Lindude toitmine- Kuidas vältida 10 peamist viga?

Lindude toitmisega on igal ühel väga lihtne algust teha aga alustajatel linnuhuvilistel tuleb tihti ette väikeseid apse, mis rikuvad nii enda kui lindude rõõmu.

Kui mõni eksimus teeb lihtsalt linnusöögimajad lindudele ebahuvitavaks, siis teised eksimused võivad olla lindudele suisa ohtlikud. Lindude toitmine vajab rohkemat kui pelgalt seemnete väljapanemist. Nende 10 peamise linnusöötmise eksimuse vältimine tagab Sinu tagaaias tervisliku ja toitaineterikka linnusöökla toimimise ja toob Sinu aeda väga palju erinevaid liiki linde.

Vaatame nüüd millised on 10 peamist viga, mis tehakse lindude toitmisel ja kuidas neid vältida.

 

1. Lindude toitmine – kasutatakse ainult ühte tüüpi linnusöögimaju

Erinevatel lindudel on erinevad toitumisharjumused ning erinevad linnud eelistavad eri tüüpi linnusöögimaju. Tavalised avatud söögimajad meelitavad kohale üpris palju aga mitte väga erinevaid linde. Kui aga soovite oma aias näha ka teisi linde kui rasvatihased ja varblased, siis on oluline panna üles erinevat tüüpi linnusöögimaju ja söötjaid.

 

Soovitav oleks panna üles lisaks klassikalisele seemnesegu söögimajale, mis sobib hästi tihastele ja rohevindile ka ohakaseemnete söötja vintlastele ja ohakalinnule. Söödakoogi söötja ja rasvapallid toovad teie aeda rähnid ja häbelikumad väiketihased. Pähklisöötja sobib pea kõikidele lindudele. Kui aga puistate vahel pähkleid ka lahtiselt söögimaja alla maha, siis võite näha pasknääri ja suurnokk-vinti. Osa linde ei saa kasutada rippuvaid söögimaju- näiteks musträstas ja kevade poole ka kuldnokad ja punarind. Nende jaoks on olemas maapealsed söögimajad kooritud seemnetest koosneva pehme söögiseguga.

 

Eri tüüpi söögid tagavad ka lindudele õige toitumise vastavalt ilmale. Soojema ilmaga vajavad linnud rohkem seemneid ja pähkleid. Tugevama külmaga on neil aga vaja kindlasti saada söödakoogi energiarikast rasvast sööki. Pähklid on alati hea valik.

 

2. Lindude toitmine ebakorrapäraselt. Söögimajadel lastakse tühjaks saada.

lindude toitmine
Tühi söögimaja

Linnud andestavad kui söögimaja jääb ajutiselt paariks päevaks tühjaks, kui aga söögipaus on pikem, siis jääte tõenäoliselt oma sõpradest selleks talveks ilma. Ega linnud teie aeda nälgima ei jää- nad otsivad kuskilt mujalt süüa. Kui paus on liiga pikk siis nad enam Sinu aeda tagasi kontrollima ei tule.

 

Kui aga hoiate söögimaju stabiilselt täis, siis harjuvad linnud kohaga ära ja käivad seal püsivalt. Sellega kasvab ka külastavate lindude liigiline rikkus. Aktiivses kasutuses olevaid söögimaju on ka palju lihtsam puhtana hoida.

 

3. Lindude toitmine prügitoiduga. Odavmüügi söögisegude kasutamine.

lindude toitmine
Odavad söögisegud ei koosne kvaliteetsetest koostisosadest

Kõige odavamad lindude söögisegud on tavaliselt kaalu täiteks segatud maisihelvestest, kaerateradest ja muust sarnasest. Selline söök pakub huvi väga vähestele lindudele ja enamus linde loobib kogu kõlbmatu söögi lihtsalt maha, et saada kätte üksikuid söödavaid seemneid. See on suur raiskamine nii teile kui lindudele. Lisaks on kevadel palju koristamist. Linnusõbrad saavad hoida kõvasti kokku kui valivad sellised söögisegud, mida linnud hea meelega üleni ära söövad.

 

4. Leiva ja saia söötmine lindudele

Leib ja sai on küll tehtud teraviljadest aga on väga tugevalt töödeldud toiduaine. Samuti on teised teravilja tooted nagu küpsised, vahvlid ja saiakesed on lindude jaoks täielik rämpstoit. Nad võivad neid küll näljaga sisse süüa aga ei saa sealt midagi vajalikku ning see võib rikkuda nende tervise. Eriti ohtlik on see kevadisel poegade kasvatamise ajal kuna linnupoegade organism on rämpstoidule palju tundlikum.

Komposti viidavad orgaanilised toidujäätmed ja sellega koos leivajäägid satuvad küll lindude söögilauale aga see ei tohiks moodustada nende põhitoidust.

 

5. Lindude loodusliku toiduvaliku eiramine

Lindude toitmine aias ei tähenda, et peaksime neid suvisel ajal eranditult seemnetega toitma. Linnusõbrad, kes ei kasvata oma aias õitsevaid põõsaid ja viljapuid või mürgitavad putukaid, jätavad oma sulelised sõbrad ilma nende loomulikust ja kõige rikkalikumast toidust. Suvel vajavad linnud putukaid ja palju putukaid. Mürgivabas aias on putukaid rikkalikult. Hoia oma aed mürgivaba ja lase isegi mõnel umbrohul õitseda ja viljuda. Enamus nn umbrohte on tegelikult unustatud ravimtaimed.

 

6. Lindude mittetoitmine talvel

Paljud alustavad linnusõbrad ei alusta sügisel lindude toitmist kuna oletavad, et aias polegi ju talvel palju linde. Talvine lisatoitmine on tegelikult väga vajalik, kuna paljud meil talvituvad linnud on sellest sõltuvad. Ilma lisasöötmiseta paljud meie linnud lihtsalt hukuvad. Nii nagu sügisel söögi välja panete hakkavad tasapisi tulema teie aeda ka linnud. Info levib linnumaailmas uuest söögikohast kiiresti.

 

7. Lindude toitmine määrdunud söögimajades

On vale oletada, et linnud ei ole söögimaja puhtuse suhtes tundlikud kuna enamus linde ei ole terava lõhnatajuga. Määrduud söögimaja muutub kleepuvaks ning niiskuses riknevad seemned võivad levitada ohtlike haigusi lindude hulgas. Määrdunud söögimajad kipuvad ka kiiremini kuluma ja purunema. Kulunud või vigastatud söögimaja pole aga enam praktiline ega ohutu kasutada.

Lihtsam on juba ostes valida söögimaja, mis on tehtud vastupidavast materjalist ja mida on mugav puhastada. Selles osas on Euroopas esimesel kohal kindlasti Ring-Pull linnusöögimaja mudelid, mida saab paari sekundiga osadeks võtta, puhastada ja puhtalt jälle kokku panna. Lindude söötmine peab olema lindudele hügieeniline ja ka linnusõbrale endale mugav ettevõtmine.

Kui kaalud oma järgmise linnusöögimaja ostu vaata lisaks hinnale ka seda kas teda on mugav osadeks võtta ja puhastada. Kuidas tootmisel kasutataud materjal peab vastu pikaajalisele kasutamisele ja puhastamisele.

 

8. Söögisegude hooletu hoidmine

Lindude söögisegud ja söödapallid peavad olema õigesti säilitatud. Hiirtele ja rottidele ei ole sinna asja.

Lindude söögisegudel on üldiselt pikk säilivusaeg aga ainult siis kui neid õigesti säilitada. Kui seemnesegu pole hoitud puhtas ja kuivas keskkonnas, siis võivad seemned rikneda ja putukad sisse tulla. Kui seemneid valesti hoida või nad liiga läbi kuivavad, siis langeb ka nende toiteväärtus oluliselt ja linnud keelduvad neid söömast.

 

9. Lindude toitmine rämpstoidu liivapallidega

Linnusöötmine on ka äri ja kaubanduses võib leida igasuguseid rasvapalle ja söögipalle. Pelgalt ärilistel eesmärkidel toodetud söögipallid koosnevad tavaliselt kuni 85-90% ulatuses odavatest täiteainetest nagu liiv, liimid ja rasvajäägid. Sellised pallid on üliodavad aga lindude seisukohast täiesti mõttetud. See ei ole lindudele sobiv talvesöök. Vaata kindlasti millest rasvapallid tehtud on.

Kvaliteetne öko rasvapall peaks koosneva sellistest naturaalsetest koostisainetest, mis on lindudele täisväärtuslik toit nagu näiteks kooritud päevalilleseemned, purustatud maapähklid, teised seemned ja rasvained. Ka rasvained peavad olema naturaalsed ja kvaliteetsed mitte sünteetilsed õlijäägid.

Hinnavahe võib olla väga suur ja muidugi ahvatlev. Aga kaalutle nii, et kui Sulle pakutakse tervet ämbritäit rasvapalle paari euro eest, siis ei ole asi vist õige.

Ja väldi palun võrguga rasvapallide kasutamist kuna võrgud on lindudele ohtlikud. Kasuta lindudele turvalisi ilma võrguta rasvapalle.

 

10. Lindude toitmine ebaturvalistes oludes

Lindudel peab olema söögimajas viibimise ajal turvaline olla. Keset lagedat aeda pandud söögimaja on lindudele suur risk, kuna erinevad kullilised saavad linde kergesti rünnata. Söögimajad peavad olema paigutatud viljapuude või põõsaste lähedusse, et linnud saaksid ohu korral kiiresti varjule lennata.

Selle suhtes on suureks abiks söögimajade alused ehk maasse torgatavad söögimaja jalad. Sellise jalaga saad paigaldada söögimajad just sinna kus on nii Sinu kui lindude jaoks parim koht. Sa ei pea sõltuma olemasolevatest puuokstest.

Loodame, et loost oli abi.

Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja LinnusöögidKasvuhoonedAiatarbedKöögiseadmedMänguasjad

Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,

Loe veel: Lindude söötmine suurte söögimajadega, Lindude söötmine on alanud, Lindude suvine söötmine meelitab kohale põnevaid külalisi, Lindude talvine söötmine ja sinasõpruse loomine, Lindude talvine toitmine maandab stressi, Aialinnud koguvad varusid, Linde toida aastaringselt, Lindudele meeldivad söödakoogid ja öko rasvapallid10 fakti rasvatihase kohta,  Kuldnoka pesakast, 5 soovitust pesakasti paigaldamiseks, Aitame eesti pääsukesi, Paigalda pesakast suve lõpus, Lindude aitamine linnas, Pesakastide kasutamine-kes seal elab?, Pesakasti puhastamine suve lõpus, vääriselupaikade loomine aias,

Linnusöögid ja Linnusöögimajad, Pesakastid, Kõik kasvuhoone mudelid, Lindude talvine toitmine ja sinasõpruse loomine,

4 Comments
Newest
Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Reet
Reet
17. nov. 2016 16:52

Olen söötnud “sulelisi sõpru” juba aastaid. Ja tihti tuleb ette, et tuleb joosta raamaturiiulist abi leidma, et teada saada kes meile jälle külla on tulnud. See mida näen on uskumatu. Täna näiteks ei lahkunud neli sootihast ka mitte siis kui toidulauale toitu juurde panin. Muidugi toidulaud on 1,5×1,5m suur. Eelmisel aastal oli söömas korraga 6 pasknääri. Sel aastal 2 aga küll nad tulevad.

Anne
Anne
10. okt. 2015 14:18

Parem hilja kui mitte kunagi ütleb ka vanasõna. Mina ostan näiteks oma linnutoidu koduloomade ja lindude poodidest aga enamasti kohe sügisel suurema koguse korraga, siis on tükk aega hooletu kui tõsine tahtmine linde aidata talvel ja endal ka tore vaadata.

Lilian
Lilian
26. okt. 2014 21:54

mitu aastat on olnud myygil soolatud päevalilleseemned.Kindlasti leidub neid, kes ei tea vöi ei loe millega tegu ja et tegemist on lindudele ohtliku toiduga. Kirjad pakil on väikesed ja vöetakse riiulilt paki sisu järgi. Kes on need, kes söövad soolatud päevalilleseemneid? Milleks neid yldse tehakse, kas lindude tapmiseks? Teine mure on mahakukkunud söögiga. Tavaliselt varitsevad kassid neid linnukesi.

Ingrid
Ingrid
25. okt. 2014 23:11

Õnneks 9 tingimust 10st on mul täidetud. Minu söögimaja on varda otsas keset väikest aeda suhteliselt lageda koha peal. Esimesel aastal tegin selle vea, et panin selle põõsast poole meetri kaugusele. Naabri kass leidis põõsaaluse hea varitsuspaiga olevat ja kahjuks juhtus see, mis poleks pidanud juhtuma. Siis paigutasin varda keset lagedat. Paari meetri raadiuses on aed ja põõsad, kus linnud saavad kaasavõetud sööki süüa ja oma järjekorda oodata. Aga kassil pole vähemalt ühte kindlat kohta, kus varitseda. Tõendeid, et seda oleks veel juthunud, pole mitme aasta jooksul näinud. Päris “väljaks” seda muidugi kutsuda ei saa, ja ühtegi kullilist pole siin ridamajade vahel näinud, nii et siiski 10st 10, ma arvan 🙂

Kõik Parimad Pakkumised Ja Uudised Otse Sinu Emailile

Meil saab maksta:

seb-logo
swed-logo
lhv-logo
liisi-logo
visa_mastercard_logo
estojarelmaks-logo
Jälgi meid: