Füüsali kasvatamine ja kasutamine

Füüsali kasvatamine on põnev harrastus, mis pakub nii silmarõõmu kui maiust ja tulemusena omandate veel kasuliku ravimtaime

Kas oled mõelnud oma aiale pisut vürtsi lisada, kasvatades pisut idamaise hõnguga taimi? Kui jah, siis tasuks edaspidi mulda pista mõned füüsali seemned, sest füüsali taim on oma laternakujuliste viljadega väga dekoratiivne ning samuti maitsev.  Boonus on seegi, et ta ei vaja väga suurt hoolt ning ei ole kasvutingimuste suhtes nii valiv, kui enamus võõramaise päritoluga taimi.

Füüsali kasvatamine- taime päritolu

Füüsalid kuuluvad maavitsaliste sugukonda ning meil kasvatatakse neid põhiliselt üheaastaste taimedena. Füüsal pärineb hoopis Kesk-Ameerika ja Põhja-Ameerika

Füüsali kasvatamine
Füüsalise vili on ilusa laterna sees peidus

lõunapoolsetelt aladelt, mitte idamaadest. Eestis kasvatatakse põhiliselt viite sorti füüsaleid. Esimesed kaks -harilik füüsal ja jaapani füüsal on ilutaimed  ning ülejäänut kolm-  maasika füüsal, mehhiko füüsal ja peruu füüsal on tarvitatavad toidainetööstuses.

Füüsali kasvatamine- erinevad füüsalid

Maasikfüüsal pärineb Mehhikost ja USA lõunaosast, kasvab ka Peruus, Puertoriikos, Venetsueelas. Taim on madalakasvuline, kompaktne, 30-40 cm  kõrge, karvadega kaetud. Vili on pisike, väga magus (15%suhkruid), nende lõhn meenutab metsmaasikat, ananassi jne. Vilja ümbritseb tupp, mis valmides ei avane.

Maasikfüüsalit kasutatakse  värskelt, kuid teda ka kuivatatakse („rosinad“), tehakse keedist, kompotti, sukaadi jt maiustusi.

Mehhiko füüsal, mida ka mehhiko tomatiks või tomatilloks hüütakse, on Eesti kliimas viljeledes üheaastane tugevalt harunenud varrega taim, mis kasvab kuni ühe meetri kõrguseks. Vili on 30 – 80 grammi kaaluv paljuseemneline mari, mis väliselt meenutab tomatit, kuid on kaetud nahkja kotiga. Oma kodumaal Mehhikos ja Lõuna-Ameerikas kasvatatakse teda toiduviljana. Mehhiko füüsali viljad sobivad konserveerimiseks, püree, salatite ja muu toidu valmistamiseks. Toorelt nad eriti maitsvad ei ole. Ühel mehhiko füüsali taimel võib heade kasvutingimuste korral areneda kuni 200 vilja.

Peruu füüsal ehk peruu kirss  on tuntud kui peruu mari või ananasskirss. Viljad suuremad kui maasikfüüsalil ning need sisaldavad palju vitamiine, mikroelemente, pektiini. Maitse on õrnem ja meeldivam kui teistel liikidel, lõhn meenutab maasikat, ananassi või teisi puuvilju. Vilja ümbritseb viljatupp. Kasutatakse väga palju värskelt, kuid tehakse ka keedist, kompotti, mitmeid maiustusi

Füüsali kasvatamine aias

Kasvukoht: Taimed kasvavad hästi kergemapoolsel, lahjemal mullal. Rikkalikult väetatud mullal kasvavad küll taimed ise hästi, kuid saak võib jääda kehvaks.

Füüsali eemnete külvamine ja istutamine: Seemned eelkasvatatakse toas, kattes need külvamise ajal õhukese mullakihiga. Muld peab olema pidevalt parajalt niiske. Vajadusel pikeeri taimi ning väeta orgaanilise väetisega. Istikud kasvatatakse umbes 60 päeva vanuseks ja istutatakse pärast öökülmade ohu möödumist kasvukohale. Mehhiko füüsali istutuskaugus on 60×40 cm ja peruu füüsalil aga 75×75 cm. Ehkki füüsaleid kasvatakse rohkem kasvuhoones, siis sobivad nad suhteliselt hästi ka avamaale, kui see on päikesepaisteline ja  tuulte eest varjatud. Näiteks tasub aiamaal proovida kasvatada maasikafüüsalit.

Füüsali taime hooldamine: Füüsali kasvatamine ei nõua erilist aega. Taimi ei ole vaja kujundada, vajadusel vaid kasta. Pealtväetamisega tasub olla ettevaatlik, sest taimedele sobib lahjem muld.

Füüsali saagi koristamine: Viljade valmimisest annab märku nende varisemine. Hästi mõjub paarikraadine öökülm, pärast seda muutuvad viljad palju maitsvamaks.

Füüsali kasvatamine
Füüsalise viljad on väga dekoratiivsed nii pika varre otsas laternatena vaasi panemiseks kui viljadena magustoitude kaunistamiseks

Sügisel, kui on vaja koristada poolvalminud viljad, säilivad need nullilähedasel plusskraadidel mitmeid kuid – isegi kevadeni.

Füüsali kasulikud omadused

Kui füüsaleid üldiselt iseloomustada, siis sisaldavad söögiks kasutatavate füüsalite viljad C-vitamiini, orgaanilisi happeid, suhkruid, kuivainet ja pektiini ning mõruainet füsaliini. Füüsalit kasutatakse rahvameditsiinis suure pektiinisisalduse tõttu dieettoiduna, sest ta on võimeline siduma ja inimese organismist eemaldama raskemetalle, radionukleiide, mikroobseid toksiine, kolesterooli. Füüsalit kasutatakse kompoti, sukaadi ja keedise valmistamiseks. Viljade kasutamisel tuleks need üle valada kuuma veega, et eemalduks vahataoline kaitsekiht.

Füüsali taimed on enamasti kuni meetri kõrgused. Viljad on kirsstomatite sarnased. Valminud viljad varisevad ning see on üks märguannetest, et viimased on küpsed ja neid on õige aeg korjata. Märk vilja valmimisest on seegi, et laternake, milles vili valmib, on lahti läinud.

Füüsalid vajavad samasuguseid kasvunõudeid nagu tomat. Tomatist mõnevõrra külmakartlikum on mehhiko füüsal.

NB! Füüsalid  annavad järgmisel aastal isekülvi, kui mõni küps mari mulda satub. Soodsal soojal suvel saab ka isekülvist kasvanud taimedel saak küpseks. Seega peab nende kasvukohas rohimisega ettevaatlik olema, et pisitaimi umbrohu pähe välja ei tõmbaks.

 

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Loe lisaks: Datlipalmi kasvatamine, Ingveri kasvatamine kodus, Safrankrookuse kasvatamineBanaani kasvatamine kodus, Hurmaa kasvatamine, Ananassi kasvatamine, Arbuusi kasvatamine, Maasika kasvatamineOrgaanilised väetised, Viinamarjad kasvuhoones, Viinamarjade kuivatamine toidukuivatiga, Mahlapressiga viinamarjamahla tegemine ,  Taimede automaatne kastmine, Konteineraiandus kasvuhoones,  Teadlik ja tervislik toitumine,

20 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Erli
Erli
26. aug. 2017 12:32

Kui viljad on valmis või saak ära koristatud,siis mida tuleks taimedega edasi ette võtta.Kas tuleks pealseid lühemaks lõigata või ei pea nendega enam midagi tegema?
Tänud ette:)

Heleri
Heleri
19. juuni 2017 08:54

Kas ja kuidas füüsalit avamaal kasvatada?

Aire
Aire
19. juuni 2016 14:33

Tere,
lootuses, et keegi veel siin vastab. Kasvuhoones kasvab hulk füüsaleid, nüüd on ühel sordil (“Dessertnõi”) ilmnenud sellised kahjustused, et lehele tekivad kollased täpid, mis kobrutavad üles ja siis tekib sellele kohale auk. Nähtavaid kahjureid lehe allküljel ei ole. Millega võiks tegemist olla ja kuidas sellise kahjustusega võidelda? Tänades

Jaanika
Jaanika
7. apr. 2015 13:06

Minul kasvuhoones kasvavad kunagiste ostetud seemnete järglased. Igal aastal jätan mõned taimed kasvuhoonesse selleks, et saada varem marju ja uuel aastal uusi taimi. Suurema osa rohin lihtsalt välja. Osa panen aga õue musta kile peale kasvama. Igal aastal saan marju. Marjad on head ja magusad. Taimed kasvavad nii umbed kuni 30cm kõrguseks aga valmivad igal aastal avamaal.

Riina
Riina
16. okt. 2014 00:00

Mida teha mitteküpsenud marjadega nüüd okt.kuus? Ei saa ju kasvuhoonesse jätta,kui varsti külmad. Kas korjata ära, panna kasti ja tuppa tuua? Kas nad valmivad ise edasi?

Ingrid
Ingrid
3. okt. 2014 17:27

Mina ostsin veebruaris Peruu füüsali seemned ja panin idanema turbatablettidesse. Väga mugav kasutada, ja just eriti korteris.
Kasvaukohaks päikesepaisteline rõdu neljandal korrusel, tuulevaikne ja rõdukastis.
Lisavõrsed eemaldasin, ei tahtnud, et taim nende kasvatamise peale energiat kulutaks. Väga suured lehed, taimed minu pikkused nüüd sügiseks (164cm). Praegu oktoober ja ikka õitseb! Tõstsin ühe kasti tuppa, üks jäi rõdule katteloori alla (umbes pool taimest). Väga suured laternad, ühtegi suhu pista pole veel julgenud, laternad veel rohelised.

Kastmist nõuab, lehed vajuvad kohe longu ära. Samas vastupidav – suvel kõige soojemate ilmadega neli päeva jäi kastmata ja nägid välja pea kõrbenud. Kastsin ja kasvasid edasi.

Kui saak korjatud proovin ämma juurde juurikad maha istudada, vaatan kas lähevad kasvama

Ave
Ave
8. mai 2014 13:41

Ostsin poest seemned nimega Edulis, google annab vastuseks harilik füüsal… Pakil kirjas täiesti söödav… Kui veel pisut guugeldada, selgub et see on peruu füüsal 🙂
Ehk on siis Peruu füüsal harilik füüsal? Ostsin ka pakendi, millel kirjas Peruu füüsal. On mul nüüd üks ja seesama, aga erinevates pakkides? 😉

Katrin
Katrin
6. mai 2014 18:04

Ostsin täna füüsaliseemneid (Little Lantern). Kehtivusaja järgi kannataks ka järgmisel ja ülejärgmisel aastal külvata, aga kas on mõtet seda veel sellelgi aastal teha, ehkki ettekülvamisaeg on juba läbi?

Relika
Relika
22. veebr. 2014 18:37

Minul kasvasid 3 füüsalit nii suureks. Paktiliselt üle meetri kõrged, mitmed lisaharud, varre jämedused oli jube suured (jämedamad kui tomatil). Pidi olema maasika füüsal. Viljad olid magusad ja väga pikalt sai vilju süüa. Peale külma seisid taimed toas veel paar kuud, kuniks lõpuks otsa said. Kasvuhoonesse enam ei pane, eelistaksin välja kasvama panna. Suur kasv oli kindlasti tingitud ka pealt sõnnikuleotisega väetamisest, mida tomatitele tegin. Aga tore taim ja tasub kasvatada.

Pirjo
Pirjo
16. juuni 2013 13:23

Kas tõesti ei ole vaja füüsalit kujundada? Mul hetkel kasvuhoones ja väga lopsakad.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: