikke aedu vaid turvalist elukeskonda laiemalt.Soovime jõudu ja jonni!Kui abi vajad anna julgesti teada. Koos on lihtsam kui üksi.Spetsiaalne siili söökKogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine, Loe veel: Komposti tegemine, Aitame Eesti pääsukesi. Pesakasti paigaldus pääsukestele, 5 soovitust pesakasti paigalduseks, Kas pesakastid on tänapäeval vajalikud?, Pesakasti valimine, Soovitused pesakasti valimisel ja paigaldamisel, Miks on puitbetoonist pesakast parem? Vääriselupaikade loomine aias, Pesakasti puhastamine suve lõpus, Nahkhiired Eestis, Pesakastid kakulistele, Pesakastid tihastele ja väikelindudele, Kuldnoka pesakast, Lindude aitamine linnas, Pesakastide kasutamine-Kes seal tegelikult elavad?, 10 põnevat fakti rasvatihase kohta, Aialinnud koguvad varusid, Lindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallid

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: