Pesakasti puhastamine on vajalik protseduur kas igal aastal või üle aasta. See annab meile samuti võimaluse saada põnevat tagsisidet selle kohta kes on meie pesakastides pesitsenud ja kuidas on neil läinud.Augusti kuuks on kõikide üles pandud pesakastide kasutamine lõppenud. Isegi suve jooksul korduvalt pesitsenud lindude pojad on nüüdseks kindlasti pesast lahkunud. Nüüd on õige aeg pesakastid üle vaadata ja uueks hooajaks ära puhastada.
Pesakasti puhastamine – miks seda üldse teha?
Pesakaste on vaja iga aasta vanast pesamaterjalist tühjendada, et ära hoida parasiitide levikut pesas uuel aastal. Pesakastide sügisene puhastamine annab Sulle aga ka suurepärase võimaluse heita pilk peale, mis on pesakastis suve jooksul toimunud ja määrata kes on seal pesitsenud.
Kes on suvel pesakastis pesitsenud?
Kõik väikelinnud ehitavad pesakasti sisse sooja vooderdusega pesaaluse, kuhu munetakse munad ja kus kasvavad pojad. Erinevad linnud ehitavad pesa erineva põhjalikkusega aga kõik nad on hubased ja soojad. Enamasti tehakse pesa rohukõrtest, samblast, puukoore ribadest ja udusulgedest. Puukoristajad näiteks teevad kogu pesa kõige õhematest männikoore lehekestest. Neid hoolega kogutud männikoorelaaste on pesakastis umbes 10-15cm kõrgune kuhjake.Igal linnul on oma pesavooderdamise stiil, mille järgi on võimalik pesakastis pesitsenud linnuliike määrata. Huvi korral saad erialakirjandusest selle kohta täpsemat infot hankida. Sellest võib saada päris põnev hobi.
Kas on vaja pesakasti ümber paigutada
Kui ka pole tahtmist pesamaterjali nii hoolega uurida, näed kohe ära kas pesakasti on üldse asustatud või mitte. Kas pesakast on päris tühi või on pesamaterjal sees. On ju oluline teada kas oled pesakasti pannud üles lindude jaoks sobivasse kohta. Kui pesakast on sama koha peal juba 2-3 aastat järjest tühjana seisnud võib teda teise koha peale ümber tõsta.Loe lähemalt: Pesakasti paigaldamine – 5 praktilist soovitustNB Samas on oluline meeles pidada, et kõik pesakastid aias ei peagi olema asustatud. Normaalseks loetakse kui 10 pesakastist on ca 6-7 pesakasti asustatud ja 3-4 pesakasti tühjad. Neid nn tühje pesakaste kasutavad linnud puhkepaikadeks ja toiduladudena.
Pesakasti puhastamine- hügieen on oluline
Poegade kasvatamise käigus juhtub pesas mõndagi ja jääb üle ka igasugu kõrvalsaadusi. Munakoored tassivad küll praktiliselt kõik pesakasti linnud turvalisuse huvides kohe pesast eemale aga kui mõni poegadest peaks hinge heitma jääb ta surnukeha pesasse. Kuna lindude haistmismeel ei ole väga terav, siis ei häiri see neid eriti. Parasiitidele on aga selline kooslus soodne keskkond.Talvised pakased desinfitseerivad küll pesakasti suuresti aga mitte täielikult. Igal juhul on parem anda järgmise aasta linnupoegadele puhas start ilma pesaparasiite kaasa panemata.Pesakasti puhastamisel tuleb kogu vana pesamaterjal pesast välja tõmmata, ämbrisse koguda ja ära põletada. Nii on kõige kindlam ja hügieenilisem viis. Enamus pesamaterjalist on nagunii kergesti põlev kuiva heina ja udusulgede mass. Väga põhjalikud aednikud on vahel ka pesakasti seest leeklambiga üle käinud, et kõik parasiitide jäägid ära põletada aga üldiselt aitab ka pesa tühjendamisest. Ega looduslikus pesaõõneski keegi põletiga puhastamas käi.
Pesakasti puhastamine – tööriistad ja abivahendid
Kui Sul on aias või metsas pesakaste palju, siis on oluline, et Sul on ka mugavad abivahendid selle töö tegemiseks.Esiteks üks praktiline soovitus: juba pesakasti paigaldamisel mõtle pesakastile ligipääsemise peale.Kõikide väikelindudele mõeldud ehk nn tihase pesakastid paiguta mugavale kõrgusele kuni 2m. Nii ulatad neid kontrollima ja puhastama ilma redelita. Looduses on samuti väielindude pesaõõnsused 96% ulatuses kõrguse vahemikus 0,2m kuni 2,2m. Pole mingit vajadust neid suurte raskustega redeliga 5m kõrgusele paigaldada.Teine lugu on kuldnokale, kakulistele ja teistele suurematele lindudele mõeldud pesakastidega. Need lihtsalt tuleb kõrgemale paigaldada ja redelit kasutada. Kui aga redelit nagunii kasutada, siis kasuta kerget redelit. Linnusõpradele toodetakse lausa eraldi ülikergeid seljas kantavad redeleid, mida võid terve päev kaasas kanda. Üks kord ostad, eluaeg kasutad.Pesakastide tühjendamiseks ja korralikuks puhastamiseks on olemas spetsiaalsed pesakasti kaabitsad. Selle tööriista üks pool on hambulise servaga pesajääkide välja tõmbamiseks ja teine pool sirge terava servaga, et viimne kui prügi välja kraapida. Eriti mugav on selle terava servaga eemaldada talviseid väljaheiteid. Kohe selgitan.