Miks on puitbetoonist pesakast lindudele parem kui isetehtud puidust pesakast?
Pesakastide ülespanek lindudele on Eestis vana traditsioon. Linnuhuvilised on sellega teadlikult tegelenud juba aastakümneid ja sellest on saanud ka väga populaarne rahvalik harrastus. Ilmselt on igas Eestimaa talus ja aias üles pandud vähemalt üks linnupesakast. Mis asi on aga puitbetoonist pesakast?Tavaliselt on Eesti inimesed nii tublid, et teevad lindudele pesakasti ise valmis. Varem polnudki mingit muud valikut kui tuua seljatäis laudu ja hakata meisterdama. Vähemalt taluõues seisva kase otsa pandi kuldnokale maja püsti ja tavaliselt ka paar pesakasti maja otsaseinale.
Pesakastid kaubanduses
Nüüd on muidugi kaubanduses igasuguseid pesakaste saadaval- puidust ja vineerist ja värvitud puitplaatidest ja isegi plastikust. On lillelisi ja mummulisi ja inimeste elumaja kujulisi koopiad ja on lihtsalt ilusaid siledaid ja värvitud vineerist karbikesi. Kahju tunnistada aga enamus uhkeid värvilisi ja nikerdustega karbikesi on pigem dekoratiivsed aiakaunistused kui lindudele mõeldud pesakastid. Dekorativsete pesakastide aeda panemine on paljudes Euroopa maades väga levinud aiakaunistamise viis koos keraamiliste loomade ja aiapäkapikkudega. Väga ilus aga lindude jaoks mõttetu.Tänapäeval pakutavatest pesakastidest võiks piltlikult luua kolm kategooriat. Esimeses on kõik dekoratiivsed pesakastid, mis ei olegi mõeldud otseselt lindudele kasutamiseks. Teiseks erinevad laudadest ja puidust pesakastid, mis on juba mõeldud lindudele kasutamiseks. Ja siis on puitbetoonist pesakastid mida võib nimetada ka profiseeria pesakastideks. Need pesakastid on loodud spetsiifiliselt lindude vajadusi silmas pidades.Need on kohe nii lindude maitse järgi loodud ja värvitud, et mõned meie kliendid on esimesel korral imestanud, et need ei ole ju üldse dekoratiivsed. Ega olegi. Väga värvikirev ja meie silmale ilus ja nunnu lahendus oleks lindudele turvarisk. Ei taha ju keegi reeta kus tema pesakoht on. Samas on nad oma moel ilusad kui õpib vaatama rahulikuma pilguga.
Puidust pesakastide tugevused ja puudused
Puitpesakastid nagu neid Eestis on tehtud on väga hea ja looduslik viis linde elukohtadega abistada. Olgu poest ostetult või ise tehtult. Mõõte ja jooniseid on erialakirjanduses piisavalt, et teha eri linnuliikidele sobivad pesakastid valmis. Igal linnul on omad spetsiifilised kohastumused ja vajadused pesakastile.Puidust ehk laudadest kokku löödud pesakastidel on aga paratamatult mõned puudused, mis piiravad nende kasutuselevõttu lindude poolt ning lühendavad pesakasti eluiga.Need linnud, keda me pesakastidesse pesitsema meelitame pesitsevad looduses pehkinud puutüvedes või rähnide poolt valmis tehtud pesaõõnsustes. Püütüve õõnsus või rähni poolt õõnestatud pesakoobas on väga kindel ja turvaline koht linnule. Tuul ei puhu, vihma ei saja pähe ja temperatuur on tänu paksule puidumassile väga ühtlane. Samuti on selline kodu kiskjate eest kenasti kaitstud.Laudadest tehtud pesakastiga on see häda, et lauad kuivavad aja jooksul kokku ja lähevad kõveraks ning pesakasti seintesse tekivad praod ja hiljem isegi päris suured vahed. See võib juhtuda juba paari aastaga. Pragudega pesakastid praagitakse lindude poolt välja sest seal pole soe ja turvaline poegade jaoks.Tihti on nii, et kui panete uhiuue laudadest pesakasti puu otsa, siis esimesel aastal ei võta linnud seda veel omaks kuna see on liiga uus. Liiga võõras looduse jaoks. Teisel aastal on ta piisavalt laagerdunud ja linnud saavad teda kasutada kuid kolmandal aastal on ta juba lõhki kuivanud või pragudega. Seega päris kahju sellest suurest tööst nii meile kui lindudele.On veel üks asi. Laudadest pesakast on kerge saak rähnile, kui ta tahab tihasepoegi kätte saada. Isegi kui lennuava ümber on pandud plekist kaitse saab rähn teha uue augu pesakasti küljele laudade vahele. Looduslikus tüveõõnsuses sellist ohtu tavaliselt pole. Töömaht ja vaev oleksid liiga suured.
Puitbetoonist pesakast
Arvestades puidust ja laudadest tehtavate pesakastide puudusi on sakslased loonud spetsiaalse materjali, millest oma professionaalseid pesakaste teha. Puitbetoon segatakse kokku puidu ja taime kiududest ning betoonipiimast. Betooni on seal suhteliselt vähe aga tulemuseks on väga tugev ja vastupidav ning temperatuuri suhtes stabiilne materjal.Selliseid pesakaste on nüüd tehtud juba ca 65 aastat ja neid on pidevalt täiustatud. Samaaegselt toomisega käib pidev testimine ja lindudelt tagasiside küsimine kui seda võib nii nimetada. Katsete tulemused looduses näitavad väga üheselt milline puibetoonist pesakast on paremini sobiv ja mida linnud eelistavad ja millist mitte. Ühel juhul on oluline sisemise ruumi mõõtmed, teisel juhul aga konkreetne kuju, mis lindudele just eriti hästi sobib. Võib öelda, et need pesakastid on tehtud lindude soovide alusel.
Puitbetoon pesakast ja tema peamised eelised
1. Puitbetoon pakub suurt vastupidavusst
Puitbetoonist pesakast esimene eelis on nende suur vastupidavus ja pikaealisus. Nad peavad vastu vähemalt 20-25 aastat ja on koheselt valmis lindudele kasutamiseks. See tähendab mitut aastakümmet edukat pesitsemist reaalsetes loodusoludes.Schwegleri firma saksamaal on viimase 50 aastaga tootnud kokku ligi 9 miljonit puitbetoonpesakasti, millest suurem enamus on siiamaani lindude poolt kasutusel. Seega võib pesakasti paigaldades arvestada, et ta kestab aastakümneid.Puitbetoon on puhas looduslik materjal mis tagab hea soojustuse temperatuuri kõikumiste suhtes, laseb õhul liikuda läbi seinte ning hoiab ära kondensniiskuse tekkimise pesas, mis tekib kergesti plastikust, kivist või üleni betoonist pesakastides. Samuti peab puitbetoonist pesakast kenasti vastu rähnide rünnakutele.
2. Puitbetoonist pesakast võimadab teha täpselt õige kujuga mudeli
Puitbetooni materjal võimaldab luua just sellise vormi ja kujuga pesakasti mudelid, mida linnud kõige rohkem vajavad. Täpne kuju vastavalt lindude vajadustele. See omakorda tagab kõige suurem kasutuselevõtu protsendi lindude poolt. Erinevatel lindudel on erinevad soovid pesakasti suuruse, kuju ja seinapaksuse suhtes. Puitbetooni mass võimaldab neid soove täpselt järgida.Pesakastide disain peegeldab looduslikke elukohti. Pesakastide sisemised mõõdud ja kuju on sarnased nendele, mida teevad rähnid või mis tekivad vanadesse puutüvedesse loodusliku pehkimise tagajärjel.Iga pesakasti mõõte, pesitsemiskambri suurust ja kuju, lennuava kuju ja suurust ning palju teisi omadusi on lindude ja loomade endi järgi pidevalt kohandatud. Linnukaitse organisatsioonide poolt üle maailma tehtud eksperimendid kinnitavad, et suurim asustustihedus lindude poolt (ehk pesitsevaid paare hektari kohta) on saavutatud just Schwegleri puitbetoonist pesakastidega.
3. Lihtne paigaldus ja kerge puhastamine
Patenteeritud paigalduse meetod puudele hoiab ära puude vigastused ja puu tüve kasvamise ümber pesakasti kinnituse. Pesakastidel on kiiresti eemaldatav esipaneel, mis laseb pesakaste kergesti ja mugavalt kontrollida ja puhastada.
4. Puitbetoonist pesakast on kõige soodsam investeering loodusesse