Sidrunipuu kasvatamine- parima lõhnaga viljapuu
Sidrunipuu kasvatamine kodustes tingimustes. Sidrunipuu on üks eksootilistest viljapudest, mida Eesti kliimas annab kenasti kasvatada sisetingimustes ja kasvõi potiga aknalaual.
Sidrunipuu metsikus looduses
Algselt on sidrunipuud kasvatatud Aasias, araablaste kaasabil jõudis sidrunipuu ka Hispaaniasse ning sealt levis ta kogu Euroopasse ning hiljem ka Ameerikasse.
Sidrunipuu kasvab looduses 2-7 meetri kõrguseks ning okste küljes on tal tugevad astlad. Noored lehed on punakad ning hiljem värvuvad heleroheliseks. Sidrunipuu õied on olenevalt sordist kas ühekaupa või hulganisti koos, avanenult tugeva meeldiva lõhnaga. Igas õies on 20-40 tolmukat. Kui tavaliselt avanevad taimedel korraga kõik õied, siis sidrunipuul avanevad need üksteise järel ning seega valmivad ka viljad erinevatel aegadel.
Istanduses hakkavad poogitud sidrunipuud vilja kandma teisel või kolmandal aastal pärast istutamist. Täiskandeikka jõuavad puud 10-12 aastaselt ning siis kogutakse puult aastas 1000-1200 vilja. Puul küpsenud viljad on palju vähem hapukad, kui need, mis kogutakse ekspordiks ning korjatakse seega pooleldi valminult. Sidrunid järelküpsevad tavaliselt 1-5 kuud.
Sidrunipuu kasvatamine ja vitamiinid
Sidrunis on rohkesti C-vitamiini ning lisaks sellele ka palju kaaliumi ja foolhapet. Hea lõhna põhjuseks on eeterlike õlide sisaldus. Hapukas maitse tuleneb aga sidrunhappest, mida on viljades 6-10%. Toatemperatuuril säilib sidrun värskena umbes nädala, külmikus säilivusaeg pikeneb. Sidrunit võib ka sügavkülmutada.
Sidrunipuu kasvatamine – kasvutingimused
Sirdunipuud kasvatatakse seal, kus suvel pole väga palav ja talvel liiga külm. Näiteks Vahemere maades, Californias, Lõuna-Brasiilias jne. Kuid nagu loo alguses mainitud saab sidrunit edukalt kasvatada ka Eestis kodustes tingimustes, kuigi keskküttega ruumid sidrunipuule eriti ei meeldi. Kuiv õhk, pime ja palav ruum võivad põhjustada lehtede varisemist. Sidrunipuule meeldib talvel (novembrist-veebruanini) tubastes tingimustes temperatuurivahemik 8-12 kraadi. Kui nii madalat temperatuuri pole võimalik saavutada, siis võiks see jääda ikkagi alla 20 kraadi. Sidrunipuu armastab valget kasvukohta, kuid mitte otsest päikest. Suvel tahab sidrunipuu niiskemat mulda, talvel aga kuivemapoolset.
Sidrunipuu kasvatamine konteinertaimena
Sidrunipuu on juba mõisate ajast saadik olnud Eestis populaarne konteineris kasvatatav ilutaim koos palmide ja teiste troopiliste iludustega. Talveaed või köetav kasvuhoone on muidugi kõige mugavam koht troopiliste taimede kasvatamiseks aga selleks sobib suurepäraselt ka veranda või avar elutuba. Kui talveaeda pole käepärast, siis tuleb sidrunipuu lihtsalt suveks välja värske õhu kätte viia ja talveks jälle sisse sooja tuua.
Kevadel enne pungade puhkemist võiks puud kärpida ja võra kujundada, nii ei kujune puu pikaks ja vibalikuks, vaid uusi oksi kasvab ka madalamatele okstele. Seemnest kasvatatud taimel kulub õitsemiseni 10-15 aastat, poogitud puud õitsevad ja viljuvad juba järgmisel aastal. Kui aga sidrunipuu on juba aastaid kasvanud ja ta ei ole ikka veel õitsema hakanud või viljunud, võib olla probleem ka kasvutingimustes. Näiteks liiga pime või palav kasvukoht. Samas ei maksa meelt heita, sest tassikese teed võib valmistada ka sidrunipuu lehtedest. Ühe tassi tee kohta sobib üks teeleht.
Ümberistutamine
Sidrunipuu ümber istutamisel tasub hoiduda juurestiku vigastamisest, sest sidrunipuu juurestik taastub vigastustes halvasti. Kui just mingit erilist põhjust pole, ei tohiks juurepalli laiali harutada – taim tuleks tõsta ettevaatlikult suuremasse potti ja lisada värsket mulda, mis võiks olla kamarmulla ja kompostmulla segu. Sidrunipuu tahab ka üsna palju väetamist ning selleks sobib hästi meie kauplustes pakutavad tsitruselistele mõeldud vedelväetised.
Sidrunipuu kasvatamine on tänuväärne töö kuna ta on üks lihtsamini kasvatavatest viljapuudest, kuna läheb kergesti kasvama ning vajab vähe hoolt. Samas on suurepärane armaatne teematerjal igal ajal omast-käest võtta. Kindlasti tasub sammud seada poodi ning osta juba idandatud taim, või pista järgmine kord sidrunit süües seeme mulda.
Kui kord saabub see kena soe kevadhommik, mil teie sidrunipuu oma esimesed õied avab, siis mõistate korraga, millest olete varem alati puudust tundnud. Sidrunipuu õite aroom on midagi sellist, mida ei saa kirjeldada aga peab ise kogema. Ega ilma asjata pole romantilised hispaanlased ja kirglikud araablased pühendanud sidruni- ja apelsinipuude õitsemisele lugematul arvul poeeme ja luuletusi. Igal juhul tasub proovimist.
Kogu valik meie E-Poes: Pesakastid ja Linnusöögid, Kasvuhooned, Aiatarbed, Köögiseadmed, Mänguasjad
Oksakäärid naistele, Hakklihamasina kasutamine, Taimede ettekasvatamine, Kasvuhoone värvimine, Vaakumpakendamine, Banaani kasvatamine, Toidukuivati kasutamine, Puitbetoonist pesakast, Polükarbonaat või klaas kasvuhoonel, Kaktuste kasvatamine, Lindude talvine toitmine, Palmide kasvatamine, Kasvuhoone paigaldus, Ingveri kasvatamine, Rododendronite peenra rajamine,
Loe lisaks:
Apelsinipuu kasvatamine, Palmide kasvatamine, Banaani kasvatamine, Ananassi kasvatamine kodus ja kasvuhoones, Aprikoosipuu kasvuhoones, Viinamarjad kasvuhoones, Viinamarjade kuivatamine toidukuivatiga, Mahlapress-koduaia abimees, Vaakumpakendaja tervislikuks säilitamiseks, Imemaitsev hurmaa talveaiast, Konteineraiandus kasvuhoones, Kastmissüsteem kasvuhoonesse, Kasvuhoone on investeering tervisesse, Kasvuhoone kütmine ja valgustamine ettekasvatamiseks, Mida kasvuhoones kasvatada?, 7 põhjust kasvuhoonet pidada, Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine
Tere!
Minagi panin omale sidruniseemned mulda. Tegin seda täitsa hetkeajendil ja pärast mitut nädalat ootamist nähes, et midagi ei toimu, otsustasin seemned välja kaevata ja midagi muud istutada. Kuid seemneid välja urgitsedes leidsin siiski ühe seemne mis oli idanema hakkanud. Ohh seda õnne!!!
Panin siis seemne uuesti mulda aga seekord natuke kõrgemale ja ilusti poti keskmesse. Taim hakkas üsna jõudsalt kasvama kui järsku tekkis potti veel kaks taime… ohhh seda õnne!!! Istutasin taimed eraldi pottidesse. Kaks jätsin omale ja ühe kinkisin ära. (Istutasin taimed 2017 vara kevadel) Olen oma taimi tänaseks suurematesse pottidesse istutanud ja lisaks ostsin ka tsitruseliste väetise nüüd ära. Aga mu taimed kasvavad ühe pika varrena. Hetkel pole küll veel väga pikad taimed aga tahaksin siis teada, et mida ja kuidas peaksin tegema, et mul ei kasvaks üks pikk leheroots vaid puu nagu puu olema peab? Tundub hirmutav oma väiksele haprale hoolealuselt kääridega kallale minna aga kui sellest abi on siis tuleb teha. Ehk siis kuidas see lõikamine välja näeb?
Vastust ootama jäädes!
Tubli Janeli, et said taimed kenasti kasvama. Sidrunipuud hargnevad ühel hetkel ise ilma, et sul oleks vaja sekkuda. Kui aga tahad protsessi ise suunata, siis võid teisel aastal lihtsalt ladva ära näpistada- see paneb tüve hargnema.
Minul on ruumis 17C
Tere.
Sidrun on pandud seemnest kasvama ja mure järgmine.
Taim on 30 cm pikk aga nüüdseks visanud vãhemalt 80% lehtedest maha.
Kasvutingimused on kõik täidetud.
Kas võib olla et taim puhkab veel ja pole ärganud?
Tsitsurelised tahavad valges ja jahedas talvitumist. Ideaalselt +15 kuni +18C. Peab olema ka piisavalt valgust või siis lisavalgust. Kui on liiga pime ja eriti kui on talvel umbne ja soe, siis jah lehed kukuvad maha. Kui te veel elus on siis märtsipäike võib olukorda päästa. Nii, et soovige talle veidi kannatust.
Tere
Saime kingituseks sidrunipuu, millel on viljad ca 3-4 nädalat tagasi. Kastnud oleme ca 1 kord nädalas. Alguses oli kinnisel rõdul, mis läks päikese käes päris soojaks, nüüd on toas aknalaual. Ajab järjest lehti maha. Kas ta võib liigsest kuumusest lehti maha ajada?
Sidrunil oli ka sildil kirjas, et mitte süüa. Ilmselt on tugevasti väetatud. Kui puu toibub, millal võiks tema saadusi süüa?
Ette tänades
Anneli
Tere Anneli,
Ilmselt Hollandi aiandist pärit sidrunipuu on tõesti alguses üsna keemiat ja väetist täis aga see puhastub aasta jooksul välja. Seega kui järgmisel aastal viljad külge tulevad ja ära küpsevad võite julgesti süüa. Saan aru, et sellel aastal vilju lihtsalt polnud? Kui aga praegugi viljad küljes on, siis võib ikka neid mekkida kuna see keemia, mis kaupluses müüdavatel sidrunitel sees on – on veel palju kangem 🙂 Pealegi ei söö te neid ju kilode kaupa.
Aga järgmisel aastal on puu juba päris puhas ja orgaaniline. Võib julgelt vilju tarvitada.
Tere minul on mure minu Apelsin on suur puu aga kuidas ma pean veel temaga tekelema ja ta on noor veel olen talle väätist panud kui kaua see võtab aega kui puu on veel peenike vars et millal ta täielikult jämedaks läheb et ta ei murtuks ära ja millal millal oks tuleb kui tohib küsida
Minul on juba seemnest mulda pandud ja taimel on juba kaks lehte küljes. Kui kaua ma pean teda väetama et kasvaks ilus puu ?
Oled tubli rohenäpp kui juba seemnest üles tõusnud. Väetada pole vaja enne kui taim juba üle 20cm kõrgune muidu võib juured ära kõrvetada.
Minu puu oksa altpoolt on valge ja ma ei saa aru miks. Enne oli ju roheline- mis ma pean tegema, kas uue mulla panema, et ta jälle ilusaks Läheks.
Tere Jaanika,
Peate natuke täpsemalt kirjeldama mis selle oksaga lahti on. Natuke on infot juurde vaja et oskaks midagi soovitada.
Tere panin sidruni kasvama 2014 a .
Tekkis küsimus millal on aeg väetada ja õitsema hakkab? Ja kui tihti väetatakse?
Taim on 30cm pikk, tugev ja ilusa tüvega
Tänades Mait
Tere Mait,
Sidrunipuud võib väetada tugeval kasvuajal alates maist kuni augustini. Kui on seemnest külvatud siis võtab õitsemine aega. Poogitud taimed hakkavad aga juba kolmandal aastal esimesi õisi näitama.
Tere.
Sain sidruni puu, pikkusega ca 150cm, lisaoksi vähe.
Kogu korter on päikese poolne ja alla 23 kraadi korterisse ei saa kuidagi, sidrunile liiga palav. Mida teha? Ja kust võtta vett, mis pole kraanivesi, vihmavett klaasitatud rõdult ei saa. Kas palavaga peaks üle päeva kastma? Kas peaks ka lehti pritsimima?
Kust ma tean, et ma üle ei kasta.
Tere Aili,
Eks korterites on taimede pidamisel suuremad väljakutsed kui eramajas. Ei ole ilmselt võimalik korteris ka jahedat talvitumiskohta leida. Sellega ei ole midagi teha.
Kastmisest oleme palju rääkinud, et see on tunnetamise asi. Võimatu on nõu anda- kõik sõltub olukorrast, taimest ja kuidas oma taime tunnetate. On tõesti kerge üle kasta aga samas ei tohiks ka pikalt kuivaks jätta. Ainuke asi mida saab soovitada ja mis alati töötab, on õppida oma sidrunipuud tundma, tunnetama, et saab juba peale vaadates aru, mida tal vaja on ja kui palju. Lõpuks teevad niimoodi ju kõik rohenäpud:)
aprill ammu käes, aga minu sidrunipuu on vist surnud. Ei elanudki talve üle.Ühtegi lehte pole.
Mul on sidrunipuud 2 kuud varsti kasvanud. Kas mul tasuks kärpida juba enda puid. Mainin ka seda et nad kasvavad suht lähestikku üksteisele, samas potis. Ühel kipub nagu natuke peatüvi suureks minema. Ei oska midagi ette võtta. Jään huviga vastust ootama.
Kärpida ja ümberistutada on hea ikka kevadel kui taim on talvereziimist ärganud. Istutusajal (vt külvikalendrist järgi) oleks kõige parem aeg lõigata.
Istuta lahku kahte potti või vali üks ja lõika teine maha. Kahte ühes potis pole hea kasvatada.
Aitäh vastuse eest
Tere. Mul on seemnest kasvatatud sirdunipuu esimene ümberistutamine käsil. Vist 3-4 a vana, potis 3 oksa (70, 50 ja 30cm), pole veel õitsenud. Loen siit, et hea oleks nad eraldada jub nooremas eas. Eelnevatest vastustest, et juurt pole hea vigastada. Avastasin, et pott on üsna väike olnud kuna oli juuri tihedalt täis. Hetkel panin kõik kolm uude potti koos värske mullaga. Kas saan veel lähipäevil midagi teisiti teha kui ta veel juurdunud pole või pigem mitte? Täna on 12.03.17. Tänud vastuse eest ette.
Tere Eve,
Tänan jagamast.
Kui soovite kolme eri taime, siis võib veel potist välja võtta ja kõik eraldi pottidesse istutada. Juhul kui juuri saab lahti harutada. Tavaliselt ikka saab. Aga kui ei taha asja ette võtta, siis võib ka lasta ühes potis kasvada ja millagi suvel teha valik. Kaks nõrgemat maapinnalt maha lõigata ja tugevam ainult alles jätta.
Tere. Nüüd on mu sidrunipuul häda. Tundub, et on saanud ühelt teiselt lillelt haiguse kaela. Kirjutasin rodoaeda vist ca kuu tagasi tavameilile ka. Nimelt oli agaavil mingi haigus, mille tagajärjel lehed ajasid maha mingit kleepuvat ainet. Mitte palju, algul ei saanudki aru, et lillelt. Proovisin teda pesta ja mingiks ajaks aitaski kuid tuli jälle. Nüüd on samas toas oleval sidrunipuul, mis oli küll kardina taga aknalaual (sellel samal, mis ümber istutasin; istutamisele pidas hästi vastu, kolme taime siiski ei eraldanud) samuti lehtedel kleepuv aine ja aknalaud koht kus pott on, kleepuv. Lugesin netist taimede haiguste kohta ja seal soovitas taim alaspidi kogu osas vees leotada. Hoidsin teda vannis ööpäeva, loputasin voolava veega kõik lehed veel ka üle kuid paari päeva jooksul hakkasid mõned lehed jälle nõrgalt kleepuma. Olen lehti ka lähemalt vaadanud, neil on rootsu juures või lehe all kas 1 või 2-3 tibatillukest plekki, mis küünega lükates ära tulevad. Selline laiaks vajunud läbipaistev asi ümber. Näpu vahel hõõrudes läheb kergelt katki. Ei ole kleepuv, on sidrunilõhnaline. Palun aidake, mis tegema pean, ega ometi kogu taim äraviskamisele kuulu?
Palun. Kes teab kust saab osta juba poogitud sidruni- või mandariinipuu?
Mõni aeg tagasi küsisin sidruni kohta. Nüüd on sidrunipuu kärbitud ja ümber istutatud ning edeneb ilusti. Panin lingi ka oma teistele taimedele, millega hetkel katsetan.
Sidrun, avokaado, mango, kiivi, granaatõun ja pitaya..
http://1drv.ms/19d52S6