Kadaka kasutamine- ravimtaim ja ilutaim

Kadaka kasutamine ravimtaimena ja ilutaimena. Kadakas on tagasihoidliku välimusega, kuid väga kasulik põõsas. Ta on lausa nii tavaline, et me ei pane teda enamasti tähele. Võib olla ainult kui laadal nuusutame kadakapuust tehtud käsitöötooteid, siis tuleb meelde milline eriline taim meie looduses kasvab.

Kadaka looduses

Harilik kadakas
(Juniperus communis)
rahvakeeles: kattai, kadajas, kadarik

Kindlasti olete kõik näinud kasvamas kadakat. Tegu ei ole tavalise põõsaga, millest looduses ringiga mööda käia. Kadakat saab edukalt kasutada hekina või ilupuuna lillede vahel ning lisaks sellele on tegu väga kasuliku ravimtaimega.

Kadaka perekonnas on vähemalt 40 liiki, kuid ainult 9 neist kasvab Euroopas. Harilik kadakas, millest edaspidi juttu tuleb, kasvab Euraasia kesk-ja põhjaosas ning Põhja-Ameerika mandril. Kadakas on igihaljas tugevasti harunev põõsas, mis kasvab 1-3 meetri kõrguseks ning mille oksad on rõhtsad või püstjad.

Harilik kadakas loomulikus keskkonnas – liivasel pinnasel ja meretuultele avatud kohas

Kadaka kasvutingimused

Kadakas armastab valgust ja eelistab kergemat ja kobedat mulda, kuid peab vastu ka teistsugustes tingimustes, näiteks kasvab hästi ka poolvarjus. Harilikku kadakat on mõttekas paljundada seemnetega, sest istik juurdub halvasti. Põõsa juurestik  on  seotud seenemükoriisaga, sellepärast tuleb kadakat alati ümber istutada koos mullapalliga, et vajalik seeneniidistik kaasa tuleks.

Kadakas ei talu rammusat mulda ning võib seal haigestuda. Kuigi ta kasvab hästi kehvemal pinnasel, ei talu põõsas läbikuivamist ja seda eriti nooremas eas. Kõik kadakad taluvad hästi kärpimist ning pügamise teel saab anda neile kompaktse kuju. Näiteks sambakujuliste kadakate võra on soovitatav talveks kinni siduda, et vältida sulalume põhjustatud inetut võraokste kooldumist. Madalakasvuliste ja talveks lume alla jäävate kadakapõõsaste pealt tuleks paksu sulalume lobjakakiht eemaldada kuna pikka aega niiskes ja ummuksis olev tihe oksastik võib haigestuda ja hävida.

Kadaka looduslikule kasvukohale on lähedased kanarbikulistest taimedest koosnevad aiad. Madalakasvulisi sorte on võimalik edukalt kiviktaimlas kasvatada, roomava kujuga taimed aga sobivad ideaalselt müüripealsetele ning nõlvadele. Näiteks näevad koos kadakatega väga kaunid välja roosid, liiliad ja mitmesugused dekoratiivsed kõrrelised.

Kadaka kasutamine- miks on kadakas ikkagi nii kasulik?

Üheks kasuliks aineks on kadakaõli, mida sisaldavad okkad ja puit. Kadakaõli on tugev antiseptik, ergutab ja tugevdab närve, leevendab külmetushaigusi, desinfitseerib õhku, toniseerib, leevendab reumavalusid, soodustab jääkainete eraldumist kudedest, stimuleerib vereringet, alandab veresuhkru taset, leevendab aknet ning desinfitseerib nahka ja nahahaavu. Kui kadakaokstele valada saunas peale keevat vett ja tekkivat auru sisse hingata, aitab see köha, nohu ja kopsuhaiguste vastu.

Linnupidajad võivad peenestatud okkaid kasutada linnusöödana, kuna need sisaldavad palju vitamiine.  (Eriti vitamiinirikkad on noored kadakaokkad.)

Marju ja noori okkaid kasutatakse meditsiinis ja kulinaarias, aga ka lõngade värimisel ning sõltuvalt peitsist saadakse hall, roheline, kollane või pruun värv.

Kadaka kasutamine
Tugevate raviomadustega kadakamarjad

Kadakamarjade korjamine ja säilitamine

Täiesti küpseid kadakamarju kogutakse septembrist novembrini käsitsi noppides. Et vältida haigestumist, soovitatakse iga päev süüa mõni kadakamari. Tegelikult ei ole need tõelised marjad, sest okaspuudel on käbid. Kadakal nimetatakse neid marikäbideks. Viimaseid võib põõsa küljest leida aastaringselt, sest need ei varise valmides kohe maha. Mingil juhul ei tohiks neid raputada, sest muidu tulevad kaasa ka rohelised marjad.

Kogutud marjade hulgast eraldatakse tuulamise teel okkad ja muu praht ja seejärel marjad kuivatatakse. Maitselt on valminud kadakamari algul magusvürtsikas, hiljem vaiguselt kibe. Tasub ka meeles pidada, et neid tuleks hoida kuivas, jahedas ja pimedas.

Kadakamarja raviomadused

Kadakamarju on eestlased tarvitanud neeru-, põie-, soole- ja maohädade korral, ka söögiisu tõstmiseks. Tavaliselt valmistatakse neist teed. Kadakamarjad sisaldavad kuni 20% suhkruid, 20% tselluloosi ning vähesel määral eeterlikke õlisid, C-vitamiini ja mineraalaineid. Rahvameditsiinis kasutati kadakamarju higistama ajava vahendina ning reuma raviks. NB! Kuna kadakas ärritab neerusid, siis ei soovitata seda neeruhädade korral ning samuti rasendana kasutada.

Kadaka kasutamine toitudes

Kadakamarju võib kasutada lisandina väga paljudes toitudes. Näiteks annab ta huvitava maitsevarjundi erinevatele marinaadidele. Väga hästi sobib kadakamarja kasutada ka praetud linnu- ja loomaliha maitsestamisel. Köögiviljadest on kadakamarjad heaks vürtsiks punasele kapsale, punapeedile, kurkide, kõrvitsa, tomati, füüsali, peedi marineerimisel.

Nagu artiklist selgus on tegu väga kasuliku põõsaga ning loodetavasti leiab kadakas oma koha ka Teie aias.

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

8 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Marina
Marina
9. aug. 2016 21:28

Kas rohelised kadakamarjad valmivad korjatuna või peab need ära viskama?

Enelin
Enelin
7. apr. 2014 22:18

Tere!
Kui kiiresti marjast istik idaneb? Plaanis kadakatest väike hekk istutada.

Vahur Kala
Vahur Kala
5. aug. 2013 10:56

Meil, Virvissaares, kasvavad kadakad, kuid ma pole kunagi näinud neil “marju”. Tundub, et nad paljunevadki juure kaudu. Hoolimata tarkade meeste väidetest, et Eestis kasvab vaid üks sort, on nad siiski karmimate okastega kui Hiiumaal. Tahaks oma kadakatele kõrvale kadakaid, mis kannavad ka “marju”.
Mõnusat suve jätku!

Kalle
Kalle
2. nov. 2012 09:33

Tere

kuidas kadakaid kylvata, mul on nopitud valminud kadakamarjad, mis edasi.

Tatjana Kook
Tatjana Kook
4. sept. 2012 14:49

Väga meeldiv ,et pakute vajalikku ja kasulikku infot rohenäppudele.
Tänu teie poolt pakutud infole,olen paljud asjad enda jaoks selgeks teinud, et vältida vigu taimede kasvatamisel.

Aitäh teile.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: