Kasvuhoone valimine. Mille järgi peaks otsustama?

Oma kasvuhoone hankimine avab aednikule ja aiahuvilisele terve uue maailma- lõpuks ometi saab kasvatada ka selliseid taimi, mis Eesti kliimas aastaringselt väljas vastu ei pea. Kasvuhoone on suurepärane koht kasvatada omale ise kurgid, tomatid, maitsetaimed ja ürdid. Mõnele aednikule on see iseenesestmõistetavalt just toataimede, kaktuste või troopika taimede pidamiseks. Piirid seab ainult kasutaja fantaasia.

Kui suur kasvuhoone valida

Peamine apsakas, mis kasvuhoone valimisel tehakse on see, et ei arvestada kõiki oma vajadusi ning hangitakse liiga väike kasvuhoone. Mõtle juba ette valmis, milliseid taimi plaanid seal kasvatada, palju vajad ruumi seemikutele ja kui palju tööpinnale. Kus hakkad hoidma oma töövahendeid, veenõusid, lillepotte jne? Väikese planeerimisega leiad just endale sobiva suurusega mudeli.

Kui palju kasvuhoonele kulutada, kui palju investeerida

 

See on tegelikult päris oluline võtmeküsimus, sest valikut ei saa enam hiljem muuta. Loomulikult oleks hea kulutada võimalikult vähe ja saada selle eest võimalikult palju. Paraku on turul pakutavate kasvuhoonete hinnad päris hästi vastavauses sellega kui palju on seal kasvuhoonet.

Enamus tootjaid teeb tänapäeval kasvuhooneid alumiiniumi sulamitest, kuna see on kõige pikaealisem ja vastupidavam materjal kasvuhoonete jaoks. Belgia tootja Euro-Serre on selles suhtes omamoodi standardiks kujunenud. Nende konstruktsioonid on paljud eeskujuks võtnud.

Erandiks on venemaa tootjad, kes kasutavad konstruktsiooniks tsingitud pleki ribasid ja muidugi on veel puitkarkassid. Kasvuhoone kattena on lihtsustatult öeldes kasutusel (kui kilekasvuhooned kõrvale jätta) klaas või polükarbonaatkate. Klaaskate võib olla 3mm tavaline klaas või 4mm karastatud klaas. Polükarbonaat võib olla 4mm, 6mm, 8mm või 16mm paksune. Polükarbonaadiks võib olla tavaline lihtne ehituspolükarbonaat või spetsiaalselt kasvuhoonetele toodetav erinevate kaitsekihtidega polükarbonaat või isegi otstest suletud optiline polükarbonaat.

Sellest kõigest sõltub otseselt kasvuhoone maksumus. Kuna kasvuhoone konstruktsiooniks kasutatav alumiinium on väga kallis metall, siis määrab alumiiniumi kogus suure osa kasvuhoone maksumusest. Siin tuleb aga leida optimaalne tasakaal – peenikese raamiga kasvuhoone on materjali säästmise tulemusel odavam aga ei kannata tugevat tuult, torme ega paksu lund nagu näitasid viimased talved. Tugev raam kuhu on kasutatud kordades rohkem alumiinium on väga tugev aga maksab jälle oluliselt rohkem.

Sama on olukord kattematerjaliga. Lihtne 4mm või 6mm polükarbonaat maksab murdosa sellest mis maksab korralik otstest suletud 8mm paksune optiline polükarbonaat. Samas ei hoia õhuke polükarbonaat nii hästi sooja, mureneb päikese käes kiiresti ja tuleb peale suuremat tormi jälle asendada.

Siit tulebki välja rusikareegel otsustamisel. Kasvuhoone peaks olema just optimaalne. Väga odava kasvuhoone omandamisel peab arvestama, et mingi aja pärast tuleb lihtsalt uus osta. Olgu selleks mõjuriks paks lumi, suurem torm või lihtsalt tüdimus. Korralik kasvuhoone on loomulikult pikaealine, tugev ja mugavam kasutada. Tugeva raami puhul pole vaja muretseda tormi ja lume pärast. See aga tähendab kõrgemat investeeringut. Kuldne kesktee olekski vast tasakaal kui palju soovitakse kulutada kohe ostmisel või kui palju hilisemal hooldusel või asendusel.

Omalt poolt pakume lisaks Euroopa tipp-kasvuhoonete Belgia Euro-Serre mudelitele ka valikuna Floria kasvuhooneid. Nii saab valida erineva maitse järgi.

Kuhu kasvuhoone aias paigutada

Võimalust mööda vali kasvuhoonele krundil soe ja tuulevarjuline koht. Arvesta päikese liikumist suvekuudel, puude põõsaste varjusid ning valdavaid tuule suundasid. Väldi kasvuhoone paigutamist suurte puude alla või vahetusse lähedusse kuna puudelt kukub okkaid, lehti ja oksapuru. Lisaks sagedasele puhastmisele on siis ka risk, et mõni suurem oks tormiga kasvuhoonele viga võib teha.
Talvel maja katuselt langev raske lumi võib olla ohuks kasvuhoonele.
Kui kasvuhoone on ka kohvijoomise kohaks nagu praegu trendiks on kujunenud, siis võiks ta asuda maja lähedal, et jahedal hommikul oleks sinna mõnus hommikumantlis astuda.

Praktilisus kasvuhoone valikul

Kaalu erinevate lisatarvete hankimist, mis lihtsustavad igapäevast kasutamist. Näiteks katuseluukide automaatsed avajad hõlbustavad tunduvalt igapäevast kasutamist. Kuidas on lood kastmisveega? Kas on olemas veeühendus või kasutad vihmavett.
Suurepärane abivahend on automaatne keraamiliste anduritega kastmissüsteem, mis paigaldatakse igasse lillepotti või iga tomatitaime juurele. Koos automaatsete luukide ning kastmissüsteemiga muutub tomatite-kurkide kasvatamine naudinguks ka sellisele aiasõbrale, kes ei soovi iga päev kastekannudega ringi joosta.
Taimede kevadise ettekasvatamise puhul on suuresti abiks erinevad elektrilised küttematid. Selleks puhuks oleks tulevase kasvuhoone juurde vaja vedada elektrivarustus.
Mõtle läbi millisele seinale soovid kasvuhoone riiulid ja kuhu tööpindu, töölaudu paigaldada, kuhu tuleb kastmismahuti ja kuhu abivahendite panipaik.
Hea paigutusega ja ergonoomile töökoht on tegemisrõõmu eelduseks.

Kasvuhoone kasutamisel on abiks suur valik erinevaid abivahendeid, mille valikut me pidevalt suurendame. Täiendavat infot saad alati. Kasuta julgelt telefoni ning emaili kontakte ning anna oma soovidest meile teada. Teeme siis oma parima, et ammendav info kiiresti Sinuni jõuaks.

Täname Sind tähelepanu ja selle lehe külastamise eest!

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Vaata veel: Kasvuhoone mudelid Sinu aedaKastmissüsteemid kasvuhoonesse, Kasvuhoone on investeering tervisesse, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Kasvuhoone värviga või värvita, Kasvuhoone kokkupanemine, abivahendid kasvuhoones, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine, Kasvuhoonet paigalda sügisel, Kasvuhoone talvine kasutamine, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel?, Mida kasvuhoones kasvatada, Kasvuhoonesse sobivad tomatisordid, Tomati seemnete külvamine, pikeerimine, kasvatamine, Kasvuhoone hooldustööd sügisel, Kasvuhoone soojapidamine, kasvuhoone puhastamine Kui palju tomateid saab osta kasvuhoone eest?, Ananassi kasvatamine, Konteineraiandus kasvuhoones, tomati kasvatamine kasvuhoones,

Kasvuhoone värvimine, Kasvuhoone montaaz, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kasvuhooned nõudlikule kasutajale

6 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
algaja
algaja
30. apr. 2014 13:16

Tere,
Ehitasin valmis kasvuhoone. Soovin taimi kasvatada kasvukottides. Mida soovitate panna kasvuhoone põrandale. Kas mults sobib ?

Kristina
Kristina
13. apr. 2013 16:54

Saan aru, et tänapäeval oleks võimalusel mõistlik soetada alumiiniumkarkassil kasvuhoone. Selline materjal mul kahjuks keskkonna ja üldise stiiliga eriti kokku ei lähe, mõtlen ikka puitkarkassi peale. Jutt oleks väga korralikust. Kuidas kommenteerite, oleks see siiski pigem arulage otsus, ehk kuidas siiski hinnata korralikku puitkarkassi ja karastatud klaasi? Tänan!

Aili Rätsep
Aili Rätsep
29. aug. 2012 14:28

sooviks 12 ruutmeetrit, tomatit ja kurgid, kahele inimesele. paigaldusega.

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: