Aialindude talvine toitmine on jälle alanud nagu igal aastalgi. Nüüd on järjekordselt käes see aeg kui saab oma aia lindudega lähemat tuvust teha.
Aialindude talvine toitmine kui lepingu täitmine meie poolt
Nii nagu ilmad jahedaks keerasid on linnud hakanud meie akendele koputama ja suuremat tähelepanu nõudma. See on ju loomulik, kuna nüüd on meie aeg oma lepingupoolt täitma asuda. Terve kevade ja suve on linnud meie põldudel ja aedadel silma peal hoidnud ja kahjuritõrjet teinud ja nüüd on nende töövahetus läbi ja algab meie vahetus.See oli loomulikult meelevaldne lihtsustus, sest linnud ei tegutse tasu nimel ja inimesed ei toida linde samuti mõeldes sellele, et nad suvel nende aedu kaitseks – mõlemad teevad seda puhtast tegutsemisrõõmust.Lindudele on tegelikult väga kerge meele järgi olla. Piisab natukesest regulaarsest toidulisast linnusöögimajasse ja nad on teie suured sõbrad. Kuigi paljud inimesed toetavad aialinde kerge toidulisaga aastaringselt algab just nüüd oktoobris lindude massiline talvine toitmine. See on meie kultuuri osa.
Aialindude talvine toitmine -Turvalised söödakoogid ja rasvapallid
Kõik on tuttavad lindudele päevalilleseemnete ja searasva panemisega aga paljud pole veel tuttavad spetsiaalsete söödakookide võluga. Söödakoogid ja rasvapallid on tõhus toidulisa kui külm ukse ees. Kvaliteene söödakook on nii kõrge energiasisaldusega, et annab lindudele lühikese ajaga kõrgeoktaanilist kütet tegutseda ja külmale vastu panna.Kui te ei plaani lindude söötmisega ennast liialt siduda ega taha kaela kohustust iga päev seemneid lisada, siis kasutage söödakoogi söötjat. Näiteks kolme söödakoogi mahuline hoidja tagab aia lindudele lisaenergia päris pikaks ajaks. Ja kui te neid jälgite, siis veendude, et nad lausa jumaldavad seda.
Söödakookide lisaväärtus aias
Söödakoogi peale tulevad kohale ka erinevad rähnid, kes kindlasti teie läheduses elavad aga kes söögisegu peale eriti maiad ei ole või tulevad seda vaatama alles suure külmaga. Söödakooki tulevad aga rähnid kohe uurima ja nautima. Saksa ja inglise teadlaste uurimuste kohaselt on selline energiarikas lisasöötmine aidanud Euroopas paljude ohustatud rähniliikide ja teiste lindude arvukust taastada. Kes teab võib olla on just teie aias mõni ohustatud linnuliik omale vajalikku abi saamas.
Aialindude talvine toitmine rasvapallidega
Rasvapallid on meile tuttav teema kuna neid saab poest osta ja tublimad on neid ka kodus ise teinud. Suurepärane. Aga vältige palun võrguga rasvapallide tegemist ja kasutamist, sest need võrgud on lindudele väga ohtlikud. Paljud linnud takerduvad võrkudesse ja hukuvad külmaga väga kiiresti. maha pudenenud tühjad võrgud süüakse sisse maas toituvate lindude poolt või satuvad nad kiisude ja kutsude kõhtu ja saavad saatuslikuks. Kuna Euroopas hukub igal aastal suurtes kogustes linde just nende võrkude tõttu, siis andke oma panus ja kasutage ainult lindudele turvalisi ilma võrguta rasvapalle.Eks me võtame ju kaudselt vastutuse oma hoolealuste eest.
Hinda ka linnutoidu puhul kvaliteetset toorainet
Luba oma lindudele parimat. Kui me ise sööme ilusaid pähkleid ja kvaliteetseid teravilja saadusi, siis pole vaja ka lindudele prügiseguseid või hallitanud seemnejääke pakkuda. Hallitus on muide lindudele väga ohtlik.Valik on kaubanduses väga erinev aga me saame alati ostmisel kontrollida enne kui söögi välja paneme. Odavaim ei pruugi alati olla parim lindudele. Kui pakend on läbipaistev, siis lihtsalt piilu pakendisse kas seal on koos seemnetega ka palju prügi ja tolmu hulgas. Hea söök peaks olema puhas ja värske.Hea valik on päevalilleseemned. Muide linna peal liigub erinevaid legende aga just musta kestaga päevalilleseemned on kõrgema toiteväärtusega ja lindudele kergemad avada. Mitte triibulised. Triibulised on ok aga paljud väiksemad linnud neid ei taha kui on paremat võtta.
Säästa oma aega kevadisel koristamisel
Teine võimalus on kasutada spetsiaalseid söögisegusid lindudele, kus on sees erinevad seemned, rosinad, pähklid jne. Hindu võrreldes peab ka arvestama, et spetsisaalsed lindude söögisegud on tavaliselt juba kooritud seemnetest ning on seetõttu palju tihedamad. Tihedamat segu on samas mahus rohkem kui näiteks koos koortega päevalilleseemneid ehk sama raha eest saate rohkem. Kooritud seemnetega söögisegul on veel see eelis, et kuna süües ei teki kestajääke, siis on kevadel aias vähem koristamist. Täiesti prügivaba söök on näiteks kooritud päevalilleseemned.
milliseid lindude söögimaju teil on pakkuda tihastele tallinnas
Kui elate linnas, siis soovitaks eelkõige aknale kinnituvaid söögimaju nii seemnetele kui pähklitele. Väga mugav toidusegu lisada ja väga mõnus aknast jälgida.
https://www.rodoaed.ee/tooted/pesakastid-ja-linnusoogid/talvine-ja-suvine-toitmine/lindude-soogimajad/birdlovers-soogimajad/aknale-kinnituv-linnusootja/
ja
https://www.rodoaed.ee/tooted/pesakastid-ja-linnusoogid/talvine-ja-suvine-toitmine/lindude-soogimajad/birdlovers-soogimajad/aknale-kinnituv-pahklisootja/
Kui on puuoks või muu riputusvõimalus, siis soovitame Ring-Pull mudeleid:
https://www.rodoaed.ee/tooted/pesakastid-ja-linnusoogid/talvine-ja-suvine-toitmine/lindude-soogimajad/ring-pull-soogimajad/