Pesakasti paigaldamise aeg – millal on parim aeg seda tööd teha? Noored aialinnud valivad omale uue kodu juba augustis seega oleks hea juba siis uued elukoha pakkumised üles panna.Kui Sul on aiamaa, siis oled kidlasti märganud, et augustikuus on aias tõeliselt linnuvaikne. Linnud oleks nagu kõik korraga kuhugi kadunud. Alles juuli keskel oli aed pesast lahkunud verisulis linnupoegi täis aga nüüd korraga pole kedagi.Kevadine linnulaul on vaikinud juba juuni lõpuks ja sellel aastal lõppes tänu külmale kevadele ja putukate puudusele linnulaul juba erakordselt vara. Edasi järgnes poegade toitmise ja suureks kasvatamise aeg. Nüüd oleks aga aias justkui paus ja puhkus. No tegelikult ongi.
Pesakasti paigaldamise aeg- lindude sulgimine

Olenevalt aastast hakkavad juuli lõpust-augusti algusest kõik pesitsemise lõpetanud vanalinnud sulgima. Linnusuled on proteiinist-keratiinist unikaalsed moodustised, mis koosnevad lõpututest mikroskoopilistest harudest, mis on kõik omavahel paindlikult seotud. Sellisena annab sulg sooja, kaitseb ja võimaldab lennata. On olemas ka muidugi udusuled ehk sellised suled mille ülesanne on ainult sooja anda. Sulgede omapära on aga see, et nad vajavad tõhusaks toimimiseks pidevat hooldust. Iga asi mis liigub ka kulub. Linnud lendavad ja maanduvad, tõusevad õhku ja istuvad okstel, hõõruvad ennast vastu pesaõõnsust jne. Suled vajavad kaks korda aastas väljavahetamist. Selleks tõmbuvad kõik vanalinnud suve lõpus varju ja alustavad sulgimist. Kuna sulgimise ajal on linnud kaitsetumad kui muidu, siis hoiduvad nad eriti kiivlt peitu. See on esimene põhjus miks suve lõpus aias linde pole näha.Teine põhjus on noorlindude puhkus. Kõlab imelikult aga nii see on.
Noorlindude puhkusereis
Enamus aialindude selleaastaseid noorlinde teeb augustikuus puhkusereisi. Kodukoht jäetakse maha ning lennatakse ja hulgutakse ringi koos suurte karjade teiste sama aasta noorlindudega. Osa linde lendab päris kaugeid ringe osa väiksemaid. Isegi varblased, kes elavad kogu oma edasise elu praktiliselt samas põõsas ehk maksimaalselt 100m raadiuses, teevad augustis ca 2km suuruse puhkusereisi koos teiste noorlindudega.Nii õpitakse elu, kogutakse ja jagatakse kogemusi grupi teiste lindudega. Õpitakse koos ja külastatakse koos umbrohuväljasid et süüa ja jõudu koguda. See on iseseisva elu alustamise õppelend.Sellel lennul on veel üks praktiline põhjus. Kõik noorlinnud, kes lendavad sünnikodust kaugemale ja läbivad selle nn puhkusereisi, otsivad endale ka uue kodukoha. Nad võivad tulla ka tagasi oma sünnikohta aga pigem mitte. Seega kui augusti lõpus hakkab Sinu aed jälle tasapisi noorlindude säutsumisest täituma, siis tõenäoliselt pole need enam need tibud, keda sa juulikuus pesast lahkumas nägid.Siit aga tuleneb selle loo vajalik info Sinu kui aedniku ja linnuhuvilise jaoks.
Valmista oma aed noorlindudele ette
Kuna noored linnud valivad omale uue elukoha juba augustis, siis on oluline, et Sinu aias oleks piisavalt atraktiivseid elemente, mis paneks noorlinde ka Sinu aia kasuks otsustama. Mis on lindude jaoks atraktiivsed elemendid aias, mis lisavad elukohana väärtust?Esiteks muidugi looduslikud elemendid nagu viljapuud, marjapõõsad, hekk või tihedad põõsad kuhu varjuda. Aga kindlasti ka lapike kõrget rohtu, mida pole muruks niidetud- seal leidub palju putukaid, liblikaid ja taimeseemneid.Teiseks elemendiks on sobivate pesakohtade olemasolu. Siin tulevad arvesse samuti tihedad põõsad ja hekid aga samuti mõni puuriit, lauahunnik, ja isegi oksa- või risuhunnik aianurgas. Kõige lihtsam viis pesakohtade loomiseks on aga loomulikult mõned korralikud pesakastid üles panna.
Pesakaste paigalda aeda augustis
Kuigi vene ajast on meil juurdunud teadmine, et
pesakaste tuleb panna üles talvel külma ilmaga redelil kõõludes on palju mõistlikum teha seda kohe kui suvine pesitsemine on lõppenud ehk augustis. Juulikuus ei maksa lindude elupaiku veel segada aga augusti esimeseks nädalaks on seda juba väga õige aeg teha.
Pesakasti ülespanekuks suve lõpuks on tegelikult kolm väga head põhjust.
Pesakasti paigaldamise aeg: 1. Noorlinnud leiavad pesakastid üles juba sellel aastal
Augustis omale uut elukohta valivad noorlinnud võtavad uued pesakastid omaks ja valivad need järgmisel kevadel elupaigaks. Nii hoiad Sina ja linnud ühe aasta kokku võrreldes talvise või kevadise pesakasti panekuga.Augustis tehakse siiski vaid otsus ja koha valik. Pesapaika ja territooriumi asutakse aktiivselt kaitsma alles järgmisel varakevadel. Aga siis lähtutakse juba sellest otsusest.Vanalinnud hoiavad juba valitud elupaika ja pesakohta tavaliselt kogu elu ja seda nii kergesti ei muudeta ega loovutata. Seega kui Sul on plaan oma aeda rohkem linde meelitada, siis on selleks võimalus just sügisesel pesakasti panekul.
Pesakasti paigaldamise aeg: 2. Linnud saavad talvel külmaga pesakastides ööbida.
Saksa ornitoloogide põhjaliku uurimuse järgi hukub igal aastal kordades rohkem linde sooja ööbimiskoha puudumisel, mitte nälja tõttu. Näljane lind külmub muidugi kergemini surnuks aga just pesakastide sügisene ülespanek vähendas saksamaal kordades lindude talvist hukkumist. Seega leiavad Sinu ülespandud
pesakastid väga tihedat rakendust läbi aasta. Talvel kogunevad linnud pesakastidesse ööbima lausa kümnete kaupa kokku, et koos sooja hoida.Samuti kasutavad talveks meile jäävad linnud sügisel vabaks jäävaid pesakaste oma talvevarude hoidmiseks.
Pesakasti paigaldamise aeg: 3. Augustis on Sul mugavam pesakasti üles panna kui talvel külmaga
See on väga praktiline põhjus kui Sa veel kahtled ja lindude seisukohad Sind nii väga veel ei veena. Milleks ronida veebruari pakase ja paksu lumega metsa kui saad seda teha lühikeste pükstega ja suvise puhkuse ajal? Mina küll ei tea. Kas Sina tead?Kui Sul on juba aias pesakaste, siis on just nüüd õige aeg ka olemasolevad pesakastid üle vaadata ja koristada. See on ju väga põneva teada saada kas ja kes Sinu eelmisel aastal pandud pesakastis tegelikult pesitses.Pesa sisu järgi saab üsna tihti öelda, kelle kodu see oli. Kui näiteks pesakasti ava on saviga kitsamaks müüritud ja pesa koosnes eranditult männikoore laastudest, siis on see olnud kindlasti puukoristaja koduks.Kontrolli
pesakastid üle, tee omale tähelepanekud ja puhasta ka pesad vanast pesamaterjalist ja riputa üles uued pesakastid, mis täiendavad olemasolevat pesadevõrku.Oleks väga kena kuulda ka Sinu tagasisidet. Kes Sinu aias sellel aastal pesitses ja millised pesakastid seal üleval on. Lisa oma tagasiside kohe teksti lõpus kommentaarina. Nii saavad ka teised Sinu kogemustest õppida.Kogu valik meie E-Poes:
Pesakastid ja Linnusöögid,
Kasvuhooned,
Aiatarbed,
Köögiseadmed,
MänguasjadOksakäärid naistele,
Hakklihamasina kasutamine,
Taimede ettekasvatamine,
Kasvuhoone värvimine,
Vaakumpakendamine,
Banaani kasvatamine,
Toidukuivati kasutamine,
Puitbetoonist pesakast,
Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel,
Kaktuste kasvatamine,
Lindude talvine toitmine,
Palmide kasvatamine,
Kasvuhoone paigaldus,
Ingveri kasvatamine,
Rododendronite peenra rajamine,Loe veel:
Noored aialinnud valivad omale uue kodu augustis,
Aitame Eesti pääsukesi!,
5 soovitust pesakasti paigalduseks,
Kuldnoka pesakast,
Miks on puitbetoon pesakast lindudele parem,
Kas pesakastid on tänapäeval vajalikud?,
Pesakasti hooldamine,
Pesakastid tihastele ja väikelindudele,
Pesakastid kakulistele,
Nahkhiirte pesakastid,
Pesakastide kasutamine-kes seal elavad?,
10 fakti rasvatihase kohta,
Vääriselupaikade loomine aias,
Kuidas muuta aed siilisõbralikuks?,
Lindude lemmikud-söödakoogid ja öko rasvapallid,
Toida linde aastaringselt
Meil käib aias palju oravaid. Kuidas kaitsta pesakaste oravate eest? Kas on mõtet üldse pesakaste üles panna?
Pesakaste tuleb ikka üles panna ja tegelikult on ka oravatele eraldi pesakastid. Kakku pesakast nr.4 on oravatele sobiv mudel.
Oravad ei pääse sisse ühessegi väikelindude pesakasti 1B, 2M avadega 32mm ja 26mm ning samuti on oravakindlad turvapesakastid 2GR ja 3SV. Oravad ei ole mingi probleem.
Meil sel aastal esimest korda ei õnnestunud kuldnokkade pesitsemine. Ühte kasti tahtsid minna, aga keegi pildus kõik munad välja. Kahtlustame rähni. Oli paar suitsupääsukesi 3 pojaga, rasvatihaseid ja põhjatihaseid mitu paari, piiritajate pesi oli 5. Rähn oli ka, aga mitte aias.
Kahju, et kuldnokkadega nii läks. Selle vastu aitab hästi rähnikindlate ehk puit-bettonist pesakastide paigaldamine. Sinna ei pääse rähnid sisse ja nad ei saa ka pesa küljele auku lõhkuda, et poegadele liiga teha. Samuti on kasuks kui pesakaste on aias rohkem kui soovijaid, siis ei teki võitlust pesakohtade pärast ja linde on rohkem ja pesitsemine läheb turvalisemalt.
Palju edu meie poolt!
Mida teha kui lindude pesakasti on hõivanud vaablased? Meil on oma majas kuuri otsas kolm linnu pesa. Keskmises elavad linnud sees kuid ühe äärmise on hõivanud vaablased.
Siis on teil tegelikult vedanud. Vaablased on väga haruldased ja huvitavad mesilinnud. Las vaablased elavad oma suvise elu seal lõpuni. Vaablased on küll väga suured aga tegelikult palju rahumeelsemad kui maaherilased, kes moosilõhna peale kööki lendavad.
Pesakastidesse teevadki pesa herilastest vaid vaablased ja metsherilased, kes on mõlemad inimese suhtes rahulikud ega kipu kunagi ise tülitama. Kõrvalolevate linnupesade puhastamise peab aga küll natuke edasi lükkama. Nii on parem:)
Kui aga aias ilmselgelt sobivate pesakohtade puudus on, siis pole muud soovitust kui pesakaste juurde panna. Nii jätkub kõigile.
Meie hoovis on kokku 8 pesakasti. Ühe pesakasti ava on poolest saati kinni tehtud. Kuldnoka pesakasti on hõivanud herilased. Mida teha??
Ilmselt see pesakast, mis on osaliselt kinni müüritud ongi puukoristaja kodu.
Herilastega on kõik hästi, nemad vajavad ka kodu ja pesakasti teevad kodu nn puuherilased. Nemad vajavadki meie kaitset ja neile tehakse lausa eraldi pesakaste puu otsa, et nad ära ei kaoks.
Puuherilased on inimese suhtes sõbralikud ja moosi peale tuppa kiusama ei lenda. Tuppa magusa lõhna peale lendavad ainult maaherilased. Maaherilased on suhteliselt agressiivsed kui pesa lähedale satute ja nende pesa on maa-alune urg kuskil peenraservas. Neid on palju aga puuherilasi mitte. Muide puuherilased püüavad oma vastsetele parme ja kärbseid nii, et head naabrid.
Parim lahendus oleks kuldnokkadele uus pesakast panna.