Ravimtaimede kuivatamine
Ravimtaimede kuivatamine. Kuivatamine on parim viis ürtide ja ravimtaimede raviomaduste pikaajaliseks säilitamiseks. Kodustes tingimustes on kõige mugavam kasutada toidukuivatit.
Ravimtaimi hakati teadaolevalt korjama ja raviks kasutama juba 5000 aastat tagasi aga ilmselt juba palju varem. Eri maades ja erinevates kultuurides on aegade jooksul ravimtaimede kasutamisse erinevalt suhtutud. Mõnedes maades on need teadmised sootuks kaduda lastud. Hiinas on need teadmised au sees hoitud ja ravimtaimedena kasutatakse seal pidevalt ca 250 liiki taimi. Ka põhjamaades ja Eestis on ravimtaimede kasutamise teadmised päris hästi säilinud. Kaasaegse keemiaravi vaimustus on hakanud viimasel ajal vaibuma ja inimesed on hakanud jälle oma juurte juurde tagasi pöörduma.
Paljud meist on elu aeg kas teadlikult või alateadlikult mõnda ravimtaime kasutanud. Võib olla isegi mitte mõeldes selle peale. Külmetuse korral teeme ju ikka lastele vaarikavarte või lehtede teed ja sööme kõrvale vaarkamoosi. Lihtsalt see aitab ja nii on esivanemad õpetanud. Õhtul joome tihti piparmündi või melissi teed, mis oma aiast korjatud ja väga sobivalt kuna mõlemad teed mõjuvad kehale ja vaimule rahustavalt ning valmistavad keha peale aktiivset päeva magamiseks ette. Neid näiteid oskab igaüks siit edasi ise jätkata.
Ei peagi kõiki taimi tundma, et neist abi saada. Pole vaja tunda sadat taime või ravimtaime. Alustada võib väikeste sammudega, et oma elu põnevamaks muuta. Ja see ei võta eriti palju aega ning teadmiste eest ei küsi keegi ka raha. Raamatud on praegu kõigile saadaval.
Ürdipeenar koduaias
Väga põnev on alustada kasvõi sellest, et rajada omale aeda väike ürdipeenar ja kasvatada seal põnevaid teetaimi ja neid ise endale talviseks kasutamiseks kuivatada. Kui kannatust väga pange saialille, piparmünti ja melissi. Kõige lihtsam. Kui on veidi rohkem aega panustada pange surem peenar suuremas valikus taimedega. Kogused ei pea suured olema, et jätkuks terveks talveks head teed juua.
Taimed aasalt ja metsast
Aga võib olla sobib Sulle hoopis rohkem võtta taimeraamat kaasa ja jalutada natuke lähedalasuval aasal või metsaalusel ning otsida sealt midagi põnevat. Igal juhul kontrolli raamatust hoolega järgi ja ole kindel, et tead mida korjad. Taimi on eesti looduses väga palju ja kõik ei sobi tee sisse panemiseks ja igal aataajal ei sobi neid ka korjata seega tee natuke eeltööd. Kui aga natuke asjaga tutvuda, siis avastad, et midagi keerulist siin polegi ja erinevad taimed ja nende omadused ja sobivad kasutusviisid hakkavad ükshaaval meelde jääma.
Misiganes tee teile rohkem sobib tehke proovi ja avastage seda maailma enda jaoks natuke. Võib olla hakkab meeldima võib olla mitte.
Ravimtaimede kuivatamine on parim viis nende pikajaliseks säilitamiseks
Kuigi suvel saab ürdipeenrast võetud taimedest ja näiteks mustsõstra lehtedest väga head teed kohe värskest lehest teha tuleb talveks kõik taimne materjal siiski kuivatada. Ja praktika ütleb, et kõige parema tulemuse saame kui kuivatame kõik teed ja ravimtaimed kohe 3-4 tunni jooksul peale korjamist. Nii ei lähe väärtuslik kraam kaduma.
Taimede kuivatamine hilisemaks kasutamiseks on üks väga vana ja väga tõhus viis säilitamiseks. Taimede kuivatamisel säilib praktiliselt kogu vägi ja ravitoime, mis on ka värskel taimel. Seda muidugi juhul kui õigesti kuivatada. Tänapäeval on meie käsutuses õnneks head abivahendid, kuna igal ühel pole lihtsalt võimalik muu elu kõrvalt oma ravimtaimi tuulises varjualuses reeglite järgi kuivatada. Abivahendina mõtlen ma muidugi professionaalseid toidukuivatid kuhu kogu oma kuivatatav kraam laduda ja muu eest hoolitseb juba tark masin.
Ravimtaimede kuivatamine toidukuivatiga kodustes tingimustes
Korralik taimede kuivati jäljendab kuivatusprotsessis looduslikke jõude nagu päike ja tuul. Taimekuivatis soojendatakse õhk üles ja puhutakse seda taimedele nii nagu ka looduslikus varjualuses päikese poolt üles köetud õhuga toimub. Taimed ise ei tohi olla ka õues kuivatades päikese käes aga kuivavad tuulega toodud päikese kuumuses tasapisi. Hea taimekuivati jälgib seda protsessi ega kiirusta sündmustest ette.
Palun vältige taimede kuivatamist näiteks mikrolaineahjus või teistes sellistes kähkukates. Mikrolaineahi on lausa kahjulik toiduainetele aga teised analoogsed masinad rikuvad lihtsalt teie taimse materjali ja peate otsast alustama. Kurb kui see tuleb välja alles hiljem kui uusi taimi korjata pole enam võimalik. Pliitide peal restidel kuivatamine nii nagu seda on ikka tehtud on muidugi ok aga lihtsalt vaevanõudvam ja töömahukam ja see eeldab ka puuküttepliidi olemasolu kodus.
Peale taimevarte, lehtede, õite ja juurte saame edukalt kuivatada ka vilju ehk marju ja näiteks seene viljakehasid. Seeni kuivatame enamuses mitte nende ravitoime pärast vaid lihtsalt võrratu maitseelamuse pärast. Marjad seevastu on väga praktilise väärtusega ka kuivatatud peast.
Mõned üldised soovitused taimede korjamisel
Kui korjate taimi väljaspool oma aeda, siis ärge korjake taimi maanteede äärest (min 100m teest eemal), tööstushoonete vahetust lähedusest või muidu saastunud kohtadest. Korjake ainult terveid ja puhtaid taimi ehk putukate poolt kahjustatud, närtsinud või riknenud taimi pole vaja korjata. Korjake ainult neid taimi mida tunnete või suudate raamatu järgi ära tunda, et vältida mürgiseid taimi. Ka paljude ravimtaimede osad on mürgised kui valesti kasutada. Nii kodus kui mujal korjatud taimed koguge õhku läbilaskvatesse paberkottidesse (mitte kilekotti) või riidekottidesse. Kodus saate muidugi taimed ka otse tuppa kuivatisse tuua.
Ravimtaimede kuivatamine taimeosade kaupa
Võib olla mõned soovitused eri taimeosade korjamise aja kohta.
Taime leheosa
Kogutakse ainult täiskasvanud lehti enne õitsemist või õitsemise ajal. Igihaljaste taimede lehti korjatakse ka varakevadel lume sulamise ajal. Korjatakse kuiva imaga ene lõunat.
Õied
Kogutakse õitsemise algul (kõige parem, kui õitest on lahti alles 1/3), kuiva ilmaga, enne lõunat käega või kääridega.
Ürt
Kogutakse õitsemise algul kuiva ilmaga. Ürdi pikkus sõltub ravimtaime liigist – mõnel korjatakse kogu taim (põldosi), mõnel ainult ladvaosa (raudrohi). Lõigatakse kääride või noaga, et mitte käega katkumisel taime koos juurtega üles tõmmata.
Juured ja risoomid
Kogutakse sügisel peale seemnete valmimist (vahel ka kevadel enne õitsemist). Osa juurest peab vegetatiivseks paljunemiseks mulda jätma. Juured kaevatakse, pestakse veega, eemaldatakse maapealne osa ja kuivanud ning haigestunud juureosad. Suuremad juured lõigatakse pooleks. Kogumise ilm pole oluline.
Viljad
Kogutakse täiesti valminult, sest siis on neis suhkruid ja mitmeid teisi toimeaineid kõige rohkem. Sobivaim aeg on hommik või õhtu. Ülevalminult viljade säilivusaeg väheneb.
Taimede kuivatamisest kirjutame lähiajal veel täpsemalt kuna kuivatamise suur hooaeg on kohe-kohe algamas kui lisaks ravimtaimedele valmivad seened, marjad ja näiteks õunad, mida on väga mõnus kuivatada ja talvel nosida kommi asemel.
Toidukuivatite lisamine meie tootevalikusse oli loomulik areng peale kasvuhoonete ja teiste tervisliku toidu kasvatamiseks vajalike abivahendite pakkumist. Propageerime ikka viise kuidas ise teha ja ise kasvatada.
Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja Linnusöögid, Kasvuhooned, Aiatarbed, Köögiseadmed, Mänguasjad
Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,
Loe veel: Tomatite kuivatamine ehk päikesekuivatatud tomatite tegemine, Toidukuivati kasutamine, Toaravimtaim aaloe kasvatamine ja kasutamine, Ingveri kodus kasvatamine, Milliseid ravimtaimi korjata ja kuivatada?,
Kas teil on kogemusi mustsõstarde kuivatamisel, kuidagi ei õnnestunud?
Mis konkreetselt muret teeb? Kas ei saa päris kuivaks või läheb palju aega või milles täpsemalt asi?
Hoidsin kõige pealt natuke 40min. sügavkülmas-selle õpetuse sain kui kuivati ostsin, siis laotasin restidele, kuivati töötas 10 tundi 55kraadi juures ja ei ütleks, et eriti kuivanud oleks, ainult värv muutus punakaks ja mari ise pehmeks. Mida ma valesti teen. Muide sellest sai lõpuks täitsa hea moosi, nii et raisku ei läinud midagi.
Ilmselgelt vajavad marjad kuivatamiseks lihtsalt rohkem aega kui ürdid ja lehed. Korralikult kuivatatud marjad peaksid olema mitte just krõpskuivad aga nagu rosinad. Liigne niiskus ei lase marjal kaua säilida. Iga kuivati ei olegi sobilik marjade kuivatamiseks. Parem on selleks kasutada nn profiseeria loodusliku protsessiga kuivateid.
See on hea meeldetuletus neile kes pole ammu ravimtaimi varunud